1968. Czasy nadchodzą nowe

reportaż
Agora
2018-03-15
2018-03-15
antysemityzm historia historia Polski komunizm kultura pisarz Polacy polityka Polska Rzeczpospolita Ludowa PRL reportaż społeczeństwo sztuka terror życie codzienne Żydzi

Okładka książki Zagadki babci Sylwia Chutnik, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Grzegorz Kasdepke, Tomasz Samojlik, Zofia Stanecka, Marcin Szczygielski, Ewa Winnicka
Ocena 7,8
Zagadki babci Sylwia Chutnik, Rok...
Okładka książki Jak się starzeć bez godności Magdalena Grzebałkowska, Ewa Winnicka
Ocena 6,3
Jak się starze... Magdalena Grzebałko...
Okładka książki Opowieść starego drzewa Agata Królak, Ewa Winnicka
Ocena 7,1
Opowieść stare... Agata Królak, Ewa W...

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Wiązałam z tą pozycją ogromne nadzieje, ale lekko się rozczarowałam, jak na tych autorów i ten temat, to mocna średniawka. Fragmenty artykułów z gazet nudne i niepotrzebne.

Książka interesująca, dobrze wprowadza w lata komunistycznej Polski i jest przedstawiona według ciekawej perspektywy osób żyjących w latach blisko 70-tych. Szczególnie interesujące opowieści bohaterów, którzy zdecydowali się wyjechać poza granicę kraju.

Czytałam zaciekawiona. O zbrodni w Czechosłowacji przyznaję, że nie wiedziałam. Wbitą miałam pokojową misję. Wjechali, wyjechali i już. A jednak nie do końca tak to wyglądało i ze strony zwykłych obywateli skoro budowali na drogach barykady, żeby uniemożliwić wtargniecie do swojego kraju.
Najbardziej zadziwiły mnie publikowane fragmenty gazet, np. Trybuny Ludu. Niezrozumiały jest dla mnie ton wyraźnej przygany w tekście opisującym zdobycie dwóch medali przez Irenę Szewińską na Igrzyskach Olimpijskich w Meksyku.
"Piękne" są również wystąpienia robotników popierających działania partii. Tak cudnie spontanicznie napisane... Niestety niezbyt zrozumiałe dla dzisiejszych czytelników.
Cieszę się , że jako użytkowniczka kindle nie jestem już pozbawiona dostępu do zdjęć ilustrujących książkę.

Najbardziej zadziwiły mnie publikowane fragmenty gazet, np. Trybuny Ludu....

Na półkach: , , , ,

Rok 1968 w 11 migawkach. Interesujący pomysł.
Jednak mam wrażenie, że autorzy wpadli w pułapkę "znanego tematu", bo narracja jest czasem chaotyczna, skacze po czasie i po osobach, jakby wychodząc z założenia, że czytelnik zna co najmniej zrąb wydarzeń. Niestety to nie jest mój przypadek i nie raz nie dwa cofałam się do poprzedniego zdania, żeby sprawdzić kiedy jestem i który on to mówi.
To jednak niewielki mankament, bo temat jest ciekawy i warto było zainwestować czas.

Rok 1968 w 11 migawkach. Interesujący pomysł.

Dziwny to reportaż,raczej reporterski misz masz.Ilość tematów,wszystko takie w skrócie,te wycinki z gazet nie wiem czemu miały służyć.Tu historia pojedynczych ludzi,tam wielka polityka,tu historia muzyki,wszystko pod wspólnym mianownikiem 1968 roku.

Niestety nie przekonuje mnie to.Można było zrobić książkę historyczną,opisać jakiś jeden temat albo jakiś ciąg przyczynowo-skutkowy.A tu jest wszystko i nic.

Niestety nie polecam

Wstyd się przyznać, ale o wielu wydarzeniach mających miejsce w historii dowiedziałam się właśnie z tej książki; wstyd dla polskiego systemu edukacji, bo greckich bogów bez trudu wymienię, a to co wydarzyło się na naszym podwórku po II wojnie światowej, zawsze przypadało przed wakacjami. Polecam, czyta się przyjemnie, a zawsze warto zgłębić wiedzę :)

Zupełnie inny poziom niż "1945" Grzebałkowskiej - pisane bardziej chaotycznie, jakby bez planu. Wiele tematów ciekawych nie dostało zbyt wiele miejsca, niektóre fragmenty zaś mocno się rozwlekały. Nierówna, aczkolwiek zamysł był ok - zabrakło spójności.

''Oj mistrzu Adamie smutne chodzą gadki, <Dziady> precz ze sceny, a Dejmek za kratki''.

1968 rok był przełomowy w wielu krajach (radykalizacja władzy komunistycznej w Polsce, praska wiosna w Czechosłowacji i '' cała Polska czeka na swego Dubceka'', protesty rasowe w USA), rewolucja obyczajowa.

W związku z kolejną rocznicą rewolucji październikowej odbyła się premiera ''Dziadów" w reżyserii Kazimierza Dejmka. Przedstawienie rozwścieczyło rządzących, Gomułka napiętnował spektakl z oczywistych powodów....

Książka jest reporterską opowieścią o tych wydarzeniach. Głos zabierają osoby bezpośrednio dotknięte reperkusjami. Dowiemy się o genezie ruchu hippisowskiego w Polsce, o publicystach, którzy powiedzieli nie kłamstwu i reżimowi.

Zapraszam:https://ladymakbet33.blogspot.com/2020/02/historia-marzec68.html

W związku z kolejną rocznicą rewolucji październikowej odbyła się premiera...

Ta pozycja to reportaż, reportaż jednak inny niż wszystkie, z którymi do tej pory się spotkałam. Występuje tu wielu narratorów pierwszoplanowi i drugoplanowi. Czasem historię opowiada główny bohater, a innym razem autorzy. Mimo to nie występuje tu chaos a książka, mimo obszernego materiału jaki jest tu opisany w cienkiej jak na tak obszerny temat.
Początkowo byłam rozczarowana ta pozycją z tego względu, że byłam przekonana, że jest to powieść, gdzie jest główny bohater- nastolatek lub kilku głównych bohaterów- mieszkańców Polski w latach 60. XX wieku. Jakie było moje rozczarowanie gdy otworzyłam książkę. Rozczarowanie spowodowało, że szybko odłożyłam ją na bok, jednak po kilku dniach, gdy ochłonęłam z zaskoczenia i rozczarowania postanowiłam do niej wrócić i to była dobra decyzja. Reportaż jest świetny, ciekawie opowiada o najważniejszych momentach przełomu lat 60. i 70. XX wieku w Polsce i na Świecie. Możemy poznać dokładnie tę historię oczami normalnych ludzi mieszkających w Polsce jak i sławnych osób takich jak Polański. Nie jest to nudne podawanie dat tak jak na historii w szkołach, a co do szkół... Książkę znalazłam w bibliotece w dziale dla dzieci i młodzieży, co bardzo mnie zaskoczyło, jednak po przeczytaniu tej pozycji uważam, że jest to dobry podręcznik z historii dla młodzieży w wieku licealnym. Jak widomo mało się mówi na lekcjach o czasach współczesnych, a tutaj mamy przedstawioną historie w bardzo ciekawy sposób, który może zainteresować młodych ludzi i jednocześnie przybliżyć im tę część historii, o której niewiele uczą w szkołach.

Początkowo byłam...

Książka o wydarzeniach 1968 roku - tak w skrócie można o niej powiedzieć. Niewiele o nich wiedziałam, więc z przyjemnością sięgnęłam po lekturę. Sam pomysł na konstrukcję zbioru reportaży bardzo ciekawy, ale przytłoczył mnie chaos, miszmasz, pomieszanie wątków. Zaczyna się od historii Beatelsów, która dla mnie była zupełnie zbędna i już na początku nieco wyrwała z kontekstu. Niektóre historie bardzo ciekawe i pouczające, inne dłużące się i nużące. Brakowało mi uporządkowania i może lepszego doboru reportaży. Troszkę się zawiodłam :(

Dodaj cytat z książki 1968. Czasy nadchodzą nowe