Dziewczynka z zapalniczką

Cykl: Polski psychopata (tom 5)
Wydawnictwo: W.A.B.
giovanna

Długo wyczekiwany nowy kryminał Mariusza Czubaja. Rok 2011. W lesie nieopodal Katowic zostaje zastrzelony emerytowany policjant, Jacek Szymon. Tylko dwóch ludzi wie, co znajdowało się w bagażniku samochodu, w którym znaleziono ciało. Rudolf Heinz będzie trzeci. Profiler, przechodzący ciężkie załamanie nerwowe i przebywający na przymusowym urlopie, zostaje poproszony o dyskretną przysługę. W...

Długo wyczekiwany nowy kryminał Mariusza Czubaja.

Rok 2011. W lesie nieopodal Katowic zostaje zastrzelony emerytowany policjant, Jacek Szymon. Tylko dwóch ludzi wie, co znajdowało się w bagażniku samochodu, w którym znaleziono ciało. Rudolf Heinz będzie trzeci. Profiler, przechodzący ciężkie załamanie nerwowe i przebywający na przymusowym urlopie, zostaje poproszony o dyskretną przysługę. W efekcie pierwszy raz zaczyna prowadzić prywatne śledztwo. Sprawę komplikuje także to, że o pomoc prosi Heinza miejscowy gangster. Trop prowadzi ku wydarzeniom sprzed lat, które położyły się cieniem na karierze Jacka Szymona.

źródło opisu: https://www.gwfoksal.pl/

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Marzena | 2018-06-09
Przeczytana: 09 czerwca 2018

Zgadzam się w zupełności ze słowami Pani Bondy, które krzyczą z okładki "Dziewczynki z zapalniczką", że 'ta książka to prawdziwa petarda!'
Oj tak! Najprawdziwsza!
Warto było czekać na kolejne spotkanie z Rudolfem Heinzem.
Zarwać dla niego noc, również było warto!
To chyba najlepszy tom o komisarzu, i chociaż wczesniejszym absolutnie nie brakuje dynamiki, pomysłu i wykonania, tutaj wszystko jest jeszcze bardziej dopracowane.
Śmierć byłego policjanta rozpoczyna lawinę zdarzeń, która gna nieprzerwanie do ostatniej strony, okazuje się tym samym, że na niespełna trzystu stronach można umieścić rewelacyjną powieść kryminalną, nie trzeba zapełniać stron pustosłowiem, można skupić się wyłącznie na akcji - pan Czubaj pokazuje to genialnie.
Przyznam szczerze, że miałam moment w trakcie lektury, w którym uruchomiło mi się coś na kształt współczucia dla bohatera, i pomyślałam "dajże Autorze złapać oddech, przecież to nie jest człowiek z papieru!"...
A jednak jest, chociaż Heinza...

veinylover | 2018-09-05
Przeczytana: 05 września 2018

Można przeczytać, choć dla mnie osobiście antykulturowe złośliwości władane do głowy głównego bohatera w postaci jego refleksji - bywają w książce irytujące.
Sama historia nie jest źle wymyślona, choć szału nie ma. Narracja autora momentami w klimacie ględzenia, choć sili się on na dowcip. Nie zaśmiałem się ani raz, pewnie nie mam poczucia humoru... tego rodzaju poczucia humoru.
Mimo tych wszystkich elementów, które nie wywołują we mnie entuzjazmu - to nie jest zła książka. Gdybym miał coś zasugerować autorowi, to żeby wprowadzał jakąś akcję obok wydarzeń głównego nurtu. Trochę tego niby jest, ale mogłoby być więcej, w pobocznych wątkach - z większą ilością akcji

książek: 2054
jamczyk | 2018-07-01
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Ebook
Przeczytana: 30 lipca 2018

Komisarz Heinz powraca do pracy, a zarazem do życia. Śmierć kolegi i niespieszne, wielowątkowe śledztwo zataczające dziwne kręgi, na nowo pozwalają poznać metody pracy katowickiego profilera. Książka jest przyzwoicie napisana, niezłym językiem, z dobrym pomysłem, a dodatkowy plusik, za gust muzyczny, ściśle powiązany z osoba głównego bohatera.

Stokrotka | 2018-09-06
Przeczytana: 05 września 2018

Komisarz Rudolf Heinz wraca do gry w „Dziewczynce z zapalniczką”. Słabo pamiętam poprzedni tom, który jakoś szczególnie mnie nie zachwycił. Ten natomiast zrobił na mnie pozytywne wrażenie. Spodobał mi się sposób prowadzenia śledztwa, metody pracy głównego bohatera i to, że potrafił docenić młodszą policjantkę przydzieloną mu do pomocy. Nie puszył się, nie wymądrzał, nie silił się na dwuznaczne dowcipy. Współpracował.
Osoba mordercy też świetnie pomyślana i poprowadzona. Poza tym dobry dodatek do głównego wątku w postaci więźnia opętanego chęcią zemsty – szkoda tylko, że trochę nieumiejętnie wykorzystany. Najbardziej na plus – przedstawienie bohaterów. Nawet postaci epizodyczne autor wyposażył w ciekawy zestaw cech.
Żałowałam, że z powodu nawału obowiązków musiałam odkładać tę książkę na półkę i czekać na ciąg dalszy. Gdybym miała wolne popołudnie, przeczytałabym całość za jednym zamachem.

Heisenberg | 2018-07-10

Kapitalny kryminał, najlepszy w całym cyklu ‘Polski psychopata’. Mariusz Czubaj obok Wojciecha Chmielarza to w tej chwili największa gwiazda polskiego kryminału pisanego, a cała reszta – bez urazy! - może co najwyżej pooglądać im plecy. Książka czyta się sama; powoduje to doskonale skonstruowana intryga, do czego zresztą przy tym Autorze jestem przyzwyczajony od dawien dawna.
Tyle. Kto nie czytał niech to czym prędzej nadrobi!
Polecam!

itysiek_reads | 2018-05-29
Przeczytana: 29 maja 2018

Mariusz Czubaj to pisarz, profesor antropologii kultury w SWPS-ie w Warszawie, karateka i członek Polskiego Towarzystwa Kryminalistycznego. Autor wielu powieści kryminalnych, np. cyklu z Marcinem Hłaską, czy Rudolfem Heinzem. Oprócz tego Mariusz Czubaj jest dwukrotnym laureatem Nagrody Wielkiego Kalibru za najlepszą powieść kryminalną i sensacyjną – w 2009 roku za „21:37”, a w 2017 roku za „R.I.P.”. Książka „Dziewczynka z zapalniczką” to już piąty tom z cyklu z Rudolfem Heinzem na czele.

W sylwestrową noc 2010 roku w katowickim lesie ginie policjant Jacek Szymon. Przed śmiercią obsesyjnie starał się rozwiązać sprawę sprzed kilku lat - w 2001 roku w willi na Brynowie zostają odnalezione skatowane zwłoki 6-latki, niestety nie udało się złapać zabójcy. Biorąc pod uwagę dobrą znajomość z Jackiem, Heinz postanawia przyjrzeć się tej sprawie. Jacek zostawił po sobie wiele wskazówek, ale żadnych odpowiedzi. Jednak Heinz, podążając śladem kolegi, powoli zbliża się do prawdy. Niestety nie...

Miras | 2018-08-27
Przeczytana: 27 sierpnia 2018

Mariusz Czubaj opisuje chyba najohydniejszy w moim odczuciu rodzaj zbrodni - przeciwko dzieciom oraz wpływ jaki ma ich molestowanie (przez najbliższych) na późniejszy rozwój i całe dorosłe życie. Niestety można powiedzieć, że w wielu przypadkach jest to trauma, która prowadzi do kolejnych tragedii, gdzie ofiara staje się oprawcą.

kajsa | 2018-07-05
Przeczytana: 05 lipca 2018

Bardzo dobry kryminał z wartką,pełną zwrotów akcją,intrygującą fabułą.No i bohater...Rudolf Heinz skradł moje serce.

betsy | 2018-08-04
Na półkach: 2018, E-book, Przeczytane
Przeczytana: 02 sierpnia 2018

Dobre. Mroczne. Dobrze że krótkie więc nie zdążyło się rozmydlic. Początek mnie zniechęcal, ale potem,na całe szczęście wciągnęło. Zakończenie naciągane. Ale i tak autor jest klasą trudną do przebicia.

czytanienaplatanie | 2018-07-12
Przeczytana: 10 lipca 2018

Kryminał, który mimo dość parszywych zbrodni, czyta się lekko i z wypiekami na twarzy.
Spotykamy się tu z dwoma morderstwami - świeżym, byłego policjanta i sprzed dziesięciu lat, małej dziewczynki. W toku śledztwa, prowadzonego przez niezrównanego Rudolfa Heinza, okazuje się, że obie sprawy mają ze sobą wiele wspólnego. Główny bohater, mimo problemów alkoholowych, wzbudza ogromną sympatię nie tylko swoim dobrym gustem muzycznym, ale również autentycznością postaci.
Zabieg autora, polegający na wprowadzeniu dodatkowego wątku, mającego namącić nam nieco w głowach, nie wyprowadził mnie jednak w pole i prawidłowo wytypowałam głównego podejrzanego.
Nie przesadzę, jeżeli porównam Mariusza Czubaja do Jo Nesbo, a Rudolfa Heinza do Harrego Hole'a.
Zdecydowanie polecam!