Najwspanialsze widowisko świata. Świadectwa ewolucji

Okładka książki Najwspanialsze widowisko świata. Świadectwa ewolucji Richard Dawkins
Okładka książki Najwspanialsze widowisko świata. Świadectwa ewolucji
Richard Dawkins Wydawnictwo: CiS popularnonaukowa
popularnonaukowa
The Greatest Show on Earth: The Evidence for Evolution
CiS
2017-10-10
2010-02-01
Piotr J. Szwajcer

Okładka książki Boska cząstka. Jeśli Wszechświat jest odpowiedzią, jak brzmi pytanie? Leon Lederman, Dick Teresi
Boska cząstka.... Leon Lederman, Dick...
Okładka książki Wielki Projekt Stephen Hawking, Leonard Mlodinow
Wielki Projekt Stephen Hawking, Le...
Okładka książki Jeszcze krótsza historia czasu Stephen Hawking, Leonard Mlodinow
Jeszcze krótsz... Stephen Hawking, Le...

To moje pierwsze spotkanie twarzą twarz z Dawkinsem - choć wcześniej słyszałam już o Bogu Urojonym i czeka on na swoją kolej, to najpierw sięgnęłam po tą pozycję z wydziałowej biblioteki.

Trochę bałam się trudnego języka, ale okazał się bardzo przystępny, autor pisze szczerze, nie stroni od krytyki osób negujących współczesną naukę, ale też nie "jedzie" po nich całkowicie, a przedstawia racjonalne argumenty. Naprawdę miło się czytało i bardzo dużo się dowiedziałam. Już na zawsze zapamiętam, że człowiek nie wyewoluował z małpy, tylko ma z nią wspólnego przodka!

Co do dodatku na końcu książki - tabel statystycznych z wynikami ankiet dotyczących przekonania o wieku świata oraz prawdziwości ewolucji - mam jedną, smutną refleksję.

Wygląda na to, że obecnie w populacji ludzkiej dobór naturalny faworyzuje grube portfele, a nie tęgie mózgi.

Dobór naturalny jest tylko doborem, mechanizmem, ale być może my, ludzie, jedyne (jak na dziś wiadomo) autorefleksyjne ssaki powinniśmy zastanowić się: co zrobiliśmy nie tak, że tak się stało...?

Dobra książka o ewolucji itp. Ale raczej dla osób, które wcześniej nie zagłębiały się w tym temacie, Dla mnie nie było tu specjalnie nic odkrywczego choć pojawiały się tez nieznane mi wątki. Czytając tą książkę trochę się zastanawiałem po co autor po raz kolejny porusza sprawy ewolucji ale informacje pojawiające się na jej końcu wszystko wyjaśniają - nie mogłem uwierzyć ile ludzi nie wierzy w ewolucje. Sprawdziłem to w internecie i naprawdę liczby szokują. Polecam.

Książka o ewolucji, jeśli jesteś zainteresowany tematem, to kompendium wiedzy.
Jeśli zaś myślisz że świat stworzył bóg, nie czytaj, bo to i tak na nic.

Książka o ewolucji, jeśli jesteś zainteresowany tematem, to kompendium wiedzy.
Jeśli zaś myślisz że świat stworzył bóg, nie czytaj, bo to i tak na nic.

Kompendium wiedzy w zakresie ewolucji, niespotykane. A mimo to napisane w sposób, który nie komplikuje warstwy merytorycznej. Do tego dołożone całe morze dygresji, w których poznajemy też sporo z innych dziedzinach wiedzy.

must read dla każdego myślącego lub aspirującego do myślenia

must read dla każdego myślącego lub aspirującego do myślenia

Zdecydowanie bogate źródło wiedzy o ewolucji z bakterii do człowieka.

Zdecydowanie bogate źródło wiedzy o ewolucji z bakterii do człowieka.

Wspaniałe dzieło, wybitne jak sam autor. Chciałabym, by jak najwięcej osób przeczytało tę książkę, tym bardziej, że jest przystępna i arcyciekawa. Nie tylko dla pasjonatów biologii i ewolucji.

Czytając książkę, byłem obecny pośród tysięcy cudów. Coś wspaniałego.

Czytając książkę, byłem obecny pośród tysięcy cudów. Coś wspaniałego.

Sama lektura jest na pewno warta uwagi i jako, że jestem w połowie biol-chemem to były tu przedstawione zagadnienia z którymi już miałam styczność i nie były dla mnie niczym nowym, ale dowiedziałam się również wielu nowych rzeczy

Autor ma ogromną wiedzę i temu nie można zaprzeczyć, jednak momentami bardzo narzuca swój światopogląd nawet nie w kwestii samej biologii co na przykład wyznania (co uważam, że jest indywidualną sprawą każdego człowieka i nie powinno się uderzać w całą zbiorowość, aczkolwiek Dawkins z tego słynie, bo napisał nawet całą książkę pod tytułem "Bóg urojony" w której stara się podważać religię)

Ogólnie książka jest ciekawa, porusza wiele zagadnień i można w niej przeczytać o największych świadectwach ewolucji ale też poznać argumenty ludzi którzy w nią nie wierzą (mimo, że nikomu nie udało się obalić teorii Darwina). Polecam ją każdemu kto nie siedzi w biologii, a chce poszerzyć swoje horyzonty, bo naprawdę warto

Rewelacyjna książka, która zaraża czytelnika pasją Autora, zasłużenie cieszącego się sławą Najwybitniejszego Eksperta W Dziedzinie Ewolucji (w skrócie NEWDE). Po lekturze tej publikacji nie sposób nie podzielać zdziwienia, że jest tylu ludzi, którzy uparcie stoją na pozycji antyewolucyjnych spekulacji. Nie będę ukrywał - nie wszystkie fragmenty tej książki zrozumiałem w tym samym stopniu :),ale wystarczyła ta część, która do mnie "dotarła", aby nie mieć wątpliwości co do tego, że faktycznie "ewolucja jest faktem". A jeśli ktoś się z tym nie zgadza... No cóż... Może powinien się douczyć? "Najwspanialsze widowisko świata" idealnie się do tego będzie nadawać!

• Popularnonaukowe
  • Nauka