Uleczyć traumę. 12-stopniowy program wychodzenia z traumy

Okładka książki Uleczyć traumę. 12-stopniowy program wychodzenia z traumy Peter A. Levine
Okładka książki Uleczyć traumę. 12-stopniowy program wychodzenia z traumy
Peter A. Levine Wydawnictwo: Czarna Owca nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
HEALING TRAUMA. A Pioneering Program for Restoring the Wisdom of Your Body
Czarna Owca
2015-02-01
2015-02-01
Zenon Mazurczak

Obudźcie tygry... Ann Frederick, Pete...
Okładka książki Uwolnić się od bólu. Program leczenia bólu oparty na świadomości ciała Peter A. Levine, Maggie Phillips
Uwolnić się od... Peter A. Levine, Ma...

Widać i czuć, że autor zna się na rzeczy. Uzdrawianie traumy jest pewnego rodzaju podróżą duchową, która ma za zadanie zintegrowanie wszystkich niechcianych i niekochanych części siebie. Nie jest to możliwe, bez nawiązania i pielęgnowania kontaktu z własnym ciałem. W książce tej możemy znaleźć ciekawe ćwiczenia, które przypominają medytację. Nawiązując kontakt ze sobą, musimy skonfrontować się z wieloma emocjami i odczuciami, niekoniecznie tymi przyjemnymi, jest to jednak naturalna część procesu, który warto przejść. Często okazuje się, że odpuszczanie i uzdrawianie wcale nie jest takie trudne, jak nam się na początku wydawało, a przełom jest na wyciągnięcie ręki. Autor podkreśla, że nie warto fiksować się na emocjach, a lepiej skoncentrować na odczuciach i reakcjach fizycznych, które powinny zostać rozładowane. Psychologowie powinni zapoznać się z tą książką, by móc lepiej zrozumieć swoich pacjentów po przejściach.

Peter Levine został mi polecony obok, Gabora Matego i Bessela van der Kolka, przez moją terapeutkę. Mimo trudnego dzieciństwa całkiem nieźle sobie w życiu radziłam, dopóki kilka doświadczeń raz za razem mnie nie dopadły otwierając bolesne wspomnienia jak puszkę Pandory. Dzięki terapii i tej książce, która w pierwszym odbiorze ma, wydawać by się mogło, dość głupie ćwiczenia, naprawdę pozwala odzyskać równowagę i zwalczyć skumulowane napięcia.

Zaczęłam czytać już w tym roku, kilka miesięcy temu.

Chciałam "zgodnie z zaleceniami", ale chyba już po 1. ćwiczeniu z słuchaniem płyty stwierdziłam, że nie będę jej używać.
Na początku chyba wykonywałam mniej-więcej z proponowanym tempem.

Wcześniej czytałam "Trauma i pamięć...".

Po rozmowach z psychologami i konsultacjach z psychiatrami, pomyślałam sobie: "A może ja po prostu jestem straumatyzowana?"; i w sumie dalej myślę, że coś może w tym być - ta pierwsza książka, teoretyczna, ogólnie bardziej mnie skierowała w stronę czegoś takiego jak "trauma" - i, może troszeczkę przesadzając, powiedziałabym, że być może to pojęcie nie jest takie znowu bardzo głupie. W sumie, że może jak by wziąć dobrych specjalistów, to możnaby "lecieć" z traumą do każdego. I może nawet byłoby to spoko i pomocne.

U mnie w pewnym momencie pojawiło się coś w rodzaju: "Krach".
Chodziło o konkretne ćwiczenie. Teoria się chyba troszkę posypała, bo jakoś trochę mniej mi niektóre "rzeczy" pasowały.
Nie powiem, wojna z Ukrainą miała swój współudział w pewnych moich przemyśleniach, ba!, może i nawet wnioskach.

W każdym razie... Uważam, że ćwiczenia są świetne. Ja może np. zamiast tej płyty zaproponowałabym po prostu "dorzucenie" jakiejś broszurki czy mini książeczki z elementarnymi ćwiczeniami - może rozciągającymi, może wzmacniającymi, może siłowymi - może każdymi z tych. Po prostu mającymi na celu "uruchomić" mięśnie, etc..........

Ćwiczenia są bardzo różne, niektóre mnie prawie w ogóle "nie przekonały", inne wydały mi się przydatne.

Widziałabym je w gronach osób w podobnym wieku, wykonywane wspólnie. Ale pewnie w żadnej instytucji i pewnie "na trzeźwo" i z szacunkiem - więc chyba raczej mało wykonalne, chyba? tym bardziej wśród "nie-starych odbiorców".

Daję ocenę teraz, bo jednak, byłoniebyło, 5,9 to chyba "lekka przeginka". Ale wyższej nie, bo - no, nie wiem - może kwestia wydania, nie zwrócenia jakiejś takiej czujnej uwagi na to, że autor to Amerykanin? xyz...

Więcej nie będę pisać, bo nawet nie "doszłam" do końca. W najbliższym czasie nawet nie planuję.
Jeśli w ogóle - nie wiem, czy nie zaczęłabym "od początku".

Zaczęłam czytać już w tym roku, kilka miesięcy temu.

Na początku chyba wykonywałam mniej-więcej z proponowanym tempem.

Wcześniej czytałam "Trauma i pamięć...".

Trauma uleczona.

Peter A. Levine to znany i ceniony współtwórca terapii traumy, która ma na celu swoiste uleczenie naszego wnętrza oraz uzdrowienie naszego życia emocjonalnego, które cierpi na skutek tytułowych traum. Ich źródła nigdy nie są oczywiste; każdy przypadek traumy jest wybitnie indywidualny i inny, jednak ścieżka wychodzenia z tego rodzaju problemów każdorazowo jest bardzo podobna. Levine przedstawia ją nam w swoim programie wychodzenia z traumy.

Program ten oparty jest o zestaw dwunastu opracowanych przez autora ćwiczeń, których wdrożenie w życie ma za zadanie pomóc nam z naszymi problemami względem trudnych przeżyć i towarzyszącej nam traumy. Levine kładzie tutaj nacisk na ćwiczenia pomagające zrozumieć oraz przezwyciężyć negatywną zależność pomiędzy zjawiskiem emocjonalnej traumy, a reakcjami naszego ciała oraz widocznymi w naszym zachowaniu uszczerbkami na naszej psychice.

Książka w początkowej części dosyć obszernie - a przynajmniej w stosunku do całej objętości tej pozycji - wyjaśnia teorię całego zagadnienia. Trauma nie jest bowiem wcale prostym do wyjaśnienia zjawiskiem; doczekała się ona jako pewnego rodzaju emocjonalna patologia wielu opracowań i powiązanych z nią teorii. Levine stara się przybliżyć nam je wszystkie, co jest pożytecznym wstępem do części praktycznej.

Część praktyczna to wspomniany już program dwunastu ćwiczeń/kroków. Zamieszczono je także na dołączonej do książki płycie CD - bardzo trafny dodatek, który z pewnością zwiększy szanse skuteczności proponowanych zadań do wykonania.

Książka jest także fantastyczna pod kątem "wyłożenia kawy na ławę" jeśli chodzi o studium ludzkiej pamięci jako takiej. Levine opisuje jej rodzaje, sfery którym konkretne rodzaje pamięci odpowiadają, skupia się także na przedstawieniu mechanizmów pamięciowych i sposobów funkcjonowania ludzkiego organizmu na różnych etapach radzenia sobie z traumą - z poziomu pamięci i własnych przeżyć, które wymagają pewnego przepracowania.

Polecam.

Dziękuję Czarnej Owcy za egzemplarz recenzencki.

#uleczyćtraumę #programwychodzeniaztraumy #peteralevine #czarnaowca #trauma

Trauma uleczona.

Terapeuta, który zawodowo zajmuje się tematem traumy. Przedstawia tym razem ćwiczenia, które mają pomóc wyleczyć traumę. Pierwsze 50 str. to wprowadzenie, wytłumaczenie czym jest trauma, jakie ma objawy i w jaki sposób autor doszedł do swoich technik leczenia.👨‍⚕️ Następne rozdziały to już tylko opis ćwiczeń, które również znajdują się na płycie CD. Pod koniec autor daje rady jak się zachować, gdy mamy do czynienia z osobą straumatyzowaną.
Pierwsze ćwiczenia wydawały mi się dość dziwne, gdy je wykonywałam, miałam w głowie taką myśl, 😕 że to bez sensu. Kolejne ćwiczenia były już lepsze, chociaż ciężko mi powiedzieć o ile mogą pomóc. Ja wykonywałam kilka ćwiczeń na dzień. Powinno się je wykonywać pojedynczo i najlepiej powtarzać dłuższy czas. Wydaje mi się, że te ćwiczenia mogą w pewnym stopniu pomóc, ale nieznacznie. Jeśli faktycznie ktoś przebył traumę, bez pomocy terapeuty się nie obejdzie, 😔książka może być tylko dodatkiem. Myślałam, że autor bardziej mnie zaskoczy, ale te ćwiczenia były niezbyt odkrywcze. 😉 Znałam je z innych książek psychologicznych, nie wszystkie, ale większość. Plusem jest to, że są naprawdę łatwe, ➕ więc każdy sobie z nimi poradzi. Jednak jak dla mnie ocena tej książki raczej średnia.

Interesująca pozycja, która przedstawia inny punkt widzenia, zachęca do dalszych poszukiwań i pracy.

Kolejna pozycja z najbardziej ulubionych. Traktuję ją raczej jak poradnik niż książkę. Lepsza jest wersja z płytą CD.

Książka teoretyczno-praktyczna opierająca się w teorii na obserwacji zwierząt i ich zachowania w sytuacji traumatycznej. Część teoretyczna nie przemawia do mnie. Ćwiczenia słabe. Nie wniosły wiele w moje życie i w radzenie sobie z problemem. Nie wyobrażam sobie, jak ten poradnik miałby pomóc osobom dorosłym, które traumę przeżyły w dzieciństwie i przez lata starały się ją zakopać. Terapeuci wiele sesji pracują, aby taką osobę przywrócić, a tu kilka ćwiczonek ma odmienić życie? Typowy amerykański hurraoptymistyczny poradnik jak w ileś tam dni zmienić swoje życie. Szkoda, bo sprawia wrażenie rzeczy głębokiej i wartościowej.

• Psychologia
  • Rozwój osobisty
  • Poradniki
  • Trauma

Peter A. Levine Uleczyć traumę. 12-stopniowy program wychodzenia z traumy Zobacz więcej