Zgłosuj na książki roku 2017

Życie jest sztuką. O korzyściach płynących z porażek i o sile wyobraźni

Wydawnictwo: Media Rodzina
Very Good Lives: The Fringe Benefits of Failure and the Importance of Imagination
poradniki
Ag2S

W 2008 roku J.K. Rowling wygłosiła wzruszającą przemowę dla absolwentów Uniwersytetu Harvarda. Przemówienie, które ukazuje się po raz pierwszy w formie książkowej w języku polskim pt. Życie jest sztuką, zawiera cenne rady dla każdego, kto znalazł się w przełomowym momencie życia. Autorka zadaje trudne pytania o to, jak przyjmować porażki i jak skorzystać z siły wyobraźni dla własnego i wspólnego dobra. Czerpiąc przykłady z własnego życia, światowej sławy pisarka przenikliwie i poruszająco rozważa najważniejsze wartości w życiu.
Wpływy ze sprzedaży książki J.K. Rowling przekaże organizacji charytatywnej Lumos Foundation.

źródło opisu: https://mediarodzina.pl/prod/1555/Zycie-jest-sztuka

źródło okładki: https://mediarodzina.pl/prod/1555/Zycie-jest-sztuka

Wkp | 2015-09-03
Przeczytana: 02 września 2015

BARDZO DOBRE ŻYCIE: KORZYŚCI DODATKOWE PORAŻKI, A WAGA WYOBRAŹNI

J.K. Rowling nie jest kojarzona z dzieł typu non fiction. Autorka, która urzekła świat Harrym Potterem, a która potem, literaturą dla dorosłych, pokazała, że nie jest w stanie stworzyć niczego naprawdę udanego ponad to, niczego ponad przeciętność, w między czasie, bo w roku 2008 popełniła publikację nieświadomą. Pierwotnie tekst ten był niczym więcej, jak mową, którą wygłosiła na Harvardzie, Rowling jednak, jak z Kingiem, paragon mogłaby sprzedać, gdyby tylko skrobnęła na nim z jedno słowo, dlatego „Fringe…” wkrótce ukazało się jako książka.

I co?

Zanim przejdę do sedna, wypadało by powiedzieć coś o treści, ale co powiedzieć można, skoro tytuł opowiada już wszystko? Skoro sam tekst jest dość krótki i pisanie o nim mija się z celem, jeśli nie chce się zdradzić tego, co czytelnik powinien przeczytać? Nie mniej spróbuję. Co Rowling oferuje w swojej mowie? To przede wszystkim sceny z jej życia, główną z nich stanowi...

Wkp | 2017-11-28
Przeczytana: 27 listopada 2017

ŻYCIE JEST PORAŻKĄ… KTÓRĄ MOŻNA PRZEKUĆ W SZTUKĘ

J.K. Rowling nie jest kojarzona z dziełami typu non fiction. Autorka, która urzekła świat sagą o Harrym Potterze, a która potem, literaturą dla dorosłych, pokazała, że nie jest w stanie stworzyć ponad to niczego naprawdę udanego, niczego ponad przeciętność, w między czasie, bo w roku 2008 popełniła publikację nieświadomą. Pierwotnie tekst ten był niczym więcej, jak mową, którą wygłosiła z okazji zakończenia roku na Uniwersytecie Harvarda. Dlaczego więc ukazała się w wersji książkowej? Ktoś kiedyś powiedział o Stephenie Kingu, że z jego nazwiskiem sprzedałyby się nawet jego paragony ze sklepu i poniekąd z taką sytuacją mamy do czynienia w tym przypadku. Co nie umniejsza wartości niniejszej publikacji.

Zanim przejdę jednak do sedna, wypadałoby powiedzieć coś o treści. Pytanie, co można rzec, skoro już sam tytuł doskonale streszcza całą zawartość? Tekst jest przecież dość krótki, pisanie o nim mija się zatem z celem, jeśli nie chce...

Northman | 2018-01-28
Przeczytana: 10 stycznia 2018

Każdą porażkę przekujmy w sukces ;)

"Nie potrzeba nam magii,
żeby przemienić świat.
My już mamy w sobie całą moc,
która jest konieczna
do zmiany świata na lepszy."

Jedno zdanie z okładki, a tak wiele treści... Ta krótka książeczka to spisana przemowa Rowling skierowana lata temu do absolwentów Uniwersytetu Harvarda. Sprawa ciekawa, Rowling bowiem nie jest kojarzona (bynajmniej) z literaturą tego typu, jednak, jak się okazuje, nawet jej mowa skierowana do publiki może być czymś ciekawym w formie książkowej.

Książeczka krótka, lecz... wciągająca. Czyta się raz dwa. Na upartego można by się o niej nie rozpisywać, sedno treści bowiem, w pigułce, zawarto już w tytule ;) , jednak treść jest o tyle ciekawa, że mówi trochę czytelnikowi o samej Rowling jako o człowieku. Autorka także doświadczyła tego, co nazywamy "porażką", i, jak się okazuje, miała w sobie na tyle siły, ażeby każdą z nich przekuć w coś dobrego i konstruktywnego. O tak, zgadza się, Wielka J.K. Rowling również...

MałaPisareczka | 2017-12-02
Przeczytana: 02 grudnia 2017

"Nie zamierzam stać tutaj i wmawiać Wam, że porażka to świetna sprawa. Tamten okres mojego życia był naprawdę mroczny. Nie miałam pojęcia, że w ostatecznym rozrachunku dojdzie do czegoś, co dziennikarze przedstawili potem jako bajkowe zakończenie."

Mało jest tak budzących podziw ludzi, jak Joanne Rowling. Można nie lubić Harry'ego Pottera, nienawidzić jej książek, zazdrościć sukcesu... ale wciąż - gdy weźmie się pod uwagę to, z jakiego życiowego dołka wyszła - powinna być szanowana. Dlatego zważywszy na to, że jej życie może jawić się niczym spełnienie baśni o Kopciuszku, tym milej i z większą atencją czyta się jej myśli.

Mam wrażenie, że w XXI wieku namnożyło się na całym świecie coachów, czyli ludzi mówiących nam, jak powinniśmy żyć. Czyżby Rowling dołączyła do tego grona? A skąd! Geneza powstania Życie jest sztuką sięga znacznie wcześniej i była jednodniowym wydarzeniem.

W 2008 roku Rowling została poproszona o wygłoszenie przemowy dla absolwentów Uniwersytetu Harvarda....

Anafis | 2017-11-22

To mi przypomina przeciętnego człowieka, który po wygraniu w Lotto zaczyna uważać, że może innych pouczać, jak żyć. Książki nie skończyłam, nie interesują mnie bombastyczne rady.

maobmaze | 2017-12-19
Przeczytana: 17 grudnia 2017

"Życie jest sztuką" to mowa jaką J.K. Rowling wygłosiła podczas zakończenia roku na Uniwersytecie Harvarda.
Jednak nie jest to zwykła przemowa, bowiem autorka opowiedziała swoją historię. Opowiedziała o ubóstwie z jakim musiała się zmagać kilka lat, o rozpadzie jej małżeństwa i wielu innych osobistych i ważnych dla niej sprawach.
Nie myślcie, że się użalała nad sobą. Wręcz przeciwnie! Ta przemowa z pewnością dała wielu osobom "kopa" do działania. Pokazuje, że upadki jakich doświadczamy w życiu nie oznaczają przegranej. Trzeba wstać, otrzepać kolana i iść dalej, walcząc o lepsze życie i spełnienie naszych marzeń.
Autorka opowiedziała o korzyściach płynących z porażek, które doświadczyła na własnej skórze. Opowiedziała o sile wyobraźni, dzięki której możemy wczuć się w sytuację ludzi, z którymi nigdy nie dzieliliśmy żadnych doświadczeń. Dzięki której możemy zacząć żyć odważniej, ciekawiej i być bardziej otwarci na świat.

kogellmogell | 2018-01-17
Przeczytana: 28 grudnia 2017

"Życie jest sztuką" to maleńka, przepełniona rysunkami książeczka, która tak naprawdę jest zapisem przemowy, wygłoszonej przez J.K. Rowling w 2008 roku, podczas zakończenia roku akademickiego na Uniwersytecie Harvarda. Jest to przejmujący i przenikliwy zapis, w którym autorka zdecydowała się opowiedzieć o swoim życiu prywatnym, opierając swoją mowę o korzyści płynące z poniesionych porażek, których sama doświadczyła, oraz o siłę jaką niesie ze sobą wyobraźnia i tym jak odpowiednią ją wykorzystać. Swoją wypowiedź oparła również na rozważaniach dotyczących najważniejszych wartości w życiu, a także na radach i dodaniu otuchy tym, którzy znaleźli się w przełomowym momencie swojej egzystencji. Każdy z nas ponosi porażki, ale nie każdy z nas potrafi wyjść z nich z twarzą, oraz podjąć ryzyko, aby w końcu coś zmienić. Porażki są częścią człowieczeństwa, tak samo jak wyobraźnia, która niesie ze sobą niezwykłą siłę. Dzięki niej możemy w końcu zacząć żyć odważniej i spróbować być bardziej...

Kamil | 2017-12-13
Przeczytana: 13 grudnia 2017

Książka wciąga. Przeczytałem ją w 20 minut w pociągu.

Klaudyna | 2018-01-07
Przeczytana: 03 stycznia 2018

J.K. Rowling nigdy nie aspirowała do tego, by pouczać innych jak mają radzić sobie w życiu. W tym przemówieniu do absolwentów Harvardu z 2008 roku, przekazała tylko kilka cennych wskazówek, o których warto pamiętać gdy wkracza się na nową życiową ścieżkę. Podzieliła się swoim doświadczeniem, anegdotami i prywatnymi wspomnieniami, by pokazać jak ważne są porażki i jak cenne jest posiadanie wyobraźni.

Mimo, że to wystąpienie miało miejsce dziesięć lat temu, to jego treść jest nadal aktualna. I można w każdej chwili sięgnąć po inspirujący cytat.

"Być może nigdy nie dotknie Was klęska na taką skalę jak mnie, jednak pewne porażki życiowe to nieuchronność. Każdy doświadcza takiego czy innego niepowodzenia, chyba że żyje tak ostrożnie, że równie dobrze mógłby w ogóle nie żyć. W takim wypadku doznaje porażki z samego założenia".

Klara | 2018-01-04

Miło się czyta. Ładnie wydana. Sprawdzi się jako suwenir.
Problem w tym, że dwa tygodnie po przeczytaniu pamiętam tyle, że były w niej ładne obrazki.
Dla miłośników pani Rowling jak najbardziej.
Dla poszukiwaczy gadek motywacyjnych... może. Bardziej jednak polecam załączyć TedTalk.
A ci, co szukają głębokich przemyśleń o życiu, filozofii i innych tego typu bajerach - cóż, uśmiechniecie się pewnie parę razy ;)