Kwiaty dla Algernona

Okładka książki Kwiaty dla Algernona
Daniel Keyes Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Ekranizacje: Charly (1968) Kwiaty dla Algernona (2000) Seria: Nowa Fantastyka [Seria książek] fantasy, science fiction
266 str. 4 godz. 26 min.
Kategoria:
fantasy, science fiction
Seria:
Nowa Fantastyka [Seria książek]
Tytuł oryginału:
Flowers for Algernon
Wydawnictwo:
Prószyński i S-ka
Data wydania:
1996-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1996-01-01
Liczba stron:
266
Czas czytania
4 godz. 26 min.
Język:
polski
ISBN:
8386868880
Tłumacz:
Krzysztof Sokołowski
Ekranizacje:
Charly (1968) Kwiaty dla Algernona (2000)
Tagi:
sciene fiction klasyka literatura amerykańska
Średnia ocen

                8,3 8,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Droga do science fiction. Od dzisiaj do wieczności Gregory Benford, Michael Bishop, Jorge Luis Borges, Edward Bryant, Algis Budrys, Avram Davidson, Gardner Raymond Dozois, George Alec Effinger, Frank Herbert, Daniel Keyes, Stanisław Lem, Barry N. Malzberg, George R.R. Martin, Richard Matheson, Vonda Neel McIntyre, Walter Miller, Bob Shaw, James Tiptree, Jack Vance, John Varley, Joan D. Vinge, Ian Watson, Kate Wilhelm, Gene Wolfe
Ocena 7,2
Droga do scien... Gregory Benford, Mi...
Okładka książki Kroki w nieznane. Almanach fantastyczno-naukowy 6 J.G. Ballard, James Blish, John Brunner, Konrad Fiałkowski, Daniel Keyes, Krzysztof Wiesław Malinowski, Bob Shaw
Ocena 7,5
Kroki w niezna... J.G. Ballard, James...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,3 / 10
778 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
205
41

Na półkach: , , ,

O niezwykłości przedstawionej historii świadczy fakt, że została doceniona dwiema najbardziej prestiżowymi nagrodami w dziedzinie fantastyki: Nagrodą Hugo (1960) za najlepszą miniaturę literacką, a po jej przekształceniu w pełnoprawną powieść - Nagrodą Nebula (1966). To niesamowite, wielopłaszczyznowe dzieło traktujące o ludzkiej kondycji, bardziej psychologiczne niż fantastyczne, nawiązuje do klasyków literatury („Frankenstein”, „Dr Jekyll i Mr Hyde”) oraz filozoficznej koncepcji jaskini Platona.

Charlie Gordon jest 32-letnim pracownikiem piekarni z ilorazem inteligencji równym 68. Gdy dowiaduje się, że weźmie udział w eksperymencie naukowym mającym uczynić go "mondrym" wierzy, że złapał Pana Boga za nogi. Po zabiegu jego zdolności poznawcze zaczynają błyskawicznie rosnąć, a relacje z ludźmi diametralnie zmieniać, nie zawsze na lepsze. Postanawia wykorzystać daną mu szansę, zrewidować mętne wspomnienia i nadrobić zaległości dorosłego życia. Cieniem na powodzenie eksperymentu kładzie się jednak zmiana w zachowaniu jego poprzednika; u myszy imieniem Algernon występują już pierwsze efekty uboczne. Rozpoczyna się wyścig z czasem.

"Kwiaty dla Algernona" zostały napisane w formie dziennika prowadzonego na polecenie naukowców przez obiekt eksperymentu. Poznajemy najpierw jego wcześniejsze postrzeganie świata (ograniczone) oraz sposób komunikowania się (prosty, pełen literówek i błędów ortograficznych). Sam początek jest naprawdę zabawny, a przynajmniej do momentu, w którym uzmysławiamy sobie wraz z bohaterem, że był on całe życie obiektem żartów. Jego ortografia zaczyna się poprawiać, a słownictwo i wiedza wzbogacać z każdym kolejnym wpisem i tylko rozwój emocjonalny zdaje się nie nadążać za tymi zmianami. Jego przemiana następuje tak szybko, a zarazem subtelnie, że cechuje ją ogromna wiarygodność.

Jeszcze z nikim nie przeżyłem tak autentycznej przemiany, żaden z bohaterów nie dał mi tyle do myślenia i żadnemu tak bardzo nie kibicowałem. Śmiałem się i płakałem nad jego losami, wstydząc momentami, że sam jestem człowiekiem. Jej treść i forma wpisały książkę w kanon literatury fantasy, a jej przesłanie, choć smutne, na trwałe głęboko we mnie.

O niezwykłości przedstawionej historii świadczy fakt, że została doceniona dwiema najbardziej prestiżowymi nagrodami w dziedzinie fantastyki: Nagrodą Hugo (1960) za najlepszą miniaturę literacką, a po jej przekształceniu w pełnoprawną powieść - Nagrodą Nebula (1966). To niesamowite, wielopłaszczyznowe dzieło traktujące o ludzkiej kondycji, bardziej psychologiczne niż...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    6 468
  • Chcę przeczytać
    5 428
  • Posiadam
    1 022
  • Ulubione
    312
  • 2023
    205
  • 2022
    150
  • Teraz czytam
    108
  • 2019
    104
  • 2021
    88
  • Fantastyka
    87

Cytaty

Więcej
Daniel Keyes Kwiaty dla Algernona Zobacz więcej
Daniel Keyes Kwiaty dla Algernona Zobacz więcej
Daniel Keyes Kwiaty dla Algernona Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także