Wałkowanie Ameryki

Marek Wałkuski literatura faktu 312 str.
Editio
literatura faktu
literatura polska reportaż Ameryka Stany Zjednoczone Marek Wałkuski podróże Trójka radio dziennikarz

Editio
literatura faktu

Kup książkę

Niezła książka. Marek Wałkuski, dziennikarz radiowy, dzieli się swoimi doświadczeniami i opiniami na temat Ameryki i Amerykanów. Jesteśmy przedstawicielami tej samej przestrzeni - szeroko rozumianego Zachodu (przynajmniej na razie), mamy ze sobą sporo wspólnego, ale jednak bardzo się od siebie różnimy. Autor zwraca uwagę na ciekawe aspekty zarówno jednego, jak i drugiego....

Ogólnie: db+. Wychwyciłem tylko parę błędów, głównie w opisie chrześcijan protestantów (nie mają mszy, a predestynacja nie oznacza ciągłego starania, wprost przeciwnie). No i miliarder W. Buffet nie płaci mniejszych podatków niż jego sekretarka (to demagogia, którą Buffet sam stworzył, prawdziwa tak samo jak wyrażenie "$ 50 000 < $ 500").

Pogłębiony reportaż o Ameryce, nie o wszystkim, ale na pewno wiele tematów kontrowersyjnych porusza. I tematy te mocno zgłębia. Oczywiście pisany z perspektywy polskiego amerykanina, bo tyle lat mieszkania w USA odcisnęło mocne piętno na Wałkuskim. Niemniej - polecam!

Książka idealna dla osób interesujących się Stanami Zjednoczonymi. Autor przedstawia również historie Polaków żyjących na obczyźnie w USA.

Ameryka jaka jest każdy widzi i ma swój osobisty pogląd na jej temat, pan Marek dokłada swój punkt widzenia.
Poprzedni oceniający wspominali często o nadmiarze danych statystycznych, które w mojej ocenie pasują tu idealnie i powodują że lektura staje się ciekawsza.
Jedyne czego zabrakło to materiału zdjęciowego. Po tylu latach w Stanach, z pewnością autor znalazłyby...

Przede mną wyjazd do Ameryki,dlatego sięgnęłam po tę książkę,żeby tak jak chciał autor zrozumieć ten kraj.Myślę,że to mu się udało bo będąc na miejscu postaram się inaczej patrzeć na Amerykanów przełamując te sterotypy na ich temat.Książkę polecam.

Ciekawa pozycja.
Przybliża nam mentalność nieco mitycznych w naszej wyobraźni Stanów Zjednoczonych Ameryki. Wałkuski nieustannie wałkuje i wałkuje. W efekcie niektóre tematy są zbyt płaskie, zbyt rozwałkowane. Niektóre oparły się wałkowi i leżały grudkami. Natomiast ogólnie Pan marek bardzo dobrze ujął tygiel multikulturowości USA.
Czasem za dużo statystyk i za mało samego...

Bardzo ciekawa książka z wieloma informacjami. Autor rzetelnie zgłębia temat. Ameryka opisana od deski do deski. Polecam

Ameryka rozwałkowana na cienki, nudny i miejscami niestrawny placek ciasta. Jakieś bez polotu i oryginalności.

Wałkowanie jest tu aż nazbyt dosłowne - bardzo dużo statystyk prosto z GUSu a trochę za mało obserwacji autora.

Dyskusje

2 995