Hashimoto. Jak w 90 dni pozbyć się objawów i odzyskać zdrowie

Tłumaczenie: Aleksandra Żak
Wydawnictwo: Otwarte
Hashimoto's Protocol: A 90-Day Plan for Reversing Thyroid Symptoms and Getting Your Life Back
zdrowie, medycyna
MuMin84

Hashimoto to najpowszechniejsza przewlekła choroba autoimmunologiczna – zmaga się z nią co trzecia kobieta na świecie. Jest bezpośrednią przyczyną między innymi zapalenia tarczycy. I jak dotąd jest nieuleczalna. Gdy w 2009 roku u farmaceutki Izabelli Wentz zdiagnozowano chorobę Hashimoto, kobieta postanowiła zmierzyć się z nią na własnych warunkach. Wykorzystując swoje doświadczenie i...

Gdy w 2009 roku u farmaceutki Izabelli Wentz zdiagnozowano chorobę Hashimoto, kobieta postanowiła zmierzyć się z nią na własnych warunkach. Wykorzystując swoje doświadczenie i medyczną wiedzę mamy lekarki, opracowała kurację, dzięki której… może żyć normalnie! Teraz chce pomóc także innym.

Każdy rozdział tej książki to kolejny etap terapii. Autorka łączy w niej medycynę klasyczną z niekonwencjonalnymi sposobami leczenia. Podpowiada, jak współpracować z lekarzami, stomatologami i farmaceutami dla uzyskania najlepszych efektów. Daje wskazówki dotyczące zmiany nawyków żywieniowych i trybu życia, by choroba nie miała szans.

źródło opisu: Wydawnictwo Otwarte, 2017

źródło okładki: Wydawnictwo Otwarte, 2017

eduko7 | 2018-10-20
Przeczytana: 01 października 2018

No cóż. Sięgnęłam po tę książkę, żeby coś wykluczyć, coś znaleźć. Znalazłam wskazówki, czego unikać, aby nie szkodzić swemu organizmowi, niezależnie od tego czy się ma Hashimoto, czy też nie. Zastosowałam większość porad z wyjątkiem suplementacji i wprowadzania niektórych produktów spożywczych niedostępnych na naszym rynku. Starałam się je zastąpić odpowiednimi produktami spożywczymi. Na efekty nie trzeba było długo czekać – więcej energii i radości życia. Myślę, że tego typu poradniki są po to, by znaleźć to, co jest nam potrzebne, przydatne/ Przecież nawet osoby z tym samym schorzeniem mają różne tło swojej choroby i muszą indywidualnie dobierać leczenie/terapię. Sama autorka też to doradza pokazując swoją drogę poszukiwań. Dla mnie niektóre napary i zwyczaje weszły już w rutynę. Rodzina zaakceptowała nowe przepisy i zmiany nawyków żywieniowych.

DomowaKsięgarnia | 2017-10-12

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Czemu sięgnęłam po tę książkę? Odpowiedź jest prosta. Sama choruję na autoimmunologiczne schorzenie tarczycy i od jakiegoś czasu wertuję książki w poszukiwaniu odpowiedzi na dręczące mnie pytania.

Jednocześnie, opowiedziałam o tej książce swojemu lekarzowi, który odpowiedział mi krótko: „Każdy może dziś napisać książkę”. Powiedziałam mu o tym przed skończeniem książki, pomyślałam wtedy, że to trochę niemiłe z jego strony dyskredytować pracę kogoś, kogo owoców pracy nie zna się dobrze.

Jednak po lekturze książki stwierdzam, że było w powyższym zdaniu dużo racji. Autorka pisząc tę książkę jako farmaceuta z zawodu, pisze przede wszystkim z perspektywy samej siebie , dodając do tego opinie spotkanych przez siebie pacjentów. Nie cytuje, z nazwy lub imienia i nazwiska żadnych konkretnych zespołów badawczych, lekarzy, ani programów badawczych. Używa zwrotów typu: "uważa się". " zaleca się". Dla mnie to poważna wada. Wiem, że wiele osób uzna, że zwyczajnie się czepiam, bo przecież...

lacerta | 2019-01-01
Na półkach: 2019, Przeczytane
Przeczytana: 01 stycznia 2019

Dość długo czekałam na zapoznanie się z tą pozycją i muszę stwierdzić, że podchodziłam do niej dość sceptycznie. Tym bardziej byłam zdziwiona początkowymi informacjami przedstawionymi o chorobie Hashimoto - były merytoryczne, przedstawione w prosty sposób i dla osoby, która nie posiada żadnych informacji o chorobie Hashimoto na pewno przydatne. Dla mnie jednak już znane, więc nie były pomocne. I na tym chyba moje pozytywne zaskoczenie odnoście książki się kończą, a skończyły się kompletnie gdy znalazłam test na zdrowie wątroby. Kolejne testy też zdają się równie niedorzeczne, tak samo jak ilość pokarmów do wyeliminowania, ilość przyjmowanych suplementów oraz ilość chorób z którymi prawdopodobnie będzie musieć zmagać się osoba chora na Hashimoto.
Gdybym miał zastosować każdą rady pani Izabeli pewnie bym oszalała - ograniczona ilość dozwolonych pokarmów, zatrważająca ilość suplementów oraz widmo miliona chorób, sprawiłyby, że nie potrafiłabym żyć normalnie.
Ponadto brakuje mi tu...

Patrycja | 2018-03-20
Na półkach: Zwykłe, Przeczytane
Przeczytana: 20 marca 2018

Poradniki typu "Jak w 90 dni pozbyć się choroby..." już tytułem mnie przerażają. Co do książki, napisana typowo pod rynek amerykański, produkty jak i suplementy nie na naszą kieszeń i rynek. Książka sama w sobie mnie rozczarowała.

Mylengrave | 2018-07-02
Przeczytana: 01 lipca 2018

To jest tragedia, uważam, że książki tego typu nie powinny być dopuszczane na rynek.
Autorka to farmaceutka, cóż z tego, że doktor, jeśli nie medycyny? To nie jest dobre wydawnictwo. Autorka pisze o sobie i znanych jej ludziach, którzy także chorują, ale brak tutaj lekarskiego podejścia. Jest tu tak wiele banialuk, że sama jestem już w stanie to rozpoznać, po 18 latach chorowania.

Postanowiłam poszperać, poczytać i porozmawiać o tej książce z kilkoma lekarzami z najbliższej rodziny i z moim endokrynologiem, wspólnie zauważyliśmy sporo kardynalnych błędów, ta książka może wręcz zaszkodzić, jeśli zacznie się ślepo jej ufać i podążać za niektórymi radami:

1. Autorka zaleca bezpieczne solarium i opalanie na słońcu w celu zdobycia większej ilości witaminy D. Ok, jasne, sporo osób z Hashimoto, w tym ja, ma niedobór tej witaminy, musi więc jeść sporo pożywienia ją zawierającego oraz suplementować ją. Nie ma czegoś takiego jak bezpieczne opalanie, ono zawsze jest złe! Opalenizna to...

Wiikusiia | 2018-03-19
Przeczytana: 18 marca 2018

Jakiś czas temu, kiedy usłyszałam o tej książce, bardzo chciałam ją kupić. Lecz kiedy przeczytałam o niej niezbyt przychylne opinie, mój zapał opadł. Ostatnio natknęłam się na nią w bibliotece i pokusiłam się o wypożyczenie. Sprawdzę - pomyślałam.
Początek był baaaardzo obiecujący. Przychylne opinie na okładce rzekomych recenzentek książki, na pierwszych stronach refleksja, że porady w książce pomogły wielu pacjentkom, jak i samej autorce. Opis choroby i objawy opisane bardzo ciekawie i życiowo. Pierwsze 70 stron "połknęłam" jednorazowo.
Jednak......kiedy autorka przeszła do sedna, czyli do opisywania metod, odechciało mi się ją czytać. Pani Izabela, prosiła na wcześniejszych stronach o otwarcie się na nowe sposoby, żeby nie uprzedzać się i takie tam... Teraz już chyba wiem dlaczego.
Te metody są absurdalne! Nie wiem, ja zrozumiałam to tak, że gdybym miała przestrzegać tego wszystkiego, co jest tam napisane, to musiałabym nie jeść prawie niczego oprócz paru warzyw i wody, poza...

Hashimoto. Jak w 90 dni pozbyć się objawów i odzyskać zdrowie, to druga książka w dorobku Izabelli Wentz, doktora farmacji, która sama zachorowała na autoimmunologiczne zapalenie tarczycy Hashimoto. Pierwszej książki, niestety nie miałam jeszcze okazji poznać, ale zdecydowanie zamierzam to nadrobić.

Na Hashimoto choruję już parę dobrych lat. Niestety, gdy u mnie została wykryta, byłam już w stadium, gdy tarczyca była tak wykończona, że organizm zaczął być atakowany innymi chorobami z autoagresji. To oznacza, że wykrycie nastąpiło zdecydowanie za późno. Niestety na polskim rynku wydawniczym nie było wtedy zbyt wielu publikacji na temat sposobów życia i leczenia, tej coraz powszechniej występującej choroby. Zapalenie tarczycy nieleczone, bądź leczone tylko poprzez podawanie do końca życia leków z syntetycznymi hormonami nadal prowadzi do wyniszczania organizmu, a z wiekiem dawki leków muszą być zwiększane, przy czym objawy nie zanikają. Wręcz przeciwnie: tycie, zespół cieśni...

Katarzyna | 2018-02-01

Bardzo mi się podoba. To taki poradnik i rozmowa w jednym. Autorka na swoim przykładzie opisuje hashimoto i pokazuje jak z nim walczyć. Mamy więc i profesjonalną wiedzę i ludzkie spojrzenie z punktu widzenia pacjenta.
Książka jest przystępnie napisana, wszystko jest dobrze, prosto wytłumaczone. Posiada sporo fajnych przepisów.
Wyczytane, teraz pora na wcielenie w życie.
Jedyny minus za to, że mogłaby być bardziej skondensowana, bo momentami zdarzają się powtórzenia.

Agata | 2018-12-19
Przeczytana: 19 grudnia 2018

Bardzo lubię sięgać po poradniki tego typu, choć niekoniecznie zawsze mam do czynienia osobiście z daną chorobą. Nie będę więc mówić, czy opisane przez autorkę plany są skuteczne, bo nie mam żadnego porównania.

Książka jest dosyć obszerną pozycją, jeśli chodzi o treść, ilość stron. Mamy jednak wszystko klarownie podzielone na rozdziały, podrozdziały, w taki sposób, że każdy może przeczytać niekoniecznie całą książkę, wertując kartka za kartką, a przejść jedynie do części, która wydaje się mu być najbardziej potrzebna bądź interesująca. To na duży plus.

W przeciwieństwie do ostatnio przeczytanej przeze mnie pozycji "Doktor Ty", bardzo podobało mi się, że autorka podawała konkretne plany i metody leczenia, proponowała gotowe rozwiązania. Książka jest pełna inspiracji- zarówno jeśli chodzi o farmakoterapię jak i dietoterapię. Autorka przedstawia badania, które przeprowadziła sama, jak i również opiera się na diagnozach innych lekarzy, naukowców, a przede wszystkim - opisuje życiowe...

jajkoczykura | 2018-07-26

Pomimo chwytliwego tytułu i osobistego dystansu przed sięgnięciem po tą pozyję- napiszę: ta książka zmieniła moje życie !. Choruję na Hashimoto i dzięki książce udało mi się wygrać z chorobą. Po 11 miesiącach stosowania wytycznych autorki, moja wyniszczona tarczyca odrosła ok 30%, odstawiłam hormony syntetyczne i wyniki mam idelne. Chylę czoła. Pozycja dla chcących walczyć, pomimo opini lekarzy, że się nie da.