Umysł nieracjonalny

Tłumaczenie: Justyna Kukian
Wydawnictwo: Sonia Draga
The Undoing Project
Silverq21

Czterdzieści lat temu dwóch izraelskich psychologów, Daniel Kahneman i Amos Tversky, przeprowadziło serię zaskakujących badań, które diametralnie zmieniły nasze założenia względem procesu decyzyjnego. Ich artykuły wyjaśniały, w jaki sposób człowiek popełnia błędy systematyczne, gdy musi dokonać oceny w warunkach niepewności. Prace dały początek dziedzinie zwanej ekonomią behawioralną, zrewolucjonizowały badania z wykorzystaniem dużych zbiorów danych, rozwinęły medycynę opartą na dowodach, i pozwoliły Michaelowi Lewisowi napisać tę właśnie książkę.

źródło opisu: soniadraga.pl

źródło okładki: soniadraga.pl

GZal | 2018-04-27
Przeczytana: 27 kwietnia 2018

"Jeśli nie da się wyeliminować umysłu z procesu podejmowania decyzji, to trzeba przynajmniej zdać sobie sprawę z jego słabości."

Nie wiem jak to się stało, że zapomniałem o książce napisanej przez jednego z moich ulubionych autorów piszących o funkcjonowaniu rynków finansowych (i nie tylko). Chodzi o Błyskotliwych chłopców (ech te polskie tytuły) Michaela Lewisa. Odkładałem ją, przesuwałem i przypomniała mi się dopiero teraz, gdy zobaczyłem, że wydana została nowa pozycja Lewisa Umysł nieracjonalny. Krótka historia teorii perspektywy.

O!

Z jednej strony niesłychanie się ucieszyłem, a z drugiej… Czy można lepiej napisać o teorii perspektywy niż zrobił to sam Daniel Kahneman w Pułapkach myślenia? Nawet jeśli robi to Michael Lewis? Nie zdołałem się jednak powstrzymać i natychmiast zacząłem lekturę.

No i cóż. Polski tytuł wprowadza dość poważnie w błąd. To nie jest książka o teorii perspektywy! Właściwie jest o wielu przeróżnych konceptach i ideach, które do niej doprowadziły....

Wito | 2018-05-17
Przeczytana: 17 maja 2018

Ciekawa praca łącząca w sobie reportaż naukowy z biografią. Aby nie zdradzić zbyt dużo... Cóż, okazuje się, że przez kilka dekad dwóch wybitnych psychologów izraelskich zastanawiało się nad tym, jakie czynniki wpływają na postrzeganie rzeczywistości i podejmowanie decyzji. Przeprowadzili w tym celu bardzo ciekawe i fascynujące w swojej prostocie eksperymenty.
Książka jest relacją z ich pracy, przetykaną informacjami o życiu osobistym i wzajemnych relacjach tych naukowców - genialnego Amosa Tversky'ego i jego wybitnego partnera - nagrodzonego Noblem Danny'ego Kahnemana.
Książka bardzo udana, przystępnie przybliżająca temat, warta tego, aby wynotowywać sobie najciekawsze fakty.

Karol Kryk | 2018-05-08
Przeczytana: 07 maja 2018