Cienie

Cykl: Jakub Mortka (tom 5)
Wydawnictwo: Marginesy
AMisz

Nowa powieść Wojciecha Chmielarza, laureata nagrody Wielkiego Kalibru. W Milanówku giną dwie kobiety – córka i konkubina słynnego gangstera. Zastrzelono je z broni podkomisarza Kochana, a on sam znika. Dzwoni jednak do Mortki i prosi o pomoc – ktoś go wrabia. W tym samym czasie aspirantka Sucha próbuje rozwikłać sprawę nagrania z ukrytej kamery, na którym widać, jak kilku mężczyzn gwałci...

Nowa powieść Wojciecha Chmielarza, laureata nagrody Wielkiego Kalibru.

W tym samym czasie aspirantka Sucha próbuje rozwikłać sprawę nagrania z ukrytej kamery, na którym widać, jak kilku mężczyzn gwałci chłopaka. Zidentyfikowała wysoko postawionych polityków. Wie, że jeśli ujawni nagranie, wszystkiego się wyprą. W dodatku chłopak popełnił samobójstwo.

Mortka i Sucha postanawiają sobie pomóc – jeszcze nie wiedzą, że ich śledztwa się łączą i że staną oko w oko ze śmiercią. Mnożą się pytania. Komu jest na rękę wina Kochana? Czy przyjaźń między komisarzem i podkomisarzem przetrwa tę próbę? Komu mogą zaufać? Czy można uciec od przeszłości? A może za każdym ciągnie się jakiś cień…

źródło opisu: http://marginesy.com.pl/sklep/produkt/133134/cienie?idcat=0

źródło okładki: Wydawnictwo Marginesy, 2018

Oficjalna recenzja
Monika książek: 1336

Gliny nigdy nie mówią do widzenia*

Mortka powrócił. Jest jakby bardziej stateczny i opanowany, ale nadal to ten sam doświadczony i skuteczny glina, którego czytelniczy dobrze znają z wcześniejszych powieści Chmielarza. Bohater nie bez skazy, z drobnymi wadami, które obliczone zostały na sympatię odbiorców. Dla przeciwwagi jest i Sucha. Młoda, zdecydowana, bezwzględna. Trochę przerysowana. Po Marvelowsku szukająca sprawiedliwości i zemsty. W „Cieniach” oboje zaczynają ze zgoła innych miejsc. On próbuje ratować tyłek dawnego partnera, który oskarżony został o zabójstwo córki i konkubiny słynnego gangstera. Ona zaś poluje na zwyrodnialców, którzy dopuścili się gwałtu na młodym chłopaku. Jednak ich drogi szybko się przecinają, bo jak się okazuje, Warszawa to mały staw i nie ma w nim miejsca dla wielu grubych ryb. Sucha i Mortka stają więc ramię w ramię, żeby porządek snów zapanował w stolicy, a winni zostali ukarani.

Chmielarz sam siebie nazywa rzemieślnikiem. Twórcą literatury rozrywkowej**. W Polsce, gdzie do literatury podchodzi się ostatecznie i dzieli się ją tylko na dwie kategorie: dobra lub zła/gatunkowa i piękna (semantykę przeciwieństw można tutaj mnożyć) ta szczerość i bezpośredniość budzi sympatię i szacunek. Mniemać można, że nie jest to tylko krygowanie się i poza, gdyż deklarowana samoświadomość autora sprawia, że w uprawianym gatunku zdobył czarny pas. A zatem w „Cieniach” mamy: gangsterski półświatek rodem z Raymonda Chandlera, charaktery godne samego Henninga Mankella, szczęśliwe zakończenie i twist fabularny nie gorszy niż u Nesbo czy Larssona. Wszystko zgodnie z wyznacznikami sztuki kryminalnej. I wszystko okraszone własnym, indywidualnym stylem i polską przaśnością (dużo przekleństw, sporo wódki pitej w oparach papierosowego dymu a to wszystko w kontekście biedy ojczyźnianej oraz wszędobylskiej beznadziei) .

„Cienie” to dobrze zszyty kryminał, w który nawet uważny czytelnik nie dostrzeże szwów. Chmielarz sprawnie prowadzi czytelnika przez meandry skomplikowanej sprawy (dla lepszego rozeznania przyda się jednak znajomość wcześniejszych części) aż do szczęśliwego finału. Finał zaś, to konsekwencja logicznych zdarzeń, żadne tam deus ex machina. Chmielarz wie co robi i robi to dobrze. Konsekwentnie i bardzo umiejętnie.

Cytat z: „Długie pożegnanie” Raymond Chandler

** https://www.youtube.com/watch?v=2DeH367yIU4

Monika Długa

Paco | 2018-12-10
Na półkach: Wojtech :), Przeczytane
Przeczytana: 10 grudnia 2018

Chmielarz.
Nie dał mi prawa wyboru. I by nie popsuć sobie humoru, postanowiłem wejść do następnego rumoru. Nie zostawił cienia wątpliwości, że mam zabrać do czytelni takie ilości żywności, by przeżyć. Ale też żonusi nie zjeżyć :). To nie mogło się skończyć inaczej, jak tylko na nasiadówce bliźniaczej. Boć to jedna jest opowieść. Ta i ,,Osiedle Marzeń,,. Musiałem pójść za ciosem, prosto, a nie zakosem. I by nie pisać dwugłosem, by w jedną połączyć to całość i by przedstawić Wam pełną zrozumiałość, nie mogę migać, nie mogę kiwać, tudzież się zająkiwać. Tylko prawdę pisać i nie oszukiwać. Na początek zasada stara jak świat. Chłopy z posad jego bryłę ruszają, a babki się temu bynajmniej nie przyglądają. Jest tutaj jedna taka Sucha, która uwiedzie niejednego na książki łasucha. Bo jest prężna, gibka, zwinna i bynajmniej nie niewinna. Nienaiwna, pełna wiary, że zbir nie uniknie kary. I nie robi przy tym siary :). Jest też Mortka, poczciwina, w którym niema drzemie drwina, dla...

Kiwi_Agnik | 2018-02-06
Przeczytana: 06 lutego 2018

Świetny kryminał, brawurowa akcja, pasjonująca fabuła, od książki nie sposób się oderwać.

Niezrównany komisarz Kuba Mortka powraca w piątym tomie, jeszcze bardziej zyskując moją sympatię, bo nie bez powodu - wcześniej - nazwałam go naszym polskim Harrym Holem i utwierdziłam się w tym przekonaniu.
Akcja pędzi i nie słabnie ani na moment, dużo się dzieje, motyw stary jak świat, a jednak nieprzewidywalny, pełnokrwiści bohaterowie, dobrze dobrany, plastyczny język, treść bardzo wciągająca i nie dająca się ani na chwilę nudzić.

Czytając przenosiłam się do świata czarnych charakterów, ciemnych interesów i brudnych spraw i chcę jeszcze.

Zatem z niecierpliwością czekam na 6 tom!
Polecam fanom Mortki, miłośnikom kryminałów - dobrych kryminałów i wszystkim tym, którzy jeszcze nie zapoznali się z twórczością pana Chmielarza, warto!

Roman Dłużniewski | 2018-12-10
Przeczytana: 10 grudnia 2018

Dla mnie to najlepsza książka Chmielarza, jaką czytałem. Lepsza nawet od 'Żmijowiska'.

Brudny świat. Świat gangsterów, morderców, sadystów, zboczeńców. Świat złych policjantów. Tu właściwie wszystko jest skalane. Chciwość, chora żądza władzy, brak jakichkolwiek reguł. Wszystkie chwyty dozwolone. I na wszelkie zło zawsze znajdzie się jakieś usprawiedliwienie. Trudne dzieciństwo, zły ojciec, chwilowa słabość..
Zbrodnia sprzed 6-ściu lat nakłada się na nowe morderstwa. Czy te zbrodnie się łączą ? A może każda z nich to oddzielna sprawa ? Jak, a przede wszystkim kim je rozwiązać ? Kiedy i kolegom i szefom nie bardzo można ufać.
I w tym brudnym świecie znajdują się tacy, którzy dążą do rozwikłania tych zagmatwanych historii.
Mortka. Momentami bardzo irytujący, ale niezmordowany w dążeniu do prawdy. Zwycięży u niego lojalność wobec kumpla czy też lojalność wobec prawa ?
I Ona. Sucha. Przebojem zdobyła moje serce i ściskałem kciuki, żeby przypadkiem jej się nic nie stało. Bezpardonowa,...

Marzena | 2018-01-21
Przeczytana: 21 stycznia 2018

O w Mortkę!
Co tu się wydarzyło!?
Żeby zbyt dużo nie zdradzać napiszę tylko, kto okazał się mordercą - żartowałam!

A teraz na poważnie: "Cienie" to bezpośrednia kontynuacja "Osiedla marzeń", więc ci, którzy nabrali ochoty na lekturę najnowszej powieści Autora, a nie przeczytali poprzedniej części będą mieli kłopot, ponieważ układy, zależności, zwiazki i powiązania między bohaterami sięgają daleko wstecz.
"Cienie" to bardziej powieść sensacyjna - coś na zasadzie - chcą go zabić, więc ucieka - niż kryminał.
Ani zagadka podwójnego morderstwa, ani Jakub Mortka nie gra tutaj głównej roli, przynajmniej nie na początku. Powieść rozkręca się wolno, ale później już niczym lawina gna do przodu nic nie jest w stanie jej zatrzymać, i jest to jedna z rzeczy za które uwielbiam pióro pana Chmielarza, inna to niebanalne postaci, których w "Cieniach" nie brakuje.
Okazuje się bowiem, że Mortka bez Suchej jest jak hamulec bez sprzęgła i gazu, a Sucha bez Kuby niczym gaz bez hamulca i sprzęgła -...

maj | 2018-04-16

Kochan ma kłopoty, Mortka ma kłopoty, Sucha ma kłopoty, przepyszne, malownicze kłopoty...I to doskonałe zakończenie...!

książek: 2059
jamczyk | 2018-02-20
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Ebook
Przeczytana: 16 lutego 2018

Dokończenie historii z "Osiedla marzeń". Pogmatwana akcja, która zakosami, ale błyskawicznie pomyka do przodu oraz wyraźnie zarysowani bohaterowie, wzbudzający emocje, to podstawowe atuty najnowszej z książek p.Chmielarza. Solidnie i przemyślanie poprowadzona opowieść, którą świetnie się czyta.

Beata | 2018-04-10
Na półkach: Przeczytane, Najukochańsze
Przeczytana: 10 kwietnia 2018

Niewiarygodnie świetna i wciągająca powieść kryminalna. Ten tom jest bezpośrednią kontynuacją "Osiedla marzeń"... Bezkompromisowy Mortka i drapieżna Sucha prowadzą kilka spraw, które tworzą ostatecznie wielowątkową sieć powiązań i zależności. Brutalne morderstwa... mnożą się pytania bez odpowiedzi... Kto wróg, kto przyjaciel?
Polski Harry Hole w akcji, równie dobry, a nawet lepszy, bo nasz, krajowy:)A akcja szybka, intryga pogmatwania i zaskakujące zakończenie. Pan Chmielarz to obecnie najlepszy polski pisarz kryminałów i szczerze polecam jego książki:)

Anna | 2018-07-18
Przeczytana: 18 lipca 2018

Książka autorstwa Wojciecha Chmielarza pt. '' Cienie'' przedstawia kontynuację dalszych losów bohaterów książki ''Osiedle marzeń ''. Prawdziwym wyzwaniem dla autora stanowi opis życia przebiegającego w stolicy, która jest tak naprawdę obca dla wielu młodych osób zaczynających swoją karierę. Mroczne tajemnice, niedomówienia wzbudzają niepokój wśród bohaterów. Komisarz Jakub Mortka na własny sposób próbuje rozwiązać zagadkę morderstw dwóch kobiet, a po części zmienia jego zawodowe poglądy. Aspirantka Anna Suchocka to typ kobiety szukającej rozwiązania zadaje pytania świadkom i nie zmusza do odpowiedzi. Potrafi pomóc, ale pojawia się u niej mimo ambicji strach. W chwilach trudnych musi ulec i poprosić o pomoc. Wszyscy bohaterowie posiadają różne charaktery, ale są chwilami tacy zagubieni, ale pojawia się w nich waleczność.
Autor stworzył kreację pełną wzruszeń, zadbał o kreatywny sposób wypowiedzi każdego bohatera. Nie zabraknie momentów związanych z dreszczykiem emocji. Fabuła jest...

Eli1605 | 2018-08-20
Na półkach: 2018, Przeczytane, Ulubione
Przeczytana: 20 sierpnia 2018

Brawo Panie Wojciechu. Książkę przeczytałam w dwie noce. Tak bardzo nie mogłam się od niej oderwać. Świetna kontynuacja losów komisarza Mortki. Każda strona wnosi coś nowego, akcja ciągle się rozwija a do tego porusza jakże aktualną tematykę. Więcej nie zdradzę, czytajcie sami. Mortka, Sucha, Kochan i zaskakujące zakończenie, które daje mi nadzieję , że autor ma w planach kontynuację losów tych bohaterów.

Wioleta Sadowska | 2018-05-03
Przeczytana: 03 maja 2018

"Najważniejsze było pierwsze wrażenie".

To zatrważające, jak blisko powiązane są ze sobą światy polityki, biznesu i przestępczości. Te środowiska zbyt często bowiem działają na wspólnych płaszczyznach, co rodzi niestety nie dającą się niczym ogarnąć, patologię. Jak zwalczać takie powiązania? Czy można na swój własny sposób wymierzać sprawiedliwość? To trudne pytania, na które nie ma jednoznacznej odpowiedzi.

Wojciech Chmielarz to znany autor kryminałów, a także dziennikarz, który publikował między innymi w "Pulsie Biznesu", "Pressie", "Nowej Fantastyce" i "Polityce". Laureat Nagrody Wielkiego Kalibru w 2015 r. Mieszka w Warszawie.

Ciała córki i żony znanego gangstera zostają znalezione w Milanówku. Okazuje się, że zastrzelono je z broni podkomisarza Kochana, którego nikt nie może odnaleźć. Jakub Mortka postanawia pomóc przyjacielowi. Tymczasem aspirantka Sucha zajmuje się sprawą gwałtu na młodym chłopaku. Śledztwa bohaterów zaczynają się ze sobą zazębiać.

"Cienie" to...