Postprawda

Wydawnictwo: Wydawnictwo Krytyki Politycznej
Post-Truth
literatura faktu
Bezimienna

POSTPRAWDA – SŁOWO ROKU Co się za tym kryje? Wietnam, afera Watergate, Iran-Contras, krętactwa Clintona... i w końcu kłamstwo zostało uznane za normę. Przyzwyczailiśmy się do tego, że wszyscy kłamią. Sukces Trumpa i Brexit to jednak nowe zjawiska. Witamy na pustyni postprawdy. Czy w czasach postprawdy istnieje tylko relatywizm i osobiste przekonania, nie ma dziennikarskiej rzetelności, a...

POSTPRAWDA – SŁOWO ROKU

Co się za tym kryje?

Czy w czasach postprawdy istnieje tylko relatywizm i osobiste przekonania, nie ma dziennikarskiej rzetelności, a „fake news” nie da się odróżnić od newsów? Matthew d'Ancona w przystępnie napisanej książce wyjaśnia, co kryje się za najczęściej przywoływanym słowem roku.

Dziennikarz piszący od kilku dekad dla najważniejszych brytyjskich tytułów prasowych przekonuje, że stawka w walce o prawdę jest zbyt wysoka, by można było przejść obok tego obojętnie. Bo tak naprawdę nikt z nas nie chce żyć w świecie postprawdy.

źródło opisu: https://wydawnictwo.krytykapolityczna.pl/postprawda-458#.WpOuntTkSos

źródło okładki: https://wydawnictwo.krytykapolityczna.pl/postprawda-458#.WpOuntTkSos

Kazik | 2018-11-28
Na półkach: Przeczytane, Angielska
Przeczytana: 28 listopada 2018

Postprawda - słowo roku 2016 wg Oxford Dictionaries, którego częstotliwość użycia w Internecie od lat szybuje w górę i coraz głośniej rozbrzmiewa na salach wydziałów humanistycznych. Jak rozpoznać fakty w świecie zalewającym nas informacjami, wśród których fałsz krąży jak wirus?

Trudno powiedzieć, choć powoli pracujemy nad szczepionkami chroniącymi nas przed tym wciąż mutującym się paskudztwem. Ironia, dobra satyra, naukowcy-celebryci, kurs charyzmy dla ekspertów, algorytmy namierzające niewiarygodne portale - to kilka z propozycji d'Ancona, doświadczonego dziennikarza. W "Postprawdzie" zwraca uwagę na subtelne cechy tego zjawiska, bada historyczne grunty ułatwiające jego wyrośnięcie (jak Watergate) oraz efekty (jak Trump czy proepidemicy). Tekst jest wyważony, oparty na głębokiej wierze w siłę ruchów obywatelskich i świadomości obowiązków społeczeństwa. Autorowi nie bardzo wychodzą metafory (dość mdłe i pomieszane), zdarza mu się też chrząknąć jak staremu dziadkowi na widok...

EddieGrey | 2018-05-30
Przeczytana: 29 maja 2018

Bardzo dobra pozycja, krótko i konkretnie przedstawia jak postprawda wpływa na nasze życie zwłaszcza globalnie jeden wpis w mediach społecznościowych może wywołać lawinę kłamstw, których nikt nie będzie sprawdzał.

Grzegorz | 2018-11-05
Przeczytana: 18 października 2018

Autor daje świetne przykłady na to jak głosujemy emocjami, jak nie weryfikujemy danych, które są podawane opinii publicznej.

Jako przykłady wyborów podjętych na emocjach podaje:
-BREXIT - nie pamiętam dokładnie, ale główni zwolennicy BREXITu bazowali na nieprawdziwych danych dotyczących tego, ile UE daje UK i w drugą stronę
-wybór Trumpa - ludzie, którzy byli w trudnej sytuacji materialnej w USA chcieli pokazać Hilary Clinton środkowy palec i jak widać to zrobili

W mojej opinii bardzo ciekawa pozycja, na pewno jeszcze raz chętnie do niej sięgnę.

karolinaaa | 2019-01-20
Przeczytana: 20 stycznia 2019