Rekursja

Tłumaczenie: Paweł Wieczorek
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
7,57 (37 ocen i 17 opinii) Zobacz oceny
10
3
9
6
8
11
7
8
6
7
5
2
4
0
3
0
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
tytuł oryginału
Recursion
data wydania
ISBN
9788381167260
liczba stron
366
język
polski

Mój syn został wymazany… To ostatnie słowa, które słyszy detektyw Barry Sutton od kobiety, która chwilę później skacze z dachu wieżowca na Manhattanie. To nie był jednak odosobniony przypadek, w całym kraju ludzie budzą się rano do życia diametralnie innego niż to, w którym zasnęli wieczorem. Czy cierpią na Zespoł Nieprawdziwych Wspomnień – tajemniczą przypadłość, która doprowadza chorych do...

Mój syn został wymazany…

To ostatnie słowa, które słyszy detektyw Barry Sutton od kobiety, która chwilę później skacze z dachu wieżowca na Manhattanie. To nie był jednak odosobniony przypadek, w całym kraju ludzie budzą się rano do życia diametralnie innego niż to, w którym zasnęli wieczorem.

Czy cierpią na Zespoł Nieprawdziwych Wspomnień – tajemniczą przypadłość, która doprowadza chorych do szaleństwa wspomnieniami z życia, którego nigdy naprawdę nie przeżyli? Czy może za fasadą z pozoru normalnej rzeczywistości kryje się złowieszczy spisek, który kieruje naszym życiem?

Doktor neuronauki Helena Smith wie, jaką potęgą jest pamięć: dlatego poświęciła życie na stworzenie technologii, która pozwoli ludziom zachować najważniejsze wspomnienia z przeszłości. Gdyby jej się to udało, każdy mógłby przeżyć na nowo pierwszy pocałunek czy narodziny dziecka. Jednak jej odkrycie będzie znacznie donioślejsze dla całej rzeczywistości niż się początkowo wydaje…

Szukając prawdy, Barry staje twarzą w twarz z przeciwnikiem bardziej przerażającym niż jakakolwiek choroba – siłą, która atakuje nie tylko ludzkie umysły, ale wszystko co ich otacza… Pamięć tworzy rzeczywistość – to słowa, które detektyw zapamięta na zawsze.

"W odniesieniu do tego thrillera kategorie „porywający”, „wstrząsający”, „genialny” ulegają rekalibracji. Crouch po mistrzowsku miksuje rzeczywistość, jej alternatywne wersje i technologię. Najwyższej klasy thriller, od którego nie można się oderwać i o którym nie można przestać myśleć".
Izabela Sadowska, prezes lubimyczytać.pl

„Pełna akcji, niezwykła książka, przez którą siedziałem do późnej nocy, aż pochłonąłem ostatnią stronę… Fantastyczna powieść!”
Andy Weir,
autor Marsjanina

„Blake Crouch wynalazł własny gatunek powieści, od których nie można się oderwać: nieustraszenie łamiących reguły gatunku, nieustannie zaskakujących i rozsadzających granice tego, czym może być thriller”.
Karin Slaughter,
autorka Układanki

„Błyskotliwa. Jego innowacyjne powieści zawsze łapią za gardło!”
Sarah Pekkanen,
współautorka Anonimowej dziewczyny

NA PODSTAWIE KSIĄŻKI NETFLIX PRZYGOTOWUJE FILM I SERIAL.

 

źródło opisu: https://zysk.com.pl

źródło okładki: https://zysk.com.pl

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Oficjalna recenzja
corbeau książek: 838

Martwe wspomnienia

Kto nie chciałby przeżyć ponownie najpiękniejszych momentów z przeszłości? Jeszcze raz zobaczyć tych, którzy odeszli? Dostać szansę na naprawę swoich błędów? Na zmianę biegu historii? Bohaterowie „Rekursji” dostają taką możliwość, ale szybko okazuje się, że manipulowanie wspomnieniami ma swoją cenę, a to, co dla jednych jest spełnieniem marzeń, dla innych oznacza początek koszmaru.

Helena Smith, doktor neuronauki, dostaje szansę realizacji swoich ambitnych projektów związanych z mapowaniem pamięci. Stworzona przez nią maszyna ma być kamieniem milowym w walce z chorobą Alzheimera, ale kiedy ta dostaje się w niepowołane ręce, z nadziei ludzkości zmienia się w narzędzie zniszczenia. Helena i Barry, nowojorski policjant, rozpoczynają wyścig z czasem, gdzie stawką jest ocalenie znanego im świata.

Blake Crouch stworzył bez wątpienia najlepszy thriller science fiction, jaki miałam okazję czytać. „Rekursja” to doskonałe połączenie elementów neurologii, fizyki i filozofii z opowieścią o miłości, poświęceniu i stracie. Autor zachowuje przy tym idealne proporcje: część naukowa sprawia, że ta emocjonalna nie jest zbyt ckliwa, podczas gdy część emocjonalna sprawia, że ta naukowa nie jest zbyt ciężka. Trudno uwierzyć, jak złożona jest ta historia – mówi o tym, jak postrzegamy czas, o cenie, jaką płacimy za rozwój nauki, o egoizmie i altruizmie, o najróżniejszych rodzajach tęsknoty: za tymi, którzy odeszli, i za tymi, którzy pozostali, ale nie są tacy jak dawniej, wreszcie za tymi,...

Kto nie chciałby przeżyć ponownie najpiękniejszych momentów z przeszłości? Jeszcze raz zobaczyć tych, którzy odeszli? Dostać szansę na naprawę swoich błędów? Na zmianę biegu historii? Bohaterowie „Rekursji” dostają taką możliwość, ale szybko okazuje się, że manipulowanie wspomnieniami ma swoją cenę, a to, co dla jednych jest spełnieniem marzeń, dla innych oznacza początek koszmaru.

Helena Smith, doktor neuronauki, dostaje szansę realizacji swoich ambitnych projektów związanych z mapowaniem pamięci. Stworzona przez nią maszyna ma być kamieniem milowym w walce z chorobą Alzheimera, ale kiedy ta dostaje się w niepowołane ręce, z nadziei ludzkości zmienia się w narzędzie zniszczenia. Helena i Barry, nowojorski policjant, rozpoczynają wyścig z czasem, gdzie stawką jest ocalenie znanego im świata.

Blake Crouch stworzył bez wątpienia najlepszy thriller science fiction, jaki miałam okazję czytać. „Rekursja” to doskonałe połączenie elementów neurologii, fizyki i filozofii z opowieścią o miłości, poświęceniu i stracie. Autor zachowuje przy tym idealne proporcje: część naukowa sprawia, że ta emocjonalna nie jest zbyt ckliwa, podczas gdy część emocjonalna sprawia, że ta naukowa nie jest zbyt ciężka. Trudno uwierzyć, jak złożona jest ta historia – mówi o tym, jak postrzegamy czas, o cenie, jaką płacimy za rozwój nauki, o egoizmie i altruizmie, o najróżniejszych rodzajach tęsknoty: za tymi, którzy odeszli, i za tymi, którzy pozostali, ale nie są tacy jak dawniej, wreszcie za tymi, których nigdy nie było i trwają tylko w martwych wspomnieniach…

Poznajemy wydarzenia na przemian z perspektywy dwójki głównych bohaterów, Heleny i Barry’ego. Nie chcę tu zdradzać zbyt wiele z rozwoju akcji, ale kluczowe słowa to wspomnienia i czas. I chociaż momentami można się lekko pogubić w kwestiach naukowych i zawiłościach przyczynowo-skutkowych, to lektura jest zdecydowanie warta tej odrobiny wysiłku. Mimo dość trudnej tematyki, jak rzadko kiedy miałam problem z odłożeniem książki, bo zwyczajnie musiałam wiedzieć, co będzie dalej. I co było wcześniej. I co tak naprawdę nigdy się nie wydarzyło.

„Rekursja” to wciągający, a jednocześnie niepokojący i zmuszający do myślenia thriller. Doskonała lektura dla przyjemności, ale też ku przestrodze. Nic dziwnego, że Netflix zapowiedział zarówno filmową, jak i serialową ekranizację. Ale najpierw książka!

Agnieszka Kruk

pokaż więcej

Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
pokaż wszystkie
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (17)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 294
Światy Alternatywne | 2019-10-14
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 13 października 2019

O eksperymentach z czasem i ich konsekwencjach powstało kilka produkcji funkcjonujących w różnych mediach. Mamy filmy, jak "Efekt motyla" czy "Dzień świstaka". Najlepszym przedstawicielem świata gier będzie pewnie "Life is Strange". Długo można by wymieniać, najciekawszym faktem jest jednak to, że każde dzieło traktujące o zjawisku, jakim jest czas i manipulacja nim, podchodzi do tematu nieco inaczej. Wspólnym mianownikiem oraz oczywistym wnioskiem płynącym z tych historii jest to, że każde ingerowanie we właściwy bieg linii czasu jest diabelnie niebezpieczne. I bardzo czuć to w książce Blake'a Croucha, "Rekursji".


Dostajemy dwójkę głównych bohaterów, Barrego Suttona i Helenę Smith. On jest detektywem, badającym sprawę Zespołu Nieprawdziwych Wspomnień, nowej choroby, która zaczyna nękać społeczeństwo. Ona w zasadzie przyczyniła się do owej choroby powstania, tworząc fotel umożliwiający do przenoszenia się w czasie do wspomnienia. Lekkomyślność różnych osób w korzystaniu z tego...

książek: 448
Ewelina229 | 2019-10-10
Przeczytana: 10 października 2019

Nigdy nie lubiłam gatunku science fiction, ale po przeczytaniu opisu tej książki pomyślałam, że muszę ją przeczytać, i wcale nie żałuję.
To mocna, świetnie napisana pozycja, która wciąga w swoje sidła od pierwszych stron.

Ludzi dopadła choroba zwana zespołem nieprawdziwych wspomnień, rano budzą się i pamiętają rzeczy i sytuacje, które nigdy w ich życiu się nie wydarzyły, niektórych doprowadza to wręcz do obłędu, zdarzają się przypadki szaleństw, samobójców, wszystko wydaje się absurdalnie nieprawdziwe i przeraża każdego, kogo dopadnie choroba.

Detektyw Barry Sutton jest świadkiem samobójstwa kobiety na dachu wieżowca na Manhattanie, która przed skokiem wypowiada słowa "mój syn został wymazany"...
Helen Smith to doktor neuronauki, pracująca nad technologią, która pozwoli zachować ludziom najważniejsze wspomnienia z przeszłości.
Czy połączenie sił detektywa z Panią doktor doprowadzi do poznania prawdy zanim ludzie oszaleją a ZNW zapanuje nad światem ?

Pełna akcji,...

książek: 5827
Wkp | 2019-10-09

PAMIĘTAJĄC ŻYCIE, KTÓREGO NIE BYŁO

Już lata temu doszedłem do wniosku, że powieści w pierwszej osobie w czasie teraźniejszym dobrze piszą już tylko Chuck Palahniuk i Charles Stross i zdania nie zmieniam. Blake Crouch, choć wybrał tę sama stylistykę nie zdołał mnie do końca do niej przekonać, serwując twór brzmiący nieco sztucznie. Co nie znaczy, że mnie zawiódł. „Rekursja” to niezła, momentami naprawdę dobra książka, którą czytało mi się przyjemnie. Przyjemniej wypadłaby w innej stylistyce, ale i tak nie mam powodów do narzekań.

Świat zaczyna cierpieć nową chorobę. Zespół Nieprawdziwych Wspomnień to schorzenie objawiające się nieprawdziwymi wspomnieniami z życia, którego chory nigdy nie przeżył, a które doprowadza go do szaleństwa. Przypadków samobójstw tym wywołanych także nie brakuje. Pytanie jednak co tak naprawdę się za tym kryje?
Na szlak wiodący do odkrycia odpowiedzi wkraczają detektyw Barry Sutton, zajmujący się właśnie sprawą samobójstwa pewnej chorej na ZNW kobiety oraz...

książek: 146
pod_lasem_czytane | 2019-10-08
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 06 października 2019

Jest paru takich autorów, których książki podnoszą mi tętno, sprawiają, że się pocę i drżą mi ręce - zbyt mocno się ekscytuję. Do tych autorów należy Blake Crouch. Jego trylogia o Wayward Pines mimo że czytana nie tylko przeze mnie, to nadal jest w doskonałym stanie. Bywam w takich przypadkach estetyczną terrorystką.
Kiedy zobaczyłam, że Wydawnictwo Zysk i S-ka ma w planach wydanie "Rekursji" się tak telepałam w ekscytacji parę miesięcy...

Czym jest tytułowa Rekursja? Najbardziej krótko jak się tylko da - to inaczej rekurencja - czyli na przykład (jak podaje Wikipedia) - odwołanie się funkcji lub też definicji do samej siebie.
Już tytuł powoduje pewien mętlik w głowie, prawda? Sam autor w Podziękowaniach nazywa tę książkę najtrudniejszą jaką napisał.

Barry Sutton - policjant, próbuje uratować pewną kobietę przed skokiem z dachu. Okazuje się, że niedoszła samobójczyni cierpi na ZNW - Zespół Nieprawdziwych Wspomnień. Kobieta pamięta swoje życie, które wiodła z jakimś mężczyzną,...

książek: 151
SajFaj | 2019-10-07
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 05 października 2019

News
„Rekursja” swoją światową premierę miała na początku czerwca bieżącego roku, a dzisiaj (raptem cztery miesiące później) możemy już doszukać się informacji o powstawaniu filmu i serialu na podstawie książki. Co jest w „Rekursji” takiego, że Netflix postanowił ruszyć z grubej rury? Aby dać Wam pojęcia jak może wyglądać ekranizacja książki muszę posłużyć się kilkoma tytułami. Przede wszystkim pomyślcie o kultowym „Efekcie Motyla” (tym pierwszy, z Ashtonem Kutcherem w roli głównej), z którego Blake Crouch czerpie wręcz garściami. Połączcie to z wizjonerstwem Christophera Nolana wyjętym prosto z „Incepcji” i „Interstellar” oraz sytuacją w jakiej znalazł się Tom Cruise w „Na Skraju Jutra”. Wszystko to razem tworzy „Rekursję”.

Świat stoi bezradnie, ludzie zaczynają chorować na coś określonego mianem ZNW (Zespół Nieprawdziwych Wspomnień). Z jakiegoś powodu, całkowicie wybiórczo, przypadkowo i nagle pojedyncze osoby dostają dodatkowy zestaw wspomnień. jakby z drugiej wersji swojego...

książek: 942
Tojaczytam | 2019-10-02
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 02 października 2019

Do książki podchodziłem z lekką obawą. Obawiałem się , że może nie trafić w moje gusta - okładka mimo, że piękna kolorystycznie, przyciągająca wzrok, to jakoś sugerowała mi wnętrze "taniosensacyjne", zupełnie nie wiem czemu. Do sięgnięcia po nią jednak zachęcił mnie opis na okładce. Już początek nokautuje - na świecie pojawia się tajemnicza choroba - Zespół Nieprawdziwych Wspomnień, która powoduje zamieszanie w głowach "zainfekowanych", pojawiają się intensywne wspomnienia wydarzeń,które tak naprawdę nie miały miejsca. Mój syn został wymazany... - słyszy detektyw Barry Sutton od kobiety , która za chwile popełnia samobójstwo skacząc z wieżowca. Ze strony na stronę jest coraz ciekawiej, zwłaszcza jeśli do powieści podejdziemy z otwartym umysłem, z próbą postawienia siebie w zaistniałych wydarzeniach. Mimo, że w połowie robi się nieco słabiej, może ciut zbyt zagmatwanie, to większość książki trzyma bardzo wysoki poziom - opisy , przemiany bohaterów są tak plastyczne, że naturalnie...

książek: 1445
Wiesia | 2019-09-29
Przeczytana: 29 września 2019

Muszę przyznać, że im więcej czytam tym trudniej mnie zaskoczyć, czy choćby zainteresować. Z tym większą radością piszę, że ta książka spełniła moje oczekiwania. Czytało się naprawdę dobrze, a kto lubi klimat filmu "Raport mniejszości", będzie zadowolony.
Niecierpliwie czekam na serial a póki co polecam lekturę książki.

książek: 450
czyta_bo_lubi | 2019-09-29
Na półkach: Przeczytane

Piszę moją opinię na świeżo po lekturze. Jestem zachwycony! Z tego miejsca zachęcam wszystkich do sięgnięcia po "Rekursję". Oczywiście zdaję sobie sprawę, że przez wątek science fiction pojawią się głosy, że historia jest mocno naciągana, pełna sprzeczności i nielogiczna. Owszem. Ale proszę podczas lektury skupić się na aspekcie filozoficznym tej książki. Na podejściu autora do tematyki ludzkich wspomnień. Do wagi ludzkiego życia. Do ceny jaką przychodzi nam płacić za życie pełne zarówno radości, jak i bólu oraz rozczarowania. Kiedy tylko sięgniemy głębiej, zobaczymy naprawdę mocną historię, ubraną w barwy wciągającego thrillera z elementami science fiction.

Moim zdaniem po lekturze "Rekursji" będziecie stali po dwóch stronach barykady. Albo będziecie nią zachwyceni jak ja, albo mocno rozczarowani i sceptyczni. Ja zawiesiłem racjonalność na kołku i dałem się ponieść historii oraz emocjom towarzyszącym lekturze. Na kilka godzin zapomniałem o troskach mojego życia i wciągnąłem się w...

książek: 2618
Matylda Saresta | 2019-09-25
Na półkach: Przeczytane

Rozczarowanie, ze strony na stronę coraz większe.
Typowy blow mind, z efektem, "co by było, gdyby", totalnie masakrującym mój mózg.
Spodziewałam się większej rozrywki, a mniejszej łamigłówki...
Dziedzina zupełnie nie z mojej półki i choć Mroczne materie, w podobnej tematyce, były fascynujące i ciut bardziej zrozumiałe, tak ta powieść zmechaciła mnie jak podręcznik z matmy.
Jednak akcja jest. I pomysł świetny też. I jak zwykle wciągająca narracja.

książek: 727
Kosz_z_Książkami | 2019-09-22
Na półkach: Przeczytane, Posiadam

Wspomnienia są tym co nas tworzy. Dzięki nim wiemy kim jesteśmy. Co jednak gdybyśmy nie mogli zaufać własnym wspomnieniom? Gdybyś mieli ,,wgrany” drugi zestaw wspomnień? Jak odróżnilibyśmy co jest prawdą, a co kłamstwem? Z takimi problemami zmagają się bohaterowie książki ,,Rekursja”. Zapraszam do lektury przedpremierowej recenzji!

Zespół Nieprawdziwych Wspomnień to tajemnicza przypadłość, która wielu ludzi doprowadza do szaleństwa wspomnieniami z życia, którego nigdy naprawdę nie przeżyli. Nikt nie wie czym jest ta choroba ani jak można się nią zarazić. Jednak zauważono iż u osób, które miały kontakt z chorymi często występuje ta przypadłość. Detektywa Barry’ego Suttona nie powstrzymuje to jednak przed próbą uratowania kobiety, która chwilę po tym jak zwierza mu się ze swojej historii skacze z dachu. Coś jednak w jej opowieści nie daje detektywowi i rozpoczyna on prywatne śledztwo, które okaże się mieć daleko idące konsekwencje…

Podczas lektury ,,Rekursji” obserwujemy akcję...

Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.
Cytaty z książki
Inne książki autora
więcej książek tego autora
Powiązane treści
Patronaty tygodnia (23-29.09.2019)

Wydawnictwa nie dają czytelnikom odpocząć po zeszłotygodniowej klęsce urodzaju. Nasze pomarańczowe logotypy znajdziecie między innymi na nowych powieściach Samanthy Shannon i Jakuba Małeckiego, które swoje premiery miały w zeszłym tygodniu. A także na kolejnych książkach z cyklu „Nierozłączki” i na nowości, którą osobiście poleca prezes lubimyczytac.pl. W tym tygodniu każdy czytelnik znajdzie dla siebie coś dobrego.


więcej
więcej powiązanych treści
zgłoś błąd zgłoś błąd