Umysł nieracjonalny

Sonia Draga
2018-02-21
2018-02-21
Justyna Kukian

Prawdopodobnie najlepsza treść przed zmierzeniem się z Pułapkami Kahnemana. Lewis ma lekkie pióro, polecam.

Michael Lewis przedstawia biografię i historię badań dwóch znakomitych izraelskich psychologów Daniela Kahneman'a i Amosa Tversky'ego.
Ciekawie opowiedziana historia a co najważniejsze przybliżone główne założenia ich badań oraz wnioski.
Kahneman za swoje badania otrzymał Nagrodę Nobla choć w sumie należała się ona obu naukowcom, choć jego kolega i przyjaciel Tversky, umarł w wieku 59 lat i nie doczekał tego wspaniałego momentu.
Jeżeli po lekturze tej książki chcielibyście głębiej zanurkować w tej tematyce to polecam książkę pt "Pułapki myślenia"

Opis teorii Kahnemana i Tverskiego, przepleciony ich biografiami. Można, ale zdecydowanie lepiej przeczytać "Pułapki myślenia" . Nawet po raz drugi.

Michael Lewis ma niesamowity talent do opowiadania o ciekawych ludziach i wydarzeniach w bardzo przyjazny dla czytelnika sposób. Ale to byłoby nic, gdyby nie talent do znajdywania takich rzeczy, bo kto by pomyślał, że historia dwóch psychologów może być ciekawa?
Miałem napisać jeszcze o plusach, ale zainteresowało mnie coś innego i nie napiszę. Przeczytajcie sami. Polecam.

Jedyny minimalny minus tej pozycji to czasem niezachowana chronologia, przez którą można się czasem pogubić....

Bardzo ciekawa książka o Kahnemanie i Twerskim.
Ale najpierw warto przeczytać książkę "Pułapki myślenia" Kahnemana - rewelacyjna i właśnie opisuje wyniki wspólnej pracy obu genialnych psychologów.

Bardzo ciekawa książka o Kahnemanie i Twerskim.

"Jeśli nie da się wyeliminować umysłu z procesu podejmowania decyzji, to trzeba przynajmniej zdać sobie sprawę z jego słabości."

Nie wiem jak to się stało, że zapomniałem o książce napisanej przez jednego z moich ulubionych autorów piszących o funkcjonowaniu rynków finansowych (i nie tylko). Chodzi o Błyskotliwych chłopców (ech te polskie tytuły) Michaela Lewisa. Odkładałem ją, przesuwałem i przypomniała mi się dopiero teraz, gdy zobaczyłem, że wydana została nowa pozycja Lewisa Umysł nieracjonalny. Krótka historia teorii perspektywy.

O!

Z jednej strony niesłychanie się ucieszyłem, a z drugiej… Czy można lepiej napisać o teorii perspektywy niż zrobił to sam Daniel Kahneman w Pułapkach myślenia? Nawet jeśli robi to Michael Lewis? Nie zdołałem się jednak powstrzymać i natychmiast zacząłem lekturę.

No i cóż. Polski tytuł wprowadza dość poważnie w błąd. To nie jest książka o teorii perspektywy! Właściwie jest o wielu przeróżnych konceptach i ideach, które do niej doprowadziły. Jeśli ktoś oczekuje skrótu myśli Kahnemana i Tverskiego mocno się rozczaruje. Oryginalny tytuł The Undoing Project: A Friendship That Changed Our Minds bardzo dokładnie mówi co jest treścią książki Lewisa. To przede wszystkim fascynująca opowieść o niesłychanej przyjaźni Daniela Kahnemana i Amosa Tversky’ego. Absolutnie odmiennych osobowości, którzy przez lata współpracy zrewolucjonizowali nie tylko nauki psychologiczne, ale również ekonomiczne.
[...]
całość:

• Psychologia
  • Kognitywistyka
  • Non-fiction
  • Virtualo

Dodaj cytat z książki Umysł nieracjonalny