Le otto montagne
Marczewek

Góry to nie tylko śnieg, przepaści, granie, potoki, jeziora i pastwiska. Góry to sposób życia. Kolejne kroki, milczenie, czas i właściwa miara. Pietro jest dzieckiem z miasta, nieco humorzastym samotnikiem. Jego matka pracuje w poradni rodzinnej na przedmieściach, ojciec jest chemikiem, który każdego wieczoru wraca z pracy przepełniony złością. Choć różni, połączyła ich wspólna pasja – góry....

Pietro jest dzieckiem z miasta, nieco humorzastym samotnikiem. Jego matka pracuje w poradni rodzinnej na przedmieściach, ojciec jest chemikiem, który każdego wieczoru wraca z pracy przepełniony złością. Choć różni, połączyła ich wspólna pasja – góry. To w nich poznali się i pokochali, i związali ze sobą tak mocno, że nawet rodzinna tragedia nie była w stanie ich rozdzielić.
Gdy odkrywają Granę, maleńką wieś w dolinie u stóp masywu Monte Rosa, czują, że znaleźli swoje miejsce na ziemi. To tam Pietro spędza odtąd wszystkie letnie wakacje i poznaje Brunona, rówieśnika o włosach w odcieniu konopnego sznurka i o szyi spalonej słońcem, który zamiast odpoczywać, musi paść krowy.
W czasie tych letnich miesięcy Pietro zaczyna wędrować po górach ze swoim ojcem, odkrywa tajemnice doliny i opuszczonych budynków, zdobywa strome ścieżki. Wtedy też zawiązuje się jego przyjaźń z Brunonem, która – choć często na odległość – przetrwa bardzo długo.

źródło opisu: http://www.soniadraga.pl/produkt/2896/proza.html

źródło okładki: http://www.soniadraga.pl/produkt/2896/proza.html

kodoga | 2018-05-21
Na półkach: 2018, Przeczytane, Ulubione, Legimi
Przeczytana: 21 maja 2018

Osiem gór to poetycko wręcz snuta opowieść o życiu. O życiu wypełnionym trudnymi wyborami i relacjami. Główny bohater i narrator Pietro wzrasta w rodzinie darzącej góry ogromną miłością, sam więc wsysa tę miłość niemal z mlekiem matki. I tam, w górach , poznaje jako dziecko swojego rówieśnika, chłopca który w górach się urodził i w tych górach spędzał trudne życie, w trudnej rodzinie. I taka też, niełatwa właśnie, jest przyjaźń, która ich połączyła. Relacje w rodzinie Pietro , zwłaszcza te z jego ojcem są równie surowe jak góry na które się wspinają. Ale pod tymi twardymi skorupami buzują ogromne, choć tak trudne do wydobycia emocje.
Piękna, niespiesznie prowadzona opowieść, od której trudno było się oderwać. Oj, lubię ja takie książki, lubię bardzo :)

Moni | 2018-03-16
Przeczytana: 16 marca 2018

Nie znałam jak dotąd nazwiska Cognetti, zachęcił mnie tytuł i przepiękna okładka; tak bardzo, że książka ta stała się moim domownikiem.

Już dawno nie czytałam nie-polskiej powieści. Zawsze obawiam się, że będę odczuwać dystans i do języka, i do mentalności oraz realiów bohaterów. W tym przypadku byłam w błędzie..
Opowieść płynie, unosi się jak fale mgły w górskim powietrzu. Cudowna, niedzisiejsza i kojąca historia o przyjaźni i miłości do gór, obudziła we mnie wiele uśpionych tęsknot.

Autor, baczny obserwator rzeczywistości, z dużą dozą wdzięku oddał złożoność relacji Pietro i jego ojca, nakreślił skomplikowaną osobowość Giovanniego wraz z analizą przyczyn wielu cech, potrafił też ukazać niezwykłą przyjaźń między głównym bohaterem powieści, a mistrzem drugiego planu- Bruno.
To Bruno jest dla mnie odwzorowaniem marzeń- o wolności od zgiełku i pośpiechu, niezależności wobec konwenansów i uwikłań ludzkich społeczności; wysoko, ponad dachami domostw, pręgierzem ocen i wymagań,...

Iwona | 2018-05-18
Przeczytana: 10 maja 2018

Piękna książka, pięknie się czyta. Pełno w niej szczytów, skał, trudów wspinaczki i trudów zrozumienia drugiego człowieka. Więzy rodzinne, więzy przyjaźni wszystko to jak góry jest trudne, wymagające i piękne. Wymaga od nas wysiłku, nie przychodzi łatwo.
Książka czyta się sama, pozostawiając leciutką melancholię mgły z pierwszymi przebłyskami słońca, kiedy w górach dochodzisz do szczytu i wychodzisz z chmur...

gutek | 2018-03-18
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 15 marca 2018

Książka odrobinę mnie rozczarowała, niestety.

Niby wszystko się zgadza, bo i trochę tematyki okołogórskiej, i elementy powieści obyczajowej, egzystencjalnej, trochę refleksji o naturze i kondycji współczesnego człowieka, szczypta historii... A jednak czegoś zabrakło. W moim przekonaniu tym czymś jest wyraźny punkt kulminacyjny, coś, co by przykuło uwagę czytelnika, zachwyciło go, porwało, zmieniło optykę. Tymczasem akcja zmierza po prostu sukcesywnie do mniej lub bardziej przewidywalnego końca.

Nie chodzi nawet o to, że książka jest nudna, bo nie jest. Czyta się ją dość przyjemnie, płynnie i szybko, ale nie kupiłem po prosu głównego wątku przyjaźni bohaterów. Nie trafiło to do mnie. O wiele ciekawsza wydaje mi się relacja głównego bohatera z ojcem. Jedynie tutaj mamy ciekawy konflikt, który ma pewne swoje źródło, interesujący przebieg i konsekwencje.

Niestety, będzie to zapewne jedna z tych książek, po które już nie sięgnę, nie dlatego, że jest to pozycja zła. Nie jest. Po...

Eliza Boyke | 2018-06-24
Przeczytana: 24 czerwca 2018

Cudowna książka. Polecam ją każdemu kto kocha góry. Jest to piękna historia o przyjaźni dwóch chłopców a potem mężczyzn. To opowieść o życiu w górach, o bezgranicznej miłości do nich. Przepiękne opisy przyrody, powoli snuta opowieść o życiu przyjaciół momentami przyprawiająca o łezkę w oku, to to czym ujęła mnie ta książka

MoniaJ | 2018-04-29
Przeczytana: 28 kwietnia 2018

O górach, naturze, przyjaźni, samotności, korzeniach. Bardzo, bardzo fajne. Chyba mocno dla kogoś, kto kocha góry.

ElwiJJ | 2018-07-27
Przeczytana: 27 lipca 2018