Ślady wilka

Okładka książki Ślady wilka Roland Schimmelpfennig
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Ślady wilka
Roland Schimmelpfennig Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego Seria: Seria z Żurawiem literatura obyczajowa, romans
208 str. 3 godz. 28 min.
Kategoria:
literatura obyczajowa, romans
Seria:
Seria z Żurawiem
Tytuł oryginału:
An einem klaren, eiskalten Januarmorgen zu Beginn des 21. Jahrhundert
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Data wydania:
2017-10-18
Data 1. wyd. pol.:
2017-10-18
Liczba stron:
208
Czas czytania
3 godz. 28 min.
Język:
polski
ISBN:
9788323343066
Tłumacz:
Kamil Markiewicz
Tagi:
literatura niemiecka
Średnia ocen

                6,5 6,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Dialog, nr 10 (539) /październik 2001 Stanisław Bieniasz, Paweł Goźliński, Albert Ostermaier, Jacek Jan Pawlik SVD, Redakcja miesięcznika Dialog, Roland Schimmelpfennig
Ocena 6,0
Dialog, nr 10 ... Stanisław Bieniasz,...

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Samotność w wielkim mieście



1097 48 165

Oceny

Średnia ocen
6,5 / 10
52 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
698
38

Na półkach:

Wilk jest pięknym, szlachetnym zwierzęciem, godnym naszego podziwu i szacunku. Jeśli opuszcza swoją watahę i samotnie zbliża się do ludzkich siedzib, to bez wątpienia wydarzyło się coś złego. Jest bardzo głodny, ma wściekliznę, albo miało miejsce jeszcze coś innego, co skłoniło go do zmiany zachowania. Umieszczenie takiego samotnego wilczego włóczęgi, jako katalizatora wydarzeń i spoiwa fabularnego, to świetny pomysł. Jednakże Roland Schimmelpfennig nie wykorzystał możliwości jakie daje takie konstrukcyjne rozwiązanie, a nawet je trochę zepsuł.

Wilk wędrujący przez przedmieścia Berlina to niecodzienny widok. Atrakcja, która może budzić też niepokój, i siłą rzeczy dobry temat dla mediów, na dwa, góra trzy materiały. To co się dzieje w Śladach wilka, daleko wykracza poza zwykłe zainteresowanie. To już prawdziwa obsesja. Mieszkańcy miasta, okolicznych wsi, dziennikarze reagują na zbłąkanego wilka wprost histerycznie, niemal jak gdyby to kosmita a nie przedstawiciel psowatych nawiedził okolicę.

Dziennikarka, która pisze o zwierzęciu tekst, ale ma problem, bo nic o wilkach nie wie. Berlińczycy, pstrykający zdjęcia wszystkiemu co czworonożne i w futrze, czy też wreszcie Charly, najbardziej realistyczny i wiarygodny z bohaterów powieści, który ma obsesję zastrzelenia wilka, czując się przez niego upokorzonym. To wszystko jest mocno przerysowaną groteską, w świetle której mieszkańcy ogromnego miasta, inteligentni, obyci ze światem i kulturą, jawią się jako półinteligenci, podniecający się pierwszą, lepszą medialną sensacją.

Pojawienie się wilka pobudza bohaterów powieści do działania. Oni też są jak wilki samotniki. Wyruszają w drogę, choć jej cel jest zazwyczaj niejasny. Jedni uciekają z domu, inni ruszają aby ich znaleźć. Ktoś zastanawia się nad powrotem w rodzinne strony. Ktoś rozprawia się z przeszłością, która nagle została mu siłą zwrócona. Jest też para bliska rozstania. Obecność wilka uwypukla ich nieludzkie, ale też nie zwierzęce, instynkty. To jedyny mocny punkt Śladów wilka. Niestety z końcem książki wilk bezpowrotnie znika. Tracimy też z oczu wszystkich bohaterów. Nagle, niemal w pół słowa, nawet bez zbliżenia się do jako takiego rozwiązania.

Roland Schimmelpfennig jest dramaturgiem i reżyserem. To widać w jego prozie. Zwięzły, pozbawiony emocji styl, przypomina didaskalia, notatki pozostawione na marginesie scenariusza. Z początku taki sposób opowiadania zachwyca. Z każdym kolejnym rozdziałem zaczyna jednak coraz bardziej przeszkadzać. Większość bohaterów nie otrzymała imion, a niektóre są tylko mimochodem wspomniane. Mamy tu zatem dziewczynę, chłopaka dziewczyny, matkę chłopaka, matkę dziewczyny, przyjaciółkę matki dziewczyny i tak dalej. Ascetyzm Rolanda, pocięcie narracji na rozdziały i rozdzialiki, takie uscenicznienie narracji, wprowadza lekki chaos, i nieraz trudno zorientować się której z postaci narrator poświęca swoją uwagę. Jest też kilka scen wyrwanych z kontekstu, które nie mają żadnego wpływu na wydarzenia, a zwiększają tylko zamęt.

Można się domyślać, co autor chciał w ten sposób osiągnąć. Pokazać nas, ludzi żyjących na początku nieprzewidywalnego XXI wieku, jako te osamotnione, zachowujące się nienaturalnie wilki. Nie potrafimy już żyć w harmonii ze sobą i otoczeniem. Sześćdziesiąt lat temu o tym samym pisał Hermann Hesse w „Wilku stepowym”. Roland Schimmelpfenning, idąc za przykładem starszego kolegi, starał się zawrzeć w Śladach wilka jakieś głębsze idee, ale ulegają one rozmyciu w powierzchowności powieści.

Recenzja pierwotnie opublikowana na http://www.oczytanyfacet.pl/roland-schimmelpfennig-slady-wilka-recenzja/

Wilk jest pięknym, szlachetnym zwierzęciem, godnym naszego podziwu i szacunku. Jeśli opuszcza swoją watahę i samotnie zbliża się do ludzkich siedzib, to bez wątpienia wydarzyło się coś złego. Jest bardzo głodny, ma wściekliznę, albo miało miejsce jeszcze coś innego, co skłoniło go do zmiany zachowania. Umieszczenie takiego samotnego wilczego włóczęgi, jako katalizatora...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    312
  • Przeczytane
    62
  • Posiadam
    25
  • Chcę w prezencie
    8
  • Seria z Żurawiem
    5
  • 2021
    4
  • Do kupienia
    3
  • Przeczytane 2021
    2
  • 2020
    2
  • Ulubione
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Ślady wilka


Podobne książki

Przeczytaj także