Nad rzeką.

Tłumaczenie: Sława Lisiecka
Wydawnictwo: Biuro Literackie
warszafka

W nominowanej do prestiżowej nagrody Deutscher Buchpreis książce rzeki wyznaczają trop wspomnieniowych wędrówek bohaterki. Jest to głównie londyńska River Lea, ale dołączają do niej przywoływane na pamięć inne rzeki, m.in. rodzimy Ren, Odra, Neretwa, Rzeka Świętego Wawrzyńca czy Hugla. Niemiecka autorka i tłumaczka (także literatury polskiej) wystrzega się w swej powieści autobiograficznej nostalgii, a imigrancką rzeczywistość kadruje z romantyczną ironią oraz fotograficznym dystansem.

źródło opisu: www.poezjem.pl

źródło okładki: www.poezjem.pl

MadziajaPalinka | 2019-02-04
Na półkach: 2018, Przeczytane

Kilka słów o jednej z najpiękniejszych książek, jakie miałam okazję czytać w mijającym roku (‘smakować’ byłoby odpowiedniejszym słowem). Jej autorka, Esther Kinsky jest slawistką, tłumaczką, erudytką a przede wszystkim uważną obserwatorką otaczającego ją świata. Ten zmysł obserwacji daje się doskonale poznać podczas lektury „Nad rzeką” – melancholijnej opowieści o tym, co nieuchwytne i trudne do zdefiniowania.

Osią całości pozostaje rzeka, nie tylko w wymiarze czysto geograficznym, ale również metaforycznym. Rzeka to jej metoda na życie: być w ciągłym ruchu, wędrować, bacznie przyglądać się tym, którzy pozostają na oddalającym się brzegu. Opisuje swoje wędrówki po zakamarkach wschodniego Londynu, ukradkiem spogląda przez szyby sklepików, zerka na rodzinne życie londyńskich chasydów i wciąż patrzy w dal, bo coś musi być za zakrętem. Gdy całymi dniami włóczy się po reńskim nabrzeżu, oddycha zapachem tłustej smoły i rybiej łuski i pisze:

„Rzeka oznaczała ruch, harmider i...

krakchris | 2019-01-25
zawszemamjakiesale | 2018-08-29