Wałkowanie Ameryki

reportaż
Editio
2012-09-17
2012-09-17
literatura polska reportaż Ameryka Stany Zjednoczone Marek Wałkuski podróże Trójka radio dziennikarz

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Początek wydawał się zachęcający, ale w książce tej są tylko liczby i statystyki. Nuda i szkoda czasu.

Nie wiem , co powiedzieć .

Nie wiem , co powiedzieć .

1944
1941

Książka trochę się zestarzała, bo od czasu jej napisania minęło dobrych dziesięć lat. W tym czasie sporo się wydarzyło, i to nie tylko w Stanach Zjednoczonych. Ot, choćby program obowiązkowych ubezpieczeń zdrowotnych nie jest już w fazie głosowania, ale funkcjonuje. Lepiej lub gorzej, wywołuje sporo kontrowersji, ale jeszcze działa. Jednak większość obserwacji jest dość ciekawa. Zwłaszcza, że autor postarał się wszystkie swoje tezy oprzeć na faktach. Za każdym razem podaje liczny, procenty, statystyki. Przy czym widać, że naprawdę stara się być obiektywny. Nawet pomimo tego, że czasami widać w jego słowach zapał neofity, głoszącego wspaniałość Stanów Zjednoczonych. A jak widać zachwyt nie minął, ponieważ dziennikarz nadal w USA przebywa i nadaje stamtąd korespondencje do Polski. Przeczytać można, choćby po to, by dowiedzieć się, że Stany to nie tylko Nowy Jork i Kalifornia. Jest też Teksas, którego opis absolutnie mnie zauroczył.

Szału nie ma. Książkę się czyta szybko, ma swoje ciekawe fragmenty, ale jest napisane trochę w takim mocno statystycznym stylu. Sporo liczb, które się mocno zdezaktualizują po pewnym czasie, ale to norma więc trochę argument z d..., przyznaję.
Autor to dziennikarz, który sporo lat spędził w USA i chyba żyje tam do dziś. Jego opisywanie tego kraju kończy się na A. D. 2012 z tego co pamiętam więc jest w miarę współcześnie.
Dla kogoś w miarę zainteresowanego generalnie światem i tym co się dzieje to nic odkrywczego tu nie znajdzie.
Autor, p. Wałkuski dość stronniczy. Niby subtelnie, ale nie udało mi się ukryć jego sympatii do lewej strony a więc Demokratów. Mimo to z pewnością książka nie jest jakąś nachalną agitką, da się czytać. Ktoś kto by wyjeżdżał do USA nie mając zielonego pojęcia o tym kraju to pozycja jak najbardziej przydatna. Jednak odnoszę wrażenie, że w dobie Internetu taka książka to trochę archaizm. Taka literatura była bardzo popularna w czasie PRL, była to możliwość oglądania innego świata przez okno, które było taką właśnie książką. Generalnie można można przeczytać, ale nic specjalnego tu nie ma.

Książka dobra, a miejscami bardzo dobra. Jednak nie pozbawiona kilku minusów, o których warto wiedzieć.
6/10

moja opinia i fragmenty:

6/10

moja opinia i fragmenty:

Pierwsza część, w której autor stara się po krótce przedstawić, różne aspekty życia amerykańskiego społeczeństwa. Z chęcią sięgnę po druga część bo książka zdecydowanie należy do tych lekkich w odbiorze. Czytelnik nie jest zarzucany ciężkostrawnymi datami oraz historycznymi nazwiskami.

Polecam dla milosnikow Stanow Zjednoczonych, a tym bardziej dla osob chcacych poglebic swoja wiedze na temat tego kraju. To takie podsumowanie mentalne amerykanskiego spoleczenstwa, wzbogacone o multum ciekawostek zarowno historycznych jak spolecznych. Nie da sie nie zauwazyc, iz autor darzy wielka sympatia Amerykanow, mimo to potrafi tez napomknac o ich wadach.

Nieco zbyt dużo statystki i próby zrobienia z tego umocowanego w faktach reportażu zamiast skupić się na otoczeniu i codziennym życiu. To jeśli się pojawia to też w dużej mierze na podstawie osobistych przygód autora z dobraniem miejsca zamieszkania czy też szkoły dla dziecka.

Myślę, że USA jest na tyle fascynujące by dało się większy nacisk położyć na te aspekty, a nie serwować nam dziennika statystycznego, bo pozostałe fragmenty dawały ku temu podstawę.

Idealna jako wprowadzenie do poznawania kultury USA. Autor w znakomity sposób streszcza najważniejsze aspekty życia w Stanach Zjednoczonych dzięki ciekawym historycznym faktom oraz mnóstwem statystyk. Przed wizytą za oceanem - przeczytać koniecznie.

Tak ksiazka jest tak doskonala, ze jestem dozgonnie wdzieczna losowi, ze przypadkiem (choc przypadkow ponoc nie ma ;)) pojawila mi sie w proponowanych i postanowilam ja kupic.
Swietnie napisana, wciagajaca :) z masa ciekawych informacji i inspiracji:) Gratuluje autorowi, bogactwo tej ksiazki jest naprawde imponujace, dobra robota! :) Dziekuje za umilenie wieczorow:)