Ulisses z Bagdadu

Wydawnictwo: Znak
Ulysse from Bagdad
nadzieja, bagdad
Miss_Jacobs

Kiedy traci się wszystko, pozostaje jedno - nadzieja. Saad Saad jest młodym, wykształconym człowiekiem. Ma kochającą rodzinę, czułe siostry i wspaniałego ojca - który z mądrością i wyczuciem prowadzi go przez świat literatury i sztuki. Kiedy młodzieniec poznaje piękną Leię, zdaje się, że nic nie może zniszczyć ich wspaniale zapowiadającej się przyszłości. Nic oprócz wojny. Wojna zabiera...

Kiedy traci się wszystko, pozostaje jedno - nadzieja.
Nic oprócz wojny.
Wojna zabiera Saadowi wszystko - kochającego ojca, siostry, a przede wszystkim Leię, miłość jego życia. By ratować matkę, decyduje się na opuszczenie zajętego przez Amerykanów Iraku i niczym współczesny Ullises, Odys, rusza w pełną przygód tułaczkę za chlebem, wolnością, uczuciem. W wędrówce towarzyszy mu duch ojca, który nie opuści syna w chwilach nawet największego zwątpienia - w chwilach, gdy przy życiu trzyma tylko jedno - nadzieja.
Eric Emmanuel-Schmitt używa wspaniałej historii Odysa do nakreślenia historii współczesnego wygnańca. Człowieka pozbawionego języka, kultury, a nawet imienia, człowieka, który gotów jest wyrzec się tożsamości, by pomóc najbliższym, by pomóc sobie. Na drodze Saada, tułacza, stają bohaterowie znani z kart Homera - Cyklop, czarodziejka Kirke. Z dystansem właściwym greckim bóstwom przyglądają się oni wędrówce, w której Itaką staje się Anglia, a przewodnikiem - przypadkowo spotkani imigranci, podobni Saadowi tułacze, dla których Europa jawi się ziemią obiecaną.
Schmitt prowokuje czytelnika do namysłu, do zastanowienia się nad samotnością i wyobcowaniem przybyszów coraz liczniej napływających do Europy. Pokazuje, jaką cenę musieli oni zapłacić za życie z dala od swoich rodzinnych domów. Tam, gdzie zacierają się granice, stara się przekonać nas autor, wciąż tli się nadzieja, nadzieja na wspólne życie w pokoju i przyjaźni.

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

Kiwi_Agnik | 2015-09-17
Przeczytana: 17 września 2015

"Strzeż się kłamstw, które w kółko powtarzasz - potrafią zmienić się w prawdę"

Piękna i mądra powieść.
O przeciwnościach losu i walce o każdy dzień.
O dążeniu do upatrzonego celu pomimo i przeciwko trudnościom, jakie stoją na drodze do upragnionego szczęścia. O marzeniach. O życiu trudnym i gorzkim, ale pięknym i prawdziwym.

Pan Schmitt to czarodziej, który "wyczarowywuje" przecudowne książki.

Polecam bezsprzecznie.

Krzysiek | 2016-02-10
Przeczytana: 04 lutego 2016

****
"Szczęście jest wczoraj albo jutro, ale nigdy dzisiaj. Nie może być dzisiaj, ponieważ jest jedynie złudzeniem, a złudzenia wydają się rzeczywiste wyłącznie z oddali."
George R.R. Martin

W nocy, gdy cały dom już śpi,
Stukostrachy, Stukostrachy stukają do drzwi.
Chciałbym stąd uciec, lecz boję się,
że Stukostrach zabierze mnie.
Stephen King - "Stukostrachy"

"Jestem osaczony przez zło, które boję się nawet nazwać"
Bram Stoker - "Dracula"

"Ale czy słuchanie własnego strachu jest tożsame z tchórzostwem? Czy tchórzostwem jest radość z tego, że żyjemy?"
Markus Zusak - "Złodziejka książek"

*******

Szczęście...
Droga do szczęścia...
Każdy idąc przez życia doświadczany jest mnóstwem sytuacji i chwil, które generują i kształcą jego tożsamość, osobowość, uczucia, emocje czy przyszłość. Każda nasza decyzji, o mniejszej wadze, bądź bardziej znacząca kieruje nas w lewo albo w prawo.Czasem idziemy do przodu, nieoglądając się wstecz, a niekiedy siedzimy i tkwimy w przeszłości, we...

FannyBrawne | 2016-02-24

Książka Schmitta powstała już parę lat temu, ale obecnie wydaje się jeszcze bardziej aktualna. Gdy media na każdym kroku informują o kolejnych falach uchodźców czy zamachach terrorystycznych, człowiek często czuje się w tym wszystkim zagubiony i niepewny. Z jednej strony żal mi ludzi, którzy opuścili swój dom w poszukiwaniu lepszego życia, chciałabym im pomóc, ale przeraża mnie myśl, że w tej grupie mogliby być też terroryści, fanatycy, którzy zagroziliby bezpieczeństwu mojemu i mojej rodziny. Muszę przyznać, że jestem przeciwniczką uogólnień i wsadzania ludzi do określonych ,,szufladek", a tym bardziej zmuszanie niewinnych ludzi do odpowiadania za zbrodnie wyrządzone przez szaleńców. Na co dzień wielu z nas spotyka się z przejawami wręcz fanatycznej nienawiści do Arabów czy wyznawców islamu. Muszę przyznać, że boli mnie takie pielęgnowanie w sobie nienawiści do drugiego człowieka. W tym kontekście ,,Ulisses z Bagdadu" robi bardzo dobrą robotę, przedstawiając uchodźcę jako zwykłego...

korcia | 2014-06-20
Przeczytana: 17 czerwca 2014

"Nazywam się Saad Saad, co po arabsku znaczy Nadzieja Nadzieja, zaś po angielsku brzmi jak Smutny Smutny. Z tygodnia na tydzień, czasem z godziny na godzinę, a niekiedy w błysku sekundy moja prawda przechodzi z arabskiego na angielski; w zależności od tego, czy jest mi dobrze, czy też źle – staję się Saadem Nadzieją lub Saadem Smutnym".

Saad mieszka w Bagdadzie, studiuje prawo, ma kochającą rodzinę i jest z wzajemnością zakochany w Leili. Jego radości nie burzą nawet trudne warunki panujące w Iraku, embargo nałożone na ten kraj, wszechobecny kryzys, brak pracy, jedzenia... Wszystko jednak do czasu. Wojna zabiera Saadowi ukochaną, ojca i dwóch szwagrów. Teraz to on musi jakoś utrzymać rodzinę. Tylko jak to zrobić w tym spustoszałym kraju, kraju opanowanym przez Amerykanów, którzy uważają się za wyzwolicieli? Czarę goryczy przelewa śmierć Salmy, sześcioletniej siostrzenicy Saada, która mogłaby żyć, gdyby można było znaleźć w Bagdadzie jakiegoś lekarza, gdyby szpitale nadal...

książek: 1900
Gosia | 2013-05-10
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 19 kwietnia 2013

Jest to druga powieść tego autora, którą przeczytałam po "Oskar i pani Róża". Zainteresowała mnie jego proza i dodałam go do swoich ulubionych autorów.

Degamisz | 2016-02-08
Przeczytana: 08 lutego 2016

Jak dotąd uwielbiałem twórczość Schmitt'a tak nagle okazało się, że jest nam nie po drodze. Nie wiem czy wyczerpała się formuła, czy pochłonąłem za dużo jego książek na raz, w każdym razie jestem trochę zawiedziony. Fabuła "Ulissesa" nie poruszyła mną za bardzo, właściwie to czytałem po czym zniecierpliwiony odkładałem książkę na półkę, najzwyczajniej w świecie mnie irytowała.

Jedynym plusem lektury były dialogi Saad'a z jego nieżyjącym ojcem. Pełne typowo "schmittowskiego" subtelnego ale jakże ostrego poczucia humoru. Podejrzewam, że gdyby nie one, to oceniłbym tą książkę dużo niżej. A do tego to otwarte zakończenie... Furtka dla czytelnika? Czy może furtka dla autora żeby wrócić do powieści?

Czy polecam? Hmm... Ciężko stwierdzić. Na mnie wrażenia nie zrobiła ta historia.

Monika | 2010-12-28
Przeczytana: 24 grudnia 2010

Ciekawe podejście do emigracji i emigrantów. Zmieniło to troszkę mój punkt widzenia na "kolorowych" w Europie.
Książka ciekawa, smutna, dająca do myślenia.

Annia | 2014-02-02
Przeczytana: 31 stycznia 2014

Dobra książka która zmienia spojrzenie na losy emigrantów ludzi osadzonych w obozach uchodźców.
..."Każdy z nas doznał kiedyś takiego uczucia:nagle uświadamiamy sobie,że moglibyśmy być kimś innym,że osobowość,którą obdarzyła nas natura,to czysty przypadek,że mogliśmy urodzić się gdzie indziej,uczyć się innego języka,otrzymać inne wychowanie religijne,dorastać w innej kulturze,poznawać inną ideologię,mieć innych rodziców,nauczycieli,inne wzory.Można dostać zawrotu głowy!..."
Nielegalni w nie swoim kraju,a tacy sami jak my.
Polecam

Ida | 2016-02-10
Przeczytana: 10 lutego 2016

Gdybym przeczytała tę książkę kilka lat temu, zupełnie inaczej bym ją odebrała. Ot świetny obyczaj, chwilami dramat, realistyczne tło niezbyt odległych, ale juz historycznych wydarzeń wojny w Iraku. Fabuła skonstruowana tak, że czyta się szybko i z zainteresowaniem. Różnorodne postacie oraz wciągająca, dobrze opowiedziana historia młodego człowieka, przemierzającego częśc Afryki i Europę.
Tak byłoby kilka lat temu, a teraz, kilometr po kilometrze, mozna powiedziec, przezywałam to, co opisują od kilku miesięcy wszystkie media. Poznawałam punkt widzenia uchodzcy, a nie dziennikarza, analityka, polityka komentującego w telewizji.
Wszyscy już chyba znamy nazwę Lampedusa, włoskiej wyspy, gdzie nielegalnym transportem przybijają imigranci. Wszyscy słyszelismy o przewozonych w ciężarówkach, stłoczonych jak towar ludziach. I to wszystko znajdziemy w tej książce, ale większość z nas, na pewno odbierze te fakty w inny sposób.
Pojawia się historia miłosna, jest przyjaźń, są również...

Miśka | 2014-03-13
Przeczytana: 13 marca 2014

Pewnie nie uwierzycie, ale to moje pierwsze spotkanie ze Schmittem i już wiem, że nie ostatnie.
Jestem oczarowana :)
Czyta go się lekko, ale książka jest ciekawa, ponieważ dotyka problemu nielegalnych imigrantów. Pokazuje świat, widziany ich oczami. Świat, z którego muszą uciekać, aby ratować życie, a potem szukać nadziei w "magicznej" Europie...