Aleje wykolejeńców

Aleje wykolejeńców to trzy opowiadania osadzone we współczesnych realiach, w których podjęto próbę odpowiedzi na ważne połecznie pytania. W jakim stopniu środowisko, w którym dorasta dziecko, decyduje o jego dorosłym życiu? Czy dziecko alkoholików musi wpaść w szpony nałogu lub związać się z alkoholikiem?

LadyBoleyn | 2011-04-28
Przeczytana: 17 kwietnia 2011

Uwielbiam książki, które potrafią mnie przerazić. I nie chodzi mi w tej chwili o thrillery albo o horrory, a o powieści, w których autorzy przedstawiają ludzką tragedię, będącą o wiele gorszą od śmierci. Beznadziejna sytuacja bohaterów, którzy pomimo tego walczą o kolejną dobrą chwilę, niekiedy doprowadza wręcz do wywołania u odbiorców dreszczy. Jak powiedział Emil Ciorian – „Książka powinna w duszy czytelnika wywoływać obrażenia”. Właśnie takim utworem są krótkie, niepozorne „Aleje wykolejeńców”.

Książka została podzielona na trzy części: „Aleje wykolejeńców”, „Życiorysy przeklęte” i „Tylko grudnia nie lubię”. Pierwsza historia opowiada o Joli, która od samego dzieciństwa nie miała lekkiego życia. Alkoholizm jej rodziców, środowisko, do którego ona nie pasowała, sprawiły, że pogubiła się całkowicie, w pewnej chwili poddając się żmudnemu losowi. „Życiorysy przeklęte”, czyli krótka opowiastka o mężczyźnie, który nieustannie walczył z pijaństwem żony i chęcią odzyskania...

Blisa | 2013-09-19

Książka przedstawia prawdziwe życie, ludzi, których rzeczywistość jest daleka od wyobrażeń każdego z nas o tym jak chcielibyśmy żyć. Wszystko jest przedstawione bez upiększania, co myślę, że sprawia (tak jak w moim przypadku), iż bohaterowie pozostają w naszych głowach na długo. Książkę czyta się jednym tchem.

Samash | 2011-05-04
Przeczytana: kwiecień 2011

Książka jest rewelacyjna! Pochłonęła mnie całkowicie. Czytając ja zyła przeżyciami bohaterów. Recenzja niebawem na moim blogu.

monia | 2015-11-05
Na półkach: Lit. polska, Przeczytane