Cienie

Cykl: Jakub Mortka (tom 5)
Wydawnictwo: Marginesy
AMisz

Nowa powieść Wojciecha Chmielarza, laureata nagrody Wielkiego Kalibru. W Milanówku giną dwie kobiety – córka i konkubina słynnego gangstera. Zastrzelono je z broni podkomisarza Kochana, a on sam znika. Dzwoni jednak do Mortki i prosi o pomoc – ktoś go wrabia. W tym samym czasie aspirantka Sucha próbuje rozwikłać sprawę nagrania z ukrytej kamery, na którym widać, jak kilku mężczyzn gwałci...

Nowa powieść Wojciecha Chmielarza, laureata nagrody Wielkiego Kalibru.

W tym samym czasie aspirantka Sucha próbuje rozwikłać sprawę nagrania z ukrytej kamery, na którym widać, jak kilku mężczyzn gwałci chłopaka. Zidentyfikowała wysoko postawionych polityków. Wie, że jeśli ujawni nagranie, wszystkiego się wyprą. W dodatku chłopak popełnił samobójstwo.

Mortka i Sucha postanawiają sobie pomóc – jeszcze nie wiedzą, że ich śledztwa się łączą i że staną oko w oko ze śmiercią. Mnożą się pytania. Komu jest na rękę wina Kochana? Czy przyjaźń między komisarzem i podkomisarzem przetrwa tę próbę? Komu mogą zaufać? Czy można uciec od przeszłości? A może za każdym ciągnie się jakiś cień…

źródło opisu: http://marginesy.com.pl/sklep/produkt/133134/cienie?idcat=0

źródło okładki: Wydawnictwo Marginesy, 2018

Oficjalna recenzja
Monika książek: 1296

Gliny nigdy nie mówią do widzenia*

Mortka powrócił. Jest jakby bardziej stateczny i opanowany, ale nadal to ten sam doświadczony i skuteczny glina, którego czytelniczy dobrze znają z wcześniejszych powieści Chmielarza. Bohater nie bez skazy, z drobnymi wadami, które obliczone zostały na sympatię odbiorców. Dla przeciwwagi jest i Sucha. Młoda, zdecydowana, bezwzględna. Trochę przerysowana. Po Marvelowsku szukająca sprawiedliwości i zemsty. W „Cieniach” oboje zaczynają ze zgoła innych miejsc. On próbuje ratować tyłek dawnego partnera, który oskarżony został o zabójstwo córki i konkubiny słynnego gangstera. Ona zaś poluje na zwyrodnialców, którzy dopuścili się gwałtu na młodym chłopaku. Jednak ich drogi szybko się przecinają, bo jak się okazuje, Warszawa to mały staw i nie ma w nim miejsca dla wielu grubych ryb. Sucha i Mortka stają więc ramię w ramię, żeby porządek snów zapanował w stolicy, a winni zostali ukarani.

Chmielarz sam siebie nazywa rzemieślnikiem. Twórcą literatury rozrywkowej**. W Polsce, gdzie do literatury podchodzi się ostatecznie i dzieli się ją tylko na dwie kategorie: dobra lub zła/gatunkowa i piękna (semantykę przeciwieństw można tutaj mnożyć) ta szczerość i bezpośredniość budzi sympatię i szacunek. Mniemać można, że nie jest to tylko krygowanie się i poza, gdyż deklarowana samoświadomość autora sprawia, że w uprawianym gatunku zdobył czarny pas. A zatem w „Cieniach” mamy: gangsterski półświatek rodem z Raymonda Chandlera, charaktery godne samego Henninga Mankella, szczęśliwe zakończenie i twist fabularny nie gorszy niż u Nesbo czy Larssona. Wszystko zgodnie z wyznacznikami sztuki kryminalnej. I wszystko okraszone własnym, indywidualnym stylem i polską przaśnością (dużo przekleństw, sporo wódki pitej w oparach papierosowego dymu a to wszystko w kontekście biedy ojczyźnianej oraz wszędobylskiej beznadziei) .

„Cienie” to dobrze zszyty kryminał, w który nawet uważny czytelnik nie dostrzeże szwów. Chmielarz sprawnie prowadzi czytelnika przez meandry skomplikowanej sprawy (dla lepszego rozeznania przyda się jednak znajomość wcześniejszych części) aż do szczęśliwego finału. Finał zaś, to konsekwencja logicznych zdarzeń, żadne tam deus ex machina. Chmielarz wie co robi i robi to dobrze. Konsekwentnie i bardzo umiejętnie.

Cytat z: „Długie pożegnanie” Raymond Chandler

** https://www.youtube.com/watch?v=2DeH367yIU4

Monika Długa

Kiwi | 2018-02-06
Przeczytana: 06 lutego 2018

Świetny kryminał, brawurowa akcja, pasjonująca fabuła, od książki nie sposób się oderwać.

Niezrównany komisarz Kuba Mortka powraca w piątym tomie, jeszcze bardziej zyskując moją sympatię, bo nie bez powodu - wcześniej - nazwałam go naszym polskim Harrym Holem i utwierdziłam się w tym przekonaniu.
Akcja pędzi i nie słabnie ani na moment, dużo się dzieje, motyw stary jak świat, a jednak nieprzewidywalny, pełnokrwiści bohaterowie, dobrze dobrany, plastyczny język, treść bardzo wciągająca i nie dająca się ani na chwilę nudzić.

Czytając przenosiłam się do świata czarnych charakterów, ciemnych interesów i brudnych spraw i chcę jeszcze.

Zatem z niecierpliwością czekam na 6 tom!
Polecam fanom Mortki, miłośnikom kryminałów - dobrych kryminałów i wszystkim tym, którzy jeszcze nie zapoznali się z twórczością pana Chmielarza, warto!

Marzena | 2018-01-21
Przeczytana: 21 stycznia 2018

O w Mortkę!
Co tu się wydarzyło!?
Żeby zbyt dużo nie zdradzać napiszę tylko, kto okazał się mordercą - żartowałam!

A teraz na poważnie: "Cienie" to bezpośrednia kontynuacja "Osiedla marzeń", więc ci, którzy nabrali ochoty na lekturę najnowszej powieści Autora, a nie przeczytali poprzedniej części będą mieli kłopot, ponieważ układy, zależności, zwiazki i powiązania między bohaterami sięgają daleko wstecz.
"Cienie" to bardziej powieść sensacyjna - coś na zasadzie - chcą go zabić, więc ucieka - niż kryminał.
Ani zagadka podwójnego morderstwa, ani Jakub Mortka nie gra tutaj głównej roli, przynajmniej nie na początku. Powieść rozkręca się wolno, ale później już niczym lawina gna do przodu nic nie jest w stanie jej zatrzymać, i jest to jedna z rzeczy za które uwielbiam pióro pana Chmielarza, inna to niebanalne postaci, których w "Cieniach" nie brakuje.
Okazuje się bowiem, że Mortka bez Suchej jest jak hamulec bez sprzęgła i gazu, a Sucha bez Kuby niczym gaz bez hamulca i sprzęgła -...

maj | 2018-04-16

Kochan ma kłopoty, Mortka ma kłopoty, Sucha ma kłopoty, przepyszne, malownicze kłopoty...I to doskonałe zakończenie...!

Beata | 2018-04-10
Na półkach: Przeczytane, Najukochańsze
Przeczytana: 10 kwietnia 2018

Niewiarygodnie świetna i wciągająca powieść kryminalna. Ten tom jest bezpośrednią kontynuacją "Osiedla marzeń"... Bezkompromisowy Mortka i drapieżna Sucha prowadzą kilka spraw, które tworzą ostatecznie wielowątkową sieć powiązań i zależności. Brutalne morderstwa... mnożą się pytania bez odpowiedzi... Kto wróg, kto przyjaciel?
Polski Harry Hole w akcji, równie dobry, a nawet lepszy, bo nasz, krajowy:)A akcja szybka, intryga pogmatwania i zaskakujące zakończenie. Pan Chmielarz to obecnie najlepszy polski pisarz kryminałów i szczerze polecam jego książki:)

książek: 2021
jamczyk | 2018-02-20
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Ebook
Przeczytana: 16 lutego 2018

Dokończenie historii z "Osiedla marzeń". Pogmatwana akcja, która zakosami, ale błyskawicznie pomyka do przodu oraz wyraźnie zarysowani bohaterowie, wzbudzający emocje, to podstawowe atuty najnowszej z książek p.Chmielarza. Solidnie i przemyślanie poprowadzona opowieść, którą świetnie się czyta.

Wioleta Sadowska | 2018-05-03
Przeczytana: 03 maja 2018

"Najważniejsze było pierwsze wrażenie".

To zatrważające, jak blisko powiązane są ze sobą światy polityki, biznesu i przestępczości. Te środowiska zbyt często bowiem działają na wspólnych płaszczyznach, co rodzi niestety nie dającą się niczym ogarnąć, patologię. Jak zwalczać takie powiązania? Czy można na swój własny sposób wymierzać sprawiedliwość? To trudne pytania, na które nie ma jednoznacznej odpowiedzi.

Wojciech Chmielarz to znany autor kryminałów, a także dziennikarz, który publikował między innymi w "Pulsie Biznesu", "Pressie", "Nowej Fantastyce" i "Polityce". Laureat Nagrody Wielkiego Kalibru w 2015 r. Mieszka w Warszawie.

Ciała córki i żony znanego gangstera zostają znalezione w Milanówku. Okazuje się, że zastrzelono je z broni podkomisarza Kochana, którego nikt nie może odnaleźć. Jakub Mortka postanawia pomóc przyjacielowi. Tymczasem aspirantka Sucha zajmuje się sprawą gwałtu na młodym chłopaku. Śledztwa bohaterów zaczynają się ze sobą zazębiać.

"Cienie" to...

Heisenberg | 2018-01-31

Zauważyłem co najmniej dwa przypadki, tu na LC, że ktoś kopiuje i wkleja opis wydawcy danej książki, jako swoją opinię. Jak dla mnie jest to błazeństwo i żenada na maxa, ale cóż – jak ktoś lubi iść na skróty, to jego/jej wola, ale najlepiej to o takiej osobie nie świadczy. Żeby było śmieszniej, te „opinie’ dostają plusy… Tymczasem przyznam się, że i ja chciałem postąpić w podobny sposób, właśnie przy okazji „Cieni” Wojciecha Chmielarza. Tyle tylko, że nie miałem zamiaru bezmyślnie skopiować opisu książki z okładki, tylko zrobić operację Ctrl+C -> Ctrl+V dotyczącą opinii mojej serdecznej Przyjaciółki Marzeny (POZDROWIENIA!!!). Opinii skądinąd doskonałej… Oczywiście z tą ‘operacją’ żartuję, ale próbowałem napisać coś swoimi słowami, i cały czas wychodziło mi to samo co napisała Marzena, a nie mam zamiaru popełniać plagiatu. Tak więc jeśli ktoś chce poznać moje zdanie w temacie „Cieni”, niech zajrzy na Jej profil, i niech przeczyta to wszystko, co Ona umieściła w swojej opinii....

Nina | 2018-02-08
Na półkach: 2018, Przeczytane, Ebook
Przeczytana: 07 lutego 2018

Aleś Pan namieszał Panie Chmielarz! Cudownie Pan namieszał, takich mieszaczy to ja lubię, czytam i czytać będę. Jestem wierna swojej opinii, że Chmielarz jest najlepszy w kategorii autorów kryminałów i nie wiem, czy znajdzie się ktoś, kto będzie w stanie go strącić z piedestału. Ja na razie konkurencji nie widzę :)
W "Cieniach" się dzieje, oj dzieje. Akcja goni akcję, nieprzewidziane zwroty, świetnie nakreślone postaci, Mortka i Sucha w duecie - miodzio :)
I po raz kolejny - wielkie BOOM na koniec. No ale jakże to tak? To naprawdę ta osoba? To jest morderca? Ech... chcę więcej...
Jedna uwaga - nie zaczynajcie czytać cyklu z Mortką od tej książki. Każdy tom jest ściśle powiązany z poprzednim i należy je czytać w kolejności, żeby mieć pełen obraz sytuacji.
POLECAM!

basik | 2018-01-30

"Cienie" to dosłownie i w przenośni cienie które zostały po niewyjaśnionych wydarzeniach z przeszłości w powieści "Osiedle marzeń".
Ale najpierw mamy zabójstwo żony i córki gangstera Wilka , których zwłoki odkrył Kochan w poprzedniej części, gdy prowadził sprawy niewyjaśnione dotąd przez policję. A teraz został właśnie on posądzony o to morderstwo, ponieważ na miejscu zbrodni znaleziono jego broń. Sprawę ma wyjaśnić Mortka.
Natomiast Sucha ma taśmy zamordowanej wcześniej dziewczyny na których znani politycy gwałcą młodego chłopca i teraz "węszy" dlaczego on popełnił samobójstwo.
Po pewnym czasie sprawy się zazębiają, ale Mortka zostaje wysłany na urlop, bo za bardzo zbliżył się do odkrycia prawdy morderstwa gangstera Wilka. Jemu to na rękę, bo pomaga Kochanowi ukrywać się przed aresztowaniem.
Powieść napisana jest z punktu widzenia wszystkich najważniejszych osób biorących udział w tych wydarzeniach. Prócz Mortki i Suchej jest oczywiście gangster Borzestowski który koniecznie chce...

wiejskifilozof | 2018-02-22

Książka jest moją własnością i się bardzo cieszę.Bo Wojciech Chmielarz przedstawił bardzo dobrą historię.
Akcja od razu jest super,zabójstwo dwóch kobiet i podejrzany policjant.
A poszukiwany za zabójstwo policjant to już bardzo mroczna historia.
Kolejny aspekt tej książki,to straszny gwałt na młodym chłopcu.
A winni to młodzi ,zamożni ludzie.
Czyli co bezkarni,ale oto.Mortka i Sucha,to według mnie bardzo dobrzy gliniarze.
Akcji jest tu bardzo dużo,nie ma czasu na bezczynność.
Bo jak czytałem ,to zawsze spotykało mnie coś sympatycznego.
Taki to wciągająca literatura jest.
W tej książce jest też opisane,lobby.Czy lobby ma coś wspólnego z tymi złymi rzeczami.
O tym się dowiemy czytając.
Cienie to mroczna książka,ale ta mroczność jest tu wskazana.
To dobrze,że są takie wciągające książki i ja się uśmiecham i jak czytam.

Patronaty tygodnia

Zgodnie z obietnicą, wraz z kolejnymi tygodniami nowego roku, rozkręcamy się i my. Polecamy Waszej uwadze tytuły, które ukażą się w najbliższych dniach lub właśnie dotarły na księgarskie półki. Jakie? Sprawdźcie sami.

Lektury na zimę

Jakie nowości przygotowały polskie wydawnictwa na zimowy czas? Poniżej prezentujemy przegląd zapowiedzi na nadchodzące miesiące, a wśród nich finałowy tom monumentalnej „Mojej walki” Karla Ove Knausgårda, powrót Martína Caparrósa, autora cenionego „Głodu”, a także kolejna powieść niezwykle popularnej B. A. Paris, autorki bestsellera „Za zamkniętymi drzwiami”.