Podlega dyskusji. Eseje

Okładka książki Podlega dyskusji. Eseje Christopher Hitchens
Okładka książki Podlega dyskusji. Eseje
Christopher Hitchens Wydawnictwo: Sonia Draga publicystyka literacka, eseje
912 str. 15 godz. 12 min.
Kategoria:
publicystyka literacka, eseje
Tytuł oryginału:
Arguably. Essays
Wydawnictwo:
Sonia Draga
Data wydania:
2017-11-29
Data 1. wyd. pol.:
2017-11-29
Data 1. wydania:
2011-09-01
Liczba stron:
912
Czas czytania
15 godz. 12 min.
Język:
polski
ISBN:
9788381101103
Tłumacz:
Radosław Madejski
Tagi:
Radosław Madejski kultura polityka
Inne
Średnia ocen

7,6 7,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Czterej jeźdźcy Apokalipsy. Jak się zaczęła ateistyczna rewolucja Richard Dawkins, Daniel Dennett, Sam Harris, Christopher Hitchens
Ocena 6,5
Czterej jeźdźc... Richard Dawkins, Da...
Okładka książki The Last Interview and other Conversations Christopher Hitchens Stephen Fry, Christopher Hitchens
Ocena 8,0
The Last Inter... Stephen Fry, Christ...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,6 / 10
27 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
424
139

Na półkach:

Opasły tom esejów zmarłego w 2011 r. autora, znanego w Polsce za sprawą "Bóg nie jest wielki". Tu jednak o religii nie ma prawie nic, głównymi tematami są polityka, historia i literatura, przede wszystkim amerykańska i angielska. Czytałam powoli, bo teksty są dość gęste i pełne interesujących, często - jak dla mnie - nowych wiadomości i odkrywczych myśli. Można się z Hitchensem w pewnych kwestiach nie zgadzać, ale nie można go lekceważyć, gdyż jego wiedza i gruntownie przemyślane poglądy budzą szacunek.

Opasły tom esejów zmarłego w 2011 r. autora, znanego w Polsce za sprawą "Bóg nie jest wielki". Tu jednak o religii nie ma prawie nic, głównymi tematami są polityka, historia i literatura, przede wszystkim amerykańska i angielska. Czytałam powoli, bo teksty są dość gęste i pełne interesujących, często - jak dla mnie - nowych wiadomości i odkrywczych myśli. Można się z...

więcej Pokaż mimo to

avatar
2289
97

Na półkach:

Dość trudno mi się czytało. Nie za względu na styl, a na tematykę. Sporo esejów o książkach i wydarzeniach o których nie miałem pojęcia. Parę osób, których nie znałem, więc trudno mi się odnieść do tematu.
Ale ja lubię jego pisanie. Zgadzam się z nim w wielu sprawach, więc w sumie lektura dała mi dużo radości.

Dość trudno mi się czytało. Nie za względu na styl, a na tematykę. Sporo esejów o książkach i wydarzeniach o których nie miałem pojęcia. Parę osób, których nie znałem, więc trudno mi się odnieść do tematu.
Ale ja lubię jego pisanie. Zgadzam się z nim w wielu sprawach, więc w sumie lektura dała mi dużo radości.

Pokaż mimo to

avatar
1856
1508

Na półkach: , ,

Opasły tom esejów i recenzji książkowych niedawno zmarłego brytyjsko-amerykańskiego autora słynącego z ostrego pióra jest mocno różnorodny. Mamy tu opowieści o ojcach założycielach Ameryki, o książkach pisarzy anglosaskich, o bieżących problemach społeczno-politycznych. Można się z Hitchensem nie zgadzać, ale warto poznać jego dobrze uzasadnione argumenty. Inspirująca lektura.

W tym opasłym tomie esejów, niedawny zmarły sławny ateista nie pisze o religii, ale o historii, polityce i literaturze. Sporo tam szkiców o ojcach założycielach Stanów Zjednoczonych, bardzo dużo esejów o książkach. Muszę się przyznać, że nie przeczytałem całej książki, wiele bowiem esejów czy recenzji dotyczy pisarzy z kręgu anglosaskiego, którzy nie są mi znani: Saula Bellowa, Johna Updike, Gore Vidala, Ezry Pounda, Wiliama Somerseta Maughama i wielu innych. Widzę jednak, że mimo wielu lektur, literatura anglosaska to dla mnie w większości obcy świat.

Z drugiej strony eseje o książkach, które znam, są znakomite. I tak pisze Hitchens o 'Folwarku zwierzęcym' Orwella, napisanym w czasie II Wojny, gdy Wielka Brytania była sojusznikiem Sowietów. Okazuje się, że Orwell miał wielkie kłopoty z wydaniem książki: Anglicy nie chcieli drażnić Stalina. Opublikowana wreszcie pod koniec wojny przez małe wydawnictwo zyskała sławę dzięki polskim i ukraińskim uchodźcom, którzy widzieli w niej świetną alegorię systemu komunistycznego. O sile satyry Orwella świadczy, że: „Do tej pory 'Folwark zwierzęcy' nie doczekał się oficjalnego wydania w Chinach, Birmie czy na tej moralnej pustyni jaką jest Korea Północna” (pisane to było w 2010r.)

W świetnym eseju o arcydziele Nabokova Hitchens pisze: „Alfred Appel zaleca, aby wyzbyć się pośpiechu, czytając Lolitę, nie ulegać zbyt szybko oczarowaniu i nie dać się porwać. Stosując się do tej bardzo mądrej rady, odkryjemy, że powieść ta – bardziej niż którekolwiek z dzieł literatury współczesnej – nie zawiedzie naszych nadziei na genialne doznania i za każdym razem będziemy w niej odnajdywać inną historię.” Bardzo to ciekawe, trzeba wrócić do lektury...

Interesująco pisze też Hitchens o sprawach społeczno-politycznych. Punktując nonsensy wygadywane przez księcia Karola stwierdza (za Thomasem Paine),że dziedziczenie tytułu głowy państwa jest równie niedorzecznym pomysłem jak dziedziczenie zawodu lekarza czy astronoma, no właśnie! Podzielam też jego pogląd o zakazie zakrywania twarzy w miejscach publicznych. Bardzo ciekawy jest esej o waterboardingu, któremu się sam poddał, tak jak on sądzę, że to tortura i powinna być zabroniona.

Wiele sądów Hitchensa jest kontrowersyjnych, parę nie wytrzymało próby czasu, ale to bardzo inspirująca lektura, jak spotkanie z mądrym człowiekiem o wyrazistych poglądach i dużej kulturze dyskusji. Bardzo byłbym ciekaw jego opinii na temat obecnego amerykańskiego prezydenta...

Opasły tom esejów i recenzji książkowych niedawno zmarłego brytyjsko-amerykańskiego autora słynącego z ostrego pióra jest mocno różnorodny. Mamy tu opowieści o ojcach założycielach Ameryki, o książkach pisarzy anglosaskich, o bieżących problemach społeczno-politycznych. Można się z Hitchensem nie zgadzać, ale warto poznać jego dobrze uzasadnione argumenty. Inspirująca...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    149
  • Przeczytane
    33
  • Posiadam
    17
  • Teraz czytam
    8
  • Inne
    2
  • Przeczytane w 2019
    1
  • Ateizm
    1
  • Popularnonaukowe i inne przeczytane
    1
  • Chcę w prezencie
    1
  • 2018
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Podlega dyskusji. Eseje


Podobne książki

Przeczytaj także