Polska może być lepsza. Kulisy polskiej dyplomacji

Wydawnictwo: Znak Horyzont
Sikorski, polityka, Europa, demokracja
literatura faktu
Pawel Kurach

Czy zmierzamy ku geopolitycznej katastrofie? Mamy być dumni, że wstaliśmy z kolan, a nie zauważać, że upadliśmy na głowę. Narzucają nam język nienawiści. Wyzywają od zdrajców i odmawiają polskości. Koszulka z napisem „Śmierć wrogom ojczyzny” ma być miarą patriotyzmu. Świat jeszcze przed chwilą patrzył na nas z podziwem. Liczono się z naszym zdaniem. Byliśmy wiodącym państwem Europy. Dziś...

Czy zmierzamy ku geopolitycznej katastrofie?
Mamy być dumni, że wstaliśmy z kolan, a nie zauważać, że upadliśmy na głowę.
Narzucają nam język nienawiści. Wyzywają od zdrajców i odmawiają polskości.
Koszulka z napisem „Śmierć wrogom ojczyzny” ma być miarą patriotyzmu.

Świat jeszcze przed chwilą patrzył na nas z podziwem. Liczono się z naszym zdaniem. Byliśmy wiodącym państwem Europy. Dziś patrzy się na nas ze zdumieniem.

Stoimy z boku. Władza mówi, że dumnie, ale faktem jest, że samotnie.

Po co nam Unia Europejska? Czy zagraża nam Rosja? Na ile możemy polegać na USA? Jak wrócić do wielkiej gry?

Na te pytania odpowiada Radosław Sikorski, wykładowca Harvardu, były minister obrony i spraw zagranicznych. Człowiek, który prowadził grę z największymi: Clinton, Ławrowem, Merkel czy Janukowyczem.

źródło opisu: https://wydawnictwoznak.pl/ksiazka/Polska-moze-byc-lepsza/8348

źródło okładki: https://wydawnictwoznak.pl/ksiazka/Polska-moze-byc-lepsza/8348

misia | 2019-07-06

Lektura typowo dla koneserów. Chyba ze względu na żonę Radka, której książki są zawsze na najwyższym poziomie, jakoś przesadzilam z oczekiwaniami co do tej pozycji - oczywiscie, każdy powie, ze to było do przewidzenia. Nawet smaczków do posmiania się typu przedruki tweetow jest niewiele. Zwraca uwagę niechlujna korekta. Dwie gwiazdki za kilka zdjęć z młodości Radka.

Mateusz | 2019-04-08
Przeczytana: 08 kwietnia 2019

Niezależnie od lubienia lub wyrażania dezaprobaty dla autora, jedno muszę przyznać - to dobrze napisana pozycja, przedstawiająca ogrom ciekawych elementów, faktów związanych z polską służbą zagraniczną.

Polecam!

PS. Szkoda, że nasz MSZ za rządów PiSu jest pasmem nieustannych porażek

Richard | 2019-03-10
Przeczytana: 10 marca 2019

Bardzo dobra i wartosciowa ksiazka, napisana latwym i zrozumialym jezykiem. Polecam wszystkim Polakom. Zabraklo jednej gwiazki z mojej strony, poniewaz nie wiem czy to blad autora czy drukarski mozliwe ze brakuje mi wiedzy. Na stronie 357 jest zdjecie ambasady Polski w Kolonii (Köln). Nie wiem skad bierze sie nazwa Wawel nad Menem? Jednak wiadomo mi, ze Kolonia (Köln) lezy na Renem (Rhein)!

Mariolka | 2019-03-08
Przeczytana: 08 marca 2019

To ogromnie ciekawa książka. Uważam, że każdy polski licealista powinien ją przeczytać. Choć napisana prostym, podręcznikowym językiem, bez wirtuozerii, dla smaku okraszona licznymi anegdotami z życia polskiej dyplomacji, jest ona przede wszystkim fantastycznym obrazem dychotomii w myśleniu o naszej polityce zagranicznej i ogólnie, miejscu Polski w Europie i świecie. Jeden model, nazwijmy go „tradycyjnym”, spod gwiazdy „samo się dzieje” i drugi, świadomy, racjonalny i planowany przez absolwenta Oksfordu. Ten drugi oczywiście w książce dominuje, bo minister Sikorski opowiada o sobie, swoich kalkulacjach i decyzjach. O zmianie mentalnego podejścia do tematu. O tym, jak to się stało, że staliśmy się jednym z liderów UE i krajem znaczącym. Sikorski przedefiniował sposób myślenia i jestem tym urzeczona. Każdy młody człowiek w Polsce, ale i starszy też, powinien tę książkę znać, by zobaczyć różnicę w pojmowaniu polityki, jaki jest nasz wybór. Nawet rozdział o reformie MSZ jest...

roan | 2019-01-20

Jak na polityka o takim stażu mało tu wiedzy, dużo skakania, przeslizganie się po tematach. Brak autorefleksji skąd tyle porażek dyplomatycznych mimo efektownych, sprytnych działań i niewapliwie dużej kultury politycznej. Podsumowanie bardzo słabe, odklejone od całej ksiazki i rozczarowuje - przepis by Polska była lepsza to kontynuowanie działań, które nie doprowadziły do faktycznych sukcesów - no chyba że komuś zależy tylko na tym by być klepanym po plecach, ale jak Pan Sikorski zauważył na poczatku książki dyplomacja to sztuka załatwiania interesów. Sama książka i styl nie najgorszy, czyta się nieźle.

Andrzej | 2019-01-13
Przeczytana: 03 stycznia 2019

Interesująca książka o polityce zagranicznej Polski w latach 2007-2014, jej uwarunkowaniach i sekretach.
Uczy jak budować dobry wizerunek Polski na arenie międzynarodowej.
Autor przekonuje, że miarą siły naszego państwa jest umiejętność współpracy z innymi narodami oraz rozsądne kompromisy bez eksponowania postawy kraju pokrzywdzonego przez historię.
Książka bardzo osobista, z wieloma ciekawymi anegdotami.

AlphaMWO | 2019-01-06
Przeczytana: styczeń 2019

Dobór odpowiednich członków personelu dyplomatycznego, ochrona obywateli za granicą, rozsądne kierunki handlu międzynarodowego.....te i wiele innych elementów decydują o skuteczności prowadzenia niezwykle trudnej formy polityki, jaką jest polityka zagraniczna. Jej realia doskonale zna p. Radosław Sikorski, który był najdłużej urzędujących ministrem spraw zagranicznych III RP. W swoim niezwykle inspirującym dziele pt. "Polska może być lepsza" dokładnie opisuje priorytety polskiej polityki zagranicznej oraz odkrywa tajniki jej prowadzenia, uwypuklając przy tym zagrożenia ze strony takich krajów jak Rosja, czy Chiny oraz strategiczną dla Nas silną pozycję w Unii Europejskiej. Książka ta pozwala pogłębić świadomość o tym, że miarą siły naszego państwa nie jest wielkość tatuażu z wizerunkiem kotwicy na czole obywatela, czy liczba komentarzy o Wielkiej Polsce pod filmikami na YouTube opatrzonych grafiką z husarią, ale umiejętność współpracy z innymi narodami oraz decydowanie się na...

Butch | 2018-11-22
Przeczytana: 21 listopada 2018

Jeżeli informacje płynące z kanałów informacyjnych i nagłówków są wynikiem równania, to "Polska może być lepsza" objaśnia jak ten wynik otrzymaliśmy i jakie są jego główne zmienne zależne. Autor prowadzi nas przez zaplecza najbardziej intrygujących wydarzeń z czasów jego służby, opisuje ciekawe niuanse związane z pracą, zarówno swoją, jak i całej machiny MSZ.

Jednocześnie książki nie należy odbierać jako tylko i wyłącznie politycznego tytułu. Oprócz ogromnej dawki wiedzy na temat polityki zagranicznej, przekazanej w zgrabny, często humorystyczny sposób znalazłem sporo inspiracji z zakresu strategii, negocjacji czy zarządzania. Myślę nawet, że po części powinno to mieć swoje odzwierciedlenie w promocji książki.

Polecam, świetna pozycja!

Kasiek m | 2018-11-18
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2018
Przeczytana: 18 listopada 2018

leonid | 2018-11-10
Przeczytana: 10 listopada 2018

Szczerze mówiąc, ciężko mi ocenić tę książkę. Z jednej strony muszę uznać warsztat i sprawność autora- czyta się lekko. Z drugiej strony całkowicie nie zgadzam się z retoryką i wnioskami autora. To zupełnie nie moja bajka. Gdybym kupił tę książkę to z pewnością plułbym sobie w brodę, ale pożyczyć od kolegi - czemu nie.
Nie oceniam, nie zachęcam, ale i nie odrzucam.
Nie są to jednak pamiętniki Churchill'a.