Wautyzmwzięci

Okładka książki Wautyzmwzięci Ireneusz Czesław Gimiński
Okładka książki Wautyzmwzięci
Ireneusz Czesław Gimiński Wydawnictwo: Novae Res literatura piękna
120 str. 2 godz. 0 min.
Kategoria:
literatura piękna
Wydawnictwo:
Novae Res
Data wydania:
2017-10-10
Data 1. wyd. pol.:
2017-10-10
Liczba stron:
120
Czas czytania
2 godz. 0 min.
Język:
polski
ISBN:
9788380837232
Średnia ocen

6,6 6,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki W ciszy płomieni. Almanach Lublinieckiego Klubu Literackiego Logos Sylwin Bechcicki, Kamila Dymarek, Maria Dziuk, Mirosław GÓRECKI, Joanna Gerdes, Ireneusz Czesław Gimiński, Sylwia Jaskóła, Julia Kaczmarzyk, Grzegorz Kopiec, Teresa Machnik, Agnieszka Maciów, Urszula Mikołajczyk, Jerzy Miosga, Ewa Nowak, Robert Olczyk, Edward Przebieracz, Danuta Słota, Lucyna Spaczyńska
Ocena 10,0
W ciszy płomie... Sylwin Bechcicki, K...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,6 / 10
20 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
510
111

Na półkach:

"Najgorsza jest ta cholerna bezsilność. Mówią ci, że z twoim dzieckiem jest coś nie tak, ale gdy pytasz co i jak mu można pomóc, rozkładają ręce."

Krótka książka, która kojarzy mi się ze świadectwami wiary, które wyznaje się np. na wyjazdach oazowych. Dużo o Bogu, o odejściu od wiary i powrocie do niej. Ale "Wautyzmwzięci" to oczywiście książka przede wszystkim o autyźmie.
Jako mama dziecka w spektrum autyzmu, jestem bardzo krytyczna w stosunku do książek o tej tematyce. Moim zdaniem w tej pozycji za dużo jest stereotypów, np. że takie dziecko ma duże problemy z mową, że nie pochwali się, kiedy coś mu się uda, a przede wszystkim, że autyzm to choroba. Np. taki dialog:
"-Czyli, że żadna z takich osób nie może w stu procentach wyzdrowieć?
-Właściwie to żadna.
-Wybacz, kolego, ale teraz coś kręcisz. To znaczy, że byli tacy, co wyzdrowieli?"
Bardzo mi się to nie podobało. Autyzm to NIE choroba. To zaburzenie rozwojowe. Tu wchodzi w grę terapia, a nie leczenie.
Pomimo tych zarzutów, książkę oceniam pozytywnie. Doceniam autora, że dzieli się swoimi doświadczeniami. Tym bardziej, że o dorosłych autystach mówi się zdecydowanie mniej, niż o autystycznych dzieciach.
Podsumowując: można przeczytać, ale raczej jako historię jednego autysty i jego taty a nie jako jedyne źródło wiedzy o autyźmie.

"Najgorsza jest ta cholerna bezsilność. Mówią ci, że z twoim dzieckiem jest coś nie tak, ale gdy pytasz co i jak mu można pomóc, rozkładają ręce."

Krótka książka, która kojarzy mi się ze świadectwami wiary, które wyznaje się np. na wyjazdach oazowych. Dużo o Bogu, o odejściu od wiary i powrocie do niej. Ale "Wautyzmwzięci" to oczywiście książka przede wszystkim o...

więcej Pokaż mimo to

avatar
554
346

Na półkach:

Pracuję z dziećmi jako oligofrenopedagog, kiedy więc zobaczyłam, że powstała publikacja nienaukowa dotycząca autyzmu, od razu wiedziałam, że muszę po nią sięgnąć. Teoretycznie na rynku jest sporo książek o takiej tematyce, jednak często są one napisane mało przystępnym językiem dla osób, do których pozornie są skierowane – rodziców. Dlatego ciekawiło mnie dość innowacyjne podejście autora – ująć problematykę autyzmu w krótką, obyczajową powieść.

Kuba i Piotr spotykają się w placówce rehabilitacyjnej, gdzie przyszło im dzielić pokój. Kiedy pierwszego odwiedza rodzina, od razu uwaga Czytelnika skupia się na jego dorosłym już synu, który zachowuje się jak…dziecko. Zaniepokojony o własnego wnuka sąsiad zaczyna dopytywać o przyczyny takiego stanu rzeczy i w ten sposób rozpoczyna się opowieść Jakuba o wielu trudnych momentach, z jakimi musieli się z żoną zmierzyć w trakcie 25-letniego życia jedynego dziecka – od pierwszych obaw, że coś jest nie tak, przez bagatelizowanie problemu przez lekarzy, wreszcie diagnozę, kilkakrotnie ponawianą terapię i problemy dnia codziennego, takie jak chociażby zapewnienie synowi należytej opieki.

Nie ukrywajmy – fabuła nie jest może porywająca, ale przecież nie jest to cel nadrzędny. W usta Jakuba zostało włożone mnóstwo informacji dotyczących codzienności rodzin, które wśród bliskich mają autystę. Wszystko podane przystępnym językiem, aby osobom niezaznajomionym dotąd z tematem łatwiej było zrozumieć istotę autyzmu. Główny bohater na każdym kroku przypomina jednak, że to, co dotyczy jego syna, nie musi wyglądać podobnie u innych autystów, bo jest to zaburzenie bardzo złożone i mogące objawiać się na różne sposoby.

Myślę, że jest to książka, po którą warto sięgnąć, jeśli ktoś chce dowiedzieć się czegoś na temat autyzmu, nie zaczynając jednak od podręczników posługujących się fachową terminologią. Co więcej, opisana historia dotyczy dorosłego autysty i jego opiekunów, którzy stoją u progu odpowiedzi na pytanie: co dalej? Przyszłość osób z autyzmem po zakończeniu edukacji to kwestia wciąż nierozwiązana, dlatego warto o tym mówić głośno i często. Nie wystarczy zapewnić warunki do edukacji w szkołach, trzeba przecież jeszcze pomyśleć, jak zapewnić im optymalne warunki rozwoju w życiu dorosłym.

zaczytana.com.pl

Pracuję z dziećmi jako oligofrenopedagog, kiedy więc zobaczyłam, że powstała publikacja nienaukowa dotycząca autyzmu, od razu wiedziałam, że muszę po nią sięgnąć. Teoretycznie na rynku jest sporo książek o takiej tematyce, jednak często są one napisane mało przystępnym językiem dla osób, do których pozornie są skierowane – rodziców. Dlatego ciekawiło mnie dość innowacyjne...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1731
361

Na półkach: ,

Ireneusz Gimiński napisał krótką książeczkę, można rzec, że to dłuższe opowiadanie - „Wautyzmwzięci”, które poświęcił swojemu doświadczeniu bycia ojcem autystycznego dziecka. I ten tytuł wcale nie oznacza, że rodzice dzieci autystycznych są „wniebowzięci”, bo ich życie przebiega bardzo daleko od Nieba. Irek opisuje swoje doświadczenia i dzieli się tym, o czym wiemy tak niewiele. Żadne ładne i atrakcyjne historyjki nie są w stanie oddać tego, co w prostych słowach ukazał w swej książce, która jest o upadkach i o wzlotach, ale przede wszystkim o ciężkiej pracy, o codziennym trudzie i codziennej trudnej miłości do syna, który jest inny niż pozostałe dzieci.

Ireneusz Gimiński napisał krótką książeczkę, można rzec, że to dłuższe opowiadanie - „Wautyzmwzięci”, które poświęcił swojemu doświadczeniu bycia ojcem autystycznego dziecka. I ten tytuł wcale nie oznacza, że rodzice dzieci autystycznych są „wniebowzięci”, bo ich życie przebiega bardzo daleko od Nieba. Irek opisuje swoje doświadczenia i dzieli się tym, o czym wiemy tak...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    22
  • 2023
    4
  • Audiobook
    3
  • Chcę przeczytać
    1
  • 2018
    1
  • Ulubione
    1
  • Ulubiona tematyka
    1
  • Obyczajowe, literatura piękna, opowiadanie, powieść, nowela, romans
    1
  • Neuroróżnorodne
    1
  • 23 rok słucham legimi
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Wautyzmwzięci


Podobne książki

Przeczytaj także