Sword Art Online 15 - Alicyzacja: Inwazja

Tłumaczenie: Anna Piechowiak
Cykl: Sword Art Online (tom 15)
Wydawnictwo: Kotori
Sword Art Online 15 - Alicization Invading
d2b

Pokonanie Najwyższego Kapłana zostało okupione śmiercią Eugeo i uszkodzeniem psychiki Kirito. Od zażartej walki minęło pół roku. Alice i przykuty do wózka Kirito schronili się w wiosce Ruild. Powinność Rycerza Integralności, czyli ochronę świata ludzi, Alice powierzyła Bercouliemu, a sama wybrała spokojne życie u boku pozbawionego duszy Czarnego Szermierza. Tymczasem Podziemie z każdą chwilą zbliża się do przepowiedzianego przez mędrczynię Cardinal ostatecznego eksperymentu obciążenia. Dark Territory szykuje się do inwazji, a budząca grozę Armia Ciemności tylko czeka na rozkaz wymarszu.

źródło opisu: http://www.kotori.pl/

źródło okładki: http://www.kotori.pl/

Ten tom rozpoczyna zupełnie nowy rozdział w Podziemiu. Choć ledwo udało się obalić władzę tyrana, niebezpieczeństwo ani trochę nie zmalało, gdyż potężny wróg już szykuje się do ataku!

Niestety walka z Najwyższym Kapłanem została okupiona sporymi stratami. Druhowie zostali rozdzieleni na zawsze, a do tego Czarny Szermierz... Nie jest w stanie nic zrobić. Pół roku po tych wydarzeniach Alice wraz z Kirito powracają do wioski Ruild. Złotowłosa Rycerz chce zapomnieć o pełnionej funkcji, jednakże nie jest jej to dane. Ponownie musi chwycić za Miecz Złotego Bzu...

"Od tej pory będę walczyć dla tego, czego pragnę. Po to, by ochronić siostrę, matkę i ojca. By ochronić świat ludzi, który Kirito i Eugeo chcieli uratować."

W tym tomie pojawia się również kilku nowych bohaterów. Niektórzy z nich są tajemniczy, jednakże mimo podzielenia na dwa światy (niby dobry i zły) tak naprawdę ciężko jest znaleźć kogoś, w kim dominowałyby wady lub zalety (choć i takie się zdarzają). Bohaterowie nie są...

Seraff | 2018-10-14

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

O ile w poprzednim tomie pisałem, że "nie wierzą, że tak się kończy", to tym razem mogę powiedzieć, że "nie wierzę, że tak się zaczyna".
Nie lubię spoilerować treści przeczytanej książki, ale tym razem się nie da. Osobiście mam mieszane uczucia co do tego tomu. Kirito po wygranej walce z Administrator popada w swego rodzaju katatonię, przez co w Podziemiu znajduje się jedynie ciałem. Brak z nim kontaktu, choć niektórzy udowadniają, że jego wola wciąż znajduje się w tym świecie.
Autor w moim mniemaniu łączy w tomie dwie rozłączne narracje. Jedna to cukierkowa historia opowiadająca o "kształcie duszy" oraz o uzdrawiającej mocy miłości. Z drugiej strony jest brutalny świat Dark Territory, gdzie cesarz na srebrnej tacy pokazuje zamrożoną uciętą głowę skrytobójczyni.
Moim zdaniem, tomy SAO dojrzewają do dorosłego czytelnika, co można zauważyć po coraz większej seksualizacji i ilości rozlanej krwi. Jednak tli się ciągle dziecinne przekonanie, że miłość jest rozwiązaniem każdego...

Wkp | 2017-08-12
Na półkach: Przeczytane, Współpraca

JEDNA Z NAJSŁYNNIEJSZYCH LIGHT NOVEL

Fenomen light novel nie jest dla mnie do końca zrozumiały. Bo, że mamy do czynienia z fenomenem trudno jest zaprzeczyć – rocznie sprzedaje się ich przecież blisko 80 milionów egzemplarzy (oczywiście mowa tu tylko o rynku japońskim). W końcu to tylko lekkie, nieskomplikowane powieści ilustrowane, które wydają się być przeznaczone dla dość wąskiej grupy odbiorców – ich treść i wykonanie przypominają bardziej książki rozbudowujące uniwersa filmowe czy growe (choćby „Gwiezdne Wojny”) niż cokolwiek innego. Z liczbami jednak nie ma się co sprzeczać, gatunek zdobył popularność, a „Sword Art Online” to zdecydowanie jeden z jego największych hitów. Co ma do zaoferowania?

Całość mojej recenzji na blogu: http://ksiazkarnia.blog.pl/2017/08/12/sword-art-online-15-alicyzacja-inwazja-reki-kawahara-abec/