Zaginiona róża

Tłumaczenie: Anna Pajek
Wydawnictwo: Świat Książki
The missing rose
9788324712083

Pełna sekretów i znaczeń baśń dla dorosłych tureckiego pisarza. Po śmierci ukochanej matki Diana dowiaduje się, że ma siostrę-bliźniaczkę Mary i musi ją odnaleźć. Śladem siostry wyrusza z San Francisco do Stambułu, by poznać tajemniczą mowę róż, rozumianą sercem, która zmieniła życie Mary. Uczy się u enigmatycznej zeynap Hanim, stawiającej Dianie coraz to nowe zadania... Magiczna przypowieść o wartości życia i wiary w siebie, czerpiąca inspirację z wielu kultur dla miłośników Małego księcia i prozy Paulo Coelho.

źródło opisu: Wydawnictwo Świat Książki, 2009

źródło okładki: http://www.swiatksiazki.pl/zaginiona-roza-serdar-ozkan,p90065020.html

wiejskifilozof | 2015-08-24

Diana Stewart jest Amerykanka.Ma 25 lat i lada dzień przejmie sieć luksusowych hoteli.
Jednak,to nie najważniejsze.Ona ma siostrę Mary.Co w tym dziwacznego ? Ano,to że nie wiedziała o jej istnieniu.
Ale skoro nieznajomi z parku,o tym mówią.Skoro matka,na łożu śmierci zdradza to tajemnicę.
Ha,trzeba coś z tym zrobić.Trzeba udać się do Stambułu.Do tajemniczej Zeynep.
I tu rozpoczyna się według mnie najlepsza cześć książki.Turcja i róże.
Pełno róż.Mnóstwo róż.
Dziewczyna poznaje je.Ich pielęgnację i odmiany. te są różne.Choćby pewna róża dwugłowa.Czy też bardziej dwukwiatowa.
A i bardzo podobało mi się,też to o Efezie.
Obok siebie Matka Jezusa i Bogini Artemida.
Zaginiona Róża,to nie dzieło sztuki literackiej.To książka na jeden dzień.
Mimo,to jak ktoś zobaczy w bibliotece to niech wypożyczy.Nie zaszkodzi poczytać.

Mollinka_90 | 2016-08-09
Przeczytana: styczeń 2016

"Zaginiona róża" to moja kolejna przygoda z egzotyczną literaturą. Tym razem pisarz rodem z Turcji. Książeczka o niewielkiej objętości, po przeczytaniu przywodzi na myśl skojarzenia z twórczością Paulo Coelho. Pełno w niej krótkich zdań i ujętych prostym językiem przypowieści o tym, co w życiu ważne. W zamyśle autora na pewno było także wzbudzenie skojarzeń z "Małym Księciem", lecz jest to niedościgniony wzór, do którego powieści Ozkana jeszcze baaardzo daleko.

Spodziewałam się nieco wyższego poziomu literackiego i liczyłam, że bardziej zainteresuje mnie historia Diany Stewart, która chce nauczyć się mowy róż w hołdzie siostrze bliźniaczce imieniem Mary, o której istnieniu dotychczas nie wiedziała. Podróż młodej kobiety do Turcji do Zeynep Haynam - mentorki Mary to początek jej duchowych poszukiwań. Podczas pobytu w jej różanym ogrodzie usłyszy wiele historii, z których każdy może wysnuć jakieś wnioski dla siebie.

Jednak mądrości, jakie znajdziemy w książce nie są zbyt odkrywcze...

Marzenia | 2014-01-28
Na półkach: Przeczytane, Rok 2014
Przeczytana: 28 stycznia 2014

Na okładce zdanie: Powieść wydana w ponad 30 krajach. I jeszcze takie: Magiczna opowieść o poszukiwaniu sensu życia. A w środku - krótka historia młodej, 25-letniej kobiety, której umiera matka, ojca także nigdy nie znała (zmarł gdy miała 1 rok). W tym momencie dziewczyna zaczyna szukać prawdziwej siebie. Ogólnie treść banalna (momentami drażliwa-jak można pisać takie banały typu rozmowa z różą!), jednak moją uwagę poruszyło zdanie o tym , że czasem jedna minuta w naszym życiu może o wszystkim decydować, o tym czym tak naprawdę są wróżby i przepowiednie. Pewna, aczkolwiek krótka chwila zamyślenia, refleksji pozostanie po przeczytaniu książeczki. Można sięgnąć.

Gladys | 2014-08-10
Na półkach: Poruszające, Przeczytane
Przeczytana: czerwiec 2014

Książka ta jest przeciętna. Nie chciałam oceniać jej po kilu stronach, które mnie nie zaciekawiły, a wręcz bym powiedziała zanudziły. Jak lubię książki o podłożu fantasy, tak ta jest kompletnie bez sensu- jakby bajka opowiadana dziecku przed snem. Stąd u mnie ta ocena bo podobało mi się zakończenie, a mianowicie: fakt, że tą idealną siostrą, której szukała główna bohaterka była ona sama. Tylko w tym calu książka pokazała realia dzisiejszych czasów. Chcielibyśmy być idealni ale najnormalniej w świecie nawet nie chce nam się ruszyć tyłka żeby coś zmienić w dotychczasowym życiu, zachowaniu.

Karimba | 2011-11-10
Przeczytana: 09 listopada 2011

"Zaginiona róża" zaczyna się jak typowe czytadło dla kobiet. Książka napisana jest prostym językiem, który jest bardzo charakterystyczny dla powieści tego typu. Bohaterką tej historii jest Diana Stewart, młoda dziedziczka sieci luksusowych hoteli, którą wszyscy podziwiają i uwielbiają. Dziewczyna zachowuje się tak, jakby żyła tylko i wyłącznie dla innych ludzi. Rezygnuje z samej siebie i swych marzeń tylko po to, by czuć się przez nich akceptowaną. Wszystko się zmienia, gdy matka Diany nieoczekiwanie umiera. Tuż przed śmiercią zdążyła poprosić córkę o spełnienie ostatniej prośby. Okazuje się, że młoda dziedziczka ma siostrę bliźniaczkę i musi ją odszukać. Nietrudno się domyślić, że ta wiadomość namieszała w życiu Diany, która początkowo rezygnuje z dotrzymania obietnicy danej matce. Jednak na skutek tajemniczych słów żebraka-wróżbity postanawia odnaleźć siostrę. Wyrusza do Stambułu, gdzie jakiś czas temu jej bliźniaczka pobierała lekcje rozumienia mowy róż. Co los przyniesie...

Monika | 2016-12-01
Przeczytana: 01 grudnia 2016

Ty chora jesteś, różo.
Czerw, robak niewidzialny,
Co w głębi wielkiej nocy,
W łoskocie wichru leci,
Nawiedził twoje łoże,
Szkarłatne twe wesele.
Mroczne jego kochanie
Życie twoje spopieli.

William Blake
Przeł. Zygmunt Kubiak

Powinieneś wejść do ogrodu,
Wędrować po nim, rozkoszując się wonią
Świeżo rozkwitłej róży,
Która nigdy nie zwiędnie...
Yunus Emre

diggera | 2015-10-19

Książkę początkowo czytało mi się dość ciężko, dopiero po czasie okazało się, że jest pełna nostalgii i refleksji. Może to nie to co "Mały Książę, ale po przeczytaniu pozostaje chwila zadumy. Idealna na chłodne wieczory, spędzone na kanapie pod ciepłym kocem :-)

Mel | 2013-09-25
Przeczytana: 24 września 2013

krytycy polecają książkę porównując ją do "Alchemika" czy "Małego Księcia". niestety "Zaginiona róża" nawet w najmniejszym stopniu książkom tym nie dorównuje. płaskie i nieciekawe dialogi, bardzo ubogi język, historia wyssana z palca i nieciekawa.
książka tzw. "czytadło" i gdyby nie to, że właściwie nie ma tam wątku miłosnego porównałabym ją do taniego, kioskowego romansidła.
"Zaginiona róża" z pewnością nie przypadnie do gustu wprawionym już czytelnikom, a początkujących może tylko zniechęcić do czytania.
nie polecam!

Karolina | 2013-06-24
Na półkach: 2013, Przeczytane
Przeczytana: 24 czerwca 2013
Joana | 2013-02-07
Przeczytana: 08 lutego 2013

„Zaginiona róża” autorstwa Serdara Özkan to z wyglądu niepozorna książeczka na jeden wieczór, mająca jednak wnieść odrobinę czegoś więcej w szarą codzienną rzeczywistość.

Książka zaczyna się od tragedii jaką przeżywa młoda kobieta po stracie ukochanej matki, tragedii za którą podąża dodatkowy niespodziewany cios. Diana bowiem tuż przed śmiercią otrzymuje z rąk matki list, który przeczytać ma gdy ta już odejdzie. List ten całkowicie odmienia i wywraca życie młodej dziedziczki do góry nogami, ponieważ ujawnia głęboko skrywaną tajemnicę rodzinną. Jednak to nie wszystko, bowiem autor nie skupia się tylko na przedstawieniu niezwykłej historii młodej dziedziczki Diany. Książka ma też jakby drugie oblicze, gdzie ujawnia się jako mistyczna baśń pełna przepowiedni i poszukiwań sensu życia.
Ponad to książka ta jest napisana w bardzo przystępnym i zrozumiałym stylu, zatem czyta się ją przyjemnie i szybko. Rozumiem też, że dla niektórych bardzie wyrafinowanych czytelników ta prosta w formie...