Przeczucie. Opowieść o czasach pandemii

Marginesy
2022-03-30
2022-03-30
pandemia

Książka o wiedzy ekspertów i niemożności dotarcia z tą wiedzą do polityki. O działaniach oddolnych, o nieformalnych konsultacjach tych, którzy rozumieli zagrożenie COVID-19. O modelowaniu społecznym, o nadchodzącej panice której można było przeciwdziałać.
Na pytanie co jest ważniejsze, człowiek czy gospodarka odpowiedź jest zawsze jedna - oczywiście że gospodarka. Może powstać opowieść o zagładzie ludzkości, nie istnieje opowieść o końcu kapitalizmu ;).
Książka jednak też nierówna i momentami chaotyczna, wiele postaci pojawia się na chwilę i znika,. Niemniej jest to ciekawy wątek by dokonać teraz analizy, po tym jak kryzys jakoś ustał, albo stał się bardziej opanowany - by przyjrzeć się temu, co zadziałało, co należy zmienić, jakie kanały komunikacji funkcjonowały, a czego się nie udało zrobić.
Polecam

Bardzo ciekawy reportaż o postawie zwykłych ludzi oraz rządu USA i urzędników amerykańskich w obliczu pandemii, ni tylko zresztą COVID-19. Jak w książkach Nevila Shute'a. Polecam.

Po około 60% odpuściłem. Książka to bardziej raport niż opowieść. Może dla studentów medycyny jako ciekawostka...

"PRZECZUCIE" MICHAEL LEWIS
Opowieść o czasach pandemii.

Zależało mi przeczytać tę książkę ponieważ zaciekawił mnie temat.
Informacja, iż naukowcy wiedzieli, jak zachowa się wirus, lecz nie wiedzieli jak zachowają się ludzie była dla mnie wstrząsająca.

Gdy z Chin dotarły wiadomości o nowym wirusie naukowcy i lekarze chcieli działać i to natychmiast. Jednak władze Ameryki twierdziły, że nie ma powodu do paniki.
Na kilka lat przed pandemią i wirusem Covid 19 ostrzegali przed skutkami wirusa i epidemii, która może wybuchnąć. Proponowali odpowiednie działania, przemyślane i zaplanowane projekty mające na celu pokazać jak szybko reagować na to, co może się zdarzyć.
Czym zajmowała się grupa o nazwie Wolverines, w której skład wchodzili niezależnych specjalistów różnych dziedzin nauki dowiecie się czytając.

Lektura ta pokazuje jak bardzo działania ludzi nauki i techniki były hamowane na wszystkich szczeblach.
Łatwo powiedzieć, że zawiodła administracja, lecz przecież zawiedli ludzie.

Wirus dotknął każdego z nas, mnie również. Strach i poczucie bezsilności było dominujące.
To co zaobserwowałam przeraziło mnie. Z ludzi wyszło wszystko to co najgorsze. Łącznie z tym, że osoby, które nie chciały się zaszczepić nie wierząc w to całe szaleństwo pandemiczne pomału stawali się wykluczeni. Nawet w rodzinach nastąpiły podziały i nienawiść jednych do drugich.
Szydzono z niezaszczepionych i oczekiwano, że bezwarunkowo podporządkują się nakazom, zakazom i oczekiwaniom społeczeństwa. Wywierano ogromną presję i straszono skutkami braku posłuszeństwa. Ograniczano i zabierano wolność wyboru i nie szanowano ich decyzji.
Gdy, w grę wchodzi utrata własnego życia, ludzie nie przebierają w środkach.
Internet, media społecznościowe stały się źródłem informacji i środkiem szerzenia paniki.

Zapraszam na www.ostatniastrona.com.pl

"PRZECZUCIE" MICHAEL LEWIS
Opowieść o czasach pandemii.

Zależało mi przeczytać tę książkę ponieważ zaciekawił mnie temat.

Książka opowiada o naukowcach i lekarzach, którzy na wiele lat przed pandemią COVID-19 przestrzegali głowy państwa przed skutkami możliwych epidemii i proponowali wdrożenie specjalnych projektów, które ulepszyłyby czas reakcji w dramatycznych sytuacjach. Oni widzieli jak zachowa się wirus. To też opowieść o dziurawym systemie zdrowotnym jaki panuje w USA. O urzędnikach i procedurach, które hamowały reakcję lekarzy w momencie wybuchu epidemii. To nie naukowcy zawiedli, a system, i historia opisana w książce jest tego dowodem. Pewna grupa niezależnych specjalistów o nazwie Wolverines, o której dowiecie się z książki, mogłaby, albo przynajmniej miałaby duże szanse, zmienić bieg zdarzeń i ten szybki rozwój epidemii, być może, potoczyłby się inaczej...

(cd recenzji na fb)

Można by Przeczucie odczytać jako książkę o niekompetentnych urzędnikach, biurokratach, którym zależy wyłącznie na utrzymaniu swoich stołków, miernotach, które przypadkowo znajdują się na odpowiedzialnych stanowiskach oraz o jednostkach, które jednak w sytuacjach kryzysowych próbują działać, zaś wcześniej starają się zwrócić uwagę innych na zbliżające się kłopoty. Michael Lewis zdaje się wciąż pisać takie książki. Tak było w przypadku Pokera kłamców o upadku Salomon Brothers, Big Short – o kryzysie hipotecznym 2007, do pewnego stopnia mieści się w tym również Moneyball – o tym jak grupka osób zmieniła podejście do baseballu.

Przeczucie jest opowieścią o pandemii koronawirusa SARS-CoV-2, ale połowę książki zajmuje opowieść o naukowcach i medykach, którzy od wielu lat przestrzegali przed możliwym pojawieniem się epidemii na dużą skalę i próbowali przekonać polityków i osoby odpowiedzialne do stworzenia procedur i działań wyprzedzających. Co więcej pewną pozytywną rolę pełni w niej George W. Bush, choć jako prezydent nie był najlepiej oceniany.
[...]
całość:

Tak naprawdę to nie jest książka o covidzie, a o porażkach systemu zdrowotnego w USA

• Rozwojowe
  • Nauka medycyna człowiek