Algorytmy. Kiedy mniej myśleć i inne sposoby na racjonalne życie

Tłumaczenie: Dariusz Rossowski
Wydawnictwo: Feeria Science
Algorithms to Live By: The Computer Science of Human Decisions
algorytmy
tekon

Fascynujące spojrzenie na to, jakie wnioski z algorytmów komputerowych płyną do zastosowania w naszym codziennym życiu, pomagając w podejmowaniu decyzji i rozjaśniając mechanizmy pracy umysłu. Co informatyka może wiedzieć o naszym prywatnym życiu? Skąd pomysł, by procedury programistyczne stosować do problemów ludzkich, nie tylko komputerowych? Okazuje się, że tematy te pojawiają się już nawet...

Okazuje się, że tematy te pojawiają się już nawet na poziomie rozpatrywanych zadań: problem sekretarki, problem komiwojażera, dylemat więźnia, problem wielorękiego bandyty, w końcu relaksacja problemu… Informatyka nie jest aż tak abstrakcyjna i oderwana od świata, jak czasem się wydaje.
• Czy zawsze porządek jest lepszy od bałaganu?
• Jak długo poznawać kolejne oferty przed wynajęciem mieszkania?
• Jaki jest idealny moment na ślub?
• Kiedy najbardziej racjonalnym posunięciem jest… zdanie się na los?
• Jak optymalnie szukać miejsca parkingowego?
• Co giganci programowania mówią o sposobach sortowania skarpetek?
Wyłuskane tu informatyczne porady często twórczo wzbogacają wskazania psychologii, a jednocześnie mają tę rzadką zaletę, że ich optymalność jest… matematycznie dowiedziona.

źródło opisu: Wydawnictwo Feeria, 2018

źródło okładki: http://wydawnictwofeeria.pl/

eryk87 | 2018-08-05

Książka o algorytmach, pokazująca ja działają i jak za ich pomocą ludzie zapisują problemy.
Język jest na tyle przyjemny, że mogłem przeczytać ze zrozumieniem bez studiowania informatyki.

Jeżeli liczysz, że nauczysz się rozwiązywać problemy za pomocą algorytmów, to niestety ta książka zupełnie przechodzi obok tego tematu.

moo_stories | 2018-08-15

Zawsze podchodziłam z dużym dystansem do książek przepełnionych “fantastycznymi i niezawodnymi radami” na jakże szczęśliwe życie - i to u boku przystojnego, umięśnionego mężczyzny, księcia na białym rumaku i jednocześnie rycerza bez zmazy i skazy. Dlaczego to piszę? Ponieważ przyznam się szczerze, że takie też miałam pierwotne wyobrażenie o książce Tom'a Griffiths’a i Brian’a Christian’a pt. "Algorytmy. Kiedy mniej myśleć".

Jakież było moje zdziwienie, gdy po pochłonięciu kilku początkowych stron stwierdziłam, że takich lektur właśnie nam wszystkim potrzeba! Skąd takie stwierdzenie? Odpowiedź jest dosyć prosta. Okazuje się, że twierdzenia matematyczne, zagadnienia logiczne i algorytmy sieciowe, które niektórzy z nas znają ze studiów, mają zastosowanie w życiu codziennym i to w najmniej spodziewanych jego aspektach. Niby nic odkrywczego, ale jeżeli ktoś potrafi odnieść tą całą naukową “paplaninę” do jazdy samochodem, układania skarpetek czy też gry w pokera to jak dla mnie...

macias | 2018-11-10
Przeczytana: 07 listopada 2018

Koncepcja niby ponętna, aby "odkryć" rasowe informatyczne algorytmy w zwykłym życiu i potraktować je już jak na algorytmy przystało. Ale mam wrażenie, że autorzy za dużo chcieli.

Ta jedna książka to połączenie pozycji jak Cormen dla kucharek (95%) oraz historii z dziejów informatyki, powiedzmy w stylu urywków z Innowatorów Isaacsona (5%). Ten drugi składnik się broni znakomicie, ale wolałbym zobaczyć osobną książkę o takim profilu, bo tutaj te urywki znaczą tyle co nic.

Popularnonaukowość algorytmom nie wyszła moim zdaniem na dobre, nie daje się tego użyć w pracy programisty, z kolei w lekkim wydaniu nie widać potrzeby wprowadzania klas złożoności czy analiz i nie wiadomo po co autorzy to robią. Książka jest także bezużyteczna jako referencja.

Może mam ograniczoną wyobraźnię, ale nijak nie widzę w jakiejkolwiek perspektywie użycia tej książki przy sortowaniu skarpetek, randkowaniu, czy jakiejkolwiek rutynowej czynności. Gdybym za coś zabierał się serio, np. tworząc portal...

Paweł Marchel | 2018-04-20
Na półkach: 2018, Na jeden raz, Przeczytane
Przeczytana: 19 kwietnia 2018

Książkę czytało się dość dobrze do pewnego momentu (gdzieś w ⅔ objętości).Autorzy wychodzili od informatyki i stosowanych w niej algorytmów, ale prezentowali je w odniesieniu do sytuacji z życia wziętych. W końcowych rozdziałach, w moim odczuciu, informatyka wzięła górę i było jej zdecydowanie za dużo w porównaniu z przykładami z życia.

Książka w założeniu ma odnosić się do sytuacji z życia. Powinna więc być dostępna dla każdego, napisana językiem zrozumiałym dla większości społeczeństwa. Tymczasem uważam, że osoba bez znajomości podstaw informatyki czy matematyki nie wyniesie z niej najwięcej. Pojawiające się terminy matematyczne czy informatyczne były dla mnie trudne do zrozumienia. Co prawda każdy z nich był wyjaśniony w 1-2 akapitach. Nie wystarczało to jednak, zwłaszcza gdy odwołanie do tego pojęcia następowało 2-3 rozdziały dalej.

Treść książki pokazuje, jak można połączyć informatykę z codziennymi działaniami. W moim odczuciu najwięcej skorzystają z niej pasjonaci...

maksymilians | 2019-05-18
Przeczytana: 18 maja 2019

Książka o algorytmach w życiu codziennym i nie tylko. Najciekawsze rozdziały dotyczą keszowania (zapominania) oraz losowości. Dobór przykładów ilustrujących działanie algorytmów jest bardzo trafny. W przyszłości prawdopodobnie ponownie sięgnę do tej książki.

Michał87 | 2018-02-23

Nie przebrnęłam. Z reguły się nie poddaję, ale te "cienie" i wyrodna matka i podwójna moralność i kościelne klimaty mnie po prostu odrzuciły.

Sebastian | 2018-11-03
Przeczytana: 01 września 2018

Zdecydowanie polecam jako wypełnienie wolnych chwil. Książka wbrew pozorom nie jest mocno techniczna, a traktuje o stosowaniu algorytmów w sytuacjach czysto życiowych przytaczając dosyć ciekawe przykłady.

kolo | 2019-03-28
Przeczytana: 28 marca 2019