Eksperyment Isola

2018-03-14
Wojciech Łygaś
Wojciech Łygaś

2064

To było naprawdę mega dziwne...

Początek taki dość niemrawy i byłam niemalże pewna, że skończy się albo na DNF albo będzie się to za mną ciągnąć całe wieki. Ale wiecie co? Serio się wkręciłam w tą książką i (choć nie do końca) chyba najlepiej by pasowała do thrillerów psychologicznych. Im dalej w las tym było lepiej i zaczęłam się zastanawiać razem z bohaterami, o co w tym wszystkim chodzi. Pod koniec miałam już takie: nic nie wiem. Mój mózg po prostu wybuchł, a ja byłam w szoku, jak coś tak niepozornego rozwaliło system. Nietypowa, nietuzinkowa, na pewno nie dla każdego i na pewno zapadająca w pamięć.

To było naprawdę mega dziwne...

Na pewno nie był to przerażający eksperyment. Zbyt mało akcji i emocji.

Na pewno nie był to przerażający eksperyment. Zbyt mało akcji i emocji.

Trochę daje Orwellem, trochę "10 murzynkami". Bardzo podobała mi się narracja. Historia już trochę mniej. A najmniej zbyt otwarte zakończenie. Choć może ono jest zamknięte tylko nie po mojej myśli?
Niby fikcja, ale jak spojrzeć na Jewrosajuz a wcześniej Sowietskijsajuz to może i nie fikcja. Tak czy siak Jednostka się nie liczy i to jest przygnębiające.

Powieść w kafkowskim klimacie. Napisana jednocześnie z precyzją, dyscypliną, planem. Niepokojąca i trzymająca w napięciu.

Rok 2037.
7 osób. Odizolowana wyspa. Tajemniczy eksperyment.
I tajna organizacja rządowa, w której miejsce jest tylko dla jednego kandydata z wyspy…

Uwielbiam thrillero-kryminały dziejące się w zamkniętym kręgu osób. Pewnie dlatego „Eksperyment Isola” przypadł mi do gustu, choć przyznaję, że początek nieco się dłuży, tym bardziej, że nie wiadomo dokładnie o co będzie chodzić w całej fabule. Faktyczna akcja zaczyna się dopiero po wprowadzeniu w teraźniejszą warstwę fabularną opierającą się na przesłuchaniach świadków oraz mocno szczegółowym przedstawieniu historii głównej bohaterki – Anny Francis, zmuszonej by wziąć udział w eksperymencie na wyspie. Postać Anny jest przedstawiona świetnie ze wszystkimi rozterkami i dylematami, które targają bohaterką.

Oceniając „Eksperyment Isola” trzeba wziąć pod uwagę, że to debiut autorki. Debiut wprawdzie niepozbawiony wad, niemniej uwidaczniający ogromny potencjał tkwiący w pisarce Pomimo nierówności w dynamice akcji oraz zbyt dużym przyśpieszeniem wydarzeń mających miejsce na samej wyspie, będących główną osią fabularną, autorka miała rewelacyjny koncept na tę historię. A wplecenie w to wszystko dyktatorskich rządów i ukazanie ich wpływu na jednostki ludzkie dodają całości kolejnego wymiaru.

Warto również zwrócić uwagę na klimat niedopowiedzeń, tajemniczości, dwuznaczności.... I choć, koniec końców zabrakło mi pełnego wyjaśnienia kilku kwestii, jak choćby celu w jakim została powołana tajna agencja rządowa, do której rekrutowali kandydatów, to całość oceniam bardzo pozytywnie.

Polecam.

Rok 2037.
7 osób. Odizolowana wyspa. Tajemniczy eksperyment.

Książka o sporym potencjale z bardzo intrygującym pomysłem na fabułę.
Mam wrażenie, że autorka zagubiła się w tym co chciała pokazać. Akcja tak na prawdę rozgrywa się na ostatnich kilku stronach. Zakończenie mnie nie zadowoliło.

Książka o sporym potencjale z bardzo intrygującym pomysłem na fabułę.

Pomysł świetny, mogłaby być to na prawdę świetna i wciągająca książka ale... no właśnie jest zasadnicze ALE. Do połowy książki akcja toczy się w dobrym tempie, fabuła bardzo ciekawa, chłonęłam dość szybko. Natomiast cały "finał" akcji kończy się na jakiś dwóch stronach(?). Rzadko spotyka się tak fatalne i nagłe zakończenie akcji, którą można było ciągnąć jeszcze dość długo z dodatkowymi wątkami. Mam wrażenie jakby od połowy książka pisana była ot tak, byle szybko zakończyć. Niestety. Potencjał mógł być na prawdę spory.. a szkoda.

Kupując tę książkę nie spodziewałam się niczego. Przeczytałam opis na okładce, zobaczyłam, że autorka jest szwedką i stwierdziłam, że wchodzę w to. No i spotkała mnie przemiła niespodzianka.
Akcja książki dzieje się 2037 roku, w Szwecji, a naszą główną bohaterką jest Anna. W związku ze swoim doświadczeniem zostaje zaproszona do udziału w tajnym rządowym projekcie. Nie ma być jego częścią. Ma pomóc przy rekrutacji. A jest ona nietypowa. W trakcie pobytu na wyspie Isola Anna ma zostać zamordowana, a potem z ukrycia obserwować zachowanie kandydatów. Niestety, coś idzie nie tak, ani my ani Anna nie znamy szczegółów eksperymentu.
Niesamowicie zaangażowałam się w tą historię i byłabym naprawdę szczęśliwa gdyby autorka napisała kolejną książkę pozostającą w tym świecie, który został stworzony w „Eksperymencie”. Mamy tu tajemnice, morderstwo, aspekty psychologiczne. Naprawdę czytanie tej książki było dla mnie niesamowitą przyjemnością i żałowałam że się skończyła. Czekam na kolejne książki tej autorki.

"Prawdziwą naturę innego człowieka poznajemy czasem przez przypadek."

Książka nie sprostała moim oczekiwaniom, opis na okładce zapowiadał mega intrygę, lecz historia wymknęła się z ram thrillera i poszybowała w mało trzymające w napięciu obszary. Autorka nie wykorzystała w pełni dogodnych atutów, intrygującego pomysłu na fabułę, choć już często eksploatowanego, wielogłosowości w relacjonowaniu dającej wgląd w różne perspektywy, przyprawiającego o ciarki klimatu odosobnienia. Wiele się działo, wydarzenia szybko po sobie następowały, ale niestety zabrakło iskry zapalającej wyobraźnię czytelnika, frapujących brzmień podsycających ciekawość, porywającej zachęty do snucia ciekawych domysłów i interpretacji.

Zamknięcie grupki osób na odizolowanej od świata wyspie, wprowadzenie w jej szeregi morderczej osobowości, okrycie incydentów rządowymi tajemnicami, uaktywnienie atmosfery ekstremalnej podejrzliwości, powinno rozgrzać emocje czytelnika, zintensyfikować drażniący wyobraźnię strach poznawania, wywołać niecierpliwość odkrywania kolejnych warstw prawdy, a jednak poczułam zaledwie lekkie zaciekawienie. Szkoda potencjału książki, materiał na jej konstrukcję wydawał się frapujący, solidny i nośny, szeroka paleta postaci dawała nadzieję na kreację przekonujących osobowości, ale te choć liczne i różnorodne, to okazały się mało wyraziste, natomiast rozwikłanie kryminalnej zagadki mogło przynieść wiążące przesłanie, jednak nie udało mi się go podchwycić.

Wkraczamy w dwa tysiące trzydziesty siódmy rok, w Europie nastąpiły znaczące przeszacowania polityczne i organizacyjne, tajne służby wzmacniają wpływy i dokonują naboru agentów. Poddają kandydatów wkraczających w ich szeregi ekstremalnemu testowi, wysyłają na wyspę i powierzają sekretną misję. Jednakże zasady brutalnej i bezwzględnej gry wymykają się spod kontroli. Walka o życie wyzwala w ludziach najczarniejsze myśli, postępująca eliminacja jednostek zacieśnia poczucie duszności i zagrożenia, nikt nie może czuć się bezpiecznym, nikomu nie można ufa.

bookendorfina.pl

"Prawdziwą naturę innego człowieka poznajemy czasem przez przypadek."

Książką “Eksperyment Isola” zainteresowałam się wieki temu, jeszcze przed jej premierą. Możecie spytać dlaczego, ale pozwólcie, że wstawię trzy krótkie zdania z opisu wydawnictwa, które powinny sporo wyjaśnić.

“Wyspa z dala od świata. Przerażający psychologiczny eksperyment.
Siedmioro kandydatów do tajnej pracy, a wśród nich morderca.
Zdecydujesz się wejść do gry?”

Umiejscowienie akcji jest tutaj wręcz perfekcyjne. Chłonę takie rzeczy jak gąbka, bo czytałam już książki gdzie izolacja i zamknięcie, naprawdę wpływały w ciekawy sposób na akcję i zachowania ludzi. Morderca to już prawie wisienka na torcie.

Całość jest pisana z punktu widzenia kilku bohaterów, ale największa część odnosi się do głównej postaci - Anny. Poznajemy jej życie, brak relacji z samotnie wychowywaną córką i więź, którą dzieliła z kolegą z pracy, Henrym. Kiedy jej platoniczny ukochany postanowił zrezygnować z wspólnego projektu, kobieta wyrusza samotnie do Kezył-kum, miejsca pomocy uchodźcom, stacjonowania wojsk i napięć politycznych. Te wydarzenia ją zmieniają i dają rządowi haczyk, aby zmusić ją do udziału w eksperymencie.

Kiedy już znajdujemy się na wyspie, okazuje się, że jednym z członków ekipy, którzy pretendują do tajnego stanowiska, jest sam Henry. Jego postać nie jest nam zbytnio przybliżona, a fragmenty z jego perspektywy są krótkie i ich zadaniem jest ukazanie innego spojrzenia na Annę. Od początku książki wiemy, że coś się nie udało, coś jest nie tak, bo dwójka śledczych próbuje już po fakcie, rozwikłać zagadkę prawdziwych wydarzeń z Isoli. Mamy więc trzy linie czasowe, przeszłość Anny, eksperyment i śledztwo.

“Zjazdy, konferencje, bankiety, służbowe kolacje. Coraz bardziej pijani mężczyźni z grubymi portfelami, którzy wychylali jeden kieliszek wódki za drugim, stawali się coraz bardziej nieobliczalni i niepohamowani, coraz bardziej zachłanni, chcący brać i mieć, coraz bardziej chętni zrzucać winę, zarówno na te kobiety, które się na ich umizgi godziły, jak i te, które im odmawiały. Zdaniem takich mężczyzn, jeśli jakaś kobieta się o to prosi, to znaczy, że jest kurwą.”

Kiedy już przedstawiłam Wam zarys ogólnych założeń książki, przejdę do narzekania, bo po prostu muszę. Przede wszystkim miałam nadzieję na psychologiczny rys bohaterów, trochę więcej z ich strony, odruchy, przemyślenia, strach, panikę, cokolwiek, natomiast większość z nich była wciśnięta, żeby dobić do szczęśliwej siódemki. Właściwe wydarzenia na wyspie rozkręciły się gdzieś po połowie akcji i trwały krótko, co było bardzo rozczarowujące. Anny nie polubiłam kompletnie, była jakaś taka bezuczuciowa i pusta, więc elementy z jej przeszłości nie robiły na mnie żadnego wrażenia. Nie potrafię żałować postaci, których nie lubię, tak już mam. Odruchy ludzi były jakieś totalnie niezrozumiałe w moim odczuciu. Jeśli ja znalazłabym się w środku sytuacji, gdzie ktoś został zamordowany, nie poszłabym spokojnie spać do własnego łóżka. Zmusiłabym wszystkich, żeby spali w jednym pomieszczeniu, mając na siebie oko. Nie rozdzielałabym się na grupy przeczesujące wyspę, bo mogłabym stracić z oczu mordercę itd. Jakiś brak decyzyjności tam panował, co było dla mnie dziwne i niezrozumiałe. Każdy wydawał się mieć inny plan i motyw, ale potem nie zostało to wykorzystane i pociągnięte.

Podsumowując, niestety nie polecam i nawet Pani Katarzyna Czapla, będąca lektorem audiobooka, nie uratowała tego tworu, a prędzej podejrzewam, że cierpiała, czytając go. Ja ten audiobook wymęczyłam, dosłownie chyba pół roku go mieliłam, w dodatku po długich przerwach, musiałam się trochę cofać, żeby ogarnąć całość. No nic nie było ciekawe i spójne, ani świat, ani postacie ani akcja i zachowania bohaterów. Do kitu z tym po prostu, ja odradzam.

“Wyspa z dala od świata. Przerażający psychologiczny eksperyment.
Siedmioro kandydatów do tajnej pracy, a wśród nich morderca.
Zdecydujesz się wejść do...

• Audiobooki
  • Przeczytane w 2018