Reklama

Tajemnicze zbiegi okoliczności, sekrety i ukryta prawda...

LubimyCzytać
18.02.2019

Jedna książka co 2,5 minuty, czyli 18 tysięcy egzemplarzy miesięcznie. Taka jest średnia sprzedaż thrillerów B.A. Paris w Polsce. Sprzedaż powieści „Za zamkniętymi drzwiami” w Wielkiej Brytanii przekroczyła liczbę miliona egzemplarzy – książka właśnie osiągnęła tam status platynowego bestsellera.

Brytyjska autorka B.A. Paris (pod tym pseudonimem ukrywa się Bernadette McDougall) zrobiła zawrotną karierę dzięki powieściom Za zamkniętymi drzwiami i Na skraju załamania, które natychmiast trafiły na światowe listy bestsellerów i oczarowały miliony czytelników. „Za zamkniętymi drzwiami”, historia kobiety uwikłanej w przerażający związek z sadystycznym psychopatą – książka, którą Paris rozpoczęła przygodę z pisaniem – narobiła sporo szumu na międzynarodowym rynku wydawniczym.

Bernadette, matka pięciu córek, zawsze chciała zostać pisarką – po prostu czekała na właściwy moment. Kiedy dziewczynki dorosły, nagle okazało się, że ma sporo wolnego czasu. Myślała co prawda o książkach dla dzieci, ale jedna z córek zachęciła ją do wzięcia udziału w konkursie literackim ogłoszonym przez brytyjski tygodnik „The Sunday Times”. Powieść, którą zgłosiła na konkurs, nie zdobyła żadnej nagrody, ale Bernadette odkryła, że pisanie jest dla niej jak narkotyk. Ponieważ chciała uniknąć niepotrzebnej presji i wciąż nie była pewna, czy osiągnie efekt, który ją zadowoli, postanowiła ukryć się za pseudonimem. Tak narodziła się B.A. Paris. B.A. to inicjały jej imion – Bernadette Anne. Na Paris zdecydowała się, ponieważ zaraz po studiach trafiła do Paryża, gdzie pracowała jako au pair i gdzie poznała przyszłego męża, a spędzone tam lata uważa za czas zmian, który okazał się najszczęśliwszy w jej życiu.

Pomysł na debiutancki thriller, „Za zamkniętymi drzwiami”, podsunęła jej przyjaciółka. Mąż na każdym kroku kontrolujący żonę wydał się jej doskonałym punktem wyjścia, ale Bernadette nigdy nie sądziła, że historia stanie się aż tak mroczna i tak porywająca. Autorka świetnie odnalazła się w gatunku domestic noir, ku satysfakcji i uznaniu czytelników, popularność gatunku wynika wszak z tego, że kwestia przemocy domowej nie jest obca nikomu, niezależnie od płci. I nawet jeśli nie doświadczyliśmy jej osobiście, prawdopodobnie znamy kogoś, kto tkwi w nieszczęśliwym związku. Bernadette zwykle bazuje na czymś, co przydarzyło się komuś, kogo zna, lub jej samej. Tak było z powieścią „Na skraju załamania” – jadąc do domu przez las, zaczęła się zastanawiać, co by zrobiła, gdyby zobaczyła samochód zaparkowany na poboczu. Czy zatrzymałaby się, żeby sprawdzić, czy wszystko w porządku, czy po prostu pojechałaby dalej? Ta rozterka okazała się doskonałym początkiem nowej powieści. Choć B.A. Paris nigdy nie planuje szczegółowo przebiegu akcji, to zawsze wie, jak zacznie się jej książka i jakie będzie zakończenie opowiadanej historii. Wszystko to, co pomiędzy, jest dla niej ekscytującą przygodą. Bywa, że bohaterowie wymykają się spod kontroli albo wręcz ją przejmują. Tak właśnie było z Jackiem z „Za zamkniętymi drzwiami”.

B.A. Paris zdała z wyróżnieniem egzamin z drugiej powieści – która, szczególnie po sukcesie debiutu, stanowi nie lada wyzwanie w karierze każdego pisarza. „Na skraju załamania” tajemniczością i grozą niczym nie ustępowało pierwszej ksiażce. Teraz autorka „Za zamkniętymi drzwiami” powraca z najnowszą powieścią – Pozwól mi wrócić to historia Finna, którego dziewczyna pewnej nocy znika bez śladu podczas ich pobytu we Francji. Dwanaście lat później okazuje się, że kobieta być może żyje. Finn musi stawić czoło przeszłości, która wyciąga w jego stronę swoje śliskie macki…

B.A. Paris (Bernadette McDougall) – brytyjska autorka, która zrobiła zawrotną karierę dzięki powieściom „Za zamkniętymi drzwiami” i „Na skraju załamania”, które szybko trafiły na listy bestsellerów „New York Timesa”, „Sunday Timesa”, Amazona oraz iBooks. „Za zamkniętymi drzwiami” została uznana za jedną z książek miesiąca Amazona, iBooks oraz Real Simple, znalazła się też na liście najlepszych książek 2016 roku LibraryReads. W Polsce do dziś – prawie dwa lata po premierze – utrzymuje się na listach bestsellerów, a nasi czytelnicy zapewnili autorce nominację do statuetki Bestsellera Empiku.

Agata Wiśniewska

Reklama

komentarze [2]

Sortuj:
Dodaj wypowiedź

Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany.

2462
4
15.02.2019 16:48

Zapraszamy do dyskusji.


326
116
19.02.2019 08:26

Jestem ciekawa, jak to jest, bo  Dziewczyna z pociągu Dziewczyna z pociągu ponoć sprzedawana była "co 6 sekund w Stanach", a to największy gniot, jaki kiedykolwiek czytałam... Od tamtej pory reklama tego typu zawsze mnie odstrasza.


zgłoś błąd