Najwspanialsze widowisko świata. Świadectwa ewolucji

Wydawnictwo: CiS
The Greatest Show on Earth: The Evidence for Evolution
teoria ewolucji
Ewa

„Barbarzyńcy stoją u bram”, jak pisał John Brockman we wstępie do książki „Nauka a kreacjonizm”. Trudno w to uwierzyć, ale prawie wszędzie na świecie z roku na rok zmniejsza się stopień akceptacji teorii ewolucji i coraz powszechniej daje się słyszeć głosy, że to „tylko teoria”. Świadomie lub nie (choć bardzo często z pełną premedytacją) ludzie mylą różne znaczenia słowa „teoria” i zapominają – lub nie chcą wiedzieć – że ewolucja jest teorią w takim samym znaczeniu jak teoria heliocentryczna czy teoria grawitacji. Ewolucja jest faktem.

Takie niepokojące zjawiska obserwujemy nie tylko w państwach zacofanych i islamskich teokracjach, ale nawet w krajach najbardziej rozwiniętych i cywilizowanych. Tę niechlubną statystykę otwierają Stany Zjednoczone, gdzie dwie piąte mieszkańców pod wpływem indoktrynacji fundamentalistycznych kościołów uważa, że człowiek powstał „na obraz i podobieństwo…” dziesięć tysięcy lat temu, ale inne kraje, w tym również i Polska, niewiele im ustępują. U nas na pytanie „Czy człowiek powstał w obecnej postaci przed kilkoma tysiącami lat?” twierdząco odpowiada ponad jedna trzecia ankietowanych – to umieszcza Polskę na ostatnim miejscu w Europie. Co gorsza, prawie wszędzie przybywa ludzi, którzy nie chcą lub nie potrafią przyjąć do wiadomości, że życie ewoluowało na Ziemi od miliardów lat, a wspólny przodek człowieka i szympansa żył w Afryce parę milionów lat temu.

Teorię ewolucji atakują państwa i Kościoły, papieże i kardynałowie, ajatollahowie i rabini. Sprzymierza się przeciw niej fundamentalistyczna prawica z radykalną lewicą… W imię źle pojmowanej wolności słowa i przekonań (a czasem, co zakrawa na jeszcze większą ironię, również w imię swobody badań naukowych) żąda się – w USA, Wielkiej Brytanii, w Rosji, ale także i w Polsce – wprowadzenia do szkół alternatywnych rzekomo „teorii” pochodzenia życia, z powszechnie promowaną koncepcją Inteligentnego Projektu na czele.

Obowiązkiem człowieka myślącego jest opór wobec tej fali nowego obskurantyzmu, a mało kto potrafi jak Richard Dawkins, autor światowych bestsellerów, w tym słynnego „Samolubnego genu” i nie mniej głośnego „Boga urojonego”, wywiązać się z tego zobowiązania z niekwestionowaną intelektualną kompetencją i werwą oraz równym im literackim talentem.

„Najwspanialsze widowisko świata” to chyba pierwsza w literaturze popularnonaukowej próba zgromadzenia w jednej publikacji wszystkich – w tym momencie już nieodpartych – dowodów i świadectw potwierdzających, że ewolucja, choć nadal skrywa liczne tajemnice, jest na pewno czymś o wiele, wiele więcej niż „tylko teorią”. Cóż, ktoś, kto nie wierzy w teorię grawitacji, powinien wyskoczyć przez okno z X piętra, a kto nie wierzy w teorię ewolucji… powinien przeczytać najnowszą książkę Richarda Dawkinsa.

„To wielka książka. Richard Dawkins łączy godną artysty fascynację światem ożywionym z naukowym spojrzeniem pozwalającym zrozumieć, jak nasz świat powstał”.
– Matt Ridley, autor „Genomu” i „Czerwonej Królowej”

„»Jest to wzniosły zaiste pogląd«, pisał o ewolucji przed dwustu laty Karol Darwin. Mało kto o tej wzniosłości ewolucyjnej wizji świata potrafi pisać równie mądrze i z równym talentem jak jeden z najciekawszych obecnie spadkobierców Darwina, Richard Dawkins. To chyba jego najlepsza książka”.
– V.S. Ramachandran, dyrektor Center for Brain and Cognition, profesor Psychology Department and Neurosciences Program na University of California, San Diego

„W swoich dotychczasowych książkach Dawkins powiedział o ewolucji chyba wszystko, poza jednym: dlaczego wiemy, że tak właśnie było. »Najwspanialsze widowisko świata« zapełnia tę lukę. Niezbędna lektura nie tylko w Roku Darwina”.
– Jerry Coyne, autor książki „Ewolucja jest faktem”

„Nadeszły ciężkie czasy dla zwolenników kreacjonizmu. Teraz już nikt nie będzie mógł o ewolucji powiedzieć »to tylko teoria«”.
– Kirkus Review

„To książka, którą Richard Dawkins od dawna powinien napisad, a wielu z nas natychmiast powinno ją przeczytać”.
– Lord Harries of Pentregarth (wcześniej biskup Richard Harries)

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Papusza | 2016-12-03
Przeczytana: 03 grudnia 2016

Książka „Najwspanialsze widowisko świata. Świadectwa ewolucji” R. Dawkinsa jest książką o powstawaniu życia, powstawaniu różnych form życia, ewolucji gatunków, mówiąc prościej, o teorii ewolucji. Jest to kompendium wiedzy zebrane w jednym tomie, skierowane do czytelnika mającego podstawową wiedzę w zakresie biologii, antropologii, paleontologii, fizyki, myślących i pragnących zrozumieć co i jak działo się na naszej planecie przez ten czas kiedy nas jeszcze na nim nie było.

„Ewolucja jest faktem, a ta książka ma to pokazać. Żaden szanujący się naukowiec nie podważa dziś tego i, podobnie, żaden myślący i pozbawiony uprzedzeń czytelnik, doczytawszy do ostatniej strony, nie będzie w nią wątpił.”

W sposób bardzo obrazowy R. Dawkins stara się nam wykazać prawdomówność tego stwierdzenia. Dowiemy się na czym polega hodowla psów, koni, bydła, a w jaki sposób wyhodowane zostają piękne ubarwienia u samców w naturalnym środowisku.
Jeśli już mowa o środowisku, czy nie będzie dla wielu...

żabot | 2013-05-10
Przeczytana: 2010 rok

• Niemal doskonała! To powinna być obowiązkowa lektura dla wszystkich oszołomów politycznych i religijnych, którzy dostają piany na pysku słysząc nazwisko Dawkinsa, bo w przeważającej większości Dawkinsa znają li tylko z "Boga urojonego" a i to pobieżnie i z cytatów wyrwanych z kontekstów podanych przez religijnych propagandystów. "Najwspanialsze widowisko" to lektura obowiązkowa (do tego lekka i przyjemna) dla każdego, kto nie ma klapek na oczach (mózgu?) i chce zrozumieć o co naprawdę chodzi w ewolucji, darwinizmie i czym grozi ignorancja, która z USA coraz bardziej w tej dziedzinie wkracza również do naszego kraju. Po lekturze wszystkich książek Dawkinsa wydanych w Polsce zastanawiałem się, czy można na temat ewolucji powiedzieć w sposób popularny coś więcej i nie powtarzać się. Byłem miło i mocno zaskoczony. przeczytałem jednym tchem i stawiam ten tom na równi z "Samolubnym genem" i "Ślepym zegarmistrzem"

Pietia | 2011-08-07
Przeczytana: 07 sierpnia 2011

Czytałem dłuuugo, ale takiej książki nie sposób tak po prostu przelecieć, zwłaszcza gdy ma sie zaległości w biologii. Dla mnie prócz przekonujących dowodów na ewolucje, ta książka jest cudnym, przyspieszonym kursem biologii, chemii, fizyki. Miejscami trudna w odbiorze, strona po stronie coraz bardziej ciekawsza. Na pewno sięgne po kolejne,tym razem w porządku chronologicznym.

Arieen | 2010-09-21
Na półkach: Mój kanon, Przeczytane

Ta książka jest po prostu genialna. Mądra, zabawna, pełna inspirujących przykładów, napisana prostym, żywym językiem. Doskonale nadaje się dla osób, które chcą poszerzyć (lub też utrwalić ;)) swoją wiedzę na temat ewolucji. Gorąco polecam.

Piotr | 2010-11-24

Zajmująca książka. Na ponad 500 stronach zawarta jest spora dawka wiedzy nie tylko z zakresu biologii i paleontologii, ale także fizyki, geologii i innych. Język jakim posługuje się autor pozwala na czytanie z pełnym zrozumieniem, mimo, że nie wszystkie poruszane tematy należą do łatwych.
To co może zwracać uwagę to stosunkowo częste uwagi autora w kierunku kreacjonistów, daje się odczuć jego troskę o edukację społeczeństwa :)

Aerandir | 2011-04-10
Przeczytana: 10 kwietnia 2011

Lektura obowiązkowa dla każdego zainteresowanego sporem pomiędzy zwolennikami ewolucji i kreacjonizmu. Książka nie jest jednak monotematyczna. Liczne dopiski autora znacznie poszerzyły moją wiedzę z zakresu biologii i nauk pokrewnych. Dawkins prezentuje mnóstwo mocnych i rzeczowych argumentów przemawiających na rzecz ewolucji. Nie potrafię sobie wyobrazić jak można przeczytać tę książkę i pozostać kreacjonistą.

Flack | 2011-07-14
Przeczytana: 14 lipca 2011

Bardzo dobra pozycja. Potrafi rozwiać wszelkie wątpliwości co do ewolucji, pozbyć się przeświadczenia, że należy szukać "brakujących ogniw", bo tylko za ich pomocą można teorię ewolucji udokumentować. Bzdura! Dawkins w bajecznie interesujący sposób udowadnia, że "teoria" ewolucji to taka sama teoria, jak "teoria" grawitacji. Pomimo przerażających danych, wedle których Polska ustępuje tylko Turcji w kategoriach "niewiary" w ewolucję, Dawkins daję wytchnąć prezentując prawdziwe piękno świata. Książka jest doskonałym uzupełnieniem szkolnych "luk" w zakresie wykształcenia dotyczącego ewolucji, a jednocześnie niesamowitą przygodą, wartą zgłębienia.

Anielaszubert | 2013-08-25
Przeczytana: 25 sierpnia 2013

Będąc z zawodu i mentalnie humanistką, nie spodziewałam się, że ksiązka na temat teorii ewolucji nie tylko mnie nie zmęczy, ale wręcz porwie i wciągnie jak dobry kryminał. Tymczasem "Najwspanialsze widowisko świata" czytałam z zapartym tchem i pochłaniałam kolejne strony w tempie, w jakim przyswaja się akcję powieści detektywistycznej (zresztą Dawkins sam w pewnym momencie nawiązuje do metafory kryminalnego śledztwa, prowadząc czytelnika tropem ewolucyjnych śladów).
Opowieść o świadectwach ewolucji podana jest atrakcyjnie i bez naukowego nabzdyczenia. Nie można oprzeć się wrażeniu uczestnictwa w intelektualnej zabawie. Autor pisze lekko i z humorem, stosuje obrazowe odniesienia do sfery bliskich czytelnikowi doświadczeń aby opisać i wytłumaczyć często skomplikowane mechanizmy biologiczne. Opisy eksperymentów naukowych należą do najbardziej fascynujących fragmentów ksiązki, która obfituje też w ciekawe informacje z róznych dziedzin nauki, od biologii, anatomii, poprzez geologię,...

PozaPsem | 2014-01-09
Przeczytana: 2013 rok

Bardzo dobra książka, w bardzo dobrym tłumaczeniu Piotra Szwajcera, który dużo informacji posprawdzał i pododawał bardzo istotne przypisy. Tak się powinno wydawać książki popularnonaukowe.
A Piotrowi Szwajcerowi należą się jeszcze brawa i podziękowania za odnalezienie przeuroczego polskiego tłumaczenia wiersza Berta Taylora o zwoju nerwowym, który znajdował się w miednicy dinozaurów i był tak duży, że można by go uznać za "drugi mózg". Autorem przekładu jest prof. Zbigniew Jaworowski:

"Patrzcie oto dinozaur,
co prehistoryczny laur
zdobył nie za wzrost wspaniały,
lecz intelekt doskonały.
Jak to widać z jego kości,
miał dwa źródła swej mądrości:
jedno z nich — zwyczajnie w głowie,
drugie, tam gdzie nie wysłowię.
Zatem każde swe marzenie
mógł snuć głową lub siedzeniem
i bez żadnej wątpliwości
abstrakcyjne zawiłości
rozstrzygała głowy strona,
lub też strona od ogona.
Był więc mądry i dostojny
i w dwa swoje mózgi zbrojny.
Gdy mózg przedni był zmęczony
to poprzez rdzeń przedłużony
parę...

Szymon Okuń | 2013-08-11
Przeczytana: 11 sierpnia 2013

Świetny zbór dowodów i świadectw na prawdziwość ewolucji jako sposobu powstania życia w tak różnorodnej formie na naszej planecie. Nie ma problemu ze zrozumieniem nawet tych bardziej skomplikowanych zagadnień, np. z dziedziny embriologii, ponieważ Dawkins piszę w świetnym, pełnym porównań, przystępnym dla każdego stylu. Książka zawiera w sobie także ilustracje i zdjęcia tego co omawia autor, by łatwiej było czytelnikowi zrozumieć o czym jest mowa.

Ewolucja nie jest kwestią wiary ani przekonań. Ewolucja jest faktem i każdy kto twierdzi przeciwnie jest ignorantem.