Osiem gór

Okładka książki Osiem gór Paolo Cognetti
Okładka książki Osiem gór
Paolo Cognetti Wydawnictwo: Sonia Draga Ekranizacje: Osiem gór (2023) literatura piękna
Le otto montagne
Sonia Draga
2023-01-01
2018-02-14
2016-01-01
Tomasz Kwiecień
Ekranizacje:
Osiem gór (2023)
góry literatura włoska poszukiwanie własnej tożsamości powieść obyczajowa przyjaciel przyjaźń spotkanie wędrówka ekranizacja

Być może powtórzę po raz kolejny i nie będzie to brzmiało jak odkrycie - nikt nie potrafi pisać o górach w sposób tak czuły i nostalgiczny jak czyni to Paolo Cognetti. Po raz kolejny otrzymamy niespieszną, sentymentalną, wyciszającą opowieść utkaną na tle górskich krajobrazów. Przeczytamy w niej o narodzinach niezwykłej przyjaźni pomiędzy Pietrem który przyjeżdża na wakacje z Turynu i Brunem, dla którego góry to codzienność i trud. Czytelnik będzie świadkiem rozwoju tej relacji dojrzewającej wraz z wiekiem. Wiele miejsca autor poświęca także stosunkom na linii ojciec i syn. Pietro dopiero po jego śmierci odkryje prawdziwe oblicze ojca, który przez lata tłumił uczucia i emocje. Wędrując dawnym szlakiem pozna swego rodzica na nowo.

Ta proza jest głośna od odgłosów krowich dzwonków, piły do drewna, pełna zapachów toczonych serów. Sentymentalne obrazy przemijania kolejnych pór roku, codzienność i trud pracy sprawiają, że na czytelnika spłynie wyciszenie.
Autor w sposób niespieszny snuje fabułę, tworząc napełnione spokojem obrazy, daje czas na kontemplację i refleksję.

Jakos ostatnio nie mam szczęścia do wysoko ocenianych książek...Przeczytałem. Za dwa dni zapomnę o niej na zawsze. Koniec

Znakomity film, znakomita książka. Zwyczajowe dywagacje o wyższości jednego nad drugim nie mają tu sensu - film, poprzez piękne zdjęcia Alp, daje nam bowiem to, o czym wie każdy, kto chodzi po górach - widoku po wejściu na szczyt nie oddadzą żadne słowa.

Z kolei wersja pisana zdecydowanie pogłębia historie i motywacje bohaterów, w szczególności ojca, który w filmie był rolą drugoplanową, a w książce staje się niemal trzecim głównym bohaterem.

Wbrew tytułowi, który nawiązuje do filozofii tybetańskiej, odebrałem tę książkę przede wszystkim jako traktat o męskich relacjach: zamykaniu się w sobie, niemówieniu przez lata o swoich odczuciach czy tłumieniu emocji. Czasami my, faceci jesteśmy w tym naprawdę beznadziejni.

Jednak "Osiem gór" można odbierać na wielu poziomach - także jako odskocznię dla ducha w porze zaśnieżonych szlaków :) i to chyba największa wartość tego dzieła.

Książka niezwykle poruszająca, życiowa, prawdziwa, nieraz musiałam się od niej odrywać, bo czytanie było zbyt smutne i bolesne. Niemniej polecam i chętnie sięgnę po inne pozycje autora.

10/10 - totalnie zauroczyłam się tą historią, obrazem męskiej przyjaźni, odkrywaniem siebie. No i opis gór, życia w górach. Bardzo polecam!

Za mało gór w górach, a bohaterzy tak płascy, że aż niewidoczni.

Za mało gór w górach, a bohaterzy tak płascy, że aż niewidoczni.

Rozpocznę cytatem z książki: "Jeżeli ktoś idzie mieszkać wysoko w góry, to dlatego, że na dole nie dają mu spokoju"

Przyznam że lekturę z "Osiem gór" rozpocząłem od filmu, idąc do kina nie spodziewałem się niczego. Film powalił mnie na kolana ze wszech miar, ze względu na głębię dotykanych problemów, obecne czasy, zagubienie człowieka, zwyczajne życie, relacje... Dla tych którzy chcą do filmu podejść pamiętajcie przed Wami 2,5h intelektualnego wyzwania, bez laserów, wartkiej akcji, miażdżonych aut, super bohaterów. Otrzymujecie za to obcowanie z przyrodą, zapierające dech w piersi widoki, a po seansie myśli przychodzące kłębami do głowy.
Ale miało być o książce a nie o filmie ! Jak wielu na tym świecie zainfekowany filmem chwyciłem za książkę, bo przecież w wielu przypadkach to "film wszystko spłyca". Do wszystkich film i książka w tym konkretnym wypadku to niemalże 1:1.
Nie łatwo w dzisiejszych czasach opowiedzieć historię dwóch facetów, którzy się "tylko" przyjaźnią, a ich życie pokazane jest na przestrzeni kilku dekad. Książka uwypukla trudne relacje ojciec-syn, odkrywanie siebie w czasach kiedy wszystkie autorytety giną w papce miałkiego-pozornego życia, swoich wartości i bycia samotnym.
Obraz gór, gdzie nie ma czasu na sentymenty, gdzie rytm przemijania pór roku dyktuje człowiekowi jak dostosować się do przyrody nie tylko aby czerpać z nich radość ale również aby przeżyć !
Książka daje dużo refleksji, co w dzisiejszych czasach rzadkość, polecam !

Bardzo przyjemna historia o przyjaźni osadzona w górskim klimacie.

Bardzo przyjemna historia o przyjaźni osadzona w górskim klimacie.

Polecam wszystkim, którzy wędrowali w dzieciństwie po górach dzieciństwie Olafem z Jaskini pełnej Ech. Ten sam cudowny klimat...

"Prze­szłość jest w do­li­nie, przyszłość w górze. Tak powinienem był odpowiedzieć ojcu. Czym­kol­wiek jest przeznaczenie, miesz­ka ono w gó­rach, które mamy nad głowami."

Wspaniała opowieść o relacjach, przyjaźni, górach, naturze. Napisana pięknych językiem. Czytając miałam przed oczami te górskie wędrówki. A obecnie w kinach wyświetlany jest film na podstawie książki, na pewno się wybiorę. Polecam!

@wschod_bug

• Literatura piękna