Życie na próbę

Wydawnictwo: Psychoskok
9788381190671
marcin100

„Życie na próbę” Emilii Becker to powieść obyczajowa z nietypowym baśniowym wątkiem. Jak często stajemy przed decyzją, która może zaważyć na naszym życiu? Obawiamy się konsekwencji, gdyż podjęte decyzje są nieodwracalne. Przed wyborem mężczyzny swojego życia stanęła też Lilka, wrażliwa i refleksyjna kobieta. Kochający, skromny, opiekuńczy Krzysiek, czy może obiecujący naukowiec Wiktor?...

Jak często stajemy przed decyzją, która może zaważyć na naszym życiu? Obawiamy się konsekwencji, gdyż podjęte decyzje są nieodwracalne. Przed wyborem mężczyzny swojego życia stanęła też Lilka, wrażliwa i refleksyjna kobieta. Kochający, skromny, opiekuńczy Krzysiek, czy może obiecujący naukowiec Wiktor? Kobieta nie musi wybierać od razu, dostaje od losu niesamowitą szansę, przeżywa na przemian obie wersje życia na próbę. Za każdym razem, gdy jedno staje się nie do zniesienia, zostaje przeniesiona we śnie do drugiego. Po przebudzeniu w nowym, zapomina o poprzednim. I tak kilka razy, aż do momentu, gdy przestanie się wahać.

Powieść przyjmuje lapidarną formę, składa się z migawek, przebłysków, przy pomocy których autorka przekazuje najważniejsze momenty każdego życia. Dodatkowo, autorka często roztacza przed nami romantyczne nadmorskie krajobrazy i zabiera na długie spacery po plaży.

Książka nie pokazuje zabawy z życiem, gry. Przedstawia nam jakie wyzwania stawia miłość, ile nieraz musimy poświęcić, przyjąć, aby być szczęśliwym, by zatrzymać przy sobie ukochaną osobę i samemu być kochanym. Pomimo wielu przeszkód, chorób, trudności, które spotykają ją w obu życiach, Lilka w jednym z mężczyzn odnajduje szczęście. W którym ? Odpowiedź odnajdujemy w książce „Życie na próbę”.

źródło opisu: http://www.psychoskok.pl/produkt/zycie-na-probe/

źródło okładki: http://www.psychoskok.pl/produkt/zycie-na-probe/

Northman | 2017-09-17
Przeczytana: 11 września 2017

Chcielibyście znać różne scenariusze własnego życia? I wiedząc... móc wybrać? :)

Zakładam, że byście chcieli ;) Sam bym chciał ;) Główna bohaterka ma taką szansę - poznaje swoje własne życie w "scenariuszu A" i w "scenariuszu B". Cała książka to migawki pełne emocji, zdarzeń, refleksji z każdej z dwóch możliwych "opcji do wyboru"... Wybór zostaje w końcu dokonany :) ... Tak się (a szkoda) w prawdziwym życiu nie zdarza, lecz tutaj mamy do czynienia z książką - a w książkach wszystko jest możliwe :)

Strasznie mi ta książka przypomina film sprzed paru lat z Jaredem Leto, "Mr Nobody"; tam bohater też miał szansę wyboru, przeżycia swoich własnych dni na różne sposoby, z różnymi osobami u boku... m.in. po to (lecz nie tylko - film jest nieco bardziej skomplikowany, ale nie o filmie tutaj teraz piszemy), by wybrać to, czego chce... Dokładnie to samo mamy w "Życiu na próbę". Chociaż ta książka nie należy do najdłuższych objętościowo, to jednak jest bardzo dobrze napisana. Wspomniane...

Aneta | 2017-08-10
Przeczytana: 10 sierpnia 2017

Czy zdarzyło Ci się stanąć przed rozwidleniem losu i zamarzyć o tym, by przeżyć życie na próbę? Sprawdzić, co cię spotka w każdej wersji życia, a potem dopiero wybrać? Lilka, wrażliwa romantyczka staje na takim rozstaju: może wybrać życie z Krzysiem, którego kocha lub Wiktorem, którego u jej boku widzą rodzice.
Bohaterka „Życia na próbę” Emilii Becker otrzymuje od losu niezwykłą szansę, by przeżyć, na przemian, obie wersje życia. Za każdym razem, gdy jedno życie staje się nie do zniesienia, Lilka zostaje przeniesiona we śnie do drugiego. Po przebudzeniu w nowym życiu zapomina o poprzednim. I tak kilka razy, aż do momentu, gdy przestanie się wahać.
Powieść składa się z przebłysków, krótkich scen, podczas których poznajemy Lilkę w jej relacjach z mężczyznami, rodzicami, przyjaciółką. Te same wydarzenia w każdej wersji życia Lilka widzi z innej perspektywy.
W jednym życiu bohaterka czuje się dobra, ciepła i kochana, w drugim — nijaka, chłodna i opuszczona. Każde życie rozwija się...

Wivel | 2017-08-10
Przeczytana: 08 sierpnia 2017

„Życie na próbę” Emilii Becker to refleksyjna opowieść o młodej kobiecie, która dostała od losu niezwykłą szansę, by przeżyć dwie wersje swojego życia, a następnie wybrać jedną z nich.
Wrażliwą romantyczkę, Lilkę, poznajemy, gdy staje na rozstaju dróg. Nie wie jeszcze, na czym jej w życiu zależy. Na miłości? Zadowoleniu wszystkich? Tytułach naukowych? Dlatego waha się, czy wybrać życie u boku skromnego i opiekuńczego Krzysia, którego kocha, czy też obiecującego naukowca, Wiktora, którego wymarzyli sobie dla niej rodzice.
Lilka, jedynaczka z profesorskiego domu, liczy się ze zdaniem rodziców. To za ich namową postanowiła pisać doktorat, choć wcześniej pragnęła zostać powieściopisarką. Na seminarium doktoranckim odkrywa temat, którym chciałaby się zajmować: o książkach zbudowanych jak labirynt, w których czytelnik wybiera sam ścieżkę lektury. Promotor poleca jej przeczytanie Ogrodu o rozwidlających się ścieżkach Borgesa. W egzemplarzu bibliotecznym, na kartce z zagiętym rogiem...

ewka | 2017-09-22
Karolina | 2017-10-31