Najwspanialsze widowisko świata. Świadectwa ewolucji

The Greatest Show on Earth: The Evidence for Evolution
popularnonaukowa
2017-10-10
Piotr J. Szwajcer

Książka przesiąknięta charakterystyczną dla naukowców pasją. Żartobliwa w eleganckim stylu, pełna dygresji i rzeczywistych "świadectw" ewolucji. Do gustu nie przypadła mi jednak idąca w parze z każdym chyba rozdziałem - krytyka osób pokładających wiarę w bóstwa. Rozumiem jednak, że tutaj miało to ukazać konflikt między kreacjonistami a ewolucjonistami, i wcale się...

Rozszerza horyzonty. Taki umysł warto eksplorować. Facet rozwala różne mity. Racjonalista. Polecam.

Świetna pozycja dla pasjonatów biologii. Uwielbiam sarkastyczny humor Richarda Dawkinsa i to z jaką łatwością tłumaczy skomplikowane zagadnienia. Czytanie sprawiło mi ogromną przyjemność.

Po przeczytaniu tej książki myślę że nikt nie będzie miał wątpliwości co do prawdziwości teorii Darwina . Autor bardzo przystępnym językiem opisuje liczne dowody ewolucji. Książka jest ciekawa, choć niektóre rozdziały mogą wydawać się mniej interesujące osobom, które nie są miłośnikami biologii.

Naprawdę przyzwoita książka o ewolucji, którą może przeczytać laik.

Kreacjoniści do wora, wór do jeziora

Książka opowiada o ewolucji zaczynając od pokazywania zmian na przykładzie hodowli ras np. psów, potem jest o dowodach kopalnych na ewolucję i metodach pomiaru wieku skamienielin. W dalszej części poznacie współczesne (przebiegające obok nas) dowody na ewolucję. W końcu molekularne dowody na ewolucję.

Przez całą książkę autor rozprawia się z kreacjonistami - nawet nie...

Autor znany w Polsce z wielu publikacji popularnonaukowych, a przede wszystkim z „Boga urojonego”, napisał kolejną książkę, poświęconą tym razem ewolucjonizmowi, z czterech powodów.
Po pierwsze (i w pełni to rozumiem) dla uczczenia dwóch rocznic: 200 lat urodzin ojca ewolucjonizmu Karola Darwina oraz 150 lat ukazania się jego dzieła „O powstawaniu gatunków”.
Po drugie...

Przekonanych nie przekona bardziej, a nieprzekonanych raczej nie poruszy. To jedyny zarzut do tej książki (zarzut który mogę stawiać wspólnie dla większości książek mających za cel edukację w zakresie teorii ewolucji). Poza tym jest to niezwykle pięknie napisana, przemyślnie skomponowana i bardzo erudycyjna książka. Z pewnością sprawi ogromna przyjemność wszystkim tym,...

Niesamowita książka. W prosty i zrozumiały sposób przedstawia piękno teorii ewolucji. Gorąco polecam.

Dyskusje

1 728