Najwspanialsze widowisko świata. Świadectwa ewolucji

The Greatest Show on Earth: The Evidence for Evolution
978-83-85458-39-5
teoria ewolucji
Ewa

"Barbarzyńcy stoją u bram", jak pisał John Brockman we wstępie do książki 'Nauka a kreacjonizm'. Trudno w to uwierzyć, ale prawie wszędzie na świecie z roku na rok zmniejsza się stopień akceptacji teorii ewolucji i coraz powszechniej daje się słyszeć głosy, że to "tylko teoria". Świadomie lub nie (choć bardzo często z pełną premedytacją) ludzie mylą różne znaczenia słowa "teoria" i zapominają - lub nie chcą wiedzieć - że ewolucja jest teorią w takim samym znaczeniu jak teoria heliocentryczna czy teoria grawitacji. Ewolucja jest faktem.

Papusza | 2016-12-03
Przeczytana: 03 grudnia 2016

Książka „Najwspanialsze widowisko świata. Świadectwa ewolucji” R. Dawkinsa jest książką o powstawaniu życia, powstawaniu różnych form życia, ewolucji gatunków, mówiąc prościej, o teorii ewolucji. Jest to kompendium wiedzy zebrane w jednym tomie, skierowane do czytelnika mającego podstawową wiedzę w zakresie biologii, antropologii, paleontologii, fizyki, myślących i pragnących zrozumieć co i jak działo się na naszej planecie przez ten czas kiedy nas jeszcze na nim nie było.

„Ewolucja jest faktem, a ta książka ma to pokazać. Żaden szanujący się naukowiec nie podważa dziś tego i, podobnie, żaden myślący i pozbawiony uprzedzeń czytelnik, doczytawszy do ostatniej strony, nie będzie w nią wątpił.”

W sposób bardzo obrazowy R. Dawkins stara się nam wykazać prawdomówność tego stwierdzenia. Dowiemy się na czym polega hodowla psów, koni, bydła, a w jaki sposób wyhodowane zostają piękne ubarwienia u samców w naturalnym środowisku.
Jeśli już mowa o środowisku, czy nie będzie dla wielu...

żabot | 2013-05-10
Przeczytana: 2010 rok

• Niemal doskonała! To powinna być obowiązkowa lektura dla wszystkich oszołomów politycznych i religijnych, którzy dostają piany na pysku słysząc nazwisko Dawkinsa, bo w przeważającej większości Dawkinsa znają li tylko z "Boga urojonego" a i to pobieżnie i z cytatów wyrwanych z kontekstów podanych przez religijnych propagandystów. "Najwspanialsze widowisko" to lektura obowiązkowa (do tego lekka i przyjemna) dla każdego, kto nie ma klapek na oczach (mózgu?) i chce zrozumieć o co naprawdę chodzi w ewolucji, darwinizmie i czym grozi ignorancja, która z USA coraz bardziej w tej dziedzinie wkracza również do naszego kraju. Po lekturze wszystkich książek Dawkinsa wydanych w Polsce zastanawiałem się, czy można na temat ewolucji powiedzieć w sposób popularny coś więcej i nie powtarzać się. Byłem miło i mocno zaskoczony. przeczytałem jednym tchem i stawiam ten tom na równi z "Samolubnym genem" i "Ślepym zegarmistrzem"

Pietia | 2011-08-07
Przeczytana: 07 sierpnia 2011

Czytałem dłuuugo, ale takiej książki nie sposób tak po prostu przelecieć, zwłaszcza gdy ma sie zaległości w biologii. Dla mnie prócz przekonujących dowodów na ewolucje, ta książka jest cudnym, przyspieszonym kursem biologii, chemii, fizyki. Miejscami trudna w odbiorze, strona po stronie coraz bardziej ciekawsza. Na pewno sięgne po kolejne,tym razem w porządku chronologicznym.

Arieen | 2010-09-21
Na półkach: Mój kanon, Przeczytane

Ta książka jest po prostu genialna. Mądra, zabawna, pełna inspirujących przykładów, napisana prostym, żywym językiem. Doskonale nadaje się dla osób, które chcą poszerzyć (lub też utrwalić ;)) swoją wiedzę na temat ewolucji. Gorąco polecam.

Piotr | 2010-11-24

Zajmująca książka. Na ponad 500 stronach zawarta jest spora dawka wiedzy nie tylko z zakresu biologii i paleontologii, ale także fizyki, geologii i innych. Język jakim posługuje się autor pozwala na czytanie z pełnym zrozumieniem, mimo, że nie wszystkie poruszane tematy należą do łatwych.
To co może zwracać uwagę to stosunkowo częste uwagi autora w kierunku kreacjonistów, daje się odczuć jego troskę o edukację społeczeństwa :)

Aerandir | 2011-04-10
Przeczytana: 10 kwietnia 2011

Lektura obowiązkowa dla każdego zainteresowanego sporem pomiędzy zwolennikami ewolucji i kreacjonizmu. Książka nie jest jednak monotematyczna. Liczne dopiski autora znacznie poszerzyły moją wiedzę z zakresu biologii i nauk pokrewnych. Dawkins prezentuje mnóstwo mocnych i rzeczowych argumentów przemawiających na rzecz ewolucji. Nie potrafię sobie wyobrazić jak można przeczytać tę książkę i pozostać kreacjonistą.

Flack | 2011-07-14
Przeczytana: 14 lipca 2011

Bardzo dobra pozycja. Potrafi rozwiać wszelkie wątpliwości co do ewolucji, pozbyć się przeświadczenia, że należy szukać "brakujących ogniw", bo tylko za ich pomocą można teorię ewolucji udokumentować. Bzdura! Dawkins w bajecznie interesujący sposób udowadnia, że "teoria" ewolucji to taka sama teoria, jak "teoria" grawitacji. Pomimo przerażających danych, wedle których Polska ustępuje tylko Turcji w kategoriach "niewiary" w ewolucję, Dawkins daję wytchnąć prezentując prawdziwe piękno świata. Książka jest doskonałym uzupełnieniem szkolnych "luk" w zakresie wykształcenia dotyczącego ewolucji, a jednocześnie niesamowitą przygodą, wartą zgłębienia.

Anielaszubert | 2013-08-25
Przeczytana: 25 sierpnia 2013

Będąc z zawodu i mentalnie humanistką, nie spodziewałam się, że ksiązka na temat teorii ewolucji nie tylko mnie nie zmęczy, ale wręcz porwie i wciągnie jak dobry kryminał. Tymczasem "Najwspanialsze widowisko świata" czytałam z zapartym tchem i pochłaniałam kolejne strony w tempie, w jakim przyswaja się akcję powieści detektywistycznej (zresztą Dawkins sam w pewnym momencie nawiązuje do metafory kryminalnego śledztwa, prowadząc czytelnika tropem ewolucyjnych śladów).
Opowieść o świadectwach ewolucji podana jest atrakcyjnie i bez naukowego nabzdyczenia. Nie można oprzeć się wrażeniu uczestnictwa w intelektualnej zabawie. Autor pisze lekko i z humorem, stosuje obrazowe odniesienia do sfery bliskich czytelnikowi doświadczeń aby opisać i wytłumaczyć często skomplikowane mechanizmy biologiczne. Opisy eksperymentów naukowych należą do najbardziej fascynujących fragmentów ksiązki, która obfituje też w ciekawe informacje z róznych dziedzin nauki, od biologii, anatomii, poprzez geologię,...

PozaPsem | 2014-01-09
Przeczytana: 2013 rok

Bardzo dobra książka, w bardzo dobrym tłumaczeniu Piotra Szwajcera, który dużo informacji posprawdzał i pododawał bardzo istotne przypisy. Tak się powinno wydawać książki popularnonaukowe.
A Piotrowi Szwajcerowi należą się jeszcze brawa i podziękowania za odnalezienie przeuroczego polskiego tłumaczenia wiersza Berta Taylora o zwoju nerwowym, który znajdował się w miednicy dinozaurów i był tak duży, że można by go uznać za "drugi mózg". Autorem przekładu jest prof. Zbigniew Jaworowski:

"Patrzcie oto dinozaur,
co prehistoryczny laur
zdobył nie za wzrost wspaniały,
lecz intelekt doskonały.
Jak to widać z jego kości,
miał dwa źródła swej mądrości:
jedno z nich — zwyczajnie w głowie,
drugie, tam gdzie nie wysłowię.
Zatem każde swe marzenie
mógł snuć głową lub siedzeniem
i bez żadnej wątpliwości
abstrakcyjne zawiłości
rozstrzygała głowy strona,
lub też strona od ogona.
Był więc mądry i dostojny
i w dwa swoje mózgi zbrojny.
Gdy mózg przedni był zmęczony
to poprzez rdzeń przedłużony
parę...

Szymon Okuń | 2013-08-11
Przeczytana: 11 sierpnia 2013

Świetny zbór dowodów i świadectw na prawdziwość ewolucji jako sposobu powstania życia w tak różnorodnej formie na naszej planecie. Nie ma problemu ze zrozumieniem nawet tych bardziej skomplikowanych zagadnień, np. z dziedziny embriologii, ponieważ Dawkins piszę w świetnym, pełnym porównań, przystępnym dla każdego stylu. Książka zawiera w sobie także ilustracje i zdjęcia tego co omawia autor, by łatwiej było czytelnikowi zrozumieć o czym jest mowa.

Ewolucja nie jest kwestią wiary ani przekonań. Ewolucja jest faktem i każdy kto twierdzi przeciwnie jest ignorantem.