Uwolnić się od bólu. Program leczenia bólu oparty na świadomości ciała

Okładka książki Uwolnić się od bólu. Program leczenia bólu oparty na świadomości ciała Peter A. Levine, Maggie Phillips
Peter A. LevineMaggie Phillips Wydawnictwo: Czarna Owca nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Czarna Owca
2016-05-18
2016-05-18

Nie wiem czemu ta książka jest tak słabo oceniona. Dzięki niej i Mindfulness odstawiłem tramal, który brałem jak cukierki. Polecane każdej osobie, która walczy o swoje zdrowie

Poradnik pracy z bólem wszelkiego rodzaju, przez który dla mnie chwilami ciężko było przebrnąć. Książka trochę niespójna, pomieszane różne zagadnienia, dlatego też niewiele z niej wyniosłam.

Peter A.Levine opracował program leczenia bólu oparty na świadomości ciała z kilku powodów. Jednym z nich jest jego przekonanie o tym, że nieprzepracowana trauma zapisana w ciele, może być hamulcem na drodze do zdrowienia i uwalniania się od bólu.
Zdaniem autora każdy żywy organizm jest wyposażony w zdolność do samoregulacji i naturalną potrzebę zdrowienia, które przy umiejętnym wykorzystaniu mogą nas uwolnić od doświadczania bólu (nie mającego ścisłego podłoża fizjologicznego) oraz błędnego koła przeżywania traumy.
Do mnie osobiście trafiają argumenty autora o tym, jak system nerwowy człowieka przesadnie zmobilizowany strachem wymyka się spod kontroli, co skutkuje nadwrażliwością na ból. Czyli odczuwaniem go nawet w sytuacjach, kiedy nie ma ku temu fizycznych przesłanek.
Levine uczy miłości do własnego ciała, uwrażliwia na konieczność jego zaakceptowania wraz ze wszystkimi niedogodnościami, trudnościami,bólem,ograniczeniami oraz ułomnościami... Skłania do wzbudzenia w sobie wiary w moc samouzdrawiania oraz potęgę afirmacji i pozytywnego myślenia.
Czytelnika zostawia z praktycznymi ćwiczeniami zapisanymi na płycie CD, umożliwiającymi nabywanie powyższych umiejętności.
Niewątpliwie książka ta (jak również pozostałe tego autora) obala mit jakoby soma i psyche człowieka funkcjonowały odrębnie, nie pozostając w ciągłej korelacji. Niestety moje osobiste doświadczenia związane z leczeniem a tym kontaktem z lekarzami są zgoła odmienne i pokazują, że nadal przeważa tendencja do "rozczłonkowywania" pacjenta na ciało i umysł poprzez zajmowanie się wyłącznie jednym z tych obszarów.

Jest to moja druga książka Petera Levinea. Ta pozycja według mnie jest o wiele mniej ciekawa jak "Obudźcie tygrysa". To oczywiście kontynuacja pracy z ciałem, jednak ja osobiście musiałem się zmusić do tego by ją przeczytać do końca. Początek jest jeszcze wciągający, ale im dalej czytamy tym bardzo da się odczuć, że autor jakby pewne tematy upycha tutaj na siłę. Na plus zasługują ćwiczenia, których jest tutaj naprawdę sporo, mimo że wydają się bardzo do siebie podobne. Książkę kupiłem w celu dalszego zgłębiania tematu pracy z ciałem, ale także ze względu na dołączoną płytę, na której znajdziemy te same ćwiczenia co w książce, a czyta je pani Krystyna Czubówna :)

Jedna z najbardziej ulubionych książek tego autora, niesłusznie zapominana i nie brana pod uwagę. W niej autor dobitnie potrafi wyjaśnić jak powstaje ból pęcherza lub migreny.

• Psychologia
  • Ciało
  • Rozwój osobisty/rozwój duchowy
  • Droga
  • Mam - praca

Peter A. Levine Uwolnić się od bólu. Program leczenia bólu oparty na świadomości ciała Zobacz więcej