giovanna

Długo wyczekiwany nowy kryminał Mariusza Czubaja. Rok 2011. W lesie nieopodal Katowic zostaje zastrzelony emerytowany policjant, Jacek Szymon. Tylko dwóch ludzi wie, co znajdowało się w bagażniku samochodu, w którym znaleziono ciało. Rudolf Heinz będzie trzeci. Profiler, przechodzący ciężkie załamanie nerwowe i przebywający na przymusowym urlopie, zostaje poproszony o dyskretną przysługę. W...

Długo wyczekiwany nowy kryminał Mariusza Czubaja.

Rok 2011. W lesie nieopodal Katowic zostaje zastrzelony emerytowany policjant, Jacek Szymon. Tylko dwóch ludzi wie, co znajdowało się w bagażniku samochodu, w którym znaleziono ciało. Rudolf Heinz będzie trzeci. Profiler, przechodzący ciężkie załamanie nerwowe i przebywający na przymusowym urlopie, zostaje poproszony o dyskretną przysługę. W efekcie pierwszy raz zaczyna prowadzić prywatne śledztwo. Sprawę komplikuje także to, że o pomoc prosi Heinza miejscowy gangster. Trop prowadzi ku wydarzeniom sprzed lat, które położyły się cieniem na karierze Jacka Szymona.

źródło opisu: https://www.gwfoksal.pl/

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Marzena | 2018-06-09
Przeczytana: 09 czerwca 2018

Zgadzam się w zupełności ze słowami Pani Bondy, które krzyczą z okładki "Dziewczynki z zapalniczką", że 'ta książka to prawdziwa petarda!'
Oj tak! Najprawdziwsza!
Warto było czekać na kolejne spotkanie z Rudolfem Heinzem.
Zarwać dla niego noc, również było warto!
To chyba najlepszy tom o komisarzu, i chociaż wczesniejszym absolutnie nie brakuje dynamiki, pomysłu i wykonania, tutaj wszystko jest jeszcze bardziej dopracowane.
Śmierć byłego policjanta rozpoczyna lawinę zdarzeń, która gna nieprzerwanie do ostatniej strony, okazuje się tym samym, że na niespełna trzystu stronach można umieścić rewelacyjną powieść kryminalną, nie trzeba zapełniać stron pustosłowiem, można skupić się wyłącznie na akcji - pan Czubaj pokazuje to genialnie.
Przyznam szczerze, że miałam moment w trakcie lektury, w którym uruchomiło mi się coś na kształt współczucia dla bohatera, i pomyślałam "dajże Autorze złapać oddech, przecież to nie jest człowiek z papieru!"...
A jednak jest, chociaż Heinza...

książek: 2041
jamczyk | 2018-07-01
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Ebook
Przeczytana: 30 lipca 2018

Komisarz Heinz powraca do pracy, a zarazem do życia. Śmierć kolegi i niespieszne, wielowątkowe śledztwo zataczające dziwne kręgi, na nowo pozwalają poznać metody pracy katowickiego profilera. Książka jest przyzwoicie napisana, niezłym językiem, z dobrym pomysłem, a dodatkowy plusik, za gust muzyczny, ściśle powiązany z osoba głównego bohatera.

Heisenberg | 2018-07-10

Kapitalny kryminał, najlepszy w całym cyklu ‘Polski psychopata’. Mariusz Czubaj obok Wojciecha Chmielarza to w tej chwili największa gwiazda polskiego kryminału pisanego, a cała reszta – bez urazy! - może co najwyżej pooglądać im plecy. Książka czyta się sama; powoduje to doskonale skonstruowana intryga, do czego zresztą przy tym Autorze jestem przyzwyczajony od dawien dawna.
Tyle. Kto nie czytał niech to czym prędzej nadrobi!
Polecam!

itysiek_reads | 2018-05-29
Przeczytana: 29 maja 2018

Mariusz Czubaj to pisarz, profesor antropologii kultury w SWPS-ie w Warszawie, karateka i członek Polskiego Towarzystwa Kryminalistycznego. Autor wielu powieści kryminalnych, np. cyklu z Marcinem Hłaską, czy Rudolfem Heinzem. Oprócz tego Mariusz Czubaj jest dwukrotnym laureatem Nagrody Wielkiego Kalibru za najlepszą powieść kryminalną i sensacyjną – w 2009 roku za „21:37”, a w 2017 roku za „R.I.P.”. Książka „Dziewczynka z zapalniczką” to już piąty tom z cyklu z Rudolfem Heinzem na czele.

W sylwestrową noc 2010 roku w katowickim lesie ginie policjant Jacek Szymon. Przed śmiercią obsesyjnie starał się rozwiązać sprawę sprzed kilku lat - w 2001 roku w willi na Brynowie zostają odnalezione skatowane zwłoki 6-latki, niestety nie udało się złapać zabójcy. Biorąc pod uwagę dobrą znajomość z Jackiem, Heinz postanawia przyjrzeć się tej sprawie. Jacek zostawił po sobie wiele wskazówek, ale żadnych odpowiedzi. Jednak Heinz, podążając śladem kolegi, powoli zbliża się do prawdy. Niestety nie...

kajsa | 2018-07-05
Przeczytana: 05 lipca 2018

Bardzo dobry kryminał z wartką,pełną zwrotów akcją,intrygującą fabułą.No i bohater...Rudolf Heinz skradł moje serce.

betsy | 2018-08-04
Na półkach: E-book, Przeczytane
Przeczytana: 02 sierpnia 2018

Dobre. Mroczne. Dobrze że krótkie więc nie zdążyło się rozmydlic. Początek mnie zniechęcal, ale potem,na całe szczęście wciągnęło. Zakończenie naciągane. Ale i tak autor jest klasą trudną do przebicia.

czytanienaplatanie | 2018-07-12
Przeczytana: 10 lipca 2018

Kryminał, który mimo dość parszywych zbrodni, czyta się lekko i z wypiekami na twarzy.
Spotykamy się tu z dwoma morderstwami - świeżym, byłego policjanta i sprzed dziesięciu lat, małej dziewczynki. W toku śledztwa, prowadzonego przez niezrównanego Rudolfa Heinza, okazuje się, że obie sprawy mają ze sobą wiele wspólnego. Główny bohater, mimo problemów alkoholowych, wzbudza ogromną sympatię nie tylko swoim dobrym gustem muzycznym, ale również autentycznością postaci.
Zabieg autora, polegający na wprowadzeniu dodatkowego wątku, mającego namącić nam nieco w głowach, nie wyprowadził mnie jednak w pole i prawidłowo wytypowałam głównego podejrzanego.
Nie przesadzę, jeżeli porównam Mariusza Czubaja do Jo Nesbo, a Rudolfa Heinza do Harrego Hole'a.
Zdecydowanie polecam!

Bzibzioh | 2018-06-29
Przeczytana: 29 czerwca 2018

Jest dobrze, ale wcale nie rewelacyjnie, jak to piszą, że niby petarda itepe. Jak dla mnie wszystko to jest zbyt naciągane i namotane. Nierzeczywiste tak bardzo, że jawi się jak „baśń kryminalna”. :-) Aby wywieść czytelnika w pole, autor wprowadza wątek niemający właściwie nic wspólnego z aktualnym morderstwem, który tylko bruździ i utrudnia odbiór i tak zagmatwanej sprawy. Początku musiałam wysłuchać dwa razy, bo traciłam ostrość co do związków przyczynowo-skutkowych i bym się kompletnie zagubiła. Czubaj jest dla mnie nadal średni.

daka | 2018-08-17
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Kryminał
Przeczytana: 17 sierpnia 2018

Poprzednia książka Autora, pt. R.I.P - wielkie rozczarowanie, eksperyment dla mnie osobiście niezrozumiały i nudny w odbiorze. Obawiałam się więc, czy i tym razem nie odstawię książki. Jednak z radością stwierdzam, że jest to jedna z lepszych historii, tym razem o profilerze Heinzu. Znakomicie się czyta i z czystym sumieniem polecam. Mroczne rodzinne tajemnice pokazane są tak, że nie można się oderwać. Krótkie rozdziały ułatwiają zarwanie nocy :-) Zakończenie mocne i świetnie podane. Bardzo dobra literatura.

giovanna | 2018-05-25
Na półkach: 2018, Przeczytane, Ebooki

Może nie jestem obiektywna, bo stęskniłam się za Heinzem ;). Ale w zalewie kryminałów gdzie policjant jest narkomanem, alkoholikiem, ewentualnie ukrywa jakieś traumy z przeszłości Rudolf Heinz ze swoimi wadami jest po prostu "normalny". Brakuje takich solidnych, "tradycyjnych" kryminałów. Polecam i czekam na kolejne książki z serii :)