Osiedle marzeń

Cykl: Jakub Mortka (tom 4) | Seria: Ze Strachem
Wydawnictwo: Czarne
literatura polska
Ag2S

Jedno z eleganckich zamkniętych osiedli w Warszawie, mały raj na ziemi, o jakim marzy co drugi Polak, budzi się ze snu. Ten dzień sprawi, że nic już nie będzie takie samo. Śmierć studentki, której zwłoki nad ranem znajduje ochroniarz, da początek serii zaskakujących wydarzeń. Życie mieszkańców przybierze dramatyczny obrót, a raj zmieni się w piekło. W tym miejscu, jak w Polsce w miniaturze, spotkają się polityka i mafia, seks i narkotyki, ambicje i aspiracje, tajemnice i marzenia, które czasem bywają zabójcze.

Komisarz Jakub Mortka wraca, by rozwikłać kolejną zagadkę. U jego boku stanie aspirantka Suchocka, która sama ma w zanadrzu kilka tajemnic…

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
Monika książek: 1230

Chmielarz robi to dobrze albo czas kobiet

Najpierw był twardy, bezkompromisowy, samotny jak wilk stepowy, poczochrany wichrami życia i doznaniami dnia codziennego, glina Jakub Mortka. Potem nadszedł czas na konformistę, śledczego-amatora, antypatycznego Dawida Wolskiego („Wapmpir”). W „Osiedlu marzeń” prym zaczyna wieść aspirantka „Sucha” Suchocka, która zdaje się (przynajmniej wnioskując po zakończeniu), że w kolejnych tomach powieści zupełnie już przejmie ster tego patriarchalnego okrętu. Uogólniając i niejako podsumowując literackie portfolio Wojciecha Chmielarza można śmiało wywnioskować, że autor doskonale orientuje się w „trendach" kryminalnego  gatunku. Ba! można odważnie i zupełnie nie na wyrost też założyć, że twórczość autora ewoluuje w taką stronę i w taki sposób, że ukontentowani będą (zresztą już są!) zarówno czytelnicy, jak i krytycy. Zatem punktem wyjścia dla Chmielarza był twardy i surowy glina; potem pisarz wykreował postać, której za cholerę nie dało się polubić (wspomniany wcześniej główny bohater „Wampira”); teraz autor meandruje, śmiem zaryzykować, w stronę domestic noir – kreując silną, upartą jak tur, inteligentną postać Suchej, która z tomu na tom zyskuje na znaczeniu. I między innym dlatego „Osiedle marzeń”, to jeden z lepszych kryminałów jakie dane było mi przeczytać w tym roku. Bo Chmielarz to autor dużego talentu, któryświetnie pożenił refleksję literacką z całkiem przyzwoitym (co cenię najbardziej!) poczuciem humoru i ironii.

Tym razem Jakub Mortka (oczywiście z wielką pomocą...

Tym razem Jakub Mortka (oczywiście z wielką pomocą aspirantki Suchockiej) musi dojść do tego, kto zgwałcił i zabił, wydawać by się mogło na pierwszy rzut oka, niewinną, idealistyczną studentkę dziennikarstwa. I jak zawsze w przypadku Chmielarza, coś co wydawało się prostą sprawą, w toku śledztwa przypiera rozmiary szeroko zakrojonej afery, gdzie kwestie i motywy finansowe zdają się być pierwszorzędne. Żadnego zbędnego psychologizowania, żadnych psychopatyczny gierek, zdradzonych nadziei i kochanków. Bo Chmielarz, jak to Chmielarz, bezwzględnie rozprawia się z ludzkimi słabościami i dość krytycznie spogląda na zamknięty świat strzeżonych osiedli, które zdaje się powstały tylko po to, żeby połechtać próżność nowobogackich właścicieli używanych SUV-ów.

„Osiedle marzeń” to  świetny i dobrze skrojony kryminał, którego lektura jest bezmiar satysfakcjonująca. I choć jeden z moich ulubionych literackich bohaterów Jakub Mortka pomału odsuwa się w cień, znajdując uciechę i długo wyczekiwany spokój w ramionach kochanki, to i tak z niecierpliwością czekam na ciąg dalszy. Zwłaszcza po takim nokautującym zakończeniu. Zwłaszcza po nim. Do boju Sucha!

Kiwi_Agnik | 2017-02-19
Przeczytana: 19 lutego 2017

Ciekawy kryminał.

To moje czwarte "spotkanie" z panem Wojtkiem i równie udane jak poprzednie.
Pan Chmielarz ma niezwykły dar ilustrowania polskiej rzeczywistości takiej, jaka jest - bez owijania w bawełnę - ukazując smutną prozę życia.
Wszystko co ukrywamy pod fasadą małych niedoskonałości, to tak naprawdę kolosalnych rozmiarów niedole, które rozgrywają się w zaciszu domowych pieleszy; niespełnione ambicje, niezmaterializowane plany, które gryzą i zatruwają relacje z ludźmi. Tutaj nikt nie jest idealny i nic nie jest bez znaczenia...

Fabuła intryguje i zamyka czytelnika w owym "Osiedlu marzeń"- jedno zabójstwo "odsznurowywuje" całą lawinę wydarzeń, które warto rozwikłać, a to wcale nie takie proste...
Autor myli czytelnika, mąci mu w głowie i nie pozwala na dłużej oderwać od czytania.

Świetne zakończenie, które wskazuje na kontynuację.
Polecam i z niecierpliwością oczekuję tej kontynuacji.

Marzena | 2016-09-16
Przeczytana: 16 września 2016

Czekałam na tę premierę jak kibic na rozpoczęcie Ligi Mistrzów, jak dzieci na koniec roku szkolnego i ich rodzice na koniec wakacji razem wzięci!
Podniecona, rozmarzona pełna niecierpliwości.
I jest!
Jakub Mortka po raz czwarty!
Kolejny rewelacyjny tom!
Jak zwykle wiele wątków, nie powiązanych ze sobą na siłę, tylko mistrzowsko ze sobą połączonych. Liczba postaci zamieszanych w sprawę zabójstwa robi wrażenie, uwagę przykuwa nie tylko komisarz Mortka, ale Sucha, Kochan czy Mieszko.
Zdecydowanym plusem jest też sposób w jaki pokazane jest prowadzenie śledztwa, cieszę się, że Mortka nie jest kolejnym, któremu rozwiązanie pojawia się znikąd, który budzi się rano i wsypując cukier, bardzo dużo cukru do kawy, wie, kto, kiedy jak i dlaczego.
Mam wrażenie, że autor nam się dopiero rozkręca - zakończenie nie pozostawia złudzeń, a robi to po prostu genialnie!

Saudyjskie-Wielbłądy | 2016-12-19
Przeczytana: 19 grudnia 2016

Warszawskie strzeżone osiedle, jakich jest setki w stolicy, staje się sceną morderstwa.
Zabójstwa przy użyciu noża na podwórzu tego typu obiektów nie zdarzają się zbyt często.
24- letnia Zuzanna Łatkowska była miłą, sympatyczną dziewczyną, która raczej nie powinna mieć wrogów, zdolnych posunąć się aż morderstwa.
Komisarz Jakub Mortka, któremu przydzielono sprawę rozpoczyna czynności i natyka się na wiele niezrozumiałych zachowań przesłuchiwanych osób. Dziwnie zachowuje się bowiem zarówno ochroniarz, jak i administrator obiektu. Poproszeni o udostępnienie materiałów z monitoringu obaj starają się coś ukryć. Mieszkający na osiedlu były poseł bogoojczyźnianej partii Piotr Celtycki, usunięty z niej za niejasne pochodzenie majątku też zachowuje się tak, jakby wiedział więcej, niż stara się przyznać.
Wspierająca komisarza mocno sfeminizowana „panna aspirantka” (która już na całe szczęście zrezygnowała z podkreślania swojego stanu cywilnego, ale z odmiany stopnia zrezygnować nie chce)...

Blasphemer | 2016-11-19

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Chmielarz wciąż w formie. „Osiedle marzeń” to czwarte spotkanie z komisarzem Mortką, i po raz czwarty to spotkanie jest niezwykle udane. W moim nieistniejącym rankingu wyżej stawiam „Przejęcie”, które bardziej mi się spodobało, ale i „Osiedle…” to solidny kryminał, który potwierdza to, że Wojciech Chmielarz to w tej chwili bezapelacyjnie jeden z najlepszych polskich autorów w tym gatunku literackim.
Wyżej napisałem że to czwarte spotkanie z Mortką, co samo w sobie jest oczywiste, ale chyba nie tylko mnie się wydaje, że ten sympatyczny gliniarz schodzi tutaj gdzieś na drugi plan, a ‘number one’ tej części to przede wszystkim Sucha.
Jeszcze słowo o zakończeniu – raczej sugeruje ono że „Osiedle…” będzie miało kontynuację; wątki „znaleziska” Kochana i to co odkryła Sucha obligują do tego, Panie Wojtku…
Polecam!

jamczyk | 2016-10-07
Przeczytana: 07 października 2016

Piekiełko zamkniętego osiedla skażone morderstwem. Realia i schematy zachowań jak zwykle na wysokim poziomie, tylko Mortka, jakiś taki niewyraźny.

Anna | 2016-09-23
Przeczytana: 23 września 2016

Najchętniej dałabym 6,5 gwiazdki. Nawet jeśli kogoś znudzi po drodze warto zaczekać do końca :)

Ktoś wcześniej słusznie zauważył, że postaci w tej części są mało wyraziste. Jakbyśmy je przez luksfery oglądali. Mortka bez charyzmy, Sucha też mdła. Akcja taka sobie, trochę rwana.
Kolorytu dodaje wątek Kochana, no i zakończenie. Samo zakończenie zresztą też odrobinę zgrzyta, bo jest w nim pewien brak logiki, ale to już czepialstwo z mojej strony :)

Książka jest ze wszech miar warta przeczytania, w morzu średnich i poślednich kryminałów, jakie zalewają nasz rynek wyróżnia się zdecydowanie in plus, a moje marudzenie wynika z faktu, że od Chmielarza oczekuję więcej niż od innych :)

maradiego | 2016-12-09
Przeczytana: 09 grudnia 2016

Omyłkowo sobie skasowałem bardzo fajna "opinię". Ale może i dobrze. Bo "se" pogrymasić chciałem. Że to, że tamto... . A naprawdę nie ma co wybrzydzać. Historia banalna, jak większość zbrodni. Okolicznosci jedynie mogłyby te opowieść podkręcić. Ale, bynajmniej. Skąd więc te gwiazdki i tyle ich świeci nad OSIEDLEM MARZEŃ?
Bo to dobry kryminał jest. Tyle. No. Raczej.
I nie ma co grymasić. Pan Chmielarz poprzeczke zawiesił sobie wysoko i siega tego poziomu bez specjalnego wysiłku. Tak sie to czyta. Tyle. No. Raczej.

emindflow | 2016-10-17
Przeczytana: 16 października 2016

Z dużą radością przyjąłem powrót Wojciecha Chmielarza do komisarza Mortki. I jeśli nawet nie jest to poziom "Farmy lalek", to i tak według moich kryteriów "Osiedle marzeń” jest świetną książką.
Powieść napisana jest znakomitym językiem i porusza problemy, z którymi stykają się tysiące zwykłych ludzi. Autor posiada rzadki dar opowiadania prostych, zwyczajnych historii w taki sposób, że nie chce się odłożyć książki.
Jeśli koniecznie miałbym do czegoś się przyczepić, to byłby to wątek Kochana - zupełnie niepotrzebny i nie pasujący do całości przez swoją naiwność i brak realizmu. Brak rozwiązania głównej zagadki też wydaje mi się zabiegiem dość ryzykownym, ale przynajmniej gwarantuje, że będzie jakiś dalszy ciąg.
Za to po stronie plusów, poza znanymi już wcześniej atutami Chmielarza zapisuję dwie rewelacyjnie zbudowane postaci - Mieszka i Celtyckiego. W przypadku tego drugiego nietrudno zorientować się, kto posłużył za jego pierwowzór.
Doskonała lektura. Zdecydowanie...

Mey-Mey | 2017-05-19
Przeczytana: 19 maja 2017

WOW! Uwielbiam! Jestem zakochana w Panu, Panie Wojciechu Chmielarzu! Błagam Pana, niech Pan szybciej pisze te książki!

Kolejna część z komisarzem Mortką jest równie wciągająca i nieprzewidywalna jak poprzednie trzy. Wszystko co na początku wydaje się być proste komplikuje się w niespodziewany sposób, a zakończenie otwiera furtkę dla nowej książki... dla wielu nowych książek. Polecam!

Ledarg1916 | 2017-05-09

Czwarty Mortka, czwarty celny strzał w mordę mą!
Panie Wojciechu, chylę czoła!
"Osiedle marzeń" znowu spowodowało to, że nie umiem się nie zachwycić tym dziełem Pana Chmielarza. Klimat, proszę Państwa, klimat! To największa zaleta tych kryminałów. Człowiek czyta pierwsze strony i już tam jest, żyje wydarzeniami, życiem bohaterów...
Porwało mnie "Osiedle..." i nie mogłem się oderwać. Czytam, że trochę mało Mortki w Mortce. Cóż, może to i prawda, ale autor udowodnił, że potrafi przerzucić ciężar na innych bohaterów, co wcale nie przeszkadza tej powieści.
Poza tym Mortka jest nadal sobą. Polskim policjantem, Polakiem, człowiekiem, takim realnym, namacalnym... W ogóle te powieści są właśnie takie prawdziwe. Czuć klimat naszej ojczyzny, z wszystkimi jej blaskami i cieniami...
Wiecie co? Poraża mnie, że rzadko odczuwam jakieś większe współczucie dla ofiar, przecież wiem, że w kryminale muszą być ofiary, ale... No właśnie, tutaj dzieje się coś niesamowitego. Styl Pana Chmielarza powoduje,...

Pięć kryminałów idealnych na wakacje

Tak się składa, że ta piątka ukaże się w pierwszą wolną niedzielę po zakończeniu roku szkolnego. Część Państwa już wyjechała na zasłużony urlop, część dopiero się szykuje. Pomyślałem, że to dobra okazja, żeby polecić coś do czytania na bliższych i dalszych wojażach.

Pięć reportaży, które czyta się jak najlepszy kryminał

Pytanie, skąd czerpię inspirację, należy do tych pojawiających się najczęściej na spotkaniach autorskich. Jednym ze źródeł są książki. Jednak nie tyle kryminały innych autorów, ale pozycje w jakiś sposób powiązane z tematyką przestępczości, zbrodni i kary. Pozycje fachowe, prawnicze, wspomnienia, ale także – reportaże.