What Happened

Okładka książki What Happened Hillary Rodham Clinton
Okładka książki What Happened
Hillary Rodham Clinton Wydawnictwo: Simon & Schuster biografia, autobiografia, pamiętnik
What Happened
Simon & Schuster
2017-09-12
2017-09-12
polityka

Zaskakujące, zupełnie nie spodziewałam się, że przebrnę dłużej niż przez pierwszy kwadrans audiobooka. To książka o relacjach z ludźmi, współpracy, emocjach, marzeniach, celach i dążeniu do ich osiągnięcia.
Warto.

Warto.

Książka Hillary Clinton przybliża kulisy kampanii prezydenckiej z 2016 roku. Pomimo zbytniego, dla mnie mało strawnego przesłodzenia, niepotrzebnych dodatków o jej religijności, rodzinie etc, fragmenty dot. analizy przyczyn porażki są o tyle cenne, że pochodzą od głównej bohaterki wydarzeń i dają wgląd w jej ocenę ówczesnej sytuacji politycznej USA.

Analiza kampanii wyborczej z 2016 roku wydaje się trafna, choć ilość lukru, którym oblewa się tu Hilary Clinton odbiera sporo jej wiarygodności. Książkę wniosła trochę wartośiowych wiadomości do mojej ogólnej wiedzy o USA.

Odwiedź mnie na fb ;) https://www.facebook.com/KsiazkiIlubCzasopisma

Od wyborów w Stanach Zjednoczonych minęły już prawie dwa lata, Donald J. Trump rozgościł się w Białym Domu, zasiadając zapewne z buciorami na blacie biurka, w Gabinecie Owalnym. Tak wiele osób do dziś nie może pogodzić się z czymś co wydawało się niemożliwe. A co z jego przeciwniczką, czarnym koniem wyborów prezydenckich z 2016 roku, wielką przegraną Hillary Clinton?

Jak to możliwe, że ona, była Pierwsza Dama, Sekretarz Stanu, Senator z ramienia Partii Demokratycznej, kobieta mająca przebić szklany sufit i zasiąść na najważniejszym urzędzie, nie tylko USA, ale może i całego świata, przegrała z szowinistą, seksistą, podatkowym oszustem, niedojrzałym emocjonalnie Donaldem Trumpem? No właśnie, no jak? Co się stało ze zdrowym rozsądkiem? Niestety Hillary Clinton nie daje jednoznacznej odpowiedzi, szczerze kaja się za błędy, wyciąga mało budujące wnioski i próbuje zrzucić tę gębę przyprawiona jej przez media, które wytykały jej każde potkniecie, stan zdrowia, bagatelizując przy tym wygłupy jej przeciwnika, by potem szeroko komentować jej porażkę.

Niestety Hillary Clinton chwilami strasznie przynudza budując obraz siebie jako kobiety troszczącej się o rodzinę i przyjaciół, znajomych i znajomych znajomych i ich rodziny - serio, nie żartuje. Wyłania się z tego obraz mało wiarygodnej ciepłej i opiekuńczej matki narodu, która z takim samym znawstwem zajmie się problemami Strefy Gazy co pieczeniem tortu na urodziny dla bliskiej koleżanki. Hillary stawia się w awangardzie walczących o równouprawnienie kobiet w każdej z sfer życia. Swoją wygraną chciała mocno zakomunikować wszystkim paniom, że mają siłę, że powinny walczyć o szacunek, o lepszą pracę, że zabieganie o lepsze miejsce w firmie czy życiu społecznym to ich przywilej i obowiązek, nie coś na co łaskawie godzą się mężczyźni.

Odwiedź mnie na fb ;) https://www.facebook.com/KsiazkiIlubCzasopisma

Książka jest formą oczyszczenia, analizą sytuacji oraz próbą poukładania sobie wszystkie w taki sposób aby uzyskać jasną odpowiedź i ruszyć dalej.

Inspirująca.
Bardzo chciałam przeczytać i mieć tę książkę na swojej półce ponieważ należę do tego szerokiego grona osób, które od dwóch lat wciąż zadają sobie pytanie: co się stało?

Oczywiście cały czas podczas lektury ma się tą świadomość, że jest to relacja jednej strony, absolutnie subiektywna, osobiste wspomnienia pisane z perspektywy upływającego czasu. Starałam się pilnować by zachować dystans wobec punktu widzenia pani Clinton. Jednak przez większą część książki było to niewykonalne, a czytanie utrudniało ciągłe łapanie się za głowę z niedowierzania jak naprawdę wyglądała ta nieszczęsna kampania prezydencka i co stało się w 2016 roku.

Niezwykły obraz tego jak bardzo życie, nie tylko polityka (ale tu zwłaszcza) to sztuka trudnych wyborów, kompromisów i potrzeby współpracy by zmienić coś na lepsze.

Polecam!

Inspirująca.

Niezwykła podróż po trudach prezydenckiej kampanii, w którą zabiera czytelników charyzmatyczna, zdolna, mądra i niezwykła kobieta jaką jest pierwsza kandydatka na prezydenta w historii wystawiona przez jedną z głównych amerykańskich partii - Hillary Clinton. Ponadczasowe cytaty, którymi posługuje się autorka, życiowe doświadczenie Pani Clinton daje czytelnikowi poczucie wysokiego poziomu merytorycznego i pozwala na chwilę refleksji. Istota całej książki jest wielopłaszczyznowa, ponieważ porusza bardzo prywatne kwestie i odnosi je do życia każdej jednostki. Należy docenić, że po Jej dotkliwej porażce postanowiła przekazać bezcenną wiedzę przyszłym pokoleniom. Książka godna polecenia zarówno dla osób zainteresowanych tematyką Stanów Zjednoczonych, ciekawych tym, co czuła Hillary Clinton, stając do walki o jedno z najważniejszych stanowisk na świecie, jak i dla miłośników quasi-biografii, ale nie tylko... To także książka dla każdego, kto chce podążać za intelektualną myślą tej niezwykłej osoby.

8.11.2016 świat zadrżał. Zadrżałam i ja gdy glob obeszła widomość, że Donald Trump został nowym Prezydentem Stanów Zjednoczonych. Pomimo tego, że nie mieszkam w USA była to dla mnie druzgocąca, szokująca i zła wiadomość. Nie chce sobie wyobrażać co czuli obywatele tego kraju.
W książce „Co się stało” Hillary Rodham Clinton przedstawia swoją wersję wydarzeń i przebieg kampanii prezydenckiej z jej perspektywy. Próbuje wyjaśnić co doprowadziło do tego, że seksista, mizogin, kłamca i manipulant współpracujący z Rosją wygrał. Opowiada o powodach swojej decyzji o wystartowaniu w wyścigu o fotel prezydencki i o tym jak poradziła sobie z porażką. O swoich błędach popełnionych przed i w trakcie kampanii. O ludziach, zwykłych obywatelach, których w tym czasie spotkała. Opisuje swój typowy dzień w trakcie kampanii i co nastąpiło bezpośrednio po ogłoszeniu wyników. O naginaniu faktów, próbie zdefiniowania na nowo rzeczywistosci i modnej postprawdzie (trumpiness!),której używał Trump. O roli mediów, maili, FBI, trolli i strzeleckiego lobby w kampnii wyborczej światowego mocarstwa. I w końcu o walce o prawa kobiet i feminizmie, i o tym, jak ważne jest, by w polityce były obecne kobiety.
Od książki nie mogłam się oderwać. To książka o kobiecie zdeterminowanej, odważnej i inspirującej. A przez to, że do czytelników zwraca się wprost i bezpośrednio, staje się nam bliska. Pokazuje, że mimo całego splendoru i wielkiej polityki jest normalna - gania się z wnuczką po domu, ogląda seriale i czyta kryminały. Nie mydli nam jednak oczu, że jest zwykłym obywatelem i jej życie jest takie jak innych, bo nie jest. Od 25 lat krok w krok chodzi za nią Secret Service. Jest bogata, ma kilka posiadłości, nie robi samodzielnie zakupów i przez 8 lat była pierwszą damą. I jest pierwszą w historii kobietą nominowaną przez jedną z głównych partii politycznych USA, na kandydata na prezydenta. I mam nadzieję, że doczekam dnia kiedy Prezydentem USA i Polski w końcu zostanie kobieta.

• Do kupienia
  • Hillary Clinton