O wartościach odmienności

Cykl: Czas Żniw (tom 2.5)
Wydawnictwo: Sine Qua Non
EIGHT

Drogi Czytelniku, miej świadomość, że niniejszy tekst, niezależnie od kontrowersyjności treści w nim zawartych, nigdy nie może wpaść ręce wroga. O wartościach odmienności to najważniejsze dzieło w literaturze jasnowidzów. Po raz pierwszy zostało wydane anonimowo w 2031 roku przez, jak się później okazało, Jaxona Halla – jasnowidza i późniejszego mim-lorda znanego szerzej jako Białe Spoiwo. ...

Hall jako pierwszy usystematyzował formy odmienności – zarówno te sobie znane, jak i te, których istnienie jedynie dopuszcza. Pozwoliło mu to stworzyć siedem kategorii jasnowidzenia. Kontrowersyjny tekst rozprzestrzenił się po podziemiu niczym plaga, rewolucjonizując syndykat oraz zapoczątkowując brutalne wojny gangów – toczone po dziś dzień.

Odkrywcze i wywrotowe O wartościach odmienności powinien przeczytać każdy, kto pragnie wejść głębiej w stworzony przez Samanthę Shannon niesamowity świat The Bone Season.

źródło opisu: SQN

źródło okładki: SQN

Orodin | 2017-04-04
Przeczytana: 04 kwietnia 2017

Takie Ars Arcanum, które powinno być częścią pierwszego tomu. Teraz jest mi o wiele łatwiej zrozumieć zdolności jasnowidzów danej kategorii. Ulotka świetnie naśladuje jeden z elementów świata przedstawionego, ale nie ukrywam, że chciałbym aby była czymś więcej. Brakuje mi tu jakiś szkiców strefy słonecznej, mapy z podziałem na kohorty, sekcje itp. Raczej nie potrzebnie narzekam, ponieważ treść jest sensowna i stanowi miły dodatek dla fanów cyklu, który przecież wcale nie musiał się ukazać.

Wybredna Maruda | 2017-03-19
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, E-book
Przeczytana: 19 marca 2017

Gdy po raz pierwszy spotkałam się z twórczością Samanthy Shannon wiedziałam, że jest zdolna do wielkich rzeczy, a jej wyobraźnia nie ma końca. W swoim Czasie Żniw młodziutka autorka stworzyła niespotykany dotąd podział na rasy, wśród których wyróżnia się różnych wróżbitow - od tych posługujących się kartami, przez wróżenie z fusów, na wizjach z wnętrzności zwierząt kończąc. Kontynuowała tę przygodę w Zakonie Mimów, gdzie nawet na moment nie zgubiła się w swoim skomplikowanym świecie. Autorka postanowiła nieco ułatwić czytelnikom zadomowienie się w zawiłych relacjach wróżbitów i Ślepców i postanowiła, niczym J.K. Rowling, pobawić się z nami, mieszając rzeczywistość z fikcją.

O wartościach odmienności to krótki dodatek do tej siedmiotomowej serii, który możemy zakupić tylko i wyłącznie w wersji e-book. Krótki, bo ma zaledwie 50 stron, oczywiste jest więc, że wydanie go w wersji papierowej nie miałoby większego sensu. A dlaczego autorka postanowiła stworzyć coś tak krótkiego? Otóż w...

Kryanka | 2016-04-17
Przeczytana: 17 kwietnia 2016

Fanom Czasu Żniw z pewnością spodoba się sławna ulotka, którą w książkach napisał Jaxon Hall na temat hierarchii i zdolności jasnowidzów. Autorka jak zawsze zrobiła solidny research na temat wróżenia przez tysiąclecia, od czytania z flaków zwierząt ofiarnych, przez dziewiętnastowieczne media, po wróżenie z fusów. Treść nie zawiera informacji ważnych dla fabuły, ale dobrze (i zrozumiale nawet po angielsku) porządkuje system zdolności, który w książkach był dla mnie trochę niejasny. Gratką dla fanów będzie też wgląd w przyszłe tomy, bo Jaxon pisze, że niektóre typy jasnowidzów są znane ze źródeł historycznych, ale nigdy żadnego nie spotkał. Z ciekawością więc czekam na przedstawicieli bratnich Spoiwu Stróżów: Egzorcystę i Nekromantę oraz drugą czerwoną aurę: Wyrocznię. Takich smaczków do spekulacji jest zresztą w książeczce więcej, choćby ciekawa własność Cold Spotów.

Spodobał mi się również sam język ulotki: styl Jaxona jest wyrafinowany i często prześmiewczy, autor nie ukrywa...

Lexie | 2017-07-21
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, E-booki, 2017
Przeczytana: 21 lipca 2017

Bardzo fajny dodatek do serii Czas Żniw. Dobrze przybliża rodzaje jasnowidzów, które znamy z serii. Dodatkowo (co było dla mnie najprzyjemniejsze) mamy tak dużo Jax'a pomiędzy wersami. Można wyczuć jego impertynencki charakter. Dlatego też jestem pewna, że jest to idealna lektura zwłaszcza dla fanów jego postaci. Zdecydowanie warto przeczytać.

ad95am | 2017-10-02
Przeczytana: 01 października 2017

„O wartościach odmienności” to broszurowy dodatek do serii „Czas Żniw” autorstwa Samanthy Shannon wydana w formie ebooka w 2016 roku. Broszura jest wspominana na kartach powieści już od pierwszego tomu i została napisana przez Jaxona Halla, ówcześnie używającego pseudonimu Mało Znany Pisarz.

Ta kontrowersyjna ulotka ukształtowała obecny system jasnowidzenia i częściowo podzieliła to społeczeństwo. Przedstawia ona różne umiejętności jasnowidzenia, oraz dzieli ich na siedem kategorii. Jest napisana w sposób subiektywny, często umniejszając lub zwiększając przydatność danej umiejętności. Autor często wtrąca uwagi, które niekiedy są wręcz prowokujące.

Największy zarzut do tej broszury to czas jej wydania, czyli 2031 rok. Nie rozumiem, jak w dobrze funkcjonującym społeczeństwie przez tyle stuleci nikt nie podjął się sklasyfikowania umiejętności jasnowidzów. To tak, jakby w świecie ślepców każdy wiedział co potrafi robić, ale nie umiał powiedzieć w jakim zawodzie pracuje.

Autorka...

Julka | 2017-07-30