Wielki szort

Data 1. wydania:
2011-02-01
Kinga Man
Kinga Man kryzys finanse Wall Street

Historia traderów którym udało się zarobić na kryzysie w 2008 r. Pokazane Wall Street od kuchni: brudna forsa, przekręty, kłamstwa i naiwność przeciętnych ludzi.

Pokaż mimo to video - opinia

Książka Lewisa to nie jest poradnik!!
Dlaczego?
Nie dowiesz się z niej prawie nic o instrumentach finansowych, a po lekturze nadal niejasne (dla niektórych) będą pojęcia typu "syntetyczne CDO", ale celem książki wcale nie jest ich wyjaśnienie. Prawdziwy przekaz tej pozycji to historia o "jajogłowych z Wall Street", którzy postanowili stworzyć system i skomplikować go w taki sposób, aby wydawał się profesjonalny i zrozumiały dla wtajemniczonych. W rzeczywistości jednak, nikt go nie rozumiał. Nie trudno się domyśleć, że takie postępowanie skończyło się prędzej czy później kryzysem.
Arcyciekawej fabule elementu niedowierzania dodaje fakt, iż wszystko zawarte na stronach "Big Shorta" wydarzyło się naprawdę.
Zdecydowanie polecam każdemu.

Książka Lewisa to nie jest poradnik!!
Dlaczego?

Obok „ Pokera Kłamców” znakomity klasyk (zreszta zekranizowany nie bez powodu)

Luźno opisana historia którzy zarobili ogromne pieniądze idąc na przeciw tłumów i tzw wielkich korporacji!

Perełka dla ludzi lubiących finanse

Pozdrawiam
Maciej Słupsk

Obok „ Pokera Kłamców” znakomity klasyk (zreszta zekranizowany nie bez powodu)

Perełka dla ludzi lubiących finanse

Pozdrawiam
Maciej Słupsk

Bardzo ciekawa! Niemniej niektóre rozdziały, ze względu na tematykę, totalnie niezrozumiałe dla mnie.

Historia boomu i krachu 2007 opowiedziana w sposób lekki, zajmujący i z humorem. Nie zastąpi jednak opracowań teoretycznych z ekonomii cyklu koniunkturalnego.

Na półkach: , , , ,

W "Zbyt wielcy by upaść. Kronika walki, jaką Wall Street i Waszyngton stoczyły wspólnie, by uchronić przed upadkiem system finansowy. I siebie" mogliśmy podziwiać rozważnych i dzielnych prezesów oraz urzędników ratujących świat. Książka Lewisa jest prequelem tamtych wydarzeń i rysuje bohaterów w nieco innych barwach.

Świetne pióro, lekko się czyta mimo dość ciężkiej problematyki.

Świetne pióro, lekko się czyta mimo dość ciężkiej...

Polecam. Książka otwiera oczy i pozwala spojrzeć na świat wielkiej finansjery, który przypomina kanał ściekówy.

"Wielki szort" Michaela Lewisa to ważna, choć bardzo trudna lektura. W książce tej autor opisuje kulisy kryzysu finansowego mającego miejsce w latach 2007-2009. Michael Lewis przeprowadził dziesiątki wywiadów z osobami, które brały bezpośredni udział w ówczesnych wydarzeniach na Wall Street. Próbował wytłumaczyć, jak doszło do tego ogólnoświatowego krachu finansowego. Nie było to proste zadanie, ponieważ, gdyby większość finansistów z Wall Street rozumiało te wszystkie zawiłości ekonomiczne, to może w ogóle nie doszłoby do krachu. Tak naprawdę tylko garstka ludzi zdawała sobie sprawę, że rynek pożyczek hipotecznych wysokiego ryzyka to jedna wielka tykająca bomba.
Dla takich osób jak ja, czyli nie będących ekonomistami i nie znających się na giełdzie, "Wielki szort" to trudna lektura. Po jej przeczytaniu mam nadal mgliste pojęcie, o co tam tak naprawdę chodziło i w jaki sposób ta garstka osób zarobiła na tym kryzysie. Brakowało mi w tej książce ogólnego opisu tych wszystkich wydarzeń oraz definicji wielu egzotycznych dla mnie pojęć, takich jak swapy, kredyty subprime, CDO, krótka sprzedaż, długa sprzedaż itd. Głównie z tych powodów książkę oceniam na 6/10.

Hardcore. Do kwadratu. Przez „Wielki szort” trzeba się przedzierać. W dużej mierze tekst jest niezrozumiały. I to, podejrzewam, nie tylko przez zwykłego śmiertelnika, ale nawet człowieka z niezłym wykształceniem ekonomicznym. Michael Lewis pisze o rzeczach niezrozumiałych nawet przez większość ludzi pracujących na Wall Street, którzy – teoretycznie – mieli się tymi sprawami zajmować/nadzorować je. Jednak warto się przez te litery przebić, bo druga hardkorowa warstwa jego książki jest czytelna, jeszcze bardziej przerażająca i niezrozumiała. Tyle, że tym razem niezrozumiała na poziomie zrozumiałym na nas.
Lewis przygląda się mechanizmom – ludzkim i instytucjonalnym – które doprowadziły do wielkiego kryzysu finansowego 2008 roku. Pisze o cwaniactwie, chciwości oraz niekompetencji ludzi odpowiadających za pieniądze i życie obywateli. Zajmuje się metodami ukrywania ich cwaniactwa, chciwości i niekompetencji oraz sposobami w jakich budzili niskie pobudki u obywateli. Manipulowali nimi, by zarobiły ich firmy, a przez to ich premie roczne sięgnęły pułapu dziesiątek milionów dolarów. Dziesiątek milionów za cwaniactwo oraz umiejętność gry z przepisami i nadzorem. Przepisami i tak niedoskonałymi, nadzorem niekompetentnym tak, jak i oni. Na dodatek skorumpowanym.
Autor „Wielkiego szortu” oskarża całe Wall Street – od szeregowych analityków, przez traderów i szefów grup traderów po prezesów. Niekompetencja, brak kontroli to najlżejsze z zarzutów. Oskarża te agencje ratingowe, które do końca nie informowały o zagrożeniu. Nie chciały, bo banki mogłyby pójść do konkurencyjnej agencji i nie mogły, bo nie rozumiały co oceniają. Zresztą gdyby nawet chciały zrozumieć, otrzymywały niepełne, a przez to fałszywe dane. Lewis oskarża też media, które mimo sygnałów nie interesowały się oznakami kryzysu. Dziennikarzom oraz ich przełożonym brakowało kompetencji. Nie chcieli też ryzykować utraty reklam i ewentualnych konfliktów z klientami, których stać na najlepszych prawników i przeciąganie w nieskończoność kosztownych procesów.
Wreszcie Lewis oskarża cały amerykański system finansowy. Amerykański, ale jego siła i procesy globalizacyjne doprowadziły do tego, że stał się stałą częścią systemu światowego. Pieniądze nie znają granic, ich transfery w każde miejsce trwają tyle samo – sekundy. Oskarża system o chore korzenie, chore nogi, tułów i dokonujące transakcji ręce. Oskarża ten system o wybrakowany mózg. Brak mu części odpowiedzialnej za uczciwość i refleksję. W tym świecie to najcięższe choroby.
Ale nie tylko z powodu pokazania przyczyn Wielkiego Kryzysu 2.0, warto „Wielki szort” przeczytać.
Michael Lewis jest wybitnym dziennikarzem. Jego książka, jak na wielkie amerykańskie dziennikarstwo przystało, to opowieść o wydarzeniach, pisana przez pryzmat ludzi. Bohaterami książki są goście, którzy na kryzysie 2008 roku wygrali, zdobyli setki milionów dolarów. I nie są to bankierzy, a faceci, którzy jako jedyni/jedni z niewielu potrafili przewidzieć zbliżające się tsunami, przygotować na nie i ustawić tak, by przyniosło im ono nieprawdopodobne zyski.
Książka Lewisa to historia kilku cyników, sceptyków i niedowiarków. Ludzi, którzy myślą, a nie żywią się medialną papką. Gości, którzy często musieli się zmagać z presją najbliższego otoczenia, które namawiało ich do gry w orkiestrze „bigszortowego Titanica”. Opisuje pokręcone osobowości tych kilku, uchodzących za dziwaków, outsiderów, pokazując ich głęboko ludzki, chwilami groteskowy, chwilami tragiczny, wymiar. Dużo bardziej ludzki, niż nastawionych tylko na zysk i/lub kupujących głodne kawałki tzw. normalnych, fajnych ludzi. Fajnych ludzi, którzy w istocie są potworami light albo debilami.
Ostatnie strony książki Lewisa to opowieść o konsekwencjach Wielkiego Kryzysu 2.0 – tego, kto za niego odpowiedział i jak zmienił/naprawił się system. Konsekwencji nie poniósł nikt. Więcej, menedżerowie odpowiedzialni za to, co się stało, wyszli z tej historii bogatsi o dziesiątki milionów dolarów. System twierdzi, że się naprawił. Ale ponieważ zwalił winę za kryzys na panikę, można mieć blisko stuprocentową pewność, że nie zmieniło się nic. Chciwość wciąż jest dobra, zaś moralność stanowi – dyskwalifikujące kandydatów do pracy w bankowości i w tej bankowości już pracujących – schorzenie.
Znakomita rzecz. Ciężka, ale warta wysiłku.

Zmienić historię o facetach w garniturach, wydających nie swoją pieniądze w wartką opowieść o ludzkiej głupocie to nie lada sztuka. Warto. Natomiast można też obejrzeć filmowego "Big Shorta" plus doczytać ostanie 3 rozdziały dla dopełnienia wiedzy i efekt mamy taki sam.

Michael Lewis Wielki szort. Mechanizm maszyny zagłady Zobacz więcej
Michael Lewis Wielki szort Zobacz więcej