Białe motyle

Wydawnictwo: Novae Res
978-83-61194-65-1
Sarsembaj

Kaśka, Hanka, Mateusz, Borys i Wróbel – bohaterowie książki „Białe motyle” mieszkają w Opolu. Skończyli studia, mają swoje plany i marzenia, ale czy to, co na nich czeka jest właśnie takie, jak sobie wyobrażali? Tytuł magistra wydaje się być tym, co ułatwi im zdobycie pracy, lecz akurat w Polsce panuje kryzys i nikt nie potrzebuje kolejnych polonistów, filozofów i historyków. Młodzi ludzie szukają więc szczęścia gdzie indziej. Może w miłości łatwiej będzie je znaleźć. W końcu każdy chce poczuć te motyle, o których zawsze tyle się mówi.

Hanka jest w związku już osiem długich lat. Wciąż czeka, aż Mateusz, jej chłopak, poprosi ją o rękę, ale on akurat zaczyna piąć się po drabinie kariery i nie w głowie mu wesele.

Borys i Wróbel nie wiedzą dokładnie, co chcieliby robić w życiu. Na razie pierwszy z nich pracuje w Galerii jako ochroniarz, a drugi naprawia komórki. Miłość znają tylko z opowieści, zadowalając się przelotnymi przygodami.

Kaśka – narratorka powieści, którą były narzeczony Filip zostawił na kilka miesięcy przed planowanym ślubem, boi się nowego uczucia. Zrażona do mężczyzn, tęskni za bliskością, ale strach przed ponownym odrzuceniem jest większy od tej potrzeby. Czy będzie potrafiła zaufać ponownie i podda się temu, co przygotował dla niej los?

W przygotowaniu druga część powieści: „Tańcząc z cieniem”.

kasandra_85 | 2011-08-27
Przeczytana: sierpień 2011

korcia | 2012-09-19
Przeczytana: 19 września 2012

Bardzo ciekawa książka o młodych ludziach, ich rozterkach, problemach.
Jak ją czytałam, przypominały mi się moje własne przemyślenia i przeżycia z tego okresu, gdy trzeba w końcu dorosnąć, znaleźć swoje miejsce na ziemi.
Nie jest łatwo dzisiaj o pracę, a już szczególnie o pierwszą pracę. Domyślam się, że osobom po kierunkach humanistycznych może być jeszcze trudniej niż przeciętnemu Kowalskiemu. I o tym jest ta książka. Jest również, a może przede wszystkim, o miłości, tej pierwszej i tej drugiej, tej jedynej i tej jednej z wielu, tej szczęśliwej i tej zakończonej porażką. Te pierwsze potyczki z dorosłością mają swój urok, chociaż często burzą tworzone przez lata ideały.
Cudownie mi się czytało tą książkę, połknęłam ją na jeden raz. Całe szczęście, że drugi tom stoi na półce...

fiszunia | 2011-09-09
Przeczytana: 09 września 2011

Zerkając na uroczą okładkę Białych motyli zastanawiałam się o czym jest ta książka i o co chodzi z tymi motylami. Czy to jakaś historia rolnika i jego walki z plagą bielinków kapustników? Postanowiłam przestać snuć domysły i czym prędzej przekonać się o co chodzi. Czy było warto, o tym za chwilę.

Bohaterami książki jest paczka przyjaciół Kaśka, Hanka, Mateusz, Borys i Wróbel. Mieszkają w Opolu w mieszkaniu studenckim, wszyscy bez wyjątku właśnie kończą studia i wkraczają w prawdziwe dorosłe życie. Najwyższy czas zastanowić się co dalej i dołożyć wszelkich starań, aby zamierzone plany się spełniły. Każdy z piątki przyjaciół ma swoje marzenia i wizję przyszłości, Kasia i Hania absolwentki filologii polskiej marzą o napisaniu książek, każda ma już pomysł na tytuł i fabułę, ale rzeczywistość jest brutalna i szybko uświadamia im, że nie będzie to wcale takie proste. Priorytetem jest znalezienie pracy, co w dobie kryzysu okazuje się być nie lada wyzwaniem. Mateusz – chłopak Hani właśnie...

Klaudyna Maciąg | 2011-06-03
Przeczytana: 10 marca 2011

Za mną kolejna interesująca powieść. Zaczęło się od pięknej, przykuwającej uwagę okładki i interesującego tytułu. Potem przyszedł czas na opis, w którym przyciągnęło mnie słowo-klucz - "polonistyka". Od razu wiedziałam, że jest to dla mnie pozycja obowiązkowa. Dlaczego? Dlatego, że traktuje przede wszystkim o ciężkim żywocie absolwentów polonistyki, na których świat nie patrzy przychylnym okiem. A przynajmniej nie świat w Opolu. I w mojej Częstochowie również niestety nie.

Tytuł powieści znajduje odzwierciedlenie w treści i - jak nietrudno się domyślić - związany jest z motylkami, jakie pojawiają się w żołądku, kiedy człowiek wpada w stan miłosnego uniesienia i zakochańczej euforii. To takie miłe uczucie - znacie? :)

Ale - wbrew pozorom - nie jest to wcale historia miłosna. A przynajmniej nie w znaczącej części. Większość to jednak perypetie młodych ludzi, którym przyszło się zmagać z chorym systemem. Systemem, który na potęgę produkuje magistrów z wielkimi ambicjami, dla których...

zaczytana | 2010-02-06

Zakupiłam i przeczytałam. Książka warta by mieć ją w swojej biblioteczce. Ciekawa, śmieszna, ale przede wszystkim prawdziwa. Polecam

Luna | 2011-10-07
Przeczytana: 03 października 2011

Kasia, Hanka, Borys, Mateusz i Wróbel to pięciu przyjaciół mieszkających i studiujących w Opolu. Wraz z końcem nauki przychodzi pytanie o to, co będą robić w przyszłości. W tym trudnym momencie ostatecznego rozstania ze studenckim życiem każda z postaci boryka się z wieloma innymi problemami. Dylematy Kasi i Hanki są natury czysto sercowej. Pierwsza z nich została kiedyś porzucona przez chłopaka krótko przed ślubem, więc nie potrafi zaufać sobie i dać szansy innym. Druga wciąż czeka na decydujące słowa ze strony swojego narzeczonego (Mateusza), który wydaje się jednak coraz bardziej pochłonięty przez pracę. Dla Borysa i Wróbla temat przyszłości jest wciąż wielką niewiadomą. Obaj zadowalają się jak na razie rozwiązaniami przejściowymi. Obojętnie, czy chodzi o pracę, czy o partnerkę...

Powieść Aliny Góry jest przede wszystkim codzienna. O zwykłych ludziach, ich problemach i radościach. Zdecydowanie brak w niej górnolotnych tez czy też abstrakcyjnych bohaterów, co czyni książce...

karolinka | 2012-07-02

Bardzo życiowa książka przedstawiająca problemy młodych ludzi m. in. kłopoty ze znalezieniem pracy, rozterki sercowe itp Z niecierpliwością czekam na drugą część, "Tańcząc z cieniem".

aga | 2014-05-03
Przeczytana: 14 maja 2014

Takie tam lekkie czytadło na jedno popołudnie. Problemy młodych ludzi kończących studia, poszukujących pracę, ich rozterki sercowe... Takie codzienne życie toczące się wokół nas.

angi80 | 2010-02-17
Na półkach: Teraz czytam

Właśnie czytam i bardzo mi się podoba :) Polecam wszystkim
młodym i troszkę starszym !

Ilona | 2016-02-29