Życie na próbę

2017-08-07
2017-08-07
9788381190671
Życie na próbę powieść obyczajowa baśniowa Emilia Becker

Powieść obyczajowa z nietypowym baśniowym wątkiem.
Jak często stajemy przed decyzją, która może zaważyć na naszym życiu? Obawiamy się konsekwencji, gdyż podjęte decyzje są nieodwracalne. Przed wyborem mężczyzny swojego życia stanęła też Lilka, wrażliwa i refleksyjna kobieta. Kochający, skromny, opiekuńczy Krzysiek, czy może obiecujący naukowiec Wiktor? Kobieta nie musi wybierać od razu, dostaje od losu niesamowitą szansę, przeżywa na przemian obie wersje życia na próbę.

‘’Nie znosiła tej chwili, kiedy druga możliwość znikała. Wydawało jej się, że wtedy właśnie kształtuje rzeczywistość. Kiedy już coś wybrała, ciągle się odwracała, dręczyła myślą, „co by było gdyby” i wyświetlała w wyobraźni alternatywny scenariusz. Wolałaby los wybrał za nią. ‘’

Za każdym razem, gdy jedno staje się nie do zniesienia, zostaje przeniesiona we śnie do drugiego. Po przebudzeniu w nowym, zapomina o poprzednim. I tak kilka razy, aż do momentu, gdy przestanie się wahać.

‘’Czy opowieść musi się rozwijać tak, jak zaplanował autor, a może to czytelnik powinien wybierać ścieżkę lektury? ‘’

Powieść przyjmuje lapidarną formę, składa się z migawek, przebłysków, przy pomocy, których autorka przekazuje najważniejsze momenty każdego życia. Dodatkowo, autorka często roztacza przed nami romantyczne nadmorskie b i zabiera na długie spacery po plaży.

‘’Na górze słony nadmorski wiatr mieszał się z słodkim zapachem leśnego mchu, a pomiędzy pniami brzóz migały błękitne skrawki morza. Wystarczyło stanąć na brzegu klifu, by objąć jednym spojrzeniem maleńkich ludzi na brzegu i pomarszczoną taflę - aż po tę piękną rozmazaną kreskę na horyzoncie, która bywała błękitna, różowa lub pomarańczowa i zawsze stwarzała złudzenie, że morze tam właśnie się kończy. ‘’

Książka nie pokazuje zabawy z życiem, gry. Przedstawia nam, jakie wyzwania stawia miłość, ile nieraz musimy poświęcić, przyjąć, aby być szczęśliwym, by zatrzymać przy sobie ukochaną osobę i samemu być kochanym. Pomimo wielu przeszkód, chorób, trudności, które spotykają ją w obu życiach, Lilka w jednym z mężczyzn odnajduje szczęście. W którym? Odpowiedź odnajdujemy w książce „Życie na próbę”.

Ktoś mądry powiedział kiedyś, że życie to sztuka podejmowania decyzji, najlepiej byłoby podejmować tylko dobre decyzję, jednak często nigdy nie przekonamy się, co było dobre a co złe dopóki nie spróbujemy obu rozwiązań. Jednak nie zawsze przyjdzie nam spróbować obu rozwiązań, dlatego musimy decydować. Nasze życie jest wyzwaniem, szybkie tempo powoduje natomiast to, że każdego dnia stajemy przed koniecznością wyborów. Od najprostszych typu, co zjem na śniadanie po najbardziej skomplikowane – dotyczyć mogą one życia prywatnego, bądź zawodowego. Pamiętać musimy, że każda decyzja ma swoje odpowiednie konsekwencje i w dużym, bądź małym stopniu kształtują one nasze życie i jego dalszy bieg.

Znalezione obrazy dla zapytania życie na rozdrożu

Z decyzjami jest jak z górą lodową, na początku widzimy tylko wierzchołek, a nie widzimy tego, co jest poniżej tafli wody. Im głębiej w las, tym więcej drzew, powiedział mi ktoś kiedyś. Często prawdziwy powód, aby podjąć taką a nie inną decyzję jest tylko jeden. Wydaje się, że jest mnóstwo za i przeciw, aby się zdecydować na coś, ale po bliższym przyjrzeniu się tematowi, okazuje się, że stoi za nią realizacja określonej potrzeby. Warto, zatem poszukać odpowiedzi na pytanie, – Jaki jest ten najistotniejszy powód, aby podjąć taką a nie inną decyzję?. Dla jednego będzie to powód bardzo racjonalny, dla innego bardziej emocjonalny. Ale jeszcze raz uczulam – podejmujmy decyzję, nawet, jeżeli miałby być one złe – to dobra lekcja i dobre doświadczenie na przyszłość.

Chociaż ta książka nie należy do najdłuższych objętościowo, to jednak jest bardzo dobrze napisana. Wspomniane przeze mnie migawki z "różnych żyć"... Literacki obraz idealny jak dla mnie.

Świetnie uchwycono to, jak zmienia się człowiek... Jak zmieniają się ludzkie priorytety, cele, dążenia... marzenia... i to, jak i dlaczego chcemy do takich, a nie innych celów dążyć. Udało się świetnie...

Emilii Becker w swej opowieść ukazuje porusza jak ważne dla nas wszystkich tematy tj. wspieranie kochanej osoby w chorobie, dojrzewanie do macierzyństwa i miłości i o tym, jak cenny jest dar życia i jak trudno rozpoznać, czym jest szczęście.

Powieść obyczajowa z nietypowym baśniowym wątkiem.

Chcielibyście znać różne scenariusze własnego życia? I wiedząc... móc wybrać? :)

Zakładam, że byście chcieli ;) Sam bym chciał ;) Główna bohaterka ma taką szansę - poznaje swoje własne życie w "scenariuszu A" i w "scenariuszu B". Cała książka to migawki pełne emocji, zdarzeń, refleksji z każdej z dwóch możliwych "opcji do wyboru"... Wybór zostaje w końcu dokonany :) ... Tak się (a szkoda) w prawdziwym życiu nie zdarza, lecz tutaj mamy do czynienia z książką - a w książkach wszystko jest możliwe :)

Strasznie mi ta książka przypomina film sprzed paru lat z Jaredem Leto, "Mr Nobody"; tam bohater też miał szansę wyboru, przeżycia swoich własnych dni na różne sposoby, z różnymi osobami u boku... m.in. po to (lecz nie tylko - film jest nieco bardziej skomplikowany, ale nie o filmie tutaj teraz piszemy),by wybrać to, czego chce... Dokładnie to samo mamy w "Życiu na próbę". Chociaż ta książka nie należy do najdłuższych objętościowo, to jednak jest bardzo dobrze napisana. Wspomniane przeze mnie migawki z "różnych żyć"... literacki obraz idealny jak dla mnie :) Świetnie uchwycono to, jak zmienia się człowiek... jak zmieniają się ludzkie priorytety, cele, dążenia... marzenia... i to, jak i dlaczego chcemy do takich, a nie innych celów dążyć. Udało się świetnie...

Gorąco polecam. Takie książki, choć może nie aspirujące do jakiejś pretensjonalności... to jednak, przez swą prostotę, bazowanie na emocjach... przeważnie osiągają cel swych autorów - a celem tym jest nasza własna autorefleksja. Brawo :) ...

Dziękuje Wydawnictwu Psychoskok za egzemplarz recenzencki.

Recenzja znajduje się także na moim blogu:

„Życie na próbę” Emilii Becker to refleksyjna opowieść o młodej kobiecie, która dostała od losu niezwykłą szansę, by przeżyć dwie wersje swojego życia, a następnie wybrać jedną z nich.
Wrażliwą romantyczkę, Lilkę, poznajemy, gdy staje na rozstaju dróg. Nie wie jeszcze, na czym jej w życiu zależy. Na miłości? Zadowoleniu wszystkich? Tytułach naukowych? Dlatego waha się, czy wybrać życie u boku skromnego i opiekuńczego Krzysia, którego kocha, czy też obiecującego naukowca, Wiktora, którego wymarzyli sobie dla niej rodzice.
Lilka, jedynaczka z profesorskiego domu, liczy się ze zdaniem rodziców. To za ich namową postanowiła pisać doktorat, choć wcześniej pragnęła zostać powieściopisarką. Na seminarium doktoranckim odkrywa temat, którym chciałaby się zajmować: o książkach zbudowanych jak labirynt, w których czytelnik wybiera sam ścieżkę lektury. Promotor poleca jej przeczytanie Ogrodu o rozwidlających się ścieżkach Borgesa. W egzemplarzu bibliotecznym, na kartce z zagiętym rogiem Lilka znajduje podkreślone przyciśniętym ołówkiem zdanie o niesamowitej książce Ts’ui Pena, w której każde miejsce jest punktem wyjścia dla innych rozwidleń. Lilka czyta to zdanie kilkakrotnie i zastanawia się, co by było gdyby dało się przeżyć życie na próbę; sprawdzić, co wydarzy się w każdej wersji życia, a następnie wybrać. Los nieoczekiwanie spełnia jej życzenie.
Otrzymuje szansę, by przeżywać, na przemian, obie wersje życia na próbę. Za każdym razem, gdy jedno życie staje się nie do zniesienia, Lilka zostaje przeniesiona we śnie do drugiego. Po przebudzeniu w nowym życiu, zapomina o poprzednim. I tak kilka razy, aż do momentu, gdy przestanie się wahać.
Wypowiadając życzenie, Lilka naiwnie oczekiwała, że wybór będzie prosty, a jedno życie okaże szczęśliwe. Tymczasem, w każdej wersji losu przeplata się dobro i zło. W jednym życiu zostaje zaskoczona macierzyństwem, w drugim daje sobie czas, by do niego dojrzeć. Gdy jednak decyduje się na dziecko, okazuje się, że ciężka choroba męża to uniemożliwia. W jednym życiu brakuje jej pełnej rodziny, w drugim — małżeńskiego ciepła. Tu — zostaje powieściopisarką, tam — przytłoczona codziennością zapomina o tym, że kiedykolwiek pisała. Nie docenia w jednym życiu tego, o czym marzy w drugim.
Którą wersję losu wybierze Lilka i czy zrozumie, co jest w życiu ważne? Odpowiedź w „Życiu na próbę” — powieści Emilii Becker, która ukazała się nakładem wydawnictwa Psychoskok.

Czy zdarzyło Ci się stanąć przed rozwidleniem losu i zamarzyć o tym, by przeżyć życie na próbę? Sprawdzić, co cię spotka w każdej wersji życia, a potem dopiero wybrać? Lilka, wrażliwa romantyczka staje na takim rozstaju: może wybrać życie z Krzysiem, którego kocha lub Wiktorem, którego u jej boku widzą rodzice.
Bohaterka „Życia na próbę” Emilii Becker otrzymuje od losu niezwykłą szansę, by przeżyć, na przemian, obie wersje życia. Za każdym razem, gdy jedno życie staje się nie do zniesienia, Lilka zostaje przeniesiona we śnie do drugiego. Po przebudzeniu w nowym życiu zapomina o poprzednim. I tak kilka razy, aż do momentu, gdy przestanie się wahać.
Powieść składa się z przebłysków, krótkich scen, podczas których poznajemy Lilkę w jej relacjach z mężczyznami, rodzicami, przyjaciółką. Te same wydarzenia w każdej wersji życia Lilka widzi z innej perspektywy.
W jednym życiu bohaterka czuje się dobra, ciepła i kochana, w drugim — nijaka, chłodna i opuszczona. Każde życie rozwija się zupełnie inaczej niż można byłoby przewidzieć. Tu — zamiast cieszyć się szczęściem małżeńskim, Lilka musi zawalczyć z ciężką chorobą męża, tam — zamiast rozwijać karierę zawodową, mierzy się z monotonią codzienności. Jedno życie daje jej miłość, ale odbiera szansę na macierzyństwo, w drugim zostaje matką, ale brakuje jej małżeńskiego ciepła. Bo przecież nie można mieć w życiu wszystkiego.
„Skąd bierzemy pewność, że los powinien dać nam to, czego oczekujemy?” — zastanawia się Lilka — „W każdym życiu jest trochę dobrego i złego. Większość ludzi skupia się na tym, co złe, choć dostaje tyle samo dobrego, a może nawet więcej.”
„Życie na próbę” Emilii Becker to opowieść o wspieraniu kochanej osoby w chorobie, o dojrzewaniu do macierzyństwa i miłości i o tym, jak cenny jest dar życia i jak trudno rozpoznać, czym jest szczęście.

Bohaterka „Życia na próbę” Emilii Becker otrzymuje od losu...

• 52 książki w 2019
  • Ach te okładki...
  • Brak w bibliotece / Nowości
  • DoMo
  • Biblioteka!
  • E-BOOKi
  • Biblioteczka domowa III

Dodaj cytat z książki Życie na próbę