The Pale Dreamer

Okładka książki The Pale Dreamer Samantha Shannon
Okładka książki The Pale Dreamer
Samantha Shannon Wydawnictwo: Bloomsbury Paperbacks Cykl: Czas Żniw (tom 0.5) fantasy, science fiction
Czas Żniw (tom 0.5)
The Pale Dreamer
Bloomsbury Paperbacks
2016-12-06
2016-12-06

Blada śniąca" jest ciekawym dodatkiem do serii "Czas Żniw", którą tak bardzo lubię. To cieniutka książeczka, bardziej przypominająca opowiadanie, z której można dowiedzieć się nieco więcej o przeszłości Paige. Samantha Shannon pokazała, jak wyglądało Siedem Tarcz pod rządami Jaxona Halla jeszcze za czasów, kiedy liczyło ono zaledwie czterech członków. Autorka przytoczyła również trochę historii z życia Nicka.

Akcja tego dodatku rozgrywa się w momencie, gdy Paige ma zaledwie szesnaście lat i dopiero od kilku miesięcy jest członkiem gangu. Staje przed swoim pierwszym zadaniem, w którym ma udowodnić, że wcielenie jej do grupy nie było błędem.

Trochę dziwnie było patrzeć na śniącego wędrowca, który jeszcze kompletnie nie zna swoich możliwości i nie wie, jak wielki talent w nim drzemie. Paige była tutaj młoda, zagubiona, zupełnie nie przypominała siebie z pozostałych części. Niemniej jednak było to ciekawe doświadczenia. Nie można też narzekać na brak wrażeń, bo działo się dosyć sporo, jak na tak cieniutką książeczkę. Dodatek nie podobał mi się tak, jak pierwszy czy drugi tom, nie był zachwycający i porywający, ale czytało się go szybko. Stanowił fajny przerywnik w fenomenalnej historii. Autorka zachowała klimat świata jasnowidzów, pojawiły się duchy, poltergeist, mim-lordowie innych sekcji, a nawet sam Zwierzchnik, przed którym Paige pokazała pazurki, co nie przypadło mu zbytnio do gustu.
Podobały mi się również ciekawe tematyczne ilustracje, zdobiące niektóre strony i uważam, że w pełni wpasowały się do tego opowiadania. "Blada śniąca" z pewnością spodoba się fanom tej serii.

Bardzo fajny i ciekawy dodatek, choć krótki. Dowiadujemy się m.in.kiedy Paige dostała swoje "imię"Blada śniąca i jakie było jej pierwsze poważniejsze zlecenie. To były jej początki ze światem jasnowidzów i wiele jeszcze nie wiedziała. Czułam jakbym czytała wspomnienia bo są już za mną 4 tomy tej serii . Miło było tak cofnąć się w czasie do samych początków tej historii i poznawania naszej śniącej.

Marzyłam o przeczytaniu tej książki od kiedy zakochałam się w twórczości Samanthy innego drugiego a wystąpienia tom tej serii... Spełniłam to wystąpienie na targach książki w Warszawie i dzisiaj przeczytałam podpisany przez autorkę egzemplarza, to dobre zakończenie tego intensywnego roku

Nietuzinkowa opowieść osadzona w jeszcze bardziej nietuzinkowym świecie. Po czymś takim człowiek chce tylko i wyłącznie więcej!

Bardzo dobre wprowadzenie do serii!

Bardzo dobre wprowadzenie do serii!

Książka przyjemna i łatwa do przeczytania, choć moim zdaniem jest bezużyteczna. Nie wnosi za dużo do historii.

Tytuł nowelki dość adekwatny, bo przyznam, że sam delikatnie przysypiałem w trakcie lektury.

Może trochę przesadzam, ale nie zmienia to faktu, że uważam ten dodatek - bo tak trzeba "Bladą Śniącą" traktować - jako zbędny. Nie zły, nie męczący, nie szkodzący serii, ale zwyczajne niepotrzebny. Zaznaczam jednak, że czytałem jedynie tom pierwszy, tak więc moje patrzenie na początki Page mogą się zmienić.

Jest to niezwykle prosta historia o pierwszej misji Page. Misji dotyczącej pewnego niezwykłego ducha. Sam koncept jest czymś co do mnie przemówił i to z prostego powodu, miałem nadzieje, że pierwszy tom będzie czymś w tym stylu. Historią o londyńskich gangach w dystopijnej przyszłości z dodatkiem elementu paranormalnego. Koniec końców tak nie było, ale kto wie, może tom drugi to zmieni?

Nowelka jest prosta. Historia jest prosta, rozwój postaci jest minimalny, akcji jest sporo (w odniesieniu do długości "Śniącej"). To sprawia, że prawdopodobnie nie zapamiętam tej historii prawie w ogóle, ale czytało mi się, ją szybko i bezboleśnie. Chociaż tyle.

Więcej o tej noweli mówię w załączonym filmie.
Miłego dnia!

więcej Pokaż mimo tovideo - opinia

,,Blada Śniąca" to dodatek do serii Czas Żniw autorstwa @say_shannon .
Oznaczony jest jako część 0.5, czyli jego akcja rozgrywa się przed wydarzeniami z pierwszego tomu.
Zdecydowałam się na przeczytanie go po pierwszym tomie, bo poznałam już świat i zasady jego funkcjonowania. Uważam, że jest to dobry moment na taką lekką lekturę, przed zabraniem się za dużo grubszy i cięższy w treści drugi tom ,,Zakon Mimów".

Blada Śniąca jest nowelką, którą przeczytałam na jednym posiedzeniu.
Bardzo dobrze poznawało mi się losy Paige, to jak zaczęła się jej działalność w przestępczym świecie jasnowidzów i jak odkrywała i rozwijała swoją moc.
Tytuł tej książki nie jest przypadkowy - Blada Śniąca to pseudonim głównej bohaterki, więc jak można się domyślić ten dodatek jest skupiony właśnie na niej.

Wracając do mojego pytania z początku postu...
W mojej głowie często pojawia się myśl, że jak dodatek to nie jest to obowiązkowe do przeczytania między głównymi tomami serii. Praktyka czytelnicza jednak nauczyła mnie, że dodatki przeważnie lepiej czytać. Należy je czytać albo po tej części, po której zostały wydane albo w takim momencie jaki sugeruje ich numerek tomu.
W przypadku Bladej Śniącej, myślę że nie jest koniecznym czytać ją przed innymi częściami, równie dobrze można przeczytać po całej serii.
Jednak są takie serie jak Szklany tron czy książki Clare, w których dodatek lepiej czytać i tu ważny jest moment ich przeczytania, bo gdy pomyli się tę kolejność to człowiek narobi sobie zbędnych spoilerów.

,,Blada Śniąca" to dodatek do serii Czas Żniw autorstwa @say_shannon .

"Blada Śniąca" to bardzo dobre wprowadzenie do świata Paige. Krótko i na temat. Daje nam przedsmak tego, co czeka Nas w kolejnych częściach.

Serdecznie polecam!

Serdecznie polecam!

Krótka nowelka o początkach Paige. Szczerze to jest właśnie to, czego chciałabym od całej serii. Poszukiwanie duchów, rozgryzanie jak je dopaść, walki gangów. To część tego świata, którą znacznie chętniej bym poznała.
„Blada śniąca” opowiada historię o tym jak Paige próbowała schwytać groźnego poltergeista, otrzymała swoje imię a także zdobyła tytuł faworyty Jaxona.
Chociaż fabularnie bardzo mi się podobała to muszę przyznać, że jest znacznie gorzej napisana niż „Czas żniw”. Podejrzewam, że jest to spowodowane tym, że Paige ma tu szesnaście lat i mamy lepiej zrozumieć jej psychikę, ale pod względem warsztatu jest znacznie gorzej.
Polecam przeczytać sobie jako ciekawostkę i oczywiście obowiązkowa pozycja dla fanów serii.
~Idris

Chociaż...