Krzyk morskich ptaków. Ginący świat podniebnych wędrowców

Tłumaczenie: Natalia Mętrak-Ruda
Wydawnictwo: Znak Horyzont
The Seabird's Cry: The Lives and Loves of the Planet's Great Ocean Voyagers
popularnonaukowa
Ag2S

Być może już wiesz, że drzewa potrafią się ze sobą komunikować. Być może poznałeś już duchowe życie zwierząt. Jeśli tak, to czas wyruszyć w niesamowitą podróż z podniebnymi wędrowcami. Jesteś przekonany, że tylko ludzie wyszukują wiadomości w sieci? Kolonia nurzyków tworzy „informacyjną aureolę” i przekazuje sobie ważne dla przetrwania wskazówki. Podziwiasz astronautów, którzy dolecieli na...

Podziwiasz astronautów, którzy dolecieli na oddalony o ponad 300 tysięcy kilometrów księżyc? Albatros w trakcie swojego życia przelatuje taki dystans 266 razy.

Nikt nie potrafi opisać oceanicznych wędrowców piękniej niż Adam Nicolson, przyrodnik, brytyjski lord i miłośnik literatury. Wyrusz razem z nim w morską przygodę i poznaj tajemnice ginącego świata podniebnych podróżników, zanim będzie za późno.

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/

źródło okładki: https://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,101150,K...»

Michał Gołębiewicz | 2019-01-26
Przeczytana: styczeń 2019

Dawno się tak nie męczyłem przy lekturze książki na interesujący temat. Spodziewałem się czegoś bardziej popularnonaukowego, a dostałem coś co mogłoby być dzieckiem "Drogi do rzeczywistości" z "Literaturą Greków i Rzymian" - rodzice atrakcyjni, ale potomstwo jakieś takie nieudane.

Jeśli chodzi o wartość informacyjną, książka jest dobra, dowiedziałem się wielu nowych rzeczy. Ale poezji spodziewam się w tomikach poezji, a nie w książce o faunie.

Bardzo dużą popularnością w Polsce cieszyło się "Sekretne życie drzew". Jeśli czytałeś/aś to wyobraź sobie, że w "Krzyku..." wynurzeń autora jest proporcjonalnie z pięć razy więcej. Jeśli ci to nie przeszkadza, to wtedy szczerze polecam.

Tilia | 2018-12-09
Przeczytana: 09 grudnia 2018

Konkretne informacje na temat kilku wybranych ptaków morskich poparte badaniami naukowymi i długoletnimi obserwacjami. Pomimo tak wielu informacji książkę czyta się szybko można poczuć że autor kocha to co robi i podziwia świat morskich ptaków. Moi ulubieńcy z tej książki to Albatrosy już mi se marzy spotkanie z nimi :).

tomking75 | 2018-05-04

Albatros i jego 8 milionów km na liczniku -niesamowite historie dobrze opisane wciągają a jednocześnie sygnały alarmowe o ginących koloniach ...wszystko za sprawa człowieka ...:(polecam nie tylko miłośnikom ptaków

WorkowatyWilczek | 2018-02-13

Świetnie wydana książka, zmieniająca mój punkt widzenia na pewne rodzaje ptaków morskich, równie dobra jak "Życie Zwierząt". Mój egzemplarz ma niestety jedną wadę uniemożliwiającą pełne cieszenie się lekturą: brakuje mu strony 193 i 194. Byłbym wdzięczny, gdyby ktoś zechciał mi wysłać skany lub dobre zdjęcia tychże stron (jeśli ktoś mògłby to zrobić to ptosiłbym o wysyłke na adres workowatywilczek@gmail.com)

Ted | 2018-01-08

Świetna….To książka niezwykła…dawno tak znakomitej książki o ptakach nie czytałem….autor łączy zmysł artystyczny z potężną ilością naukowych danych podanych w przystępny sposób opartych głównie na nowoczesnych metodach (cytuje również dane polskie o mewie siwej)…wielokrotnie byłem zaskoczony, czasem zszokowany a czasem zadziwiony…Autor w wiedzę ornitologiczną wplata wątki mitologiczne, historyczne, etnograficzne, zwyczaje….Książka trzyma w napięciu nie faluje wysoki poziom wzrasta z każdym rozdziałem…Teksty syntetyczne omawiające poszczególne gatunki lub grupy gatunków….. Autor podsumowuje, wyciąga wnioski, zadaje pytania, ostrzega, wzbudza nadzieję, zastanawia się i pisze m.in:
- dlaczego mewy mają tak dużo białego koloru
-dlaczego maskonury mają mapę oceanu w głowie
-czym dla fulmara jest zła pogoda
- czym jest węch dla ptaków morskich
-jak latają albatrosy, co im zagraża
-pisze o wymarłych gatunkach w Morzu Śródziemnym
- wylicza problemy morskich ptaków
-jakie znaczenie ma...

Michał | 2018-01-07
Przeczytana: 06 stycznia 2018

Pozycja zdecydowanie wyróżniająca się w popularnej ostatnio kategorii "literatury przyrodniczej". Przede wszystkim to bardzo konkretna rzecz - kolejne rozdziały poświęcono poszczególnym gatunkom ptaków związanych z oceanem lub ewentualnie rodzajom (jak np w przypadku burzyków) i rodzinie (mewy). Ogromnym plusem jest mnóstwo odniesień do mitologii, historii, literatury, sporo miejsca poświęcono lokalnym zagrożeniom i uwarunkowaniom mającym wpływ na konkretną populację danego gatunku. Jednocześnie autor sprawnie unika antropomorfizowania. Momentami czyta się to jak dobrą prozę zapominając, że jest to książka popularnonaukowa. Dosłownie z każdej strony (zwłaszcza ze Wstępu) bije pasja autora do ptaków. Bardzo dużo uwagi poświęcono danym naukowym, autor włożył ogrom pracy w przedstawienie wszystkich znaczących badań nad danym gatunkiem. Co najważniejsze, publikacja w zasadzie opiera się na wynikach uzyskanych z telemetrii, metodzie badawczej która w ostatnich latach zrewolucjonizowała...

Taczka | 2017-12-29
Przeczytana: 29 grudnia 2017

Książkowe mody bywały różne i cieszę się, że w ostatnim czasie książki o przyrodzie zyskały na znaczeniu. Jestem mile zaskoczona, że dzięki sukcesowi jednej książki można było zbudować popularność takiej literatury. A tej przyrodoznawczej modzie nie mam nic do zarzucenia i oby trwała jak najdłużej. W Polsce w tym roku wyszło kilka książek mówiących wyłącznie o ptakach lub podejmujących wyrywczo ten temat, w lepszy czy gorszy sposób, jednak "Krzyk morskich ptaków" jest pozycją, po którą zdecydowanie warto sięgnąć. Tym, co pierwsze rzuca się w oczy, to piękne wydanie, z twardą okładką w żywym kolorze zawierające w środku mapy, rysunki i zdjęcia. Książka podzielona jest na rozdziały opisujące życie konkretnego morskiego ptaka - fulmara, maskonura, mewy, nurzyka, kormorana, burzyka, głuptaka, alki i albatrosa. Teksty są pięknie i wciągająco napisane. Autor opiera się na własnych wspomnieniach i obserwacjach oraz badaniach licznych naukowców, by jak najlepiej ukazać ulotny, zmienny...