Narcyzm. Zaprzeczenie prawdziwemu Ja

Zbyt wiele, zbyt szybko,
Szaleństwo naszej epoki.

adata | 2016-07-12
Przeczytana: lipiec 2016

"(...) Wszyscy pacjenci pragną, by ktoś ich zrozumiał. W dzieciństwie nie rozumieli ich rodzice - nie patrzono na nich jak na osoby, które mają swoje uczucia, ani nie szanowano ich jako ludzi. Pacjentom narcystycznym można pomóc wtedy, gdy ujrzy się ich ból, poczuje się ich lęk i pozna intensywność, z jaką we własnym ciele walczą o zachowanie zdrowia psychicznego (...)" /z okładki; wyd. 2013, Koszalin/

Alexander Lowen, twórca Analizy Bioenergetycznej, psychiatra i psychoterapeuta, opisał tutaj zagadnienia związane z tzw. narcystycznym zaburzeniem osobowości. Pokazał zarówno samą etiologię narcyzmu jak i to, co tak naprawdę kryje się pod tym pojęciem.
I tak jak nie należy umniejszać wagi cierpienia i zniszczeń, które narcyzm za sobą pociąga, tak zawsze dobrze jest pamiętać, że każde zachowanie ma swoją przyczynę, jest efektem korzystania z jakiejś strategii. Zwłaszcza wtedy, gdy zbyt trudne jest zmierzenie się z prawdą o sobie, gdy łatwiej jest zaprzeczyć prawdziwemu...

yggdrasil84 | 2015-04-22
Przeczytana: 22 kwietnia 2015

Moje pierwsze zetknięcie z A. Lowenem. Wygląda na to - co bardzo polubiłem - że to nie tylko psychoterapeuta ale też socjolog bowiem w swych ogólniejszych rozważaniach opisuje dzisiejszą kulturę zachodnią, która nadal jest opresyjna, choć nieco może inaczej niż za czasów dzieła "Kultura Jako Źródło Cierpień" wiadomo czyjego autorstwa. Za czasów Freuda szerzyły się nerwice, dziś kulturze doskwiera powrzechny narcyzm - a może lepiej - to ona go powoduje. Oczywiście narcyzm nie jest tym za co go się powszechnie uważa. Narcyz nie kocha samego siebie. Owszem, kocha - wyłącznie, w sposób nieświadomy, własne ego. Nie jest bowiem zdolny do miłości. Osobiście od diagnozy narcyzmu czy jego etiologii głownie rodzinnej, bardziej zainteresowała mnie diagnoza iście socjologiczna współczesnych czasów. Coraz trudniej jednostce ludzkiej oprzeć się wszechobecnej, nadmiernej stymulacji - co często powoduje nieświadome działania adaptacyjne ego skutkujące zanikiem uczuć, aż do zaprzeczania ich...

Kamulka84 | 2012-09-11
Przeczytana: 14 września 2012

Książka przedstawia trochę inne spojrzenie na zaburzenia narcystyczne. Omawiane są przyczyny powstawania narcyzmu u osób, które doświadczyły przemocy i traumatycznych przeżyć w dzieciństwie, charakterystyka zaburzenia, opis relacji terapeutycznej i cele terapii, wszystko poparte przykładami z praktyki terapeutycznej dr Lowena. Polecam!

Angie | 2011-08-20
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam

Świetne stadium narcyzmu z perspektywy humanistycznej.

książek: 2045

Dobra książka dla zainteresowanych metodą Lowena.

apm | 2014-04-06
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, Ulubione

Prawdziwie o narcyzmie. Dogłębne spojrzenie na tę specyfikę osobowości.

Olena | 2017-02-21
Przeczytana: 24 marca 2017