Rozplatanie tęczy. Nauka, złudzenia i apetyt na cuda

Tłumaczenie: Monika Betley
Seria: Na ścieżkach nauki
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
Unweaving the Rainbow. Science, Delusion and the Appetite for Wonder
Ewa

Wszyscy kochamy cuda. I tego nie ma nam za złe nawet Richard Dawkins. Wręcz przeciwnie, on sam jest wielbicielem rzeczy niezwykłych. Żeby jednak je dostrzec, zapewnia, nie trzeba wierzyć w duchy czy szukać pomocy astrologów. Wystarczy rozejrzeć się po świecie i spróbować zrozumieć otaczające nas zewsząd tajemnice. Poznanie praw rządzących pozornie tylko zwykłymi, bo codziennymi zjawiskami, chociażby takimi jak tęcza, może bowiem okazać się nie mniej zachwycające niż lektura najpiękniejszych strof poezji. I nie ma w tym ani grama przesady, czego najlepiej dowodzi ta właśnie, najnowsza książka autora klasycznego już dzisiaj "Samolubnego genu".

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

Piotr | 2012-12-06

Pozycja obowiązkowa dla miłośników i wyznawców racjonalizmu :) Świetnie napisane (i przetłumaczone! :) ) opracowanie przybliżające mechanizmy rządzące rzeczywistością, i to w jaki sposób można się do nich "dobrać" żeby nam udzieliły odpowiedzi na ciekawe pytania :) Przy okazji czytania tej właśnie książki zajarzyłem wreszcie, w jaki sposób można określić stopień "przesunięcia ku czerwieni" światła odległych gwiazd czy galaktyk :) Niemniej, Dawkins chwilami niepotrzebnie (wg mnie) i trochę sztucznie (również wg mnie) usiłuje dowodzić, że poeci, gdyby tylko znali odkrycia współczesnej nauki, na pewno by się nimi zachwycali nie mniej niż kiedyś widokiem ukwieconej łąki, kwitnącego sadu czy rozgwieżdżonego nieba, wtedy gdy jeszcze nie było wiadomo jak to wszystko działa. Trochę tak jakby starał się "podlizać" miłośnikom sztuki (a więc, do pewnego stopnia, "przeciwnikom" nauki)...

DzikiBen | 2013-01-24
Przeczytana: 24 maja 2012

Moja ulubiona książka Dawkinsa - świetne tłumaczenie, wymagająca i stymulująca intelektualnie treść, a przede wszystkim wiele ciekawych nowinek ze świata nauki. Autor po raz kolejny dowodzi, jak fascynującą, głęboką i interesującą dyscypliną jest nauka. Przy opisywaniu cudów natury proponuje sceptycyzm i naukową metodologie, nie uporczywe przypisywanie działania siłom nadnaturalnym. Krytykuje astrologie i wszystkie inne wymysły kultury, które nie mają nic wspólnego z poznawaniem świata, choć roszczą sobie do tego prawa. Uważa również, że rzeczywistość jest zbyt piękna, zbyt subtelna i różnorodna, by redukować ją do żałosnych i zaściankowych koncepcji proponowanych przez zorganizowane religie i astrologów. Taka "Magia Rzeczywistości", tytko dla dojrzałego odbiorcy. Gorąco polecam, jak żadną inną publikacje Dawkinsa.

Krzysztof Frątczak | 2011-09-03
Przeczytana: 03 września 2011

Dobra lektura, dużo bardziej wymagająca niż " Bóg urojony ". Sposród mnóstwa kwestii tu poruszanych, najbardziej zapada chyba w pamięc rozdział o tym w jaki sposób mózg filtruje docierajace doń informacje.
Zdaje się , że wirtualny swiat to również tzw. real.

Mieczysław | 2013-05-08
Przeczytana: 08 maja 2013

Dobra i ciekawa książka. Autor wyjaśnia jak nasze zmysły współdziałając z mózgiem postrzegają rzeczywistość. Polecam szczególnie dla miłośników horoskopów i podobnych "mądrości".

Kalin | 2013-05-21
Przeczytana: 21 maja 2013

Spodziewałem się czegoś więcej. Jeżeli przeczytał bym ją przed "Samolubnym genem" na pewno bardziej bym ją docenił.

Florianf | 2016-09-23

Kiedy Dawkins pisze o faktach jest bardzo dobrze. Ale jak zaczyna mówić o poglądach, to jest naprawdę bardzo słabo. To łopatologiczne tłumaczenie dlaczego głupie poglądy są głupie jest po prostu głupie.

Dlatego książka bardzo nierówna: fajne fakty i fatalne formułki.

Mnie dodatkowo raziło programowe przedstawienie "poezji nauki" poprzez dobieranie różnych fragmentów poezji.

Generalnie nie polecam.

Agro | 2013-11-01
Przeczytana: 28 września 2013

Bardzo interesująca i ciekawa lektura,autor w sposób jasny i klarowny opisuje zjawiska zachodzące w przyrodzie i w ludzkim ciele,tworząc tym samym pomost łączący naukę i antagonistyczny wydawać by się mogło humanizm osadzony w poetyckich wersetach które według Dawkinsa mogą być inicjatorami propagującymi rozwój ''dobrej nauki''.

Nifelinord | 2015-07-22
Przeczytana: lipiec 2015

Dawkins zdecydowanie lepiej się sprawdza jako fascynata nauki niż jako obalacz bogów - i co więcej, potrafi tym czytelnika skuteczniej zarazić.

Jacek_Tarasiuk | 2014-11-11

Próba poustawiania różnych rzeczy na właściwym miejscu. W naszych czasach chyba z góry skazana na niepowodzenie.

Hubert | 2014-11-27
Przeczytana: 24 listopada 2014

Na pewno nie jest to najlepsza książka Dawkinsa. Ale na pewno nie jest to książka zła - wręcz przeciwnie, jest bardzo dobra, chociaz faktycznie zarzut niespójności i braku myśli przewodniej w całej okazałości znajduje swoje potwierdzenie,

Ciężko patrzy się na Dawkinsa bezradnie miotającego się między wyśmiewaniem religijnych zabobonów, przekazywaniem kolejnych ciekawostek, rozwijaniem idei z poprzednich książek i przekonywaniem czytelnika o tym, że nauka - bez żadnych fantazujących dodatków - sama w sobie jest tak piękna, że zasługuje na hołdy najbardziej znanych poetów. W zasadzie nie do końca wiadomo po jakiej linii idzie myśl przewodnia (i czy w ogóle istnieje). Książka sprawia wrażenie raczej twórczej, radosnej, improwizacji na temat tego, co ślina na język przyniosła akurat autorowi - ale jako, że Dawkins jest człowiekiem wybitnym, toteż i ogromna większość tego, co pojawia się w tej książce jak najbardziej godna jest spędzania co najmniej tych kilku godzin. Nie wszystkie...