Nienawiść to połowa zemsty

Seria: Greckie Klimaty
Wydawnictwo: Książkowe Klimaty
Grecja

21 kwietnia 1870 roku w Dilesi, mieście na beockim wybrzeżu, zostaje porwanych czterech prominentnych Europejczyków: trzech obywateli Wielkiej Brytanii i jeden Włoch. Porywaczami są greccy rozbójnicy, a wydarzenie to staje się bezpośrednią przyczyną kryzysu na linii Grecja – Wielka Brytania. Po dziesięciu dniach mężczyźni zostają zamordowani. Wydarzenia te przeszły do historii jako masakra w Dilesi i zwróciły Europę przeciwko Grecji oraz odsłoniły głęboko zakorzenione mechanizmy korupcyjne greckiego systemu politycznego i jego związki z tymi tragicznymi wydarzeniami.
21 kwietnia 2013 roku: brutalne morderstwo członków europejskiej Troiki w jednym z hoteli położonych w centrum Aten znów zwraca europejską opinię publiczną przeciwko Grecji. Ta zaś, w samym środku wieloaspektowego kryzysu znów otrzyma łatkę czarnej owcy. Zakodowana wiadomość zostawiona przez mordercę na miejscu zbrodni powiąże zdarzenie z masakrą w Dilesi. Greccy rozbójnicy z przeszłości powracają do życia po 143 latach.

źródło opisu: https://ksiazkoweklimaty.pl/zapowiedzi/73/nienawisc-to-polowa-zemsty

źródło okładki: https://ksiazkoweklimaty.pl/zapowiedzi/73/nienawisc-to-polowa-zemsty

aali | 2018-05-18
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 18 maja 2018

W Dilesi 21 kwietnia 1870 roku greccy rozbójnicy porywają i zabijają czterech wysoko urodzonych Europejczyków. Zbrodnia wywołuje kryzys na linii Grecja- Wielka Brytania, oraz ogólną niechęć krajów Europy wymierzoną przeciwko Grecji.
Dokładnie 143 lata później, w pokoju hotelowym w centrum Aten dochodzi do brutalnego morderstwa członków europejskiej troiki. Po raz kolejny europejska opinia publiczna zwraca się przeciwko ogarniętej zapaścią Grecji. Na miejscu zbrodni sprawca pozostawia wiadomość wiążącą z masakrą do której doszło Dilesi. Czy greccy rozbójnicy powracają?

Kryminał? Tylko na pierwszy rzut oka. Emilios Solomou w swojej powieści "Nienawiść to połowa zemsty" odkrywa przed czytelnikami prawdziwych greckich zbójców, odpowiedzialnych nie tylko za kryzys finansowy, który ogarnął państwo. To nie rozbójnicy doprowadzili tysiące Greków do biedy, utraty domów, pracy, samobójstw. Zbrodniarzami są politycy, którzy zamiast rozwiązywać problemy, pogłębiają nierówności społeczne,...

Elwira | 2018-04-21
Przeczytana: 11 kwietnia 2018

Emilios Solomou zrobił coś potrzebnego. Coś, czego mi brakowało, a dopełniło burzliwą kolorystykę obecnej Grecji, dalekiej od kojarzonych z nią bieli i błękitów. Cała powieść wiążę się z jednym wydarzeniem oraz konkretną datą. Premiera książka została przyspieszona z 25 kwietnia na 21 kwietnia nie bez powodu. Historia, która się powtórzy w czasach nowoczesnych ma swój początek 21 kwietnia 1870 roku, kiedy to greccy rozbójnicy porywają czterech wysoko urodzonych Europejczyków, by ostatecznie zamordować ich po 10 dniach. Skutkiem tego mordu był oczywisty kryzys na linii Wielka-Brytania Grecja, ale zwrócił również całą Europę przeciwko Grecji, ujawniając jednocześnie skrywane powiązania polityków z samymi sprawcami.

Powieść jednak nie zaczyna się od tej historii. Akcja przenosi nas do pokoju hotelowego, gdzie zastaną nas cztery bezgłowe ciała mężczyzn leżące na podłodze. Opis miejsca zbrodni będzie bardzo szczegółowy, nie...

blurppp | 2018-06-10
Przeczytana: 10 czerwca 2018

Recenzja pochodzi z bloga http://blurppp.com/blog/emilios-solomou-nienawisc-to-polowa-zemsty/

„Nienawiść to połowa zemsty” to druga z pozycji w wydawniczej serii „z winnicą” której mam honor patronować. Postanowiłem sobie, że pisząc ich recenzje będę tam wrzucał akapit przywodzący na myśl notkę degustacyjna albo jakieś inne odniesienie do wina. Pomysł wydawał się fajny i prosty w realizacji, ale kiedy zacząłem wchodzić w świat który wyświetlił Emilios Solomou okazało się, że dobór wina do tej pozycji będzie trudniejszy niż do śledzia po japońsku.
Pierwsze kilkadziesiąt stron sugerowało, że winem przewodnim tej powieści powinna być jakaś lekka pijalna czerwień, taka pijana ze szklanek podczas wakacji. . Czerwień bo to prawdopodobnie krwawy kryminał, a lekka bo opowieść jest potoczysta. Dwa oddalono od siebie prawi o wiek morderstwa cudzoziemców popełnione na greckiej ziemi. Oba skutkujące tak zwana złą prasa jaka w ich efekcie spływa na Grecję.
Ale po chwili dochodzi do mnie, że...

Dominika Rygiel | 2018-08-07
Na półkach: 52 / 2018, Przeczytane
Przeczytana: 07 sierpnia 2018

Nienawiść to połowa zemsty jest najnowszą powieścią cypryjskiego pisarza Emiliosa Solomou. Autor nagradzanych prestiżowymi nagrodami literackimi książek (Ostrza w twoich dłoniach czy Dziennika zdrady), powraca w oszałamiającym stylu. W swojej najświeższej publikacji, pod pozornie chwytliwą warstwą kryminału, przemyca porażającą prawdę o współczesnej Grecji.

Akcja powieści rozpoczyna się w dniu 21 kwietnia 2013 roku, kiedy to w jednym z ateńskich hoteli odnalezione zostają zdekapitowane zwłoki czterech członków europejskiej trojki. Data popełnienia zabójstwa, a także sam sposób okaleczenia politycznych przedstawicieli nie są przypadkowe. W sposób oczywisty odnoszą się do zbrodni sprzed lat, kiedy to na boeckim wybrzeżu, greccy rozbójnicy mordują czterech wysoko urodzonych europejskich obywateli, co w konsekwencji staje się przyczyną poważnego kryzysu grecko-brytyjskiego. Czy przestępstwo w hotelowym pokoju w jakikolwiek sposób łączy się z tym zamierzchłym? Jeśli tak, w...

Michał | 2018-08-05
Przeczytana: 25 czerwca 2018

Zupełnie nie znałem współczesnej historii Grecji i dalej nie znam, ale przynajmniej oderwałem się od podręcznikowej wizji antycznej Grecji. Bardzo super książka, świetnie napisane (chociaż to tłumaczenie, nie wiem, na ile translatorzy pomogli?). Duże brawa dla autora.

Andrzej Walter | 2018-09-04
Przeczytana: 04 września 2018

Fantastyczna książka. Czyta się świetnie. Wciąga, intryguje, daje do myślenia ... dla wyrobionego czytelnika.

Krzysztof | 2019-02-02
Przeczytana: 10 lutego 2019