Niezabliźniona nić

Okładka książki Niezabliźniona nić Marian A. Nocoń
Okładka książki Niezabliźniona nić
Marian A. Nocoń Wydawnictwo: Szara Godzina Cykl: Seton (tom 2) kryminał, sensacja, thriller
Seton (tom 2)
Szara Godzina
2020-06-25
2020-06-25

Główny bohater Amerykanin Victor Moss trafia do zgrupowania polskiej ekspedycji, z propozycją współpracy. Od samego początku nie jest tak, jak zakładał. Sprawy się komplikują, gdy do akcji włącza się ktoś z zewnątrz.
Autor oswoił mnie w I-szym tomie pt. "Artefakt umysłu" z szybką akcją. I tego spodziewałem się także w tym. W "Niezabliźnionej nici" natrafiam na budowanie złożonych relacji międzyludzkich oraz proces przemiany głównego bohatera. Niekiedy nawet kosztem akcji, ale jednak jest to przemiana intrygująca. Nie brakuje w powieści wielu faktów ze starożytności i współczesności. Można poszerzyć sobie wiedzę. Autorowi udało się stworzyć intrygującą treść, wyprowadzając ją do momentu, w którym chce się szybko sięgnąć po kolejny tom. Gorąco polecam.

„Niezabliźniona nić" stanowi ścisłą kontynuację „Artefaktu umysłu". Najlepiej byłoby znać ją, aby dobrze zrozumieć niektóre aspekty fabuły i postępowania bohaterów. Tym razem akcja dzieje się na zamku w Baranowie Sandomierskim, gdzie Victor Moss zostaje przetransportowany po nieudanym zamachu na niego i jego przyjaciela dominikanina Łukasza.

Były komandos amerykański staje się łakomym kąskiem dla wielu wywiadów. Tylko który chce go zlikwidować? A powód? Wiedza o notesie ze starożytnymi zapiskami znalezionym podczas walki w zatoce Perskiej. Komu bardzo zależy, aby zginęli wszyscy, którzy mieli z nim styczność.

Rozpoczynają się targi pomiędzy Mossem a polskim wojskiem. Naszpikowane wzajemną nieufnością i czasami brutalnymi wydarzeniami jak pobicia, zamachy, pobyt w tymczasowym więzieniu czy zabójstwa. Te ostatnio często prowokuje Victor swoim zachowaniem. Były komandos nie jest typem człowieka, który podporządkowuje się całkowicie rozkazom nieznajomych ludzi. Szczególnie gdy okazuje się, że udzielone mu gwarancje są niczego warte. Nawet nie może swobodnie porozmawiać z poszukiwanym zbiegiem z Iraku, Peterem Novakiem.

W „Niezabliźnionej nici" uzyskujemy częściowe wyjaśnienie, czego dotyczą zapiski pisma klinowego z tajemniczego notesu. Co prawda są one mocno zawiłe oraz trudne do zrozumienia ze względu na ich specyfikę. Grupa naukowców bardzo powoli odkrywa swoje karty, które posłużą przygotowaniom do ekspedycji, mającej na celu odkrycie czegoś nieprawdopodobnego i zagrażającego bezpieczeństwu na świecie.

Co z tym wszystkim ma wspólnego Biblia i opisy ze Starego Testamentu? Czy w obozie wojskowym znajduje się szpieg? Wydaje się nieprawdopodobne. W takim razie kto zabił zakonnika Łukasza? Oraz kto ciągle czyha na życie Mossa?

„Niezabliźniona nić" jest powieścią, która skupia się na przygotowaniach do wyprawy i ciągłych wyjaśnienia zapisków, przez co fabuła trochę dłuży, a akcja chowa się za nimi. Powoli to nużyło. Być może brakowało mi wiedzy z pierwszej części. Same wydarzenia ocenia bardzo pozytywnie. Książka stanowi dobrą bazę do kolejnego tomu.

Były komandos amerykański...

Książka jest dostępna w księgarni MUZO i tutaj: mariannocon.pl/sklep
Ponieważ jestem przywiązany do tytułu, opinie pozostawiam Czytelnikom.

Książka jest dostępna w księgarni MUZO i tutaj: mariannocon.pl/sklep
Ponieważ jestem przywiązany do tytułu, opinie pozostawiam Czytelnikom.

Pokaż mimo tovideo - opinia

"Przeszłość dogoni przyszłość?".

Czytelnicy pierwszego tomu tryptyku "Seton", po niemal trzech latach, w końcu doczekali się kontynuacji losów Majora Victora Mossa i jego życiowej przygody z pewnym starym notesem. W dobie aktualnego, niezwykle dynamicznego procesu wydawniczego to dość spory czas, ale warto było czekać. Chociażby po to, aby na kilka godzin przenieść się do zamku w Baranowie Sandomierskim i tam zgłębiać tajemnice starożytności.

Marian Andrzej Nocoń od wielu lat zajmuje się zawodowo zarządzaniem. Autor w 2010 r. wydał swoją debiutancką powieść pt. "Wszystko się zmienia", która stała się swoistą inspiracją do jego dalszych działań twórczych. W 2016 r. została wydana jego druga książka pt. "Czarna biel. Wspomnienia", oparta na prawdziwych wydarzeniach, a w 2017 r. "Artefakt umysłu". Oprócz pisarstwa, zajmuje się kwalifikowaną turystyką górską oraz fotografią krajobrazową.

Amerykański komandos Victor Moss trafia do zamku w Baranowie Sandomierskim, gdzie dostaje szansę nawiązania współpracy z polską grupą, mającą na celu wyruszyć śladem starego notesu. Bohater szuka wsparcia ze strony swojego wojskowego towarzysza broni Petera Nowaka, a także szuka odpowiedzi na najbardziej nurtujące go pytania. Odpowiedzi, które odsłaniają obraz walki tajnych wywiadów największych mocarstw świata, a także wpływu przeszłości na przyszłość.

Czy wiecie o tym, że tajemnicza cywilizacja Sumerów posiadała wiedzę o istnieniu odległych planet, których istnienie potwierdzono tysiące lat później, a ich odkrycia astronomiczne zostały udokumentowane dopiero na przełomie XIX i XX wieku? Fakty te niesłychanie rozbudzają wyobraźnię, co doskonale wykorzystał Marian A. Nocoń, oddając w ręce czytelników drugi tom swojej trylogii. Zagadki starożytności to bowiem element, wokół którego została osnuta cała fabuła tej powieści. Losy bohatera skutecznie stawiają pytania o wpływ odległej przeszłości na nasze obecne życie, a także na przyszłość. Jest wielka tajemnica, mało znane fakty i intrygujące domysły, które rozpalają wyobraźnię do czerwoności, czyli wszystko to, co lubię.

Jako zwolenniczka czytania wszelkich serii od początku, oczywiście polecam wam przed lekturą "Niezabliźnionej nici" zapoznać się z "Artefaktem umysłu", ale z góry informuję, że aby zrozumieć wydarzenia z drugiego tomu, nie trzeba obligatoryjnie znać pierwszego. Autor bowiem wyjaśnia najważniejsze wydarzenia z przeszłości. Niezwykle istotnym jest przy tym fakt, że druga część tryptyku znacznie różni się od pierwszej pod względem większego nacisku na przemianę wewnętrzną protagonisty niż na jej warstwę przygodową. Więcej w niej wszelakiego rodzaju intryg i związanych z nimi, ludzkich emocji, niż pościgów i zwrotów akcji. Zaskakująca jest tutaj głównie wewnętrzna walka Victora Mossa z własnymi przekonaniami i z góry ustalonymi stałymi. Bohater ten musi bowiem w trudnych dla siebie chwilach, zweryfikować własne twierdzenia, co okazuje się niezwykle interesujące.

W powieści oprócz fascynującej zagadki starożytności, znalazłam także kilka innych ciekawostek, które zachęciły mnie do pogłębiania wiedzy. Mowa tutaj o teorii cykliczności ewolucji gatunku ludzkiego, o technologii analitycznej zwanej predyktywną oraz o nadprzewodnikach. Uwielbiam dostawać w tego typu książkach, takie smaczki, rozbudzające mój czytelniczy apetyt.

Za sprawą Mariana A. Noconia, podróż do renesansowego zamku, okazała się niezwykle zajmująca. A to dzięki dużej dawce sensacji, garści dreszczowca i łyżki przygody. Wyjaśnione w fabule znaczenie tytułu tej książki, doskonale obrazuje przenikanie się tajemnic z zamierzchłych czasów z teraźniejszością. Zajrzyjcie koniecznie do "Niezabliźnionej nici"!

"Przeszłość dogoni przyszłość?".

• Kryminał, sensacja, thriller