Przedziwna śmierć Europy

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
7,7 (100 ocen i 26 opinii) Zobacz oceny
10
10
9
19
8
29
7
29
6
9
5
1
4
0
3
1
2
0
1
2
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
tytuł oryginału
The Strange Death of Europe: Immigration, Identity, Islam
data wydania
ISBN
9788381161916
liczba stron
434
słowa kluczowe
Europa, współczesność, kryzys
język
polski
dodał
Carmel

Dlaczego Stary Kontynent popełnia samobójstwo? Spadająca stopa urodzin, masowa imigracja oraz pielęgnowanie braku zaufania do siebie i nienawiści do własnych wartości składają się na to, że Europejczycy nie potrafią wystąpić we własnej obronie ani oprzeć się kompleksowym przemianom swojego społeczeństwa, które w końcu doprowadzą do jego unicestwienia. Książka Murraya jest nie tylko analizą...

Dlaczego Stary Kontynent popełnia samobójstwo?

Spadająca stopa urodzin, masowa imigracja oraz pielęgnowanie braku zaufania do siebie i nienawiści do własnych wartości składają się na to, że Europejczycy nie potrafią wystąpić we własnej obronie ani oprzeć się kompleksowym przemianom swojego społeczeństwa, które w końcu doprowadzą do jego unicestwienia.

Książka Murraya jest nie tylko analizą realiów demograficznych i politycznych, ale również bardzo osobistą relacją naocznego świadka autodestrukcji kontynentu. Przedziwna śmierć Europy zawiera reportaże z podróży po całym kontynencie, o miejscach, do których migranci przybywają i do których ostatecznie trafiają, a także tych, które ich nie akceptują.
Na każdym etapie Murray cofa się o krok, aby objąć spojrzeniem szersze kwestie, które mogą doprowadzić do upadku kontynentu europejskiego, od atmosfery masowych ataków terrorystycznych po stopniową erozję naszych wolności. Autor podejmuje takie tematy jak rozczarowująca porażka multikulturalizmu, wolta Angeli Merkel w kwestii migracji, brak repatriacji i zachodnia fiksacja na punkcie poczucia winy. Murray jeździ do Berlina, Paryża, Skandynawii, na Lampedusę i do Grecji, wszędzie odkrywając chorobę, która toczy europejską kulturę od środka, a także słuchając historii ludzi, którzy przybyli z dalekich krajów do Europy.


„Jest to niezwykle ważna książka, której treść powinni poznać wszyscy ludzie mający wpływ na bieg wydarzeń w tym krytycznym dla historii Europy okresie”.

Sir Roger Scruton


Jeden z największych bestsellerów literatury faktu w Europie tego rok.

 

źródło opisu: http://www.zysk.com.pl/nowosci%2C-zapowiedzi/przed...(?)

źródło okładki: http://www.zysk.com.pl/nowosci%2C-zapowiedzi/przed...»

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
pokaż wszystkie
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (383)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 6799

„Przedziwna śmierć Europy” to jedna z najgłośniejszych ostatnio książek na kontynencie. Na jej popularność na pewno wpłynęły tematyka związana z imigrantami, rzetelna argumentacja oraz błyskotliwy styl.

Douglas Murray jest znanym z bezkompromisowości dziennikarzem i komentatorem politycznym. Jego sławę w rodzinnej Wielkiej Brytanii i na świecie ugruntowały jednak przede wszystkim bestsellerowe książki. Ich tematyka jest związana ze współczesnymi problemami politycznymi, społecznymi i kulturowymi.

Ostatnio wydana również w Polsce „Przedziwna śmierć Europy” od początku wzbudza duże kontrowersje, gdyż autor poświęcił ją gorącemu problemowi zalewającej kontynent fali nielegalnych islamskich imigrantów.

Murray już pierwszym zdaniem („Europa popełnia samobójstwo”) robi na czytelnikach ogromne wrażenie. Można nawet powiedzieć, że szokuje. Nie ucieka się jednak do tanich chwytów i typowych dla polityków populistycznych haseł.
Wszystkie stwierdzenia, teorie i prognozy autor popiera...

książek: 368
Saudyjskie-Wielbłądy | 2017-12-18
Przeczytana: 18 grudnia 2017

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

To, że taka książka powstała w Wielkiej Brytanii może być dla niektórych szokiem. Fakt, że napisał ją uznany komentator polityczny, pisarz i dziennikarz, a nie ktoś związany EDL lub Britain First – tym bardziej.

To jedna z lepszych analiz obecnej sytuacji w Europie, jaką czytałem.
Książka powstała w oparciu o podróże i obserwacje autora dotyczące sytuacji imigracyjnej nie tylko w Wielkiej Brytanii, ale i w pozostałych krajach unijnych.
Zakłamywanie i zaklinanie rzeczywistości, paraliż policji wynikający z presji „politycznej poprawności” oraz tworzenie alternatywnej rzeczywistości przez liberalnych polityków (ale nie tylko) były mi znane.
Nie miałem jednak świadomości, jak ogromna jest skala tego zjawiska, a także poziomu "zidiocenia permanentnego" znakomitej części europejskiej klasy politycznej. Tu chętnie posłużę się przykładem norweskiego polityka, który deklarował się jako „feminista, antyrasista i heteroseksualista”, a we własnym domu został „ubogacony kulturowo” przez...

książek: 1070
Mariolka | 2018-04-18
Przeczytana: 18 kwietnia 2018

Nie przekonała mnie ta książka, a wręcz przepełniła odrazą. Jeśli ktoś oczekiwał świeżej analizy zjawisk współczesnych, srodze się zawiedzie. Autor nie zasygnalizował nawet, że doświadczył jakichkolwiek interakcji z uchodźcami. Jego ksenofobiczne analizy - pełne manipulacji, nadużyć i zwykłej głupoty - zdają się mieć swoje podstawy w bulwarowych pismach i tylko tam. W krytykanckim tonie łaje władze państw Europy za to, że w ogóle Innych na kontynent wpuszczały, bo to przecież wyłącznie imigranci ekonomiczni, którzy po godzinach gwałcą i mordują. Gdyby nie zostali wpuszczeni nasz autor byłby zawsze młody, piękny i bogaty. I kompletnie wyprał temat z globalnego kontekstu, czyli wojen, ISIS, zmian klimatycznych i wszystkiego, co jest przyczyną migracji do Europy. Nie wspomiałam też jaki procent uchodźców do nas dotarł, a nikły. Dla mnie ta książka to stek populistycznych bzdur i spiskowych teorii dziejów, który może się podobać, ale nawet nie dotyka realnych problemów doby kryzysu...

książek: 863
Fantasy-Bestiarium | 2018-01-29
Na półkach: Przeczytane, Posiadam

„Przedziwna śmierć Europy” jest nietuzinkową książką autorstwa Douglasa Murraya, która traktuje o dziwacznej sytuacji Starego Kontynentu. Autor stara się odpowiedzieć na pytanie, dlaczego Europa popełnia samobójstwo? Już dziś możemy zaobserwować wiele niepokojących sytuacji: dramatyczny spadek urodzin, masowa imigracja obcych kultur, czy brak zaufania do przybyszów składają się na to, że Europejczycy są obecnie w niezwykle trudnej sytuacji. Nie da się ukryć, że stoimy przed ogromnymi przemianami, które mogą doprowadzić do naszej zagłady.

Douglas Murray w swojej książce analizuje realia polityczne i z detektywistyczną zaciętością bada zebrane fakty. Przedstawia wiele dowodów na to, że Europę w niedługim czasie czeka istne trzęsienie ziemi. Przybywający migranci pogarszają i tak nieciekawą sytuację, a niemal cała Unia Europejska podąża niezwykle niebezpieczną drogą. W niniejszej książce Murray stara się otworzyć oczy na wiele faktów i pokazać, do czego prowadzi bezmyślna i szkodliwa...

książek: 283
Andrzej | 2018-01-28
Przeczytana: 28 stycznia 2018

„Przedziwna śmierć Europy” Murraya to wybitny esej, w którym wybrzmiewają podstawowe pytania o przyszlość naszego kontynentu i odpowiedzi, które są jednoznacznie pesymistyczne bo inne być nie mogą.

Douglas Murray, to młody (1978) błyskotliwy, znakomicie wyksztalcony oraz piszący w pozbawionym emocji a zarazem porywającym stylu angielski publicysta. Nie oskarża jak Fallaci nie jest cyniczny jak Houellebecq. Na donioslość tej książki złożyło się mądre postawienie i uszeregowanie pytań oraz akcentów nad równie pieczołowicie przeanalizowaną wielostronicową kartą niuleczalnie chorego kontynentu. To również kronika chyba już niezmywalnej hańby, jaką okryli się zachodni politycy i ich wyborcy wybierający sobie mężów stanu skrojonych na swój rozmiar. Społeczeństw, które potrzebują do życia dwóch rzeczy: korzystania z dobrobytu oraz tak skutecznego ich okłamywania by owej konsumpcji nic nie zakłócilo. W innym aspekcie autor rozważa nienawiść Europejczykow do samych siebie, do własnej...

książek: 1765
chiave | 2018-02-11
Przeczytana: 11 lutego 2018

Książka aż się prosi o herbertowski podtytuł "Raport z oblężonego kontynentu" – zwłaszcza, że w przeciwieństwie do oficjalnych raportów tworzonych przez rządy i oddelegowane do tego instytucje, jest on uczciwy, rzetelny i oparty na drobiazgowych badaniach. Autor stawia pytania omijane przez polityków i, w przeciwieństwie do nich, nie boi się odpowiedzi ani nie nagina ich pod żadną tezę. Ta książka to także tryumf zdrowego rozsądku nad polityczną poprawnością.
W tej sytuacji nie może dziwić, że z badań Murraya wyłania się obraz skrajnie pesymistyczny, a jego raport jest jak historia choroby pokazująca kolejne stadia nieuleczalnego już na tym etapie nowotworu. Pokazuje zabójczy cynizm a zarazem ogłupienie elit politycznych i intelektualnych, a także zmęczenie, wypalenie i ogromne zagubienie opuszczonych przez elity społeczeństw.
Obecny kryzys migracyjny jest, zdaniem Murraya, w takim samym stopniu przyczyną kryzysu tożsamości Europy, co jego skutkiem. Czytając jego analizę...

książek: 371
Carmel | 2018-01-28
Przeczytana: 28 stycznia 2018

Chyba najistotniejszym obecnie ogólnoeuropejskim tematem, który od lat wymaga poważnej debaty, jest zjawisko wędrówki ludów z Azji i Afryki ku naszym granicom. Książka brytyjskiego dziennikarza Douglasa Murray'a "Przedziwna śmierć Europy: imigracja tożsamość islam." jest próbą zmierzenia się z problemem. Autor relacjonuje decyzje polityków, opisuje nastroje Europejczyków i zastanawia się nad przyczynami niepokojów społecznych i zagrożeniami wywołanymi niekontrolowanymi falami migracji.

Najpierw plusy.

Murray bardzo sprawnie i wielostronnie opisał lawirowanie polityków wokół tematu migracji. Bardzo syntetycznie zobrazował manipulacje danymi, granie na emocjach, byle utrzymać się przy władzy. Dopóki polityka powojenna prowadzona była na zasadzie zderzenia prawicy-lewicy i konserwatyzmu-liberalizmu, Europa budowała dobrobyt dość liniowo. Jednak miliony imigrantów dokonały w ostatnich kilku dekadach wielu przewartościowań, lokalne debaty przestały być istotne; pojawił się problem...

książek: 340
Łukasz | 2017-12-16
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 14 grudnia 2017

W książce znajdziecie wszystko to, czego nie usłyszycie w liberalnych mediach. Jest to gruntowna analiza obecnego stanu rzeczy w Europie. Autor skupia się wyłącznie na faktach i opisuje powody dla których Europa niechybnie umiera...brak jest w książce poprawnych politycznie frazesow, za to aż roi się od przykładów zidiowacenia lewicowych i liberalnych polityków. Ta książka to pochwała dla racjonalnego myślenia i myślę, że wielu się ona nie spodoba (jeśli wiecie co mam na myśli...)

książek: 246
AniaProszka | 2018-02-06
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 06 lutego 2018

Szczerze mówiąc, przygnębiająca... - i nie, nie chodzi o jakość - tu książka jest perfekcyjna. Bardziej chodzi o zawartość - z tak wielu rzeczy nie zdawałam sobie sprawy...

książek: 2120
Getos | 2018-03-10
Przeczytana: 10 marca 2018

Rewelacyjny esej opisujący kondycję, siłę, fundamenty, wartości Europy (a w zasadzie ich brak, lub słabość), kiedy do drzwi pukają setki tysięcy mieszkańców Afryki i Bliskiego Wschodu. Autor mówi, że istotą problemu nie są imigranci, ale to, że ich największa fala nawiedza nas w momencie kiedy Europa traci fundamenty na których została zbudowana. Do tego dochodzi słaba elita polityczna, stronnicze media, a wszystko przykrywa "dywan poprawności", który zabija wszelki konstruktywny dialog. Książka zawierająca wiele podsumowań z którymi zgadzam się w 100%. Wszystko zebrane w jednej pozycji i do tego sprawnie opisane i zanalizowane. Brawo dla Autora. Jedyny minus to to, że kończąc czytać książkę Pana Douglasa nachodzi czytelnika myśl, że niestety w tym tunelu światełka nie widać.

zobacz kolejne z 373 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
zgłoś błąd zgłoś błąd