Fakap, czyli moja przygoda ze start-upem

Tłumaczenie: Monika Skowron
Wydawnictwo: Znak Horyzont
Disrupted: My Misadventure in the Start-Up Bubble
start up
literatura faktu
Trzcionka

Dan Lyons to pięćdziesięcioletni dziennikarz „Newsweeka”, poczytny bloger i poważny ojciec rodziny. Nagle, z dnia na dzień, traci pracę i przypadkowo zatrudnia się w dynamicznie rozwijającej się firmie startupowej. Szybko okazuje się, że jego wieloletnie doświadczenie zawodowe nie pomoże mu realizować kolejnych czelendżów. Największym okazuje się odgadnięcie, co ci wszyscy zapracowani ludzie...

Szybko okazuje się, że jego wieloletnie doświadczenie zawodowe nie pomoże mu realizować kolejnych czelendżów. Największym okazuje się odgadnięcie, co ci wszyscy zapracowani ludzie właściwie tu robią.

Autor z przewrotnym poczuciem humoru pokazuje od wewnątrz świat firm Doliny Krzemowej, w których absurd stał się codziennością. Zamiast na fotelach siedzi się tu na wielkich, gumowych piłkach, a pracownicy znikający z firmy w niejasnych okolicznościach określani są przez szefostwo mianem absolwentów.

Książkę Dana Lyonsa próbowano zablokować jeszcze przed wydaniem. Wywołała tak duże kontrowersje, że firma HubSpot postanowiła wydać własną odpowiedź na Fakap.

źródło opisu: znak.pl

źródło okładki: znak.pl

Dominiqe83 | 2017-09-27
Przeczytana: 26 września 2017

Do bólu szczera, słodko-gorzka, autobiograficzna relacja pięćdziesięciolatka, który wpadł w korporacyjne środowisko jednej z firm informatycznych w Dolinie Krzemowej.

Autor bezpardonowo obnaża paradoksy pracy w świecie zdominowanym przez pogoń za wynikiem, specyficzną nowomowę oraz bezwzględną lojalność w stosunku do organizacji, która złotymi kajdankami (m.in. darmowe napoje, tematyczne imprezy firmowe, piłki zamiast krzeseł do siedzenia zdumieniem obserwował, udział w zyskach) przykuwa pracowników do siebie.

Po lekturze aż chciałoby się krzyknąć: "ludzie, poszukajcie zdrowego rozsądku!". Polecam!

Tomek | 2017-09-28

Triumf wielkiego dziennikarstwa.Reportaż z sali balowej na której pląsamy w danse macabre współczesnego społeczeństwa. Ukryty pod lekkimi komediowymi szatkami horror o żywcem wyjętych z reklam, modnie ubranych, roześmianych zombies.
Dla byłego dziennikarza „Newsweeka” i współscenarzysty „Doliny krzemowej” relacja z kilkunastomiesięcznej pracy w jednym ze startupów staje się pretekstem do opowiedzenia o paranoi w której z uśmiechem się pogrążamy. Z uśmiechem, bo żyjemy w społeczeństwie młodych, radosnych, kreatywnych i, przede wszystkim, BARDZO FAJNYCH, nie zauważając, że ten standard został nam narzucony – młodym, zaraz po szkole czy studiach po prostu płaci się mniej niż wykwalifikowanym i doświadczonym pracownikom, a to obniża koszty. Płaci się mniej i łatwiej nimi manipulować, wystarczy przebudować biuro tak, by przypominało plac zabaw lub akademik i wmówić, że jesteśmy kumplami, wspólnie bawiącą się i pracującą jedną bandą, która sprawia, że świat jest lepszy....

Alicja Górska | 2017-11-17
Przeczytana: 10 listopada 2017

"Najlepsze rozdziały „Fakapu”, to te rozdziały, w których autor odrywa się na chwilę od traumatyzującego go przedsiębiorstwa i ogólnie opisuje mechanikę działania współczesnego rynku, giełdy oraz marketingu. Dzięki jego uwagom miałam szansę uporządkować sobie chaotycznie gromadzoną wiedzę na ten temat i ostatecznie ustosunkować się do zjawiska jednorożców. Z wielkim zaciekawieniem chłonęłam fragmenty o największych graczach na rynku, szarych eminencjach czy historiach gigantycznych transakcji giełdowych.

Z pewnym niesmakiem za to czytałam o tęsknocie za żartami dziennikarskich środowisk o „suchych cipkach”. Zwłaszcza, gdy autor próbował dystansować nimi – jako gorszy – świat korporacji i ich dwudziestoletnich pracowników. Naprawdę? „Suche cipki” mają być wyznacznikiem poczucia humoru? Ja tam się nie dziwię, że pracownicy HubSpotu spoglądali na Lyonsa krzywo, gdy tak rzucał w...

Tom Aves | 2017-10-27
Przeczytana: 27 października 2017

Jak działają start-upy? Niekonwencjonalnie, oryginalnie, z energią. Dotychczas czytałem w samych pozytywach o takich nowopowstających firmach. Ale są wśród nich również "zgniłki", które chcą się sprzedać na giełdzie za niebotyczne kwoty. W zamian za? Obietnicę zysków, świetny produkt, pomysł. Wciągająca analiza rynku startupów w Stanach z perspektywy dziennikarza - wyjadacza. Z humorem i dystansem. Aha - fakap i czelendżować - może Was zmylić. Ani słowa o klimatach korpo w stylu Mokotowskiego Mordoru

Urszula | 2017-10-17
Na półkach: 2017, Przeczytane
Przeczytana: 16 października 2017

1. Rozczarowująca
2. Wydaje się, że jest to osobista zemsta autora na byłych pracodawcach
3. Narracja chaotyczna, bierno-agresywna, z czasem wręcz irytująco stronnicza
4. Autor chcąc udowodnić swoje tezy właściwie potwierdza, że pracodawca mógł mieć jednak krztynę racji ;)
5. Zbyt emocjonalna, wydaje się niestety stronnicza i niesprawiedliwa
6. Wylewanie żółci - nie warte czasu i energii

CzytanieJestSpoko | 2017-09-16
Przeczytana: 15 września 2017

Książkę napisano podobnie jak ,,Uwikłaną'', lub ,,Magro'', czyli mamy tu praktycznie sam lejący się tekst ze szczątkowymi dialogami. Autor, który jest tutaj głównym bohaterem wydarzeń opowiada o swojej pracy w HubSpocie – wielkiej firmie, gdzie wydaje mu się, że na pracę w niej jest zwyczajnie za stary.
Muszę też koniecznie wspomnieć, że opisana tu historia wydaje się przerażać przeciętnego zjadacza chleba, jednak znając wcześniejsze ,,wybryki'' o których opowiada autor uważam, iż pisząc ,,Fakap...''' popuścił on nieco wodzę wyobraźni.
Jeśli nie przepadacie za rozwlekłą akcją i mającymi wiele akapitów opisami, to ,,Fakap...'' was rozczaruje. Autor już w przedmowie streszcza wszystko co się wydarzy na kartach strony i odbiera chęć do czytania. Wiem, że podobne spoilery miały miejsce w uwielbianej przeze mnie ,,Złodziejce książek'', ale nie jest to dobry przykład. To tak, jakbym chciał porównać ,,Ogniem i mieczem'' z ,,Grą o Tron''.
Zdarzyło się jednak kilka momentów, kiedy się...

rewiera | 2017-09-25
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 25 września 2017

Sceptycznego i obiektywnego czytelnika książka nastawia negatywnie zarówno do start-upów, jak i samego autora.

Frenos | 2017-09-02
Przeczytana: 02 września 2017

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Po książce spodziewałem się bardziej wspomnień dynamicznego 30-latka z nieprzespanych nocy w siedzibie Ernst&Young czy innego Goldman Sachs. Z takim nastawieniem też ją kupiłem. Jak się jednak okazało autorem jest pięćdziesięcioparoletni były dziennikarz Newsweeka. Opisywanym korpo jest startup HubSpot, dość typowy przedstawiciel tego rodzaju przesiębiorstw - oferuje oprogramowanie dla marketingu, chcąc jednocześnie sprzedać
Dan Lyons przedstawia dość ponury obraz „późnego kapitalizmu”. Pierwszą rzeczą dość zadziwiającą była kondycja rynku pracy na Wschodnim Wybrzeżu - autor, człowiek doświadczony i o bardo dużym dorobku po zwolnieniu z Newsweeka miał problemy ze znalezieniem pracy przez długi czas! Ten fakt był dla mnie w sumie bardziej niezwykły niż z quasi-sekciarską kulturą HubSpotu, której pewną wersją znamy w Polsce pod postacią przeróżnych kołczów, mówców motywacyjnych i innych proroków „late capitalism”. Również sytuacja młodych ludzi wkraczających dopiero na rynek pracy...

Mad | 2017-10-03
Przeczytana: 02 października 2017

Fakap to historia 50-letniego dziennikarza, który trafia do napchanego dwudziestolatkami startupu i zmaga się z obcą mu codziennością. Potencjał historii spory. Niestety autor uczynił z książki osobistą krucjatę przeciwko firmie, w której po prostu nie potrafił się odnaleźć. Całość jest więc w wielu miejscach niespójna, zwyczajnie naciągana i stronnicza, a autor wyciąga na lewo i prawo pasujące mu wnioski nie mające wiele wspólnego z rzeczywistością. Chciał pokazać jak to startup nie poznał się na jego talencie i doświadczeniu, niesłusznie traktując go jak starego pierdziela. Niestety swoją narracją często udowadnia dokładnie to - że jest po prostu starym, sztywnym pierdzielem, który nie potrafił się przystosować do nowych warunków. Autor pluje jadem i oskarża wszystkich dookoła filtrując rzeczywistość pod swoje wnioski. Szkoda, nikt nie zaprzecza, że świat startupów jest przesycony absurdami, ale autor dał się ponieść emocjom, nie jest tu biernym obserwatorem, ale kształtuje się...

Kara | 2017-11-12
Przeczytana: 11 listopada 2017

Z początku śmiesznie i straszno, potem straszno i smutno. Najciekawsze fragmenty dotyczące finansowania i rozwoju startupów, i wszystkiego co dotyczy VC.