rozwińzwiń

Życie jest sztuką. O korzyściach płynących z porażek i o sile wyobraźni

Okładka książki Życie jest sztuką. O korzyściach płynących z porażek i o sile wyobraźni J.K. Rowling
Okładka książki Życie jest sztuką. O korzyściach płynących z porażek i o sile wyobraźni
J.K. Rowling Wydawnictwo: Media Rodzina publicystyka literacka, eseje
76 str. 1 godz. 16 min.
Kategoria:
publicystyka literacka, eseje
Tytuł oryginału:
Very Good Lives: The Fringe Benefits of Failure and the Importance of Imagination
Wydawnictwo:
Media Rodzina
Data wydania:
2017-11-22
Data 1. wyd. pol.:
2017-11-22
Data 1. wydania:
2015-04-14
Liczba stron:
76
Czas czytania
1 godz. 16 min.
Język:
polski
ISBN:
9788380084018
Tłumacz:
Małgorzata Hesko-Kołodzińska, Piotr Budkiewicz
Średnia ocen

6,5 6,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,5 / 10
167 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
910
406

Na półkach: , , ,

Bardzo cieniutka książeczka, ale czego się spodziewać, skoro jest to przemówienie pisarki wygłoszone dla absolwentów Harvardu. Z tego krótkiego tekstu bije jednak niesamowita empatia i wiara w drugiego człowieka. Świetnie pokazuje to, że nie długość, a jakość tekstu świadczy o jego wartości :)

Bardzo cieniutka książeczka, ale czego się spodziewać, skoro jest to przemówienie pisarki wygłoszone dla absolwentów Harvardu. Z tego krótkiego tekstu bije jednak niesamowita empatia i wiara w drugiego człowieka. Świetnie pokazuje to, że nie długość, a jakość tekstu świadczy o jego wartości :)

Pokaż mimo to

avatar
203
203

Na półkach: ,

Hype Rowling powoduje to, że choćby napisała 3 zdania na papierze toaletowym sprzedałoby się to w milionach egzemplarzy. Nie umniejszam kunsztu tworzenia niesamowitych historii. Jednakże spisanie jej przemówienia, wydrukowanie go i zażądanie za nie 30 złotych jest jawny pójściem na kasę przez wydawnictwa. Cóż... nasze polskie może pochwalić się wieloletnim kontraktem na publikacje materiałów okołopotterowych. Umowa dobra, ale jaka korzyść dla fanów? W gruncie rzeczy żadna... każdy wszystko to już zna. "Życie jest sztuką" to pięknie wydana, ale jakże pusta w swej idei miniksiążeczka. Ani ona nic nie wnosi, ani niczego nie odkrywa.

Hype Rowling powoduje to, że choćby napisała 3 zdania na papierze toaletowym sprzedałoby się to w milionach egzemplarzy. Nie umniejszam kunsztu tworzenia niesamowitych historii. Jednakże spisanie jej przemówienia, wydrukowanie go i zażądanie za nie 30 złotych jest jawny pójściem na kasę przez wydawnictwa. Cóż... nasze polskie może pochwalić się wieloletnim kontraktem na...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1489
664

Na półkach: ,

W 2008 roku J.K. Rowling została poproszona o wygłoszenie mowy końcowej skierowanej do absolwentów Uniwersytetu Harvarda. Nie wiem dla kogo zaszczyt był większy- dla bestsellerowej pisarki czy władz jednej z najlepszych na świecie uczelni wyższych. Ona odniosła spektakularny sukces, mimo uzasadnionych wątpliwości swojego najbliższego otoczenia. Rodzice i przyjaciele nie wierzyli, że J.K. Rowling utrzyma się z samego pisania, doradzali jej znalezienie normalnej stałej pracy, która pozwoli jej bez problemu się utrzymać. Wygłaszając mowę końcową skierowaną do świeżo upieczonych absolwentów Harvarda wspomina własną ceremonię rozdania dyplomów. Sama nie miała dokładnie określonego planu, wiedziała tylko jedno- że chcę pisać, chociaż jeszcze nie miała sprecyzowanego projektu pierwszej książki. Ona zaufała sobie, bez przerwy wierząc w siłę wyobraźni dodatkowo ufała, że marzenia w końcu mogą się spełnić, co summa summarum przełożyło się na światowy sukces jej książek o młodym czarodzieju.


"Nie potrzeba nam magii, żeby przemienić świat. My już mamy w sobie całą moc, która jest konieczna do zmiany świata na lepszy - potęgę wyobraźni. (...)"

J.K. Rowling jest idealnym przykładem na to, że każdą porażkę można przekuć w spektakularny sukces. W pogoni za pozornym szczęściem i majątkiem zapominamy o tym, co najważniejsze- o naszych marzeniach i aspiracjach. Pisarka uwierzyła w siłę własnej wyobraźni i wychodząc na przekór oczekiwaniom najbliższego otoczenia postanowiła zrealizować swój plan. Życie jest zdecydowanie wyrafinowaną sztuką, szczególnie dokonywania ważnych wyborów. Trzeba zdawać sobie sprawę, że nie wszystkie rozwiązania są dobre, czasem nasze działania kończą się nieuchronną porażką, która potrafi nas dobić. Nie powinniśmy się tym załamywać, wręcz przeciwnie- takie epizody budują nasze cenne życiowe doświadczenie, z którego możemy czerpać w przyszłości. Nie warto zdradzać szczegółów związanych z przesłaniem pisarki, jest krótko, ale treściwie. Wspomniane przemówienie przeplatane jest osobistymi przemyśleniami autorki, która mimo początkowych trudności odniosła spektakularny sukces.


"Dzięki niepowodzeniu dowiedziałam się o sobie rzeczy, których nie mogłabym się dowiedzieć w inny sposób. Odkryłam w sobie silną wolę i więcej dyscypliny, niż podejrzewałam. Ponadto okazało się, że mam przyjaciół wartych więcej niż drogocenne klejnoty. (...)"

Pisarka doznała bólu i cierpienia, zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Samotnie wychowywała córeczkę, próbując w międzyczasie pisać swoją debiutancką książkę. Nikt w nią nie wierzył, ale ona wiedziała, że się uda, tylko trzeba trochę poczekać. Dążąc do ambitnych celów wielokrotnie musimy zgadzać się na kompromisy. J.K. Rowling musiała odnaleźć równowagę między zachowawczymi planami i oczekiwaniami rodziny oraz przyjaciół, a swoimi ambicjami. Początki nigdy nie są łatwe, szczególnie gdy brakuje nam środków na realizację własnych celów. Porażka wbrew pozorom rodzi prawdziwy sukces, a dodatkowo wzbogaca nas o nowe doświadczenie. Nieprzypadkowo w psychologii podkreśla się rozwojowe znaczenie kryzysów w życiu człowieka. J.K. Rowling najwięcej nauczyła się podczas pracy w Amnesty International, od swoich przełożonych, jak i podopiecznych. Zamiast załamywać się powinniśmy czerpać naukę z przykrych, często frustrujących sytuacji i wyciągać stosowne wnioski na przyszłość. W naszym życiu liczy się szczególnie zdolność do empatii i syntonii, dzięki której możemy żyć w zgodzie z innymi ludźmi. Błędy i porażki są naturalną konsekwencją naszej egzystencji. Nie powinniśmy patrzeć wstecz, tylko z stosowną determinacją dążyć do jasno sprecyzowanego celu.


"(...) mam nadzieję, że nawet jeśli nie zapamiętacie ani jednego z moich słów, wspomnicie przesłanie Seneki, starego Rzymianina, którego napotkałam po ucieczce w głąb korytarza filologii klasycznej, gdzie schroniłam się przed szczeblami kariery, w poszukiwaniu starożytnych mądrości: "I w sztuce, i w życiu tak samo: nieistotne jak są długie, lecz jak dobre". (...)"

Wiele osób zarzuca tej książce odbijanie kuponów od spektakularnego sukcesu Harrego Pottera. W sumie wspomniane przemówienie można sobie obejrzeć na YouTubie, po co więc czytać książkę? J.K. Rowling przekazuje intelektualny kapitał na przyszłość, a jej przemyśleń nie da się od razu przetrawić, warto do nich wrócić po pewnym czasie. Pisarka bazuje na własnym doświadczeniu, nikogo nie udaję, ani tym bardziej nie umartwia się. Ona zaufała własnej intuicji widząc potencjał swojej wyobraźni. Sięgając po ten tytuł miałam pewne obawy, będąc po lekturze biografii pisarki znałam dobrze skomplikowaną historię życia J.K. Rowling i bałam się, że będą powielane te same schematy. Nic bardziej mylnego, pisarka dała się poznać z zupełnie nowej, bardziej empatycznej strony. W pewnym momencie została sama bez pieniędzy, bez męża, z małym dzieckiem na utrzymaniu. Kolejne wydawnictwa skutecznie odrzucały jej książkę twierdząc, że coś takiego się nie sprzeda (sądzę, że te same podmioty do dnia dzisiejszego plują sobie w twarz, że odmówiły wydania Harrego Pottera). Życie jest sztuką z pewnością spodoba się fanom pisarki, ale tak naprawdę w pozycji każdy znajdzie coś dla siebie. Niech nie zwiedzie was lekka forma książki, bo w gruncie rzeczy to trudna lektura

Życie jest sztuką należy zdecydowanie do pouczających pozycji, z których możemy czerpać garściami. J.K. Rowling nie poddaje nam gotowych rozwiązań, ale skłania do myślenia nad własnym życiem i kolejnymi wyborami. Krótka książeczka nie dość, że jest treściwa, to dodatkowo zawiera ponadczasowe przesłanie- powinniśmy zaufać własnej wyobraźni i nie zapominać o naszych marzeniach. Polecam!

W 2008 roku J.K. Rowling została poproszona o wygłoszenie mowy końcowej skierowanej do absolwentów Uniwersytetu Harvarda. Nie wiem dla kogo zaszczyt był większy- dla bestsellerowej pisarki czy władz jednej z najlepszych na świecie uczelni wyższych. Ona odniosła spektakularny sukces, mimo uzasadnionych wątpliwości swojego najbliższego otoczenia. Rodzice i przyjaciele nie...

więcej Pokaż mimo to

avatar
97
24

Na półkach: ,

Duże rozczarowanie. Kupiłam przez internet, bez wcześniejszego zaglądania do środka. Ta książka jest jak rozbudowana kartka okolicznościowa. A treść samej przemowy nie zawiera ani odkrywczych ani inspirujących tez. Dałam się nabrać. Innych przestrzegam.

Duże rozczarowanie. Kupiłam przez internet, bez wcześniejszego zaglądania do środka. Ta książka jest jak rozbudowana kartka okolicznościowa. A treść samej przemowy nie zawiera ani odkrywczych ani inspirujących tez. Dałam się nabrać. Innych przestrzegam.

Pokaż mimo to

avatar
620
557

Na półkach: , ,

Mądrze rzecze kobieta. :) Nigdy sama nie kupuję tego typu książek. Ale skoro już dostałam, to przeczytałam. Jeśli masz kilkanaście wolnych minut, to warto rzucić okiem. :)

Mądrze rzecze kobieta. :) Nigdy sama nie kupuję tego typu książek. Ale skoro już dostałam, to przeczytałam. Jeśli masz kilkanaście wolnych minut, to warto rzucić okiem. :)

Pokaż mimo to

avatar
6
6

Na półkach:

Bardzo piękne przemówienie, warto poczytać.

Bardzo piękne przemówienie, warto poczytać.

Pokaż mimo to

avatar
107
114

Na półkach:

15 minut to jednak trochę za mało na produkcję książki -zużycie papieru, druk, transport... Przemówienie warto zobaczyć na YT.

15 minut to jednak trochę za mało na produkcję książki -zużycie papieru, druk, transport... Przemówienie warto zobaczyć na YT.

Pokaż mimo to

avatar
301
170

Na półkach:

15 minut czytania, broszurka nie książka. Warto przeczytać, niby oczywiste kwestie a jednak warto sobie pewne rzeczy uświadomić.

15 minut czytania, broszurka nie książka. Warto przeczytać, niby oczywiste kwestie a jednak warto sobie pewne rzeczy uświadomić.

Pokaż mimo to

avatar
74
34

Na półkach:

Świetna książka,

Świetna książka,

Pokaż mimo to

avatar
71
71

Na półkach: ,

Bezpłciowe perorowanie zawarło lakoniczny instruktarz osiągania sukcesu w bardzo (nie)odkrywczy sposób.

Bezpłciowe perorowanie zawarło lakoniczny instruktarz osiągania sukcesu w bardzo (nie)odkrywczy sposób.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    307
  • Przeczytane
    211
  • Posiadam
    44
  • 2018
    14
  • 2019
    6
  • Ulubione
    5
  • Chcę w prezencie
    3
  • Teraz czytam
    3
  • Przeczytane, zostają
    2
  • Z biblioteki
    2

Cytaty

Więcej
J.K. Rowling Życie jest sztuką. O korzyściach płynących z porażek i o sile wyobraźni Zobacz więcej
J.K. Rowling Życie jest sztuką. O korzyściach płynących z porażek i o sile wyobraźni Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także