Artefakt umysłu

Cykl: Seton (tom 1)
Wydawnictwo: Szara Godzina
Sophy

Victor Moss jest majorem amerykańskiej armii, Novak zaś sierżantem i zaufanym człowiekiem majora. Łączą ich braterstwo broni i więzi przyjaźni. W czasie rutynowego patrolu na terenie Iraku dochodzi do incydentu, w wyniku którego w ręce sierżanta Novaka wpada stary notes. To zdarzenie zmienia ich życie. Victor podąża śladami notesu od Iraku, przez inne kraje, aż po Polskę. Poznanie prawdy staje się jego obsesją i jednocześnie misją, która doprowadza go do niesamowitego odkrycia.
Czy nić setonu – anagram notesu – pokieruje losami bohaterów niczym złota nić Ariadny i pozwoli sięgnąć po tajemnice biblijnej Mezopotamii?

Pierwszy tom thrillera oparty na historycznych i starożytnych artefaktach, gdzie rzeczywistość przeplata się z fikcją a intryga i tajemnice nie opuszczają Czytelnika, dając sporą dawkę emocji i zaskakujących zwrotów akcji.

W przygotowaniu dwa kolejne tomy: Niezabliźniona nić i Zatokowa dewiacja, które ukażą się w 2018 roku.

źródło opisu: http://www.szaragodzina.pl/ksiazki/zapowiedzi/ksiazka/64.html

źródło okładki: http://www.szaragodzina.pl/ksiazki/zapowiedzi/ksiazka/64.html

Wioleta Sadowska | 2018-01-04
Przeczytana: 04 stycznia 2018

"Ten, kto ma dostęp do algorytmu i potrafi odczytać prawdziwy sens zapisków z notesu, może znaleźć klucz do miejsca, które poszukiwane jest od stuleci".

Niektórzy potrafią w taki sposób napisać książkę, że od razu chciałoby się zobaczyć ją w filmowym wydaniu. Dokładnie tak jest w przypadku pierwszego tomu tryptyku "Seton", który zabiera czytelnika w wir niebezpiecznych wydarzeń. Uff, przy lekturze tej książki można poczuć się jak podczas jazdy rollercoasterem – jest szybko, jest niebezpiecznie i są turbulencje.

Marian Andrzej Nocoń, rocznik 1959 to z zawodu ekonomista. Autor mieszka w Katowicach, w 2010 r. wydał swoją debiutancką powieść pt. "Wszystko się zmienia", która stała się swoistą inspiracją do jego dalszych działań twórczych. W 2016 r. została wydana jego druga książka pt. "Czarna biel. Wspomnienia", oparta na prawdziwych wydarzeniach.

Podczas rutynowego patrolu w irackiej wiosce, ginie mężczyzna. Znalezionym przy nim notesem z dziwnymi zapiskami, opiekują się major...

Wiesia | 2018-02-28
Przeczytana: 27 lutego 2018

ARTEFAKT UMYSŁU
Od samego początku akcja wciągnęła mnie i nie zwalniała przez całą książkę. Bohater Victor Moss ma zaskakującą właściwość wplątywania się w różne dziwne sytuacje, przy czym jego wojskowe wyszkolenie lub też szczęśliwy fart (a właściwie jedno i drugie) pozwalają mu wychodzić cało z opresji. Sam bohater wzbudził moją sympatię, chociaż chwilami drażniła mnie jego naiwna łatwowierność w stosunku do kobiet( ta słabość do ufania pięknym kobietom trochę go kosztowała)
Plusem dla autora jest umiejętność prowadzenia przygody tak, iż przez całą książkę tajemnica pozostała tajemnicą, a ja podążając za bohaterem nie miałam pojęcia dokąd mnie to zaprowadzi. Moja ciekawość nie została zaspokojona- przygoda nie kończy się, lecz tylko otwiera drzwi do kolejnych części(trylogia)
Polecam :)

Gośka | 2017-12-07
Przeczytana: 07 grudnia 2017

Podczas rutynowego patrolu przeprowadzanego w jednej z irackich wiosek przez zespół majora Victora Vossa, dochodzi do incydentu, w wyniku którego ginie przypadkowy mężczyzna. Znaleziony przy nim notes, zawierający dziwną mieszankę zarówno starych, jak i nowych zapisków, staje się powodem zniknięcia jednego z ludzi majora, sierżanta Novaka. Jako dowódca, oraz bliski przyjaciel sierżanta, Victor czuje się zobligowany do znalezienia swojego człowieka. Fascynuje go także zawartość notesu, którym zaczyna się interesować coraz więcej osób. Wkrótce Voss zostaje zmuszony do rezygnacji ze służby a jego życie staje się ucieczką przed szpiegami. Rozszyfrowanie zawartości notesu oraz poszukiwania Novaka, rzucają byłego majora w różne zakątki świata. Czy faktycznie treść zapisków może dotyczyć biblijnej Mezopotamii?

"Artefakt umysłu" to chyba pierwsza polska powieść szpiegowsko - przygodowa, jaką miałam okazję przeczytać. Początki z książką nie były łatwe. Wszystko wydawało mi się zbyt...

księgozbiór | 2017-11-02
Przeczytana: 02 listopada 2017

"Artefakt umysłu" to pierwsza część planowanej przez pana Mariana Noconia trylogii w klimatach sensacyjno-przygodowych. Jak można się dowiedzieć z prologu, do napisania powieści popchnęła autora bardzo ciekawa rozmowa z pewnym weteranem wojennym, oraz wiedza jaką pan Marian zdobył z zakresu najnowszej archeologii. Do tego miksu wystarczyło dodać trochę fantazji i oto mamy na półkach nową przygodę w polskim wydaniu.
Bohaterem książki jest Victor Moss, major amerykańskiej armii i niejednokrotny bohater wojenny. Podczas jednej z akcji na Bliskim Wschodzie trafia na bardzo stary notes wypełniony zagadkowym, starożytnym pismem. To wydawałoby się nie tak istotne zdarzenie, okazuje się być początkiem domina. Major traci w tajemniczych okolicznościach wraz z notesem sierżanta Novaka, najbliższego przyjaciela na froncie, a gdy nie może zdusić swojej ciekawości na temat zaistniałych wydarzeń, zostaje przeniesiony do ojczyzny. Pragnienie odnalezienia przyjaciela nie pozwala Victorowi spocząć...

beata27 | 2017-11-07
Przeczytana: 07 listopada 2017

Książka „Artefakt umysłu” jest nie tylko thrillerem, ale też dobrze podaną sensacją w formie przygodowej. Historyczne tło, współczesność akcji, wartkie tempo i intrygująca zawartość, to zapewne atuty tej pozycji. Z czystym sumieniem można by ją postawić na półce z Cobenem. Autor nie wchodzi w złożone relacje międzyludzkie, czy też głębię psychologiczną bohatera. Moim zdaniem, przy tak sprawnym prowadzeniu akcji i jej tempa, by przeszkadzały. Wciągająca lektura podsycająca ciekawość, potrafiąca oderwać czytelnika od codzienności, a to duża zaleta.
W mojej ocenie, to książka warta polecenia. Tym bardziej, że zapowiada dalszą historię, gdzie wszystko jest jeszcze możliwe.

Speedi | 2017-10-31
Przeczytana: 29 października 2017

"Artefakt umysłu" to conspiracy thriller w stylu Ludluma. Bardzo dynamiczna akcja; niezwykłe - graniczące z dokonaniami agenta 007 przygody; groźni, wszechobecni spiskowcy; brawurowe ucieczki; potyczki; gęsto ścielący się trup - to wszystko jest tu ważniejsze niż wiarygodność wydarzeń. Sylwetki postaci są zaledwie naszkicowane, warstwa psychologiczna - naciągana. Nie zmienia to jednak faktu, że "Artefakt umysłu" po prostu wciąga, a taka jest rola tego typu literatury. Powieść Noconia w pełni sprawdza się jako odskocznia do innego świata - niby naszego, a jednak odmiennego. Do świata wszechmocnych tajnych służb, światowych spisków, wpływowych konspiratorów, zadziwiających tajemnic, mogących zmienić losy świata. Mało wiarygodne są sceny z udziałem pań, zabawne bywają zachowania majora, jego reakcje na rozmaite sytuacje. Moss to jeden z tych bohaterów, o których można powiedzieć - „zabili go i uciekł".

Cała recenzja:...

Jakubek | 2017-11-02
Przeczytana: październik 2017

Powieść, była rewelacyjna. Wciągnęła mnie od samego początku i trzymała w napięciu do końca. Autor doskonale zaserwował sporą dawkę wrażeń i rozrywki. Szybka akcja, rozwiązywanie licznych problemów przez bohaterów powieści to, duże jej atuty. "Artefakt umysłu" trafił w moją dziesiątkę oczekiwań. Thriller rozpalił mą ciekawość i zapewne sięgnę po kolejne tomy.

lemoniada1988 | 2018-10-10
Przeczytana: 03 sierpnia 2018