Wielki szort

The Big Short: Inside the Doomsday Machine
Kinga Man, kryzys, finanse, Wall Street
biznes, finanse
Ag2S

CHCIWOŚĆ, KORUPCJA, ZIMNA KALKULACJA I TAJEMNICE, O KTÓRYCH NIEWYGODNIE MÓWIĆ. Tylko niewtajemniczonym wydaje się, że kryzys na amerykańskiej giełdzie papierów wartościowych zaczął się jesienią 2008 roku. Znawcy tematu doskonale wiedzą, że prawdziwy, cichy krach miał miejsce rok wcześniej: na rynkach derywatów powiązanych z obligacjami i hipotekami, gdzie wykorzystano mizerię finansową...

CHCIWOŚĆ, KORUPCJA, ZIMNA KALKULACJA I TAJEMNICE, O KTÓRYCH NIEWYGODNIE MÓWIĆ.

Tylko niewtajemniczonym wydaje się, że kryzys na amerykańskiej giełdzie papierów wartościowych zaczął się jesienią 2008 roku. Znawcy tematu doskonale wiedzą, że prawdziwy, cichy krach miał miejsce rok wcześniej: na rynkach derywatów powiązanych z obligacjami i hipotekami, gdzie wykorzystano mizerię finansową uboższych, zadłużonych warstw społeczeństwa amerykańskiego. Na rynkach, na które SEC nie ośmielała się, czy też wolała nie zaglądać.
Wielki Szort. Mechanizm maszyny zagłady to pierwszy dokument, który szczegółowo przedstawia kulisy największego ogólnoświatowego kryzysu naszych czasów. Lewis opowiada historię równie wciągającą i niezwykłą jak w swoich poprzednich bestsellerach, dowodząc po raz kolejny, że jest znakomitym, obdarzonym humorem kronikarzem naszych czasów.

źródło opisu: http://www.soniadraga.pl/

źródło okładki: http://www.soniadraga.pl/

Piotr | 2017-08-23
Przeczytana: 23 sierpnia 2017

Książka wpadła w moje ręce przypadkowo. A podobno nie ma przypadków. Ta książka tąpnęła moją wiedzą na temat instytucji zajmujących się finansami. Nie zastanawiałem się głębiej nad działalnością banków, maklerów giełdowych i spekulantów finansowych. "Wielki szort" otworzył mi oczy.

Autor opisuje działalność i zakłamanie firm jak i pojedynczych osób, posługując się ich imieniem i nazwiskiem. A to wszystko doprowadziło do załamania rynku papierów wartościowych w USA. Niestety, kryzys zatoczył koło, obejmując cały świat. Kto za nim stał? Lewis nie chce milczeć. To co opisuje, budzi przerażenie, kwoty które podaje nie można sobie wyobrazić. Całość jaki się jako zamknięta enklawa ludzi w szytych na miarę garniturach, z rolexami na dłoniach i milionami na prywatnych kontach.

Okazuje się, ze wielu ludzi i firm wiedziało o zagrożeniach, ale to nie powstrzymywało ich przed nieuczciwymi działaniami skierowanymi w stronę firm i osób prywatnych. Ta książka jest czymś w rodzaju...

Hipek | 2016-07-25
Na półkach: Przeczytane, EBook
Przeczytana: październik 2012

Książka zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Autor pracując w amerykańskich instytucjach bankowych poznał mechanizmy tworzenia produktów finansowych, których podstawowym celem było przysparzanie kluczowym managerom krociowych premii. Często działo się to (a może i nadal dzieje...?) z ogromnym ryzykiem dla klientów, którzy skorzystali z pozornie bezpiecznych i atrakcyjnych ofert. Po przeczytaniu tej lektury określenie bankster staje się oczywiste. Autor w interesujący, wiarygodny i wciągający sposób tłumaczy wewnętrzne mechanizmy działania branży. Dowodzi też, dlaczego kryzys 2008 był nieuchronny. Dla osób interesujących się zagadnizniemi rynków finansowych to będzie bardzo wartościowa lektura.

astaldohil | 2016-03-01
Przeczytana: 01 marca 2016

"Wielki Szort" wymaga od czytelnika niemałego skupienia i dodatkowo - jeśli chodzi o podobne mi osoby, nieobeznane z tematyką giełdy - wymusza podjęcie kroków, mających na celu poszerzenie swojej wiedzy o rynku obrotu papierami wartościowymi. Autor, co prawda, stara się w miarę obrazowo i w przystępny dla laików sposób wyjaśnić podstawowe pojęcia, jakkolwiek często zdarza mu się zapędzić, używając zwrotów i żargonu, który pozostawia w głowie "prostaczka" jeden wielki chaos.

Jakkolwiek, przy odrobinie dobrej woli ze strony czytającego, można się w lekturę wciągnąć - to wyśmienita, świetnie skonstruowana i napisana z ikrą opowieść o korupcji, naiwności i głupocie, które doprowadziły do załamania rynku i w efekcie do kryzysu światowego, który do dnia dzisiejszego odbija się czkawką. Jest to też historia kilku wybitnych osób, którym udało się nadchodzący kataklizm przewidzieć i zbić przy tym niemałe fortuny. Dobra książka, choć momentami hermetyczna, co może spowodować, iż mniej...

Mariusz | 2012-05-01
Przeczytana: 01 maja 2012

Książka o chciwości, głupocie i wielkiej fikcji jaką jest amerykańska demokracja sterowana przez ludzi z wielkiego sektora finansowego. Opis wydarzeń które wpływają na dzień dzisiejszy.
Obowiązkowa lektura dla wszystkich którzy wierzą w złudzenie wolnego rynku. Polecam, warto przeczytać.

kalondar | 2012-10-08

Rewelacyjna. Naprawdę otwiera oczy na to co naprawdę się stało

BookBasset | 2015-11-12
Na półkach: Przeczytane, E-booki, 2015
Przeczytana: 12 listopada 2015

Fizyka kwantowa, kobiety - lista rzeczy które są łatwiejsze do zrozumienia od współczesnego rynku finansowego jest długa. Problem pojawia się wtedy kiedy "eksperci" z Wall Street zaślepieni swoją chciwością też przestają rozumieć co tak właściwie robią i jakie będą tego konsekwencje.

Autor śledzi tutaj losy garstki ludzi, którzy nie tylko przewidzieli krach rynku finansowego z 2008 r. ale także zdołali na nim zarobić. Przedstawia tym samym nie tylko ich sylwetki, ale kontrastuje je z postawami osób będących w tamtych czasach u szczytu Wall Street.

Dla osoby, która nie odróżnia akcji od obligacji fabuła może stać się nieco zagmatwana. Sam autor moim zdaniem czasami posługuje się zbyt specjalistycznymi terminami, jednak nawet laik jak ja po wnikliwej lekturze potrafi zrozumieć ogólny sens wydarzeń tamtych lat.

Książka dla wszystkich, którzy chcą rozumieć co się wokół nich dzieje. Polecam !

dziewczyna84 | 2016-03-30
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 28 marca 2016

Książka nie jest typową powieścią obyczajową ani sensacyjną. Jest niczym reportaż o kryzysie na rynku/ giełdzie hipotecznym w USA w 2007/ 2008 roku, który odbił się czkawką na całym świecie. To kulisy wielkiego przekrętu, w którym ucierpieli jak zawsze najsłabsi: obywatele biorący kredyt hipoteczny. Książka ta pokazała zachłanność banków, które straciły wyczucie i pogląd na to co się dzieje w ich własnym gnieździe. Jest to również książka o niesamowitych umysłach, które ten kryzys przewidziały. A którym nie chciał uwierzyć nikt. I które też dizęki temu "trochę " na tym zarobiły. Tyle na ile pozwoliło im sumienie.
Książka napisana jest z wykorzystaniem specjalistycznego żargonu, haseł, do których trzeba się przyzwyczaić. Co na początku może trochę męczyć.
Polecam.
PRAWDA JEST JAK POEZJA. ALE MAŁO KTO LUBI POEZJĘ.

xlagoR | 2016-08-07
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 01 lipca 2016

Bardzo dobra książka poruszająca niezwykle trudną tematykę, ale w sposób pozwalający czytelnikowi na zgłębienie tajników wielkiego świata finansów. Rzadko to robię, ale w tym przypadku polecam najpierw obejrzeć film, a dopiero potem przeczytać książkę - znacznie ułatwia przyswajanie treści dotyczącej skomplikowanych produktów finansowych, które stały się, poza chciwością, jedną z głównych przyczyn globalnego kryzysu finansowego.

Jarek1983 | 2016-03-18
Przeczytana: 13 marca 2016

Jeden z najlepszych horrorów ostatnich lat.

Nie będę kłamał, że wszystko, co opisał Michael Lewis, jest dla mnie jasne i przejrzyste. Szczególnie jeśli chodzi o mechanizmy transakcyjne stosowane na Wall Street. Stąd „Wielki szort” czytać należy powoli i w skupieni, jeśli chce się dowiedzieć co stało za ostatnim (i nie ostatnim, jak wielu przewiduje) krachem ekonomicznym. Sprawa dotyczy oczywiście kredytów hipotecznych. Autor nie wciela się w omnibusa, ani w rolę sędziego. Na tyle na ile to możliwe stara się nam przybliżyć zarówno mechanizm, który doprowadził do załamania się systemu finansowego w USA, co pociągnęło za sobą dalsze skutki. Szczególnie polecam fragment o odbiorcach z Dusseldorfu.

Michael Lewis przedstawia nam garstkę postaci, które przewidywały, aczkolwiek same w to nie wierząc, dokąd zmierzał ówczesny trend panujący na Wall Street. I w tym właśnie tkwi największa groza. Nie jest łatwo określić czy zawiodły mechanizmy, czy zadziałała ludzka chciwość i głupota,...

Michał Winiarski | 2017-02-14
Przeczytana: 14 lutego 2017

Książka porusza temat, który pośrednio wpłynął na życie każdego z nas. Kryzys z 2007 roku został wywołany wszechobecną chciwością i niezrozumieniem stworzonego przez nas potwora, jakim jest coraz bardziej skomplikowany i holistycznie powiązany system finansowy. Lektura w przystępny sposób ocenia i opisuje ostatni kryzys od początków jego istnienia z perspektywy "pesymistów", którym udało się odkryć nieuniknione załamanie gospodarki.
W celu zrozumienia całości książki, jak i determinant kryzysu zalecane jest zapoznanie się uprzednio z podstawami informacji na tamat kryzysów i rynków, gdyż dla laików może być to barierą w zrozumieniu książki.

Ekranizacje

Oscarowa noc literatury

Dziś w nocy dowiemy się kilku rzeczy. Być może dowiemy się, czy na naszym osiedlu mieszka jakiś kibic Cracovii (tak, 28 lutego to Dzień Kibica Cracovii, choć także Światowy Dzień Chorób Rzadkich, który naprawdę ze względu na nazwę winien być obchodzony dzień później). Ale nade wszystko dowiemy się, czy świat w końcu przestanie stroić sobie żarty z Leonardo DiCaprio.

Oscary 2016 - nominacje

Akademia Filmowa ogłosiła listę nominacji do Oscarów, najważniejszych nagród filmowych. Przygotowaliśmy dla was zestawienie nominowanych tytułów według klucza literackiego.