O wartościach odmienności

Okładka książki O wartościach odmienności Samantha Shannon
Okładka książki O wartościach odmienności
Samantha Shannon Wydawnictwo: Sine Qua Non Cykl: Czas Żniw (tom 2.5) fantasy, science fiction
49 str. 49 min.
2016-04-07
49 min.

Nie lubię Jaxona, ale książka nawet spoko

Nie lubię Jaxona, ale książka nawet spoko

Przyjemny dodatek do serii jeżeli ktoś chce dokładniej poznać umiejętności i moce postaci w serii.

Krótki pamflet od Kasina na temat różnych rodzajów jasnowidzów. Na pewno wartościowe źródło informacji dla kogoś kto zaczyna swoją przygodę z "Czasem Żniw". Pozwala poznać i ogarnąć się w skomplikowanych relacjach pomiędzy poszczególnymi grupami.

To jest tak króciutkie, że chyba nawet nie ma sensu tego oceniać. Natomiast na pewno ta broszurka wyjaśnia nieco więcej o Jasnowidzach, a także daje możliwość szerszego poznania Jaxona (w przedmowie bardzo ciekawie przedstawiona została jego osobowość, co wprawne oko na pewno zauważy) oraz daje do zrozumienia, dlaczego w świecie "Czasu Żniw" panuje kult tej broszurki.

W końcu udało mi się przeczytać tę broszurkę, która jest dość ważna dla bohaterów serii "Czas Żniw" autorstwa Samanthy Shannon. Napisana została (oczywiście w tej książkowej rzeczywistości) przez jednego z ważniejszych bohaterów serii, Jaxona Halla, który poświęcił wiele lat swojego życia na badania nad jasnowidztwem i jego odmianami. O rezultatach tychże badań możemy przeczytać właśnie w traktacie "O wartościach odmienności".

Naprawdę bardzo fajna rzecz, która porządkuje świat jasnowidzów i ustala hierarchię, którą posługują się bohaterowie serii. Shannon naprawdę "dała czadu" tak wspaniale odwzorowując charakter Jaxa na kartach broszury, naprawdę miejscami wyglądało to, jakby on sam to wszystko napisał; jego humor i sarkazm aż wylewały się ze stron.

Nie jest to oczywiście nic nadzwyczajnego, ale "O wartościach odmienności" jest ciekawym smaczkiem i uzupełnieniem dla fanów "Czasu Żniw"

Mam wrażenie, że to kompletnie niepotrzebny "dodatek". Powinno być to wstępem do całej serii, a gdy zostało wydane po 2 tomie jest to zwyczajnie nudne. Polecam zacząć czytać serię właśnie od tego dodatku. Poza tym odniosłam wrażenie, że zostało to wydane właśnie czysto dla zarobku na fanach Czasu Żniw i jako taka "zapchaj dziura", która miałaby wynagrodzić czytelnikowi tak długi okres czekania na kontynuację

Nareszcie miałam możliwość przeczytania słynnej broszury Jaxona Halla, który jako pierwszy odważył się pogrupować jasnowidzów na siedem kategorii.

Bardzo dobry dodatek do całej siedmiotomowej serii. Autorka w bardzo jasny i przejrzysty sposób opisuje wszystkie grupy po kolei, zaczynając od najniższej, czyli tej, która ma "najmniejszy"'dar.

Na samym początku można go było nabyć tylko w formie e-booka. Ja dostałam wersję papierową wraz z boxem z "Bladą Śniącą", nowelką do "Czasu Żniw".

Broszurka liczy sobie zaledwie pięćdziesiąt stron, ale jest niezwykle bogata w informacje.

Wiecej na.: https://libraryofvelaris.blogspot.com/2019/12/o-wartosciach-odmiennosci-samantha.html

Na samym początku można go...

Na półkach: , , , , , , , , , , , , ,

O Jezu, Za Dużo tu Wielkich Liter...

O Jezu, Za Dużo tu Wielkich Liter...

„O wartościach odmienności” to broszurowy dodatek do serii „Czas Żniw” autorstwa Samanthy Shannon wydana w formie ebooka w 2016 roku. Broszura jest wspominana na kartach powieści już od pierwszego tomu i została napisana przez Jaxona Halla, ówcześnie używającego pseudonimu Mało Znany Pisarz.

Ta kontrowersyjna ulotka ukształtowała obecny system jasnowidzenia i częściowo podzieliła to społeczeństwo. Przedstawia ona różne umiejętności jasnowidzenia, oraz dzieli ich na siedem kategorii. Jest napisana w sposób subiektywny, często umniejszając lub zwiększając przydatność danej umiejętności. Autor często wtrąca uwagi, które niekiedy są wręcz prowokujące.

Największy zarzut do tej broszury to czas jej wydania, czyli 2031 rok. Nie rozumiem, jak w dobrze funkcjonującym społeczeństwie przez tyle stuleci nikt nie podjął się sklasyfikowania umiejętności jasnowidzów. To tak, jakby w świecie ślepców każdy wiedział co potrafi robić, ale nie umiał powiedzieć w jakim zawodzie pracuje.

Autorka przedstawiła czytelnikom sylwetki różnych kategorii jasnowidzenia nie w sposób encyklopedyczny, ale w sposób ciekawy. Tekst świetnie oddaje osobowość Jaxona i jest ciekawym uzupełnieniem serii. Dzięki temu, że porządkuje świat jasnowidzów, polecam przeczytać ją już po pierwszym tomie, a nawet przed rozpoczęciem cyklu (co ułatwiłoby wejście w ten świat). Pozycja sama w sobie nie stanowi zbyt dużej wartości, ale jako dodatek sprawuje się doskonale. Zupełnie inaczej i lepiej, niż przykładowo „Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć” jako dodatek do Harrego Pottera.

Bardzo fajny dodatek do serii Czas Żniw. Dobrze przybliża rodzaje jasnowidzów, które znamy z serii. Dodatkowo (co było dla mnie najprzyjemniejsze) mamy tak dużo Jax'a pomiędzy wersami. Można wyczuć jego impertynencki charakter. Dlatego też jestem pewna, że jest to idealna lektura zwłaszcza dla fanów jego postaci. Zdecydowanie warto przeczytać.

• Do kupienia

Dodaj cytat z książki O wartościach odmienności