1968. Czasy nadchodzą nowe

Okładka książki 1968. Czasy nadchodzą nowe
Cezary ŁazarewiczEwa Winnicka Wydawnictwo: Agora reportaż
456 str. 7 godz. 36 min.
Kategoria:
reportaż
Wydawnictwo:
Agora
Data wydania:
2018-03-15
Data 1. wyd. pol.:
2018-03-15
Liczba stron:
456
Czas czytania
7 godz. 36 min.
Język:
polski
ISBN:
9788326826139
Tagi:
antysemityzm historia historia Polski komunizm kultura pisarz Polacy polityka Polska Rzeczpospolita Ludowa PRL reportaż społeczeństwo sztuka terror życie codzienne Żydzi
Średnia ocen

                7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Zagadki babci Sylwia Chutnik, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Grzegorz Kasdepke, Tomasz Samojlik, Zofia Stanecka, Marcin Szczygielski, Ewa Winnicka
Ocena 7,7
Zagadki babci Sylwia Chutnik, Rok...
Okładka książki Jak się starzeć bez godności Magdalena Grzebałkowska, Ewa Winnicka
Ocena 6,4
Jak się starze... Magdalena Grzebałko...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
388 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1856
1508

Na półkach: , , , ,

Reportaże o roku wielkich wstrząsów i zmian. Napisane świetnie, bo oboje autorzy to wytrawni reportażyści. Pewne zastrzeżenia budzi dobór tematyki, oprócz rzeczy celnych (historia Janusza Szpotańskiego) mamy reportaże o zdarzeniach słabo kojarzących się z tym rokiem (ucieczka kutrem na Bornholm), lub mocno jednostronne (historia Andrzeja Krakowskiego). Atutem książki są ciekawe zdjęcia.

Reporterska książka o tym niespokojnym, wyjątkowym roku, w którym tak wiele się zdarzyło. Może najważniejszym efektem 1968r. było obudzenie się młodzieży, zaczęła przemawiać pełnym głosem, poczuła swoją tożsamość i ważność, nie dała się już więcej sterować i manipulować starszym. Piszą autorzy o Beatlesach, którzy wtedy uosabiali młodzież szukającą własnego głosu: „Po raz pierwszy w historii prowincjusze, bez odpowiednich szkół i pochodzenia, a przede wszystkim dwudziestolatkowie, stali się osobami, których się uważnie słucha. Zjawiskiem, nie produktem. Kiedyś byli popularni, teraz są najważniejszym zespołem na świecie, który co roku wydaje co najmniej jedną płytę.”

Autorzy nie opisują wprost najważniejszych wydarzeń z tego roku: polskiego marca, paryskiego maja, sierpniowej inwazji na Czechosłowację, wojny w Wietnamie, ale raczej rejestrują ich poboczne wątki, odpryski, ślady. I tak przedstawiają marzec 1968r. nie pisząc o Warszawie, ale o dramatycznych losach Żydów z Sosnowca; niektórzy z nich zmuszeni byli emigrować, mimo że od dziesięcioleci zakorzenieni byli w lokalnej społeczności.

Książka jest nierówna, obok reportaży znakomitych jak ten o Januszu Szpotańskim, który ostrzem satyry celnie godził w reżim komunistyczny i którego wiersze były popularne w tych latach, mamy też historie słabe. Na przykład w rozdziale o wydaleniu Żydów z Polski, Andrzej Krakowski opowiada o swoim ojcu, komuniście i bezpieczniaku, i opowiada dobrze, jak to syn (jakoś się nie chce wierzyć w opowieść o dobrym ubeku), tej historii brakuje kontrapunktu, relacji innego uczestnika wydarzeń, to mocno jednostronny reportaż. Dalej, ważna dla tego roku historia polskich hipisów jest tylko muśnięta w reportażu o amerykańsko-polskim rodzeństwie zmuszonym przez pewien czas żyć w Gliwicach. A świetnie napisana historia ucieczki rodziny rybackiej na kutrze do Danii, i jej późniejsze dramatyczne losy jej członków, ma niewiele wspólnego z wydarzeniami roku 1968. Nie mówi się też w książce prawie wcale o wojnie w Wietnamie, która była szalenie ważnym wątkiem leżącym u podłoża wielu wydarzeń.

Poza tym autorzy przedstawiają interwencję wojskową państw Układu Warszawskiego w Czechosłowacji poprzez opowieść o zabiciu niewinnych Czechów przez pijanego polskiego żołnierza. To może dać komuś nieznającemu historii wrażenie, że to nasi byli najgorszymi agresorami. Nieprawda, Wojsko Polskie pełniło w Czechach rolę marginalną, to Sowieci byli główną siłą okupacyjną.

Słuchałem audiobooka w świetnym wykonaniu Filipa Kosiora, ale warto też sięgnąć do ebooka lub książki by sobie obejrzeć bardzo ciekawe zdjęcia.

Reportaże o roku wielkich wstrząsów i zmian. Napisane świetnie, bo oboje autorzy to wytrawni reportażyści. Pewne zastrzeżenia budzi dobór tematyki, oprócz rzeczy celnych (historia Janusza Szpotańskiego) mamy reportaże o zdarzeniach słabo kojarzących się z tym rokiem (ucieczka kutrem na Bornholm), lub mocno jednostronne (historia Andrzeja Krakowskiego). Atutem książki są...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    484
  • Przeczytane
    469
  • Posiadam
    116
  • 2018
    47
  • Reportaż
    20
  • 2019
    17
  • Teraz czytam
    16
  • Historia
    15
  • Literatura faktu
    10
  • Audiobook
    7

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki 1968. Czasy nadchodzą nowe


Podobne książki

Przeczytaj także