Cienie śmierci

Sonia Draga
2018-01-24
2018-01-24
Paweł Cichawa

Główny bohater "Cieni Śmierci" Holmesa spotyka raptem kilka razy, ale odgrywa on ważną rolę w sytuacji w jakiej się znalazł. Simeon Lynch pracuje dla rodziny Moriartych, jako człowiek od brudnej roboty. Ta droga doprowadzi go do odsiadki w więzieniu, która ma się zakończyć jego egzekucją. Opowieść toczy się w dwóch osiach czasowych. W retrospekcjach Lynch opowiada historię swojego życia i znajomości z rodziną Moriartych. Część teraźniejsza to odliczanie do egzekucji.
Muszę przyznać, że zaskoczyła mnie ta książka. Nie spodziewałem się takiego studium bezradności i egzystencjonalnych momentami przemyśleń wobec nieuchronnie zbliżającej się śmierci. To, że w historii opowiadającej o człowieku będącym zawadiaką i cwaniakiem dostanę sporą dawkę akcji i brawurowych popisów głównego bohatera, nie było zaskakujące. Za to część rozgrywająca się w więzieniu rzuca zupełnie inne światło na Simeona. Momentami zapomina się, że przecież to człowiek świadomie robiący straszne rzeczy i nieznający litości. Dzięki kilku twistom w tej opowieści całość wypada jeszcze bardziej intrygująco. Sherlocka niby tutaj mało, ale okazuje się być istotny.
To była niespodziewanie dobra historia.
Lubię takie zaskoczenia.

Książka niewątpliwie ciekawa i do tego dobrze napisana. Do tego naprawdę wciągająca. Niestety zmuszona byłam przerwać ja po 1/3 fabuły, gdyż w żaden sposób nie mogłam uwierzyć w wiarygodność postaci, zwłaszcza głównego bohatera czy Elizabeth. To połączenie wykształcenia z prymitywizmem, sublimacji z prostactwem, samoświadomości z autodestrukcją... Wiem, ze niektórzy uznali to za skomplikowany obraz natury ludzkiej, ale dla mnie to było skrajnie niewiarygodne a stworzony świat zbyt bazuje na skrajnościach .

Jenda z lepszych książek przeczytanych w tym roku.

Jenda z lepszych książek przeczytanych w tym roku.

Książka Sama Christera która jest zupełnie inna niż jego pozostałe książki. Mamy tutaj okres wiktoriański a bohaterem jest jeden z członków ekipy Moriartego wroga Sherlocka Holmesa. Mamy tutaj również i tych klasycznych bohaterów. Dzięki temu możemy zobaczyć z innej strony w jaki sposób działał sławny detektyw i jego wrogowie. Początek książki super, później mi się lekko nudziła aby na końcu ostro przyspieszyć i zadziwić końcówką.

Sięgnęłam po tą pozycję z myślą o Sherlocku Holmesie, jednakże bardzo mało znalazło się go w tej książce. Jest to historia oczami skazanego na stryczek Simeona Lyncha który opisuje nam swoje ostatnie dni w przed powieszeniem na zmianę z historią jego życia.
Akcja książki jest lekka, jednak jak dla mnie za dużo tam wewnętrznych przemyśleń głównego bohatera. Postacie są ciekawe a zakończenie cóż.... zaskakujące i trochę rozczarowujące jednocześnie.
Nie popełniajcie mojego błędu i nie czytajcie tej pozycji jako kolejnej, wyjętej z kanonu przygody Sherlocka Holmesa. Sama książka mnie nie zachwyciła, mocno przeciętna lektura.

Piękna opowieść o emocjach i przeżyciach. Wzruszające było dla mnie w niej ukazanie, że nawet najwięksi zbrodniarze są ludźmi i tak samo jak inni odczuwają zwykłe emocje: zawstydzenie, miłość, ból i że czasem potrzebują trochę ciepła.
Interesująco został pokazany też rozwój postaci. Nie było to przedstawianie przeszłości bohatera stricte jako pasmo niepowodzeń i trudności, ale ukazanie w tym wszystkim jego walki, tego jak odczuwa konflikty i jak je rozwiązuje.

Filozoficzne spojrzenie na moralność ludzką oraz niezwykle inteligentnie stworzony bohater to dwa wątki, które mnie urzekły w tej lekturze. Uwielbiam deszczowy klimat XIX wiecznego Londynu i słynnego Sherlocka Holmsa, który tym razem nie jest głównym bohaterem. Autor umiejętnie włada wspomnieniami oraz aktualnymi wydarzeniami, które przeżywał bohater. Z chęcią sięgnę po inne pozycje Sama Christera.

Świetna książka. Jeśli lubicie kryminały oraz mroczny klimat XIX-wiecznej Anglii to jest to pozycja dla Was. Uwielbiam zdolności przenoszenia czytelnika w samo serce akcji, tak jak ta książka to robi. Pochłanialiśmy się nawzajem!!!

"Cienie Śmierci" opowiadają o losach Simeona Lyncha. Poznajemy go w chwili, gdy zaczyna odliczanie do własnej egzekucji (17 dni). Zamiennie pojawiają się retrospekacje z czasu, kiedy szkolono go na zabójcę, służącego rodzinie Moriartych. Chłopiec z ulicy staje się wytwornym, wykształconym cieniem niosącym śmierć!
"Ci, którzy znali mnie jako dziecko, określiliby mnie mianem 'łobuza z robotniczych slumsów'. Okoliczności sprawiły, że w wieku dwudziestu paru lat zyskałem wykształcenie i ogładę. Nabrałem manier oraz zacząłem się poprawnie wysławiać, dzięki czemu mogłem uchodzić za człowieka życzliwego, uprzejmego i solidnego. Ale powiem bez ogródek, kim jestem. Mimo najszczerszych wysiłków jestem dzieckiem ciemności. Groźnym cieniem, który się kładzie na ludzkiej drodze. Dłonią niespodziewanie opadającą na ramię. Dreszczem, od którego krew się w żyłach ścina. Jestem posłańcem Śmierci".
Tyle sam Simeon o sobie.
Świetna opowieść. Czytając ją totalnie przepadłam. Narrację prowadzi sam Simeon w dwóch liniach czasowych: teraźniejszej, gdy znajduje się w więzieniu oraz wspomnieniach przeszłości, ukazujących, w jaki sposób trafił do punktu, w którym się obecnie znajduje. Poznając Simeona czułam się rozdarta, z jednej strony popełnił okrutne czyny, z drugiej niesamowicie go polubiłam i mu współczułam.
Odliczanie dni do wykonania kary śmierci, buduje napięcie, odczuwamy je wraz z głównym bohaterem. Im jej bliżej tym trudniej przerwać, a ujawnianie kolejne okoliczności, tylko wzniecają zainteresowanie i emocje. Ciekawa powieść, której fabuła zostanie ze mną na dłużej. Oryginalny pomysł, zainteresowanym polecam.

"Ci, którzy znali mnie jako dziecko, określiliby mnie mianem...

Bardzo ciekawa książka, czytało się miło i przyjemnie. Sam Christer wskoczył do grona moich ulubionych pisarzy, którzy piszą o spiskach, wplatając trochę historii, sensacji, zagadek... Rollins, Khoury, Berry, Brown... autorzy wybijający się ponad przeciętność, jeśli chodzi o tego typu historie.

• Kryminał
  • Audiobooki